Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

To βίντεο ήταν απλά meme δεν έχει καμία σχέση, ο χάρτης δείχνει τις FTTH και ξέρω πόσες έχει απο την σελίδα που σου δίνει επιδότηση ΜΟΝΟ για FTTH (όχι FTTC)  αν δεν ξέρουν αυτοί τότε ποιος ξέρει ή να στο πω αλλιώς γίνεται να έχεις FTTH (και αρα να δικαιούσαι επιδότηση) αλλά η σελίδα να μην σε έχει; και άντε να γίνεται κατ εξαίρεση ή σε πολύ πρόσφατες FTTH εγκαταστάσεις αλλά σίγουρα έχει σχεδόν όλες ή τουλάχιστον δεν παίζει με την καμία να έχει μόνο τις μισές... θα είχε ξεσηκώθεί κόσμος αν ήταν έτσι. 

Διαβάζεις τις απαντήσεις μου; Μάλλον όχι, η σελίδα που έβαλες αναφέρετε σε ΚΤΙΡΙΑ και οχι σε συνδέσεις, ένα κτίριο τις περισσότερες φορές έχει παραπάνω απο μια συνδέσεις...Μια πολυκατοικία π.χ. εκεί που αναφέρεσε υπολογίζετε σαν μία κτιριακή εγκατάσταση αλλά τα διαμερίσματα που έχει να είναι 20. Ελπίζω να έγινε κατανοητό.

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι και η ισοτιμία σε ευρώ ειναι 585 

Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις τα ίδια θα λέμε, όταν η σελίδα που το βρήκες και έβαλες δεν είχε την σημερινη ισοτιμία το δολλάριο,  αν το ψαξεις σήμερα ο μισθός στην Ρουμανία είναι 513€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cost of Living Comparison Between Greece and Romania ( και μισθοι και όλα). Κλάψτε ελεύθερα.

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Greece&country2=Romania

Επεξ/σία από brightblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vfragos είπε

Μάλλον όχι, η σελίδα που έβαλες αναφέρετε σε ΚΤΙΡΙΑ και οχι σε συνδέσεις, ένα κτίριο τις περισσότερες φορές έχει παραπάνω απο μια συνδέσεις

όχι απλά εσύ δεν διαβάζεις τι γράφω εγώ 

ναι κτίρια αναφέρει και βάσει κτιρίων η κάλυψη ειναι μικρότερη του 4% 

και επίσης επειδή οι περισσότερες FTTH είναι σε κατσάβραχα μιλάμε κυρίως για μονοκατοικίες και άρα η πληθυσμιακή κάλυψη ειναι ακόμη μικρότερη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vfragos είπε

Που να ξέρω, απλά ρώτησα, εγώ μάλλον θα θυμόμουν. Όχι δεν είναι σε όλους τους παρόχους. Επίσης αν ψάξεις θα δείς οτι BT άκομα και σήμερα σε αρκετές περιοχές του Λονδίνου δεν έχει οπτική και δίνει μέχρι 15mbit σύνδεση. 

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν κοντά στα 200 pounds τότε και το μοίραζαν σε 2-3 διαμερίσματα   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

To αποτέλεσμα/γράφημα στο google είναι βάσει το 2020 

wlSm895.png

585 ευρώ περίπου ειναι τώρα, εμάς 611 οκ κλάιν είμαστε λίγο καλύτερα τι πάει να πει αυτό; ειδικά αν λάβεις υπόψιν σου τα έξοδα διαβίωση (βλέπε πάγια στο internet καλή ώρα) 

Ακριβώς για θέρμανση με 30 ευρώ τον μήνα κυκλοφορούσα με το βρακι όλο τον χειμώνα και έξω -10 τουλάχιστον. Ρεύμα 20 ευρώ Ίντερνετ 18 για την 1000αρα κτλ κτλ. Οκ αυτές οι τιμές πριν 5 χρόνια που και πάλι στην Ελλάδα ήταν πολύ πιο ακριβά και τότε άσε που ντυνόμουν σαν το κρεμυδι στο σπίτι να την παλέψω. Ναι έχουμε τον ήλιο εδώ άρα αυτόματος έχουμε ποιότητας ζωής! Ναι να μείνουμε να το παλέψουμε γιατί αγαπάμε την χώρα μας αλλά απο ότι φαίνεται η χώρα μας δεν μας αγαπά! Αυτά ξεφύγαμε λίγο όμως το γενικέψαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, brightblade είπε

Cost of Living Comparison Between Greece and Romania ( και μισθοι και όλα). Κλάψτε ελεύθερα.

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Greece&country2=Romania

Μα τώρα σπαταλάμε τόσα ποστ επειδή ο vfragos έχει μετοχές στον οτε ή για κάποιον λόγο τον αγαπάει και ψάχνει να βρεί αντιθέσεις. 

Τι σημασία έχει και δίκαιο να είχε; οκ παίρνουμε εγώ σου λέω 2 φορές τον μισθό των Ρουμάνων; ε και; 

Η μήπως η ρουμανία ειναι εξαίρεση στην βουλγαρία 1gbps με TV και δωρεάν κλήσεις έχει κάτω απο 30 ευρώ στην Πολωνία το ίδιο λίγο πιο πάνω σήκωσα και γερμανία (χώρα όπου οι μισθοί σαφώς ειναι πολύ πιο φουσκωμένοι απο τους δικούς μας) 2,5 gbps 80 ευρώ με τηλεόραση 109 κανάλια! 

1gbps down ΚΑΙ 1gbps up 50 ευρώ κτλ τι να λέμε τώρα.. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

όχι απλά εσύ δεν διαβάζεις τι γράφω εγώ 

ναι κτίρια αναφέρει και βάσει κτιρίων η κάλυψη ειναι μικρότερη του 4% 

και επίσης επειδή οι περισσότερες FTTH είναι σε κατσάβραχα μιλάμε κυρίως για μονοκατοικίες και άρα η πληθυσμιακή κάλυψη ειναι ακόμη μικρότερη. 

 

 

Τώρα σοβαρά τα λές αυτά; Πόσες συνδέσεις οπτικής υπάρχουν σε σπίτια και όχι τα κτίρια. Αν κάνουμε μαθήματα αριθμητικής άστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vfragos είπε

 

Τώρα σοβαρά τα λές αυτά; Πόσες συνδέσεις οπτικής υπάρχουν σε σπίτια και όχι τα κτίρια. Αν κάνουμε μαθήματα αριθμητικής άστα..

4%
Τι δεν καταλαβαίνεις; 

θες 5%; 5% ωραία τεράστια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, brightblade είπε

Cost of Living Comparison Between Greece and Romania ( και μισθοι και όλα). Κλάψτε ελεύθερα.

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Greece&country2=Romania

Το είδα, κόστος ζωής περίπου 29.5% μικρότερο, βασικός μισθός 28% μικρότερος όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

1 hour ago, Dr_Pepper said:

Χάρτη, όχι λίστες xlsx.

  

3 hours ago, Stavmitsos said:

Θα ισχύσει άραγε η προσφορά της δωρεάν αναβάθμισης για όσους έχουμε FTTH;

Nope

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Μα τώρα σπαταλάμε τόσα ποστ επειδή ο vfragos έχει μετοχές στον οτε ή για κάποιον λόγο τον αγαπάει και ψάχνει να βρεί αντιθέσεις. 

 

Εσύ τα σπαταλάς και εμένα το χρόνο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vfragos είπε

Το είδα, κόστος ζωής περίπου 29.5% μικρότερο, βασικός μισθός 28% μικρότερος όμως....

Average Monthly Net Salary (After Tax)    Greece: 781.07€ , Romania: 721.84€

Ειλικρινά νομίζω απλά μας τρολάρεις.

Επεξ/σία από brightblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, brightblade είπε

Average Monthly Net Salary (After Tax)    Greece: 781.07€ , Romania: 721.84€

Ειλικρινά νομίζω απλά μας τρολάρεις.

Οχι, μήπως δεν αναφέρεσε σε βασικό μισθό που σίγουρα δεν αναφέρεσε, ο βασικός Ελλάδα είναι 713€ μικτά και εσύ τον παρουσιάζεις 781 καθαρά. Μήπως τρολάρεις εσύ;

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vfragos είπε

Το είδα, κόστος ζωής περίπου 29.5% μικρότερο, βασικός μισθός 28% μικρότερος όμως....

βρε απλά τρολλάρεις; 

iobIM4I.png

l5f4lgp.png

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Χάρτη, όχι λίστες xlsx.

 

https://fttxgr.eu/map

4 λεπτά πριν, brightblade είπε

Average Monthly Net Salary (After Tax)    Greece: 781.07€ , Romania: 721.84€

Ειλικρινά νομίζω απλά μας τρολάρεις.

Μην ξαναπείς τέτοιο πράγμα!! :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...