Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όχι.

Αυτό είναι το θέμα που το άφησα ασχολίαστο γιατί έγραψα δυο σεντόνια πιο πριν και βαριόμουν να γράψω άλλο ποστ γιαυτό δεν σου απάντησα. 

Ανακοινώνουν ταχύτητες ειναι τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο

Πχ εγω στην περιοχή μου έχω FTTC αλλά δεν μπορώ να βάλω ούτε 100 ούτε 200 μόνο 50. 

Επίσης, εξίσου σοβαρό  το ότι υπάρχει καμπίνα (ακόμη και αν δίνει 100 και 200) δεν σημαίνει ότι θα δίνει για όλους που εξυπηρετεί

Πάλι παράδειγμα στην δική μου περιοχή έβαλα 50 στο γκαράζ 100 μέτρα έκτος σπιτιού και στο σπίτι και άντε να έβαλε και κάνας άλλος και να μην το ξέρω, πρόσφατα που ήθελε να βάλει ένας συγγενής (κυριολεκτικά 3 μέτρα απο την καμπίνα) δεν μπορούσε να βάλει 50άρα γιατί "τις πήραμε" εμεις μόνο 24 FTTC

Δηλαδή ακόμη και εκει που υπάρχει υποτίθεται κάλυψη δεν σημαίνει ότι ειναι για όλους, γενικά για τα μάτια του κόσμου γίνονται αυτά να μαζεύει επιδοτήσεις απο ΕΣΠΑ κτλ ο πΟΤΕ κάνοντας το minimum δυνατόν για να παρουσιάζει τις ελάχιστες απαιτήσεις ότι κάνει έργα ίσα ίσα για να πάρει την επιδότηση. 

Για να μην μιλήσω για FTTH που και εκεί ισχύουν τα παραπάνω αλλά συν τοις άλλοις είναι και ανύπαρκτο όσο αφορά το θέμα κάλυψη. 

Γρκινιάζουμε λοιπόν γιατί θέλουμε στα αλήθεια μεγαλύτερες ταχύτητες όχι ανακοινώσεις που ΘΑ έρθουν και για χρόνια να μπορεί να τις έχει μονο 3 και ο κούκος και αυτοί που θα τις έχουν να πληρώνουν και ένα σωρό λεφτά για το "προνόμιο" 

ας βάλει ο ΟΤΕ 1Gbps στα 60 ευρώ ΤΟ ΠΟΛΥ double play στην μισή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αθήνα στην μισή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Θεσσαλονίκη και στο 40% τουλάχιστον της χώρας μέχρι το τέλος του 2023 και να του πω μάγκας ειναι ΜΠΡΑΒΟ θα αγοράσω και t-shirt με τον ΟΤΕ και σημαία ΟΤΕ και θα βγώ στην πλατεία να φωνάζω συνθήματα υπέρ του. 

Αλλά δεν θα γίνει αυτό θα έχει πρόσβαση το 5% το πολύ στην χώρα μας σε τέτοια ταχύτητα και θα πληρώνει 100+ ευρώ για το προνόμιο και το upload θα είναι γελοίο 

Αδερφέ, δεν είναι όλα μαύρα. Το 200αρι είχε 57 ευρώ και το 100αρι 47 και σήμερα έχει στον ΟΤΕ 32 ευρώ το 100αρι και 44 το 200αρι.

Στους παρόχους είναι ακόμη φθηνότερα τα πράγματα.

Το FTTH δίκτυο αναπτύσσεται διαρκώς και θα συνεχίσει να αναπτύσσεται και από εκεί θα εξαπλωθεί και το πολύ γρήγορο internet σε ολοένα και περισσότερους.

Το δωρεάν διπλασιασμό όπου υπάρχει κάλυψη και δεν υπάρχει FTTH δεν είδα κα τον αναφέρεις κάπου επί τη ευκαιρια; Η ήταν και αυτό απάτη η αρνητικό;

Δεν είχαμε όλοι 100 και 200 mbps από την αρχή. Σταδιακά πραγματοποιήθηκε η μετάβαση. Ε έτσι θα γίνει και τώρα.

Κι εγώ στην περιοχή μου δεν έχω FTTH και το περιμένω πως και πως, ε αν δε βάλουν τι να κάνω, να τους κυνηγάω; Θα κάνω ένα δύο παράπονα και θα περιμένω.

Σχετικά με το θέμα με τις πόρτες που έθιξες ναι θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο να σου λένε δεν υπάρχει πόρτα και θα περιμένεις να διακόψει κάποιος την υπηρεσία για να πάρεις εσύ ή όποτε μας καπνίσει και προσθέσουμε σε ειδοποιούσε αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Είναι η εξαίρεση.

Το ίδιο ισχύει και για περιοχές στις οποίες ακόμη δεν έχει μπει ούτε καν VDSL. Απαράδεκτα πράγματα να είναι υποχρεωμένος κάποιος να ζει με τα εως 24 mbps αλλά εκεί υπάρχει και το booster σαν επιλογή 

Η ανακοίνωση δεν είναι μόνο ανακοίνωση, ο ΟΤΕ περιμένει το οκ της ΕΕΤΤ για να προχωρήσει στην εξαγγελία και υλοποίηση σε όσους το αντέχουν οικονομικά.

Οπότε το βλέπουμε θετικά σαν εξέλιξη και περιμένουμε τις τιμές για να δούμε αν θα κραξουμε όλοι μαζί η όχι.

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, ababapanos said:

 

 

Ο διπλασιασμός της ταχύτητας ισχύει για όλους; Ακόμα και για αυτούς που δεν μπορούν εμπορικά  να πάρουν την ταχύτητα;
Επίσης  η υπηρεσία δίνεται μόνο όπου έχει καμπίνα η και απο κέντρο;
Στην περιοχή μου δεν έχει καμπίνα ΟΤΕ αλλά είμαι ακριβώς δίπλα στο κέντρο και μέχρι τώρα με αφήνει να έχω μέχρι 50αρα vdsl , ενώ τεχνικά μου είπαν θα μπορούσα να έχω και 200 λόγω κοντινής απόστασης , εμπορικά δεν το ανοίγουν γιατί υπάρχει κάποιος νόμος της εετ όπου δεν το επιτρέπει απο κέντρα.  Τώρα θα αλλάξει αυτό;

Αν δεν παίρνεις από καμπίνα αλλά από αστικό κέντρο, δεν προβλέπονται ταχύτητες άνω των 50Mbps μιας και δεν υποστηρίζουν Vectoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

ναι θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο να σου λένε δεν υπάρχει πόρτα και θα περιμένεις να διακόψει κάποιος την υπηρεσία για να πάρεις εσύ

Σε ποιο νεο προιον ή νεα υπηρεσια εχεις βρει αμεση διαθεσιμοτητα για ΟΛΟΥΣ τους πελατες απευθειας σε ΟΛΕΣ τις περιοχες?

Εδω σε εστιατοριο πας και κλεινεις τραπεζι και μπορει να σου πουν κυριε δεν εχουμε...Τους λες ειναι απαραδεκτο βαλτε και αλλα τραπεζια ή ριχτε και καναν οροφο παραπανω?

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν δικαιολογω τις εταιριες απλα να ειμαστε και καπου λογικοι...Ουτε μπορει να κανουν εν μια νυκτι επενδυση 10δις για να βαλουν 500.000 καφαο/καμπινες κτλπ για να εχουν σε βαθος 6μηνων ολοι προσβαση κατευθειαν στα 100mpbs ή στα 1000 που θα φτασουμε καποια στιγμη. Υπαρχουν οι μεταβατικες περιοδοι, πως να το κανουμε δηλαδη? Εκει λοιπον καποιοι την πληρωνουν και καποιοι ειναι τυχεροι. Ζουσαμε με καρτες ογκοχρεωσεις, ζουσαμε με 4mbps, ζουσαμε με 24, ζουσαμε και με 30/50. Δεν θα γυρισει ο κοσμος αναποδα αν ζησουμε λιγο παραπανω με αυτα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εκτός απροόπτου" ,μεταφραζεται ως ( π.χ εμενα που μου κανανε την γραμμη μου απο 24 σε 50 και τωρα δεν εχω ιντερενετ ? )

λογο οτι γεμιζει σφαλματα και δεν εχω βρει ακομα λυση για αυτο μεσο οτε 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν δεν παίρνεις από καμπίνα αλλά από αστικό κέντρο, δεν προβλέπονται ταχύτητες άνω των 50Mbps μιας και δεν υποστηρίζουν Vectoring.

 Άρα να μην περιμένω ούτε με τις  οπτικές ίνες ;  Μόνιμα θα είμαι καρφωμένος μέχρι 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, ababapanos said:

 Άρα να μην περιμένω ούτε με τις  οπτικές ίνες ;  Μόνιμα θα είμαι καρφωμένος μέχρι 50;

Οι οπτικές θα έρθουν μέχρι το 2027.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε ποιο νεο προιον ή νεα υπηρεσια εχεις βρει αμεση διαθεσιμοτητα για ΟΛΟΥΣ τους πελατες απευθειας σε ΟΛΕΣ τις περιοχες?

Εδω σε εστιατοριο πας και κλεινεις τραπεζι και μπορει να σου πουν κυριε δεν εχουμε...Τους λες ειναι απαραδεκτο βαλτε και αλλα τραπεζια ή ριχτε και καναν οροφο παραπανω?

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν δικαιολογω τις εταιριες απλα να ειμαστε και καπου λογικοι...Ουτε μπορει να κανουν εν μια νυκτι επενδυση 10δις για να βαλουν 500.000 καφαο/καμπινες κτλπ για να εχουν σε βαθος 6μηνων ολοι προσβαση κατευθειαν στα 100mpbs ή στα 1000 που θα φτασουμε καποια στιγμη. Υπαρχουν οι μεταβατικες περιοδοι, πως να το κανουμε δηλαδη? Εκει λοιπον καποιοι την πληρωνουν και καποιοι ειναι τυχεροι. Ζουσαμε με καρτες ογκοχρεωσεις, ζουσαμε με 4mbps, ζουσαμε με 24, ζουσαμε και με 30/50. Δεν θα γυρισει ο κοσμος αναποδα αν ζησουμε λιγο παραπανω με αυτα.

Συμφωνώ και αυτό ακριβώς λέω κι εγώ ότι όλα γίνονται σταδιακά και δεν είναι δυνατόν να υλοποιηθούν όλα άμεσα. Από την άλλη όμως μετά από τόσα χρόνια θα έπρεπε να υπάρχουν καμπίνες vdsl παντού στα μεγάλα αστικά κέντρα τουλάχιστον.

43 λεπτά πριν, ababapanos είπε

 Άρα να μην περιμένω ούτε με τις  οπτικές ίνες ;  Μόνιμα θα είμαι καρφωμένος μέχρι 50;

Να προσθέσεις το booster μέχρι να δώσουν τη δυνατότητα για μεγαλύτερη ταχύτητα στην περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω επαρχία, Κοζάνη. Από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου πληρώνουμε 24αρι ίντερνετ και στο σπίτι η γραμμή δίνει σύμφωνα με τους τεχνικούς 14,6. Στο σπίτι ερχόταν 10-11 max. Πρόσφατα λοιπόν, έσκαψαν γύρω από το σπίτι μου και έβαλαν καλώδια οπτικών ινών. Από όταν έσκαψαν, σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ που ήρθαν και έλεγξαν, κάποια ζημιά έκαναν στα υπάρχοντα καλώδια και από το κακομοίρικο 10 πέσαμε στα 6 max. Η διάγνωση τους ήταν ότι δεν μπορεί να διορθωθεί και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι περαιτέρω. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα απέναντι σπίτια από μας έχουν οπτικές ίνες και φέρνουν μέχρι 200. Προσπαθούμε πόσα χρόνια να πάμε έστω στα 50mbps και μας λένε ότι δεν το υποστηρίζει η γραμμή. Ποιο FTTH μου λέτε και ποιο upload. Ένα επεισόδιο στο νετφλιξ δεν μπορούμε να βάλουμε να δούμε. Η Ουγκάντα είναι καμία 10ρια χρόνια πιο μπροστά. Απελπισία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Να προσθέσεις το booster μέχρι να δώσουν τη δυνατότητα για μεγαλύτερη ταχύτητα στην περιοχή σου.

Έχω δοκιμάσει η περιοχή είναι χάλια με το σήμα της Cosmote 4g και 2-3 καίριες και σέρνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Μένω επαρχία, Κοζάνη. Από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου πληρώνουμε 24αρι ίντερνετ και στο σπίτι η γραμμή δίνει σύμφωνα με τους τεχνικούς 14,6. Στο σπίτι ερχόταν 10-11 max. Πρόσφατα λοιπόν, έσκαψαν γύρω από το σπίτι μου και έβαλαν καλώδια οπτικών ινών. Από όταν έσκαψαν, σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ που ήρθαν και έλεγξαν, κάποια ζημιά έκαναν στα υπάρχοντα καλώδια και από το κακομοίρικο 10 πέσαμε στα 6 max. Η διάγνωση τους ήταν ότι δεν μπορεί να διορθωθεί και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι περαιτέρω. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τα απέναντι σπίτια από μας έχουν οπτικές ίνες και φέρνουν μέχρι 200. Προσπαθούμε πόσα χρόνια να πάμε έστω στα 50mbps και μας λένε ότι δεν το υποστηρίζει η γραμμή. Ποιο FTTH μου λέτε και ποιο upload. Ένα επεισόδιο στο νετφλιξ δεν μπορούμε να βάλουμε να δούμε. Η Ουγκάντα είναι καμία 10ρια χρόνια πιο μπροστά. Απελπισία

ωραία, και γιατί δεν κάνεις και εσύ αίτηση για FTTH τώρα που γυρίζει μέχρι το Σεπτέμβρη το κουπόνι από το sfbb ?

καλό το μαζούτ (χαλκός), αλλά νομίζω ότι ήρθε ο καιρός για αναβάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

ωραία, και γιατί δεν κάνεις και εσύ αίτηση για FTTH τώρα που γυρίζει μέχρι το Σεπτέμβρη το κουπόνι από το sfbb ?

καλό το μαζούτ (χαλκός), αλλά νομίζω ότι ήρθε ο καιρός για αναβάθμιση

Θα το δοκιμάσω, δεν το γνώριζα, σε ευχαριστώ!

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για το πρόγραμμα αυτό;

EDIT: image.png.c9e308e4dab57eba10af1b2fb6e2637a.png

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Armoral είπε

Αδερφέ, δεν είναι όλα μαύρα.

Μαύρα κατάμαυρα ειναι έχουμε internet σε τιμές (ή και πιο ψηλά) πλουσίων ανεπτυγμένων χωρών με πολίτες που έχουν τριπλάσια μεροκάματα απο τα δικά μας, και μέσες ταχύτητες χειρότερες (κυριολεκτικά έβαλα κατάταξη λιγο πιο πίσω) και απο την αλβανία και άλλες παρόμοιες (αναπτυξιακά) χώρες είμαστε στην θέση 105 για να καταλάβεις και περνάμε κυρίως κάτι αφρικανικές χώρες ισλαμικές κτλ . 

 

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Το 200αρι είχε 57 ευρώ και το 100αρι 47

το 200/20 και το 100/10 ναι... εγώ επαναλαμβάνω ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ όμως πρόσβαση.  Αυτό ειναι το σημαντικό.

Είναι σαν πχ να έχει ένα σχολείο 1 υπολογιστή στην αίθουσα πληροφορικής και να βάζει μετά άλλο έναν με πολύ καλή κάρτα γραφικών και να λέει "εκσυγχρονίζουμε το σχολείο μας με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας" 

τι να το κάνεις αυτό όταν σε κάθε μάθημα μόνο δύο  παιδιά (πχ απο τα 20 της τάξης) μπορούν να κάτσουν στον υπολογιστή; 

 

 

42 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Θα το δοκιμάσω, δεν το γνώριζα, σε ευχαριστώ!

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για το πρόγραμμα αυτό;

EDIT: image.png.c9e308e4dab57eba10af1b2fb6e2637a.png



@Armoral καλή ώρα 

2 ώρες πριν, ababapanos είπε

 Άρα να μην περιμένω ούτε με τις  οπτικές ίνες ;  Μόνιμα θα είμαι καρφωμένος μέχρι 50;

Μόνιμα δεν ξέρω αλλά υπολόγιζε καμία 5ετία τουλάχιστον για να είσαι μέσα. :P  

3 ώρες πριν, ababapanos είπε

 

 

Ο διπλασιασμός της ταχύτητας ισχύει για όλους; Ακόμα και για αυτούς που δεν μπορούν εμπορικά  να πάρουν την ταχύτητα;
Επίσης  η υπηρεσία δίνεται μόνο όπου έχει καμπίνα η και απο κέντρο;
Στην περιοχή μου δεν έχει καμπίνα ΟΤΕ αλλά είμαι ακριβώς δίπλα στο κέντρο και μέχρι τώρα με αφήνει να έχω μέχρι 50αρα vdsl , ενώ τεχνικά μου είπαν θα μπορούσα να έχω και 200 λόγω κοντινής απόστασης , εμπορικά δεν το ανοίγουν γιατί υπάρχει κάποιος νόμος της εετ όπου δεν το επιτρέπει απο κέντρα.  Τώρα θα αλλάξει αυτό;

Ο διπλασιασμός της ταχύτητας γίνεται με βάση το γενικόλογο "'οπου ειναι τεχνικά εφικτό" που ειναι κάτι σαν το "έως" στην 24 (που εσύ καταλαβαίνεις το έως να σημαίνει κάτι τύπου θα έχεις 20-23 και καμιά φορά θα πέφτει και σε τίποτα 13-16 ενώ αυτοί εννοούν 0 έως 16 και αν είσαι τυχερός θα πιάνεις και κάνα 20 ) 

Με άλλα λόγια αν δεν είδες διπλασιασμό μέχρι τώρα (και πάρα πολλοί δεν είδαν) μην έχεις μεγάλες ελπίδες βασικά μην το σκέφτεσαι καν και χαλιέσαι ... :P  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris20s είπε

Θα το δοκιμάσω, δεν το γνώριζα, σε ευχαριστώ!

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για το πρόγραμμα αυτό;

EDIT: image.png.c9e308e4dab57eba10af1b2fb6e2637a.png

Καμία, φτάνει να υπάρχει διαθεσιμότητα. Κάλεσε το παροχό σου και ζήτα το. Εγώ τους πιέζω κάθε βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Dr_Pepper said:

Μαύρα κατάμαυρα ειναι έχουμε internet σε τιμές (ή και πιο ψηλά) πλουσίων ανεπτυγμένων χωρών με πολίτες που έχουν τριπλάσια μεροκάματα απο τα δικά μας, και μέσες ταχύτητες χειρότερες (κυριολεκτικά έβαλα κατάταξη λιγο πιο πίσω) και απο την αλβανία και άλλες παρόμοιες (αναπτυξιακά) χώρες είμαστε στην θέση 105 για να καταλάβεις και περνάμε κυρίως κάτι αφρικανικές χώρες ισλαμικές κτλ . 

 

το 200/20 και το 100/10 ναι... εγώ επαναλαμβάνω ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ όμως πρόσβαση.  Αυτό ειναι το σημαντικό.

Είναι σαν πχ να έχει ένα σχολείο 1 υπολογιστή στην αίθουσα πληροφορικής και να βάζει μετά άλλο έναν με πολύ καλή κάρτα γραφικών και να λέει "εκσυγχρονίζουμε το σχολείο μας με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας" 

τι να το κάνεις αυτό όταν σε κάθε μάθημα μόνο δύο  παιδιά (πχ απο τα 20 της τάξης) μπορούν να κάτσουν στον υπολογιστή; 

 

 



@Armoral καλή ώρα 

Μόνιμα δεν ξέρω αλλά υπολόγιζε καμία 5ετία τουλάχιστον για να είσαι μέσα. :P  

Ο διπλασιασμός της ταχύτητας γίνεται με βάση το γενικόλογο "'οπου ειναι τεχνικά εφικτό" που ειναι κάτι σαν το "έως" στην 24 (που εσύ καταλαβαίνεις το έως να σημαίνει κάτι τύπου θα έχεις 20-23 και καμιά φορά θα πέφτει και σε τίποτα 13-16 ενώ αυτοί εννοούν 0 έως 16 και αν είσαι τυχερός θα πιάνεις και κάνα 20 ) 

Με άλλα λόγια αν δεν είδες διπλασιασμό μέχρι τώρα (και πάρα πολλοί δεν είδαν) μην έχεις μεγάλες ελπίδες βασικά μην το σκέφτεσαι καν και χαλιέσαι ... :P  

 

Άψογος, δεν έχω κάτι να προσθέσω. Συμφωνώ 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Μαύρα κατάμαυρα ειναι έχουμε internet σε τιμές (ή και πιο ψηλά) πλουσίων ανεπτυγμένων χωρών με πολίτες που έχουν τριπλάσια μεροκάματα απο τα δικά μας, και μέσες ταχύτητες χειρότερες (κυριολεκτικά έβαλα κατάταξη λιγο πιο πίσω) και απο την αλβανία και άλλες παρόμοιες (αναπτυξιακά) χώρες είμαστε στην θέση 105 για να καταλάβεις και περνάμε κυρίως κάτι αφρικανικές χώρες ισλαμικές κτλ . 

 

το 200/20 και το 100/10 ναι... εγώ επαναλαμβάνω ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ όμως πρόσβαση.  Αυτό ειναι το σημαντικό.

Είναι σαν πχ να έχει ένα σχολείο 1 υπολογιστή στην αίθουσα πληροφορικής και να βάζει μετά άλλο έναν με πολύ καλή κάρτα γραφικών και να λέει "εκσυγχρονίζουμε το σχολείο μας με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας" 

τι να το κάνεις αυτό όταν σε κάθε μάθημα μόνο δύο  παιδιά (πχ απο τα 20 της τάξης) μπορούν να κάτσουν στον υπολογιστή; 

 

 



@Armoral καλή ώρα 

Μόνιμα δεν ξέρω αλλά υπολόγιζε καμία 5ετία τουλάχιστον για να είσαι μέσα. :P  

Ο διπλασιασμός της ταχύτητας γίνεται με βάση το γενικόλογο "'οπου ειναι τεχνικά εφικτό" που ειναι κάτι σαν το "έως" στην 24 (που εσύ καταλαβαίνεις το έως να σημαίνει κάτι τύπου θα έχεις 20-23 και καμιά φορά θα πέφτει και σε τίποτα 13-16 ενώ αυτοί εννοούν 0 έως 16 και αν είσαι τυχερός θα πιάνεις και κάνα 20 ) 

Με άλλα λόγια αν δεν είδες διπλασιασμό μέχρι τώρα (και πάρα πολλοί δεν είδαν) μην έχεις μεγάλες ελπίδες βασικά μην το σκέφτεσαι καν και χαλιέσαι ... :P  

Πες ότι θέλεις, πες ότι είμαστε πίσω πες ότι είμαστε μπροστά, μαύρα δεν είναι τα πράγματα.

Κι αν πιστεύεις ότι όλα είναι μαύρα αν σαν καταναλωτής το μονο που κανρος ειναι να περιμένεις στον καναπέ μαύρα θα μένουν. Κι εγώ ξέρω να κράζω και να περιμένω από τους άλλους να μου τα δίνουν όλα στο πιάτο. Εδώ δεν έχουμε δρόμους νοσοκομεία, παιδεία, περίθαλψη και συζητάμε γιατί δεν έχουμε βάλει καλωδιακή στην Ελλάδα και γιατί δεν γίνονται επενδύσεις 1 τρις σε μια χώρα που μεγάλο μέρος του κόσμου δεν εκτιμά τίποτα αν δεν είναι δωρεάν και αν δεν του το δώσουν έτοιμο στην πόρτα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...