Προς το περιεχόμενο

Με αυξήσεις από €100 έως €280 η τιμή του iPhone 14 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.news247.gr/technologia/i-kori-toy-stiv-tzomps-trolarei-to-neo-iphone-14.9750381.html

Η Eve Jobs εξέφρασε τη δυσαρέσκειά της για το iPhone 14, τονίζοντας πως το νέο μοντέλο μάλλον δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου σε σχέση με το προηγούμενο.

Δείτε το 3 στον Αέρα. Συμφωνώ και επαυξάνω σε Οτι λέει ο Σκιαδάς και το κράξιμο που κάνει.

Δεν υπάρχει δικαιολογία για αυξήσεις 210 ευρώ. Το κάνουν γιατί μπορούν. 

Στο τσακ ειμαι να πουλήσω το 13 max να πάω για fold.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, james01gr said:

Ναι πρέπει να πάρει δράση έτσι ώστε να πέσει η ισοτιμία να αγοράζουμε φθηνά iPhone. Την Ευρώπη δεν την συμφέρει το δυνατό ευρώ κυρίως λόγω πετρελαίου. Όμως αυτό κανει πιο ελκυστικά τα ευρωπαϊκά προϊόντα και ευνοεί τις εξαγωγές προς την Αμερική. 

Με αφορμη το iphone και το γιατι αυξηθηκαν οι τιμες, εξεθεσα ενα γενικοτερο προβλημα στην Ευρωπη, αυτο της εισαγωγης των προϊοντων που η Ευρωπη δεν μπορει να παραξει.

Προφανως δεν αναφερομουν μονο στο iphone.

Και οχι, δεν μας συμφερει ενα ανισχυρο ευρω γιατι η Ευρωπη δεν εχει καποιο ανταγωνιστικο πλεονεκτημα. Τι παραγει η Ευρωπη που δεν παραγουν τα αλλα regions; Microchips; Αυτοκινητα; Φαρμακα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hetfield είπε

Με αφορμη το iphone και το γιατι αυξηθηκαν οι τιμες, εξεθεσα ενα γενικοτερο προβλημα στην Ευρωπη, αυτο της εισαγωγης των προϊοντων που η Ευρωπη δεν μπορει να παραξει.

Προφανως δεν αναφερομουν μονο στο iphone.

Και οχι, δεν μας συμφερει ενα ανισχυρο ευρω γιατι η Ευρωπη δεν εχει καποιο ανταγωνιστικο πλεονεκτημα. Τι παραγει η Ευρωπη που δεν παραγουν τα αλλα regions; Microchips; Αυτοκινητα; Φαρμακα;

premium προιόντα, ρούχα, τρόφιμα κτλ και το σημαντικότερο, τουρισμό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε iPhone SE του 2016 θα λέμε και θα κλαίμε...

Για αυτό που το θέλω,φτάνει και περισσεύει...

Εν τω μεταξύ αν ρωτήσεις τους μισούς που χρησιμοποιούν Apple ποιο μοντέλο έχουν, θα γελάς 2 χρόνια...

 

 

Επεξ/σία από ChrisOnceMore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, avacan23 είπε

Στο τσακ ειμαι να πουλήσω το 13 max να πάω για fold.

Θέλεις και ένα χιλιάρικο παραπάνω μαζί με αυτά που θα βγάλεις από την πώληση. Οπότε σε συμφέρει να πουλήσει αυτό και να δώσεις αλλά 500-600 να πάρεις το νέο iPhone 

Μην το παρακάνουμε. 200 ευρώ πάνω σε σχέση με πέρσι είναι. Τι 1300 τι 1500, οποίος διατίθεται να δώσει τόσα για κινητό δεν βλέπει καν την διαφορά. Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η γκρίνια με τις τιμές, ίσως και σε χώρες τις ανατολής. Θέλουν να πουλήσουν μούρη, λες και δεν φαίνεται ο άλλος ότι είναι φτωχός. Έρχεται ο άλλος με το iPhone 13 pro max με ένα golf 20ετιας. Δεν βλέπει ότι το κινητό του αξίζει περισσότερο από το αμάξι, θέλει να πουλήσει και μούρη 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος γύρος: τι τιμή είναι αυτή....

Δεύτερος γύρος: γιατί δεν έχει έρθει ακόμα....

Τρίτος γύρος: καλό είναι και αυτό που έχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Πρώτος γύρος: τι τιμή είναι αυτή....

Δεύτερος γύρος: γιατί δεν έχει έρθει ακόμα....

Τρίτος γύρος: καλό είναι και αυτό που έχω....

Πάντα σταματώ στον πρώτο γύρο, αλλά με την επεξήγηση του τρίτου,χαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κανει την δουλειά του το 12 pro max 1600 ούτε καν για ένα κινητο εχει φθάσει σε φάση κοροϊδίας και εκμεταλλευση καταναλωτή !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Σίγουρα…

Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από εδώ !!!

Μπορείς να ψάξεις να δεις πόσα σκαμπανεβάσματα η κατηγορία είχε από το 2015 και μετά. To ότι με τα M1 τράβηξε κάποιο κόσμο πίσω δεν αναιρεί ούτε τις αυξήσεις που έχουν γίνει ούτε ότι έχασε πελάτες από την συγκεκριμένη κατηγορία. Και μην ξεχνάμε και πως όλη η κατηγορία των υπολογιστών ήταν ανεβασμένη λόγω της πανδημίας.

Από εκεί και πέρα για να επανέλθουμε στο topic, τα φετινά iPhone, όπως και τα περσινά, δεν ενθουσιάζουν. Για μένα είναι απαράδεκτο που για πρώτη φορά, αν κάνω λάθος διορθώστε με, τα βασικά μοντέλα διαθέτουν διαφορετικό επεξεργαστή.

Το ότι ο περσινός επεξεργαστής παραμένει πιο γρήγορος από τον ανταγωνισμό είναι δικαιολογία της πλάκας για εμένα όταν απαιτείς τόσα χρήματα, κάποιος άλλος μπορεί να το δέχεται ως αιτιολογία και δικαίωμα του.

Κάποιοι είναι Apple fans, όπως κι εγώ άλλωστε αγοράζω τα κινητά της, κάποιοι άλλοι όχι. Προσωπικά δεν μου αρέσει που ο Cook έχει φτάσει να βγάζει προιόντα "μειώνοντας" specs για τα κέρδη.

Ναι η δουλειά του είναι να βγάζει χρήμα για τους shareholders, όπως ισχύει για την οποιαδήποτε εταιρεία. Όταν όμως καταλήγεις να κυκλοφορείς ένα iPhone 14 με περσινό επεξεργαστή προσωπικά μου χτυπάει άσχημα.

Θα δούμε πως θα αντιδράσει η αγορά της Ευρώπης, θεωρητικά θα χάσει έδαφος φέτος.

13 λεπτά πριν, Macosj είπε

Θέλεις και ένα χιλιάρικο παραπάνω μαζί με αυτά που θα βγάλεις από την πώληση. Οπότε σε συμφέρει να πουλήσει αυτό και να δώσεις αλλά 500-600 να πάρεις το νέο iPhone 

Μην το παρακάνουμε. 200 ευρώ πάνω σε σχέση με πέρσι είναι. Τι 1300 τι 1500, οποίος διατίθεται να δώσει τόσα για κινητό δεν βλέπει καν την διαφορά. Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η γκρίνια με τις τιμές, ίσως και σε χώρες τις ανατολής. Θέλουν να πουλήσουν μούρη, λες και δεν φαίνεται ο άλλος ότι είναι φτωχός. Έρχεται ο άλλος με το iPhone 13 pro max με ένα golf 20ετιας. Δεν βλέπει ότι το κινητό του αξίζει περισσότερο από το αμάξι, θέλει να πουλήσει και μούρη 

Μπες μια σε πασίγνωστο φορουμ του εξωτερικού για την apple και θα δεις ότι όλοι οι Ευρωπαίοι γκρινιάζουν.

Το κινητό δεν είναι θέμα μούρης, όποιος σκέφτεται έτσι ακόμα έχει μείνει πίσω στο 2010. Έχουν αλλάξει οι εποχές και η νοοτροπία, κανείς δεν ασχολείται με το τι κινητό κρατάς παρά μόνο μερικοί που αλλάζουν κάθε χρόνο για τον α ή β λόγο, και δικαίωμα τους που το αλλάζουν βέβαια, έτσι θέλουν έτσι κάνουν.

 

Επεξ/σία από KrisDs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι από το 13 pro 256 να πάω στο 14 ΜΑξ 1τβ αλλά δεν ξέρω … αν κου χρειάζεται τόσο χώρος … πραγματικά !!! Έχω στημένο nas !!! Όποτε το σκέφτομαι .. αύριο θα ξεκινήσουμε η Προ παραγγελίες και σκέφτομαι για το μωβ χρώμα 😅😅

25 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Μπορείς να ψάξεις να δεις πόσα σκαμπανεβάσματα η κατηγορία είχε από το 2015 και μετά. To ότι με τα M1 τράβηξε κάποιο κόσμο πίσω δεν αναιρεί ούτε τις αυξήσεις που έχουν γίνει ούτε ότι έχασε πελάτες από την συγκεκριμένη κατηγορία. Και μην ξεχνάμε και πως όλη η κατηγορία των υπολογιστών ήταν ανεβασμένη λόγω της πανδημίας.

Από εκεί και πέρα για να επανέλθουμε στο topic, τα φετινά iPhone, όπως και τα περσινά, δεν ενθουσιάζουν. Για μένα είναι απαράδεκτο που για πρώτη φορά, αν κάνω λάθος διορθώστε με, τα βασικά μοντέλα διαθέτουν διαφορετικό επεξεργαστή.

Το ότι ο περσινός επεξεργαστής παραμένει πιο γρήγορος από τον ανταγωνισμό είναι δικαιολογία της πλάκας για εμένα όταν απαιτείς τόσα χρήματα, κάποιος άλλος μπορεί να το δέχεται ως αιτιολογία και δικαίωμα του.

Κάποιοι είναι Apple fans, όπως κι εγώ άλλωστε αγοράζω τα κινητά της, κάποιοι άλλοι όχι. Προσωπικά δεν μου αρέσει που ο Cook έχει φτάσει να βγάζει προιόντα "μειώνοντας" specs για τα κέρδη.

Ναι η δουλειά του είναι να βγάζει χρήμα για τους shareholders, όπως ισχύει για την οποιαδήποτε εταιρεία. Όταν όμως καταλήγεις να κυκλοφορείς ένα iPhone 14 με περσινό επεξεργαστή προσωπικά μου χτυπάει άσχημα.

Θα δούμε πως θα αντιδράσει η αγορά της Ευρώπης, θεωρητικά θα χάσει έδαφος φέτος.

Μπες μια σε πασίγνωστο φορουμ του εξωτερικού για την apple και θα δεις ότι όλοι οι Ευρωπαίοι γκρινιάζουν.

Το κινητό δεν είναι θέμα μούρης, όποιος σκέφτεται έτσι ακόμα έχει μείνει πίσω στο 2010. Έχουν αλλάξει οι εποχές και η νοοτροπία, κανείς δεν ασχολείται με το τι κινητό κρατάς παρά μόνο μερικοί που αλλάζουν κάθε χρόνο για τον α ή β λόγο, και δικαίωμα τους που το αλλάζουν βέβαια, έτσι θέλουν έτσι κάνουν.

Ένα πράγμα θέλω να σε ρωτήσω μόνο. Λες ότι είναι απαράδεκτο να βγάζει επεξεργαστή περσινό σε φετινό κινητό. Πρώτον είναι από τους πιο γρήγορους επεξεργαστές σε κινητά ο περσινός; Είναι. Αν δεις όλα μα όλα σχεδόν τα τηλέφωνα από τον ανταγωνισμό αν δεν είναι ναυαρχίδα έχουνε κατώτερο επεξεργαστεί για πλάκα. Και μιλάμε για πολύ κατώτερο επεξεργαστή !!! Που μάλιστα σέρνεται μέχρι αηδίας. Απλά πες μου αν υπάρχει περίπτωση να σέρνεται ο περσινός επεξεργαστής της Apple σε ευ έτοιμη συσκευή;!!! Ξέρεις πολύ καλά την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Το κινητό δεν είναι θέμα μούρης, όποιος σκέφτεται έτσι ακόμα έχει μείνει πίσω στο 2010. Έχουν αλλάξει οι εποχές και η νοοτροπία, κανείς δεν ασχολείται με το τι κινητό κρατάς παρά μόνο μερικοί που αλλάζουν κάθε χρόνο για τον α ή β λόγο, και

Εγώ δεν θεωρώ ότι με το κινητό πουλάς μούρη. Το αντίθετο μάλιστα, για αυτό παραπάνω λεω ότι ο Έλληνας μπορεί να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο παπάκι, δηλαδή όσο κάνει το νέο iPhone. Όμως, ο μέσος Έλληνας πιστεύει ότι είναι πολυτέλεια , για αυτό υπάρχουν φαινόμενα φτωχοί να κρατάνε ένα κινητό 1500 ευρώ είτε είναι iPhone είτε Samsung. Συνήθως αυτό γίνεται στις μπανανιες όπου ο μισθός είναι μικρότερος από την τιμή του κινητού και ετσι οι άνθρωποι το έχουν ως ένα είδος πολυτελείας που μπορούν να έχουν αν κάνουν οικονομία κάποιους μηνες

 

Και για να μην παραξηγηθω, με τον όρο φτωχοί. Στην Ελλάδα  όλοι νιώθουν στην μεσαια τάξη. Εγώ νομίζω οποιοσδήποτε βγάζει λιγότερα από το μέσο όρο της χώρας ( στην Ελλάδα 1100 τον μήνα) θεωρείται φτωχός 

13 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Σκέφτομαι από το 13 pro 256 να πάω στο 14 ΜΑξ 1τβ αλλά δεν ξέρω … αν κου χρειάζεται τόσο χώρος … πραγματικά !!! Έχω στημένο nas !!! Όποτε το σκέφτομαι .. αύριο θα ξεκινήσουμε η Προ παραγγελίες και σκέφτομαι για το μωβ χρώμα 😅😅

Ένα πράγμα θέλω να σε ρωτήσω μόνο. Λες ότι είναι απαράδεκτο να βγάζει επεξεργαστή περσινό σε φετινό κινητό. Πρώτον είναι από τους πιο γρήγορους επεξεργαστές σε κινητά ο περσινός; Είναι. Αν δεις όλα μα όλα σχεδόν τα τηλέφωνα από τον ανταγωνισμό αν δεν είναι ναυαρχίδα έχουνε κατώτερο επεξεργαστεί για πλάκα. Και μιλάμε για πολύ κατώτερο επεξεργαστή !!! Που μάλιστα σέρνεται μέχρι αηδίας. Απλά πες μου αν υπάρχει περίπτωση να σέρνεται ο περσινός επεξεργαστής της Apple σε ευ έτοιμη συσκευή;!!! Ξέρεις πολύ καλά την απάντηση

Κανένας επεξεργαστής ναυαρχίδας δεν σέρνεται. Ο μέσος χρήστης, είτε του βάλεις Α15 είτε Α9 δεν θα καταλάβει καμία διαφορά, ειδικά σε Apple που δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα πιο απαιτητικό για τον επεξεργαστή από σοσιαλ και τέτοια 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...