Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για πώληση εξοπλισμού


lancexxiii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά στο forum! Χρειάζομαι μία βοήθεια σχετικά με κάποια πράγματα τα οποία θέλω να δώσω. Λόγω της ηλικίας κατά κύριο λόγο δεν μπορώ να βρω αντίστοιχες αγγελίες στην Ελλάδα για να μπορώ να τιμολογήσω το σύνολο. Τα πράγματα είναι τα εξής:

Sony a100 body
Sony 3.5-5.6/18-70
Sony 4.5-5.6/75-300
Sony strap
Hanhel wired remote
Sony BC-VM10 charger
Hama UV ∅ 55 (XXV) filter
MS Duo CF adaptor
2Gb MS Duo memory card
Carrying case 

Σε περίπτωση που έμπαιναν όλα μαζί μία αγγελία ποια θα ήταν μία σωστή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lancexxiii είπε

Γειά στο forum! Χρειάζομαι μία βοήθεια σχετικά με κάποια πράγματα τα οποία θέλω να δώσω. Λόγω της ηλικίας κατά κύριο λόγο δεν μπορώ να βρω αντίστοιχες αγγελίες στην Ελλάδα για να μπορώ να τιμολογήσω το σύνολο. Τα πράγματα είναι τα εξής:

Sony a100 body
Sony 3.5-5.6/18-70
Sony 4.5-5.6/75-300
Sony strap
Hanhel wired remote
Sony BC-VM10 charger
Hama UV ∅ 55 (XXV) filter
MS Duo CF adaptor
2Gb MS Duo memory card
Carrying case 

Σε περίπτωση που έμπαιναν όλα μαζί μία αγγελία ποια θα ήταν μία σωστή τιμή;

    Ορίστε μία αντίστοιχη αγγελία στο eBay . Από εκεί και πέρα εσείς καθορίζετε την ζητούμενη τιμή και προχωράτε ανάλογα .

    Κι' αν ρίξετε μία ματιά θα βρείτε κι' άλλες , στις οποίες αν παρατηρήσετε τις λεπτομέρειες θα δείτε πως όλες σχεδόν οι αγγελίες έχουν 0 ( zero ) watchers δλδ δεν τις παρακολουθεί κανείς . 

    Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα πουληθούν ΚΑΠΟΙΑ στιγμή .

    Όσο για το σωστή η λάθος , τέτοιο πράγμα δεν υφίσταται . Στην ελληνική αγορά υπάρχει ακόμη μία αγγελία , όπου κάποιος ζητάει μία Olympus Camedia C - 5050 wz στα 300 ευρώ !!! 

    Εγώ τι να του πω , ότι ψάχνει για ψύλλους στα άχυρα , ούτε με ρώτησε φυσικά αλλά ούτε μου πέφτει και λόγος . 

   Την ίδια στιγμή την βρήκα στην Γερμανία ( eBay ) πληρέστατη με την αρχική της συσκευασία , με όλα τα παρελκόμενα συν κάποια αξεσουάρ , την είχε σε δημοπρασία με τιμή εκκίνησης 32 ευρώ , ρώτησα τον άνθρωπο πόσα ζητάει για μεταφορικά , δεν πήρε μέρος κανείς άλλος στην δημοπρασία για καλή μου τύχη και έφτασε στα χέρια μου για 32 συν 17 μεταφορικά .

   Φυσικά και δεν επρόκειτο να πάρω μέρος σε τέτοια αγορά , διότι πρόκειται για μηχανή που απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό , αν έβλεπα ότι ζητούσαν οτιδήποτε πάνω από 50 ευρώ αφού γνωρίζω ποιά είναι η αξία της .

  Είχα σκοπό να διαθέσω μέχρι 70 ευρώ ΑΝ έβρισκα κάτι αξιόλογο σε λογική τιμή .

  Δεν υπάρχει λοιπόν σωστό και λάθος , αυτός που γνωρίζει θα ψάξει κάτι πολύ συγκεκριμένο και επειδή γνωρίζει θα απορρίψει άμεσα τυχόν υπερβολες σε επίπεδο ζητούμενης τιμής , πάντα φυσικά σε σχέση με την κατάσταση του αντικειμένου , την πληρότητα του , τις πληροφορίες που παρέχει ο πωλητής κλπ .

  Αυτός που θέλει να πουλήσει πρέπει να βρει και κάποιον που θέλει να αγοράσει .

    https://www.ebay.com/itm/203817728035?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=52Nb-cVtRxi&sssrc=2349624&ssuid=xPODz6pmSle&var=&widget_ver=artemis&media=MORE

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μηχανή για να μάθεις πάντως !

Και ως τέτοια μπορείς να τη πουλήσεις.

Κατ εμε αν είναι για 100 ε και 200 ε μη τη πουλήσεις καθόλου. Κρατα την .

Την είχα και αυτή και τη μινολτα dynax 7d , μου τις κλέψανε οταν ανοίξανε το σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

είναι μηχανή για να μάθεις πάντως !

Και ως τέτοια μπορείς να τη πουλήσεις.

Κατ εμε αν είναι για 100 ε και 200 ε μη τη πουλήσεις καθόλου. Κρατα την .

Την είχα και αυτή και τη μινολτα dynax 7d , μου τις κλέψανε οταν ανοίξανε το σπίτι.

 

    Συμφωνώ στο να κρατηθεί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη νομίζω θα ήταν καλύτερα να πωλούνταν χωριστά τα κομμάτια. Οι φακοί όπως βλέπω στο ebay , μπορούν να μπουν αγγελία άνετα 70€ ο 18-70

και 90€ ο 75-300 και θα ήταν απόλυτα ανταγωνιστικοί σε σχέση με άλλους πωλητές. Το σώμα , δεδομένου ότι έχει και ντενκλασέρ 100€ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα οι μηχανες χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες

-Συλλεκτικής αξίας

-Εκπαιδευτικής αξίας

-Τεχνολογικής αξίας

Το σετ σου σίγουρα δεν είναι, αλλά δεν πρόκειται να γίνει και συλλεκτικό, μιας και εξαρχής ήταν μαζικής παραγωγής και διάθεσης και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που το κάνει να ξεχωρίζει απο παρόμοιες της εποχής του

Τεχνολογικά επίσης έχει περάσει η εποχή της για να την προτιμήσει κάποιος έναντι μιας καινούριας με εγγύηση DSLR ή mirrorless με υπερδιπλάσια ανάλυση, κιτ φακό σαν τον δικό σου και άλλα έξτρα καλούδια, κάτω απο 400 ευρώ. Πχ

https://www.skroutz.gr/s/14151564/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-IS-ΙΙ-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/10773759/Panasonic-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Lumix-GX800-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-G-Vario-12-32mm-F3-5-5-6-Asph-Mega-OIS-Black.html

 

Μένει λοιπόν μόνο η εκπαιδευτική αξία και εκει το σετ σου έχει όντως αξία...αν θες να μάθεις. Αν η φωτογραφία είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει, δεν έχει καμία εκπαιδευτική αξία για εσένα. Αντίθετα αν θες να το προχωρήσεις, είναι μια καλή και ολοκληρωμένη περίπτωση (λόγω των φακών) να μάθεις φωτογραφία χωρίς να ξοδευτείς

Για την πώληση δεν έχει τόσο σημασία πόσο την πουλάς εσύ, αλλά πόσο την αγοράζει ο άλλος και αν υπάρχει έστω και μικρό αγοραστικό κοινό, αλλά και σε ποιά χώρα υπάρχει.

Να σου δώσω παράδειγμα, χτες πήρα quote απο το kamerastore.fi για μια canon 105X φιλμάτη που έχω. Είδα πως κατα καιρούς την πουλάει μεταχειρισμένη στα 110-120 ευρώ και ζήτησα quote να δω τι θα μου δώσουν. 50 ευρώ σε πίστωση ή 35 cash για μια μηχανή που αν την βγάλω εδώ μπορεί να πέσω στον έναν που θα μου δώσει τα 120 που θα αγόραζε απο ένα τέτοιο κατάστημα αν την θέλει, αλλά πιθανότατα και 50 ευρώ να την έβαζα, δεν θα έφευγε ποτέ, καθότι και τεχνολογικά παρωχημένη (φιλμ) αλλά και όχι συλλεκτική. Μια απλή μηχανή της εποχής της

Αν τελικά δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς, πήγαινε στο kamerastore.fi ή στο MPB.com και ζήτα προσφορά για το πακέτο σου. Αν βάλεις 30% πάνω απο όσο σου πουν θα δεις πόσο θα το πουλήσουν αυτοί, οπότε θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, lancexxiii said:

Γειά στο forum! Χρειάζομαι μία βοήθεια σχετικά με κάποια πράγματα τα οποία θέλω να δώσω. Λόγω της ηλικίας κατά κύριο λόγο δεν μπορώ να βρω αντίστοιχες αγγελίες στην Ελλάδα για να μπορώ να τιμολογήσω το σύνολο. Τα πράγματα είναι τα εξής:

Sony a100 body
Sony 3.5-5.6/18-70
Sony 4.5-5.6/75-300
Sony strap
Hanhel wired remote
Sony BC-VM10 charger
Hama UV ∅ 55 (XXV) filter
MS Duo CF adaptor
2Gb MS Duo memory card
Carrying case 

Σε περίπτωση που έμπαιναν όλα μαζί μία αγγελία ποια θα ήταν μία σωστή τιμή;

Για ολα μαζί στο ινσομνια,  μπορείς να δοκιμάσεις στα 120-150€ και να αρχισεις να πεφτεις αν δεις οτι δεν υπαρχει ζήτηση.

Διαφορετικά μια καλη ιδέα που αναφέρθηκε, να τα πουλησεις ξεχωριστά.

Ενδεικτικά ειχα παρει την α100 με τον κιτ φακο στα 100€ πριν περίπου 10 χρονια, μεταχειρισμένη απο εδω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για εμένα οι μηχανες χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες

-Συλλεκτικής αξίας

-Εκπαιδευτικής αξίας

-Τεχνολογικής αξίας

Το σετ σου σίγουρα δεν είναι, αλλά δεν πρόκειται να γίνει και συλλεκτικό, μιας και εξαρχής ήταν μαζικής παραγωγής και διάθεσης και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που το κάνει να ξεχωρίζει απο παρόμοιες της εποχής του

Τεχνολογικά επίσης έχει περάσει η εποχή της για να την προτιμήσει κάποιος έναντι μιας καινούριας με εγγύηση DSLR ή mirrorless με υπερδιπλάσια ανάλυση, κιτ φακό σαν τον δικό σου και άλλα έξτρα καλούδια, κάτω απο 400 ευρώ. Πχ

https://www.skroutz.gr/s/14151564/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-IS-ΙΙ-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/10773759/Panasonic-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Lumix-GX800-Micro-Four-Thirds-4-3-Kit-G-Vario-12-32mm-F3-5-5-6-Asph-Mega-OIS-Black.html

 

Μένει λοιπόν μόνο η εκπαιδευτική αξία και εκει το σετ σου έχει όντως αξία...αν θες να μάθεις. Αν η φωτογραφία είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει, δεν έχει καμία εκπαιδευτική αξία για εσένα. Αντίθετα αν θες να το προχωρήσεις, είναι μια καλή και ολοκληρωμένη περίπτωση (λόγω των φακών) να μάθεις φωτογραφία χωρίς να ξοδευτείς

Για την πώληση δεν έχει τόσο σημασία πόσο την πουλάς εσύ, αλλά πόσο την αγοράζει ο άλλος και αν υπάρχει έστω και μικρό αγοραστικό κοινό, αλλά και σε ποιά χώρα υπάρχει.

Να σου δώσω παράδειγμα, χτες πήρα quote απο το kamerastore.fi για μια canon 105X φιλμάτη που έχω. Είδα πως κατα καιρούς την πουλάει μεταχειρισμένη στα 110-120 ευρώ και ζήτησα quote να δω τι θα μου δώσουν. 50 ευρώ σε πίστωση ή 35 cash για μια μηχανή που αν την βγάλω εδώ μπορεί να πέσω στον έναν που θα μου δώσει τα 120 που θα αγόραζε απο ένα τέτοιο κατάστημα αν την θέλει, αλλά πιθανότατα και 50 ευρώ να την έβαζα, δεν θα έφευγε ποτέ, καθότι και τεχνολογικά παρωχημένη (φιλμ) αλλά και όχι συλλεκτική. Μια απλή μηχανή της εποχής της

Αν τελικά δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς, πήγαινε στο kamerastore.fi ή στο MPB.com και ζήτα προσφορά για το πακέτο σου. Αν βάλεις 30% πάνω απο όσο σου πουν θα δεις πόσο θα το πουλήσουν αυτοί, οπότε θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

 

4 λεπτά πριν, alx301 είπε

Για ολα μαζί στο ινσομνια,  μπορείς να δοκιμάσεις στα 120-150€ και να αρχισεις να πεφτεις αν δεις οτι δεν υπαρχει ζήτηση.

Διαφορετικά μια καλη ιδέα που αναφέρθηκε, να τα πουλησεις ξεχωριστά.

Ενδεικτικά ειχα παρει την α100 με τον κιτ φακο στα 100€ πριν περίπου 10 χρονια, μεταχειρισμένη απο εδω.

 

     Δικαιούμαι να το πώ , δεν υπάρχει μηχανή χωρίς αξία ........ η θέση μου παραμένει ξεκάθαρη ...... κι' ας έχει τα μύρια τεχνικά θέματα για τα οποία σιγά μην με τρομάξουν ....... για μένα υπάρχουν μηχανές με λιγότερο η περισσότερο ενδιαφέρον ........ αισθητικό , τεχνολογικό κλπ ....... αγοράζω μηχανές εφόσον έχουν εκείνο το χαρακτηριστικό που θα μου γυρίσει το κεφάλι ...... βλέπε Pentax ....... αφήνω μία χαραμάδα στην Olympus ..... και ομολογώ δημόσια ( οπότε μπορείτε μελλοντικά να με κατηγορήσετε ανάλογα ) πως αρχίζω να γλυκοιτάζω τις Fujifilm ...... παρά τα όσα τα οποία κατάλαβα ...... όχι ότι θα βγάλει από τον δρόμο μου με τις Pentax φυσικά ..... για πολλούς λόγους ....... όμως είδα τις φωτογραφίες του φίλου @pifilos και κάπως ...... 

   Για έναν παράξενο λόγο , έχω απορρίψει τις Canon ...... μην ρωτήσετε γιατί ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Δικαιούμαι να το πώ , δεν υπάρχει μηχανή χωρίς αξία ........ η θέση μου παραμένει ξεκάθαρη ...... κι' ας έχει τα μύρια τεχνικά θέματα για τα οποία σιγά μην με τρομάξουν ....... για μένα υπάρχουν μηχανές με λιγότερο η περισσότερο ενδιαφέρον ........ αισθητικό , τεχνολογικό κλπ ....... αγοράζω μηχανές εφόσον έχουν εκείνο το χαρακτηριστικό που θα μου γυρίσει το κεφάλι ...... βλέπε Pentax ....... αφήνω μία χαραμάδα στην Olympus ..... και ομολογώ δημόσια ( οπότε μπορείτε μελλοντικά να με κατηγορήσετε ανάλογα ) πως αρχίζω να γλυκοιτάζω τις Fujifilm ...... παρά τα όσα τα οποία κατάλαβα ...... όχι ότι θα βγάλει από τον δρόμο μου με τις Pentax φυσικά ..... για πολλούς λόγους ....... όμως είδα τις φωτογραφίες του φίλου @pifilos και κάπως ...... 

   Για έναν παράξενο λόγο , έχω απορρίψει τις Canon ...... μην ρωτήσετε γιατί ...... 

Η αλήθεια είναι πως θεωρώ τυχερό κάπως τον εαυτό μου που την πήρα λίγο στην τύχη και τελικά μου έκατσε οπτικά το αποτέλεσμα και γλίτωσα από δεύτερες σκέψεις για αλλαγές κλπ. Όχι πως δεν το είχα ψάξει πριν την αγορά αλλά μέχρι να χρησιμοποιήσεις κάτι... 

Τώρα για το νήμα μιας και απάντησα συμφωνώ με τον συλλογισμό του @highpriest. Παλιότερα είχα βάλει σε αγγελία μια sony a230 (όχι δική μου απλώς είχα αναλάβει την πώληση) με τον κιτ στα 100 και τελικά 80 ευρώ η οποία δεν πουλήθηκε ποτέ. Παρόλο που είναι του 2009 δουλεύει μια χαρά, το ίδιο και η μπαταρία και τελικά είπα στην κοπέλα να την κρατήσει και να τη δώσει στον ανηψιο της ή σε κάποιον που θέλει να αρχίσει να ασχολείται. Εκτιμώ πως είναι δύσκολο να πουληθούν πλέον τέτοιου τύπου μηχανές σε "καλή" τιμή αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Υ.γ. για τον @babisskg δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη μηχανή αλλά η α230 είχε πολύ ωραία jpeg, για μένα πιο όμορφα χρώματα σε σχέση με τις σύγχρονες mirrorless της Sony. Ίσως επειδή είχε CCD αισθητήρα ; 😁 Σόρρυ για το εκτός θέματος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αυτη η μηχανη ειναι η πρωτη που εβγαλε η sony to 2006 πανω sto a mount tης milolta,την εχω αγορασει 2 -3 φορες οπως και τις αλλες σονυ a 200-300-350-a 700 ktl.ασχολουμαι με αγοραπωλησιες μηχανων,αυτη η μηχανη εχει μονο εκπαιδευτικη αξια,μιας και οι επιδοσεις της σε σχεση οχι με το σημερα αλλα και μεχρι το 2013 και μετα οι μηχανες κανανε μεγαλο αλμα βλεπε sony a 6000(24mp vid 1080 60p),sony a 58 (20mp video 1080 60i)(τις εχω και τις 2),η αγορα σημερα ειναι πολυ σφικτη καθοτι το χρημα ειναι δυσκολο.....εκτιμαω σε πραγματικη τιμη η α 100 αξιζει με τον 18-70 οχι πανω απο 70-80ε και αντιστοιχα κανα 70 αρι ο 75 -300 και αυτα δυσκολα καθοτι οι σονυ με το a mount δεν παιζουν και πολυ γιατι η sony εχει επενδυσει στο e-mount οπου και υπαρχει αγοραστικη αξια..τωρα απο σενα εξαρταται τι τιμη θα βαλεις αν θα περιμενεις τον ενα στους 50 που δεν ξερει τι του γινεται για να την αγορασει ...η θα την δωσεις οσο οσο για να φυγει γρηγορα......οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θελεις στειλε μου ενα τηλ στο [email protected] να σε παρω...............σταματης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 9:41 ΠΜ, decentintocerberon είπε

είναι μηχανή για να μάθεις πάντως !

Και ως τέτοια μπορείς να τη πουλήσεις.

Κατ εμε αν είναι για 100 ε και 200 ε μη τη πουλήσεις καθόλου. Κρατα την .

Την είχα και αυτή και τη μινολτα dynax 7d , μου τις κλέψανε οταν ανοίξανε το σπίτι.

 

Αρα επρεπε να τις ειχες ηδη πουλησει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...