Προς το περιεχόμενο

μεταφορά Voice Memos


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να βρώ τρόπο να μεταφέρω στον iMac μου, τα Voice Memos που βρίσκονται στο iPhone μου.
Είναι περίπου 1-2GB έκαστο και δεν ξέρω τι να κάνω! :(
Να γίνεται άραγε μεταφορά σε USB/Lighting stick?

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, zoranb είπε

Προσπαθώ να βρώ τρόπο να μεταφέρω στον iMac μου, τα Voice Memos που βρίσκονται στο iPhone μου.
Είναι περίπου 1-2GB έκαστο και δεν ξέρω τι να κάνω! :(
Να γίνεται άραγε μεταφορά σε USB/Lighting stick?

Από το iPhone: Settings app → iCloud → ενεργοποιείς το διακόπτη για Voice Memos.

Από το Mac: Apple logo (πάνω αριστερά) → System Preferences → Apple ID → iCloud Drive Options → Επιλέγεις το Voice Memos και Done.

Από το Mac: πηγαίνεις στο Launchpad και ανοίγεις το Voice Memos app.

Λογικά θα έχει κάνει ήδη συγχρονισμό και θα τα δεις εκεί όλα και τα τα "τραβήξεις" τοπικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τρόπος που λες τα κάνει sync στο cloud απότι καταλαβαίνω. Αν δεν χρησιμοποιήσω κανένα sync τρόπο, γίνεται η μεταφορά, ίσως με καλώδιο ή με ένα usb/lighting stick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Αυτός ο τρόπος που λες τα κάνει sync στο cloud απότι καταλαβαίνω. Αν δεν χρησιμοποιήσω κανένα sync τρόπο, γίνεται η μεταφορά, ίσως με καλώδιο ή με ένα usb/lighting stick?

Μην ξεχνάς πως μιλάμε για ένα κλειδωμένο λογισμικό.

Οπότε οι πολλαπλές επιλογές που έχει ένα Android εδώ δεν θα τις βρεις.

Εναλλακτικό τρόπο που μπορώ να σκεφτώ είναι να τα κάνεις Share/αποστολή σε κάποιον λογαριασμό email ή όποια άλλη εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή θες ή μέσω iTunes. (Sync)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zoranb είπε

Αυτό με το iTunes καλό ακούγεται αλλά με έχει μπερδέψει τόσο πολύ να τα εντοπίσω που εχω χάσει τη μπάλα!

Συνδέεις τη συσκευή και ανοίγεις το iTunes.

Από την πλευρική αριστερά στήλη επιλέγεις Music.

Ενεργοποιείς το Sync music μαζί και το  Include voice memos και Apply κάτω δεξιά.

Στη συνέχεια τα κάνεις drag and drop όπου εσύ θέλεις.

 

Μπορείς να εντοπίσεις και στην παρακάτω διαδρομή: Mac HD (ή όπως αλλιώς έχεις ονομάσει τον δίσκο) → Users → Επιλέγεις το Username σου → Music → iTunes → iTunes Media → Voice Memos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2022 στις 4:08 ΠΜ, kormos είπε

Από το Mac: πηγαίνεις στο Launchpad και ανοίγεις το Voice Memos app.

Δεν υπάρχει τέτοιο app στο LaunchPad και όταν πάω να το κατεβάσω από το AppStore, λέει πως υπάρχει μόνο για iPhone, iPad κ Apple Watch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zoranb είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο app στο LaunchPad και όταν πάω να το κατεβάσω από το AppStore, λέει πως υπάρχει μόνο για iPhone, iPad κ Apple Watch.

Περίεργο. Στο mac με big sure που βλέπω  υπάρχει κανονικά. Τι λειτουργικό τρέχεις?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα στην μεταφορά αρχείων από ios, μου κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιούν την κοινοποίηση. Ειδικά όσοι έχουν mac είναι γελοίο να μην χρησιμοποιούν το airdrop. 

30 λεπτά πριν, zoranb είπε

Είμαι με High Sierra

Να υποθέσω ότι έχεις mac παλαιότερο του 2010?

32 λεπτά πριν, zoranb είπε

Είμαι με High Sierra

Να υποθέσω ότι έχεις mac παλαιότερο του 2010?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν βλέπω το Sync music που μου λες :-(

Screen Shot 2022-09-11 at 00.09.25.png

Λογικό, αφού δεν έχεις συνδέσει το iPhone ακόμα...

 

22 ώρες πριν, kormos είπε

Συνδέεις τη συσκευή και ανοίγεις το iTunes.

Από την πλευρική αριστερά στήλη επιλέγεις Music.

Ενεργοποιείς το Sync music μαζί και το  Include voice memos και Apply κάτω δεξιά.

Στη συνέχεια τα κάνεις drag and drop όπου εσύ θέλεις.

 

Μπορείς να εντοπίσεις και στην παρακάτω διαδρομή: Mac HD (ή όπως αλλιώς έχεις ονομάσει τον δίσκο) → Users → Επιλέγεις το Username σου → Music → iTunes → iTunes Media → Voice Memos.

FYI

 

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο app στο LaunchPad και όταν πάω να το κατεβάσω από το AppStore, λέει πως υπάρχει μόνο για iPhone, iPad κ Apple Watch.

Μπορείς να εντοπίσεις και στην παρακάτω διαδρομή: Mac HD (ή όπως αλλιώς έχεις ονομάσει τον δίσκο) → Users → Επιλέγεις το Username σου → Music → iTunes → iTunes Media → Voice Memos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Λογικό, αφού δεν έχεις συνδέσει το iPhone ακόμα...

 

FYI

 

Μπορείς να εντοπίσεις και στην παρακάτω διαδρομή: Mac HD (ή όπως αλλιώς έχεις ονομάσει τον δίσκο) → Users → Επιλέγεις το Username σου → Music → iTunes → iTunes Media → Voice Memos.

Άδικα γράφεις … Έχει high Sierra! Το Mac του είναι περιορισμένων δυνατοτήτων. Καλύτερα να βρει εφαρμογή μεταφοράς αρχείων στο AppStore του iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες εναλλακτικές:

1. Airdrop

Ανοίγεις το Voice Memos app από το  iPhone.

Από το All Recordings screen, κάνεις Edit και επιλέγεις το/τα voice memos και κάνεις κάτω δεξιά κλικ στο share icon.

Εντοπίζεις το Mac και τα στέλνεις.

 

2. Cloud Storage (GDrive, Dropbox ή όποιο άλλο έχεις)

Την ίδια διαδικασία με παραπάνω απλά αντί για Airdrop επιλέγεις τον Cloud χώρο έχεις/επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...