Προς το περιεχόμενο

Αγορά PC Case και ανεμιστήρα


Silenzio
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από niko13,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Και εδώ είσαι γενικώς σωστός, με την υποσημείωση όμως ότι επακριβώς μπορώ να συμφωνήσω μόνο στα mesh/airflow κουτιά. Όσο πιο ψιλή είναι η σίτα εισαγωγής και πιο βαριά τα φίλτρα της, τόσο περισσότεροι (ή δυνατότεροι) πρέπει να είναι οι εισαγωγής σε σχέση με τους εξαγωγής

Είναι θέμα ατμοσφαιρικής πίεσης (που επηρεάζει -μαζί με την θερμοκρασία-  την πυκνότητα του αέρα και δεν λαμβάνεται υπόψιν από ότι είδα στο ποστ σου, οπότε υποθέτω μιλάς για το επίπεδο της θάλασσας με 20 βαθμούς στον περιβάλλοντα χώρο και 0 υγρασία) δηλαδή (πάλι μιλώντας για πρακτικά σενάρια δηλαδή τα εμπορικά κουτιά τύπου χΑΤΧ και τα εμπορικά FAN για PC ) να στο πω αλλιώς περισσότερο θα επηρεάσει το που θα μαζευτεί σκόνη το αν μένεις σε ορεινή περιοχή vs κοντά στη θάλασσα παρα το πόσο δυνατά ειναι τα ανεμιστηράκια σου ή η απόσταση τους απο το φίλτρο. 

Δεν ειναι αεροστεγώς κλισμένα τα κουτιά ούτε έχουν αεροστεγώς κλειστούς αγωγούς τα FAN απο την εισαγωγή μέχρι το τελικό σημείο που προορίζονται να ψύξουν. 

Όταν λοιπόν υπάρχει αρνητική πίεση (που ειναι ελάχιστη ακριβώς γιατί τίποτα δεν ειναι αεροστεγές σε ένα εμπορικό PC καθώς και για τον λόγο ότι τα εμπορικά fan για PC δεν έχουν την δύναμη να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό κάτι τέτοιο και ας ειναι τα καλύτερα της αγοράς)  ο αέρας έξω απο το pc θα προσπαθεί πάντα να έρθει σε ισορροπία με τον αέρα μέσα στο PC και επειδή θα βρίσκει "κόντρα" απο τους στροβίλους των φαν που στέλνουν έξω αέρα απο το κουτί θα πάει να μπει μέσα στο κουτί απο όλα τα άλλα μικρά κενά και εσοχές που θα βρει.

Όταν υπάρχει θετική πίεση θα βρίσκει αντίσταση σε αυτά τα σημεία (γιατί λόγω της θετικής πίεσης ο αέρας μέσα στο κουτί θα θέλει να έρθει σε ισορροπία με τον αέρα έξω απο το κουτί οπότε θα κάνει το ίδιο με την απο πάνω παράγραφο μόνο που τώρα θα είναι ο αέρας μέσα στο κουτί που θα "ψάχνει" μικρά κενά στο κουτί για βγεί έξω προς το δωμάτιο)  απο τον αέρα μέσα στο κουτί και γιαυτό κυρίως θα μπαίνει απο τα σημεία που όχι μόνο δεν θα έχει αντίσταση αλλά θα τον ρουφάνε (τα φαν εισαγωγής αέρα) 

Μια παρόμοια λογική το καλοκαίρι ακολουθούν τα πολυκαταστήματα που έχουν πολύ στροβιλισμό απο τα AC τους στην είσοδο του καταστήματος για να δημιουργήσουν θετική πίεση εκει και να εμποδίζουν όσο γίνεται τον ζεστό αέρα να μπει μέσα.

 

7 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ποιες είναι οι λογικά καλές και ποιες οι βέλτιστης αξιοπιστίας θερμοκρασίες λειτουργίας τους;

Οι κατασκευαστές πάντα λαμβάνουν υπόψιν τους το πεδίο εφαρμογής όταν κατασκευάζουν κάτι πχ ότι έχει σχέση με εμπορικά εξαρτήματα PC μπορεί να δουλέψει σε θερμοκρασίες περιβάλλοντας που βρίσκεις πάνω στην γη οπότε θα ειναι τουλάχιστον -20 +60, συνήθως είναι -45 +85 δηλαδή (μιλάμε για την εξωτερική θερμοκρασία όχι την θερμοκρασία του ίδιου του υποσυστήματος/συσκευής που θα είναι υψηλότερη εννοείται απο την εξωτερική θερμοκρασία. και σε αυτή την περίπτωση οι κατασκευαστές προσθέτουν ένα σύστημα ψύξης που θα κρατήσει το υποσύστημα σε τέτοιες θερμοκρασίες όπου αν πχ η εξωτερική θερμοκρασία είναι 60 το υποσύστημα θα συνεχίζει να είναι μέσα στα θερμικά όρια καλής λειτουργίας του. )  και επίσης σε όλα τα επίπεδα υγρασίας που υπάρχουν πάνω στην γή (εκει που μένει κόσμος δεν μιλάμε για τον βυθό της θάλασσας), γιατί πολύ απλά ξέρουν ότι και ο Αφρικανός θα αγοράσει pc και αυτός που μένει βόρεια του Καναδά θα αγοράσει pc και ο Έλληνας και ο Ινδός κτλ. 
 

 

8 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Τα ίδια που ισχύουν για τις CPU και GPU με τα ενεργητικά συστήματα ψύξης, τους πολυάριθμους σένσορες, τα 90-100+ βαθμούς κελσίου όρια λειτουργίας και αυτόματη θερμική διαχείρηση από το BIOS του εργοστασίου, ισχύουν και για τα υπόλοιπα εξαρτήματα του κομπιούτερ; Γιατί να ασχοληθούμε με αυτές τις θερμοκρασίες και όχι με άλλες;

Δεν κατάλαβα την ερώτηση πάντως σε μεγάλο βαθμό οι επιλογές στο bios και το όποιο software ειναι για marketing λόγους εκει για να ευχαριστεί δηλαδή τον αγοραστή που θέλει να έχει τον "απόλυτο" έλεγχο στο PC του τα πρώτα PC (αν και δεν διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα όσο αφορά την ποιότητα κατασκευής, για να μην πω είχαν καλύτερη ποιότητα, και τον γενικό τρόπο λειτουργίας , απλά ειναι πολύ πιο αργά όσο αφορά τις δυνατότητες τους σε επεξεργασία κώδικα ) δεν είχαν τέτοια πράματα γιατί πολύ απλά οι κατασκευαστές έχουν ασχοληθεί για εμας σε αυτό το θέμα και δεν χρειάζεται/είναι υποχρεωτικό να ασχοληθούμε εμείς. 

Πιο απλά όλα ειναι φτιαγμένα για να λειτουργούν σε θερμοκρασίες περιβαλλόντων γης (στα σημεία που κατοικείται απο ανθρώπους )  και έχουν ότι χρειάζεται (πχ ανεμιστηράκια) για να λειτουργούν στις βέλτιστες θερμοκρασίες τους σε αυτό το περιβάλλον με τις παραμέτρους λειτουργίας του κατασκευαστή. 

Ο μόνος λόγος που παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον η καταμέτρηση θερμοκρασιών κτλ ειναι το OC όπου ουσιαστικά ξεφεύγουμε απο τις παραμέτρους του κατασκευαστή αλλά και εκει ακόμη υπάρχει ένα όριο στις δυνατότητες που έχουμε να αλλάξουμε κάτι τόσο σε επίπεδο θερμοκρασιών όσο σε επίπεδο παροχής ρεύματος όσο και σε επίπεδο επιδόσεων με συμβατικά μέσα(πχ αγορά άλλης ψύκτρας ή παστας κτλ) . 

ή σε βιομηχανικό επίπεδο όπου οι καταστάσεις ειναι εντελώς διαφορετικές 60 δίσκοι σε 2U και ένα ρακ με πέντε τέτοια σε ένα χώρο με 100 ρακ ή/και που βρίσκεται πχ στην σαχάρα ή κάτω απο την θάλλασα ή στο διάστημα. 





 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2022 στις 2:21 ΠΜ, PC_Science_Lefkada είπε

..........

Στις 12/9/2022 στις 9:36 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

..........

Πολύ κατατοπιστικά και ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράψατε, από μένα πολλά μπράβο για την υπομονή και διάθεσή σας.

Παρακάτω κάποιες σύντομες σκέψεις για να αποφύγουμε την πολλή σκόνη στο κουτί διατηρώντας σωστή ψύξη.

Αρνητική ή θετική πίεση

Εξαγωγή > Εισαγωγή. Αρνητική. Θα πετύχουμε καλύτερες θερμοκρασίες στο κουτί (3-5 βαθμούς Celsius) αλλά τα fans θα ρουφάνε αέρα από όποια τρύπα\σχισμή βρουν. Πολύ σκόνη & κίνδυνος για ζημιά εάν δεν είμαστε τακτικοί με καθαριότητα.

Εξαγωγή < Εισαγωγή. Θετική. Λίγο πιο χαμηλές overall θερμοκρασίες αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για το hardware. Ο αέρας που περισσεύει μέσα στο κουτί θα ψάχνει την όποια τρύπα\σχισμή για να βγεί έξω εμποδίζοντας σκόνη να εισβάλλει μέσω αυτών. Απλώς ξενοιάζουμε από σκόνη.

Γενικά για desktop περιβάλλοντα συνιστάται η θετική πίεση.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα,

τελικά πήρα το coolermaster mb600l-v2 και έβαλα 3 ανεμιστήρες coolermaster masterfan mf122r (2 μπροστά και έναν πάνω να βαζουν αέρα - περιμένω ένα splitter γιατί η μητρική δυστυχώς δεν έχει ερπακή system fan headers)

https://www.skroutz.gr/s/21146533/CoolerMaster-Masterfan-MF122R-RGB-Case-Fan-120mm-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM.html?from=manufacturer

πήρα και αυτό το rgb splitter

https://www.skroutz.gr/s/19977432/CoolerMaster-A-RGB-1-to-3-Splitter-Cable.html?from=manufacturer

στη μητρική gigabyte b550 aorus elite v2

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b550-aorus-elite-ax-v2_e.pdf?v=24d24cf9acc76ba2c833adbcf9dfc9c7

πως θα γίνει η σύνδεση των rgb ?

στο manual της μητρικής (που εβαλα παραπάνω) στις σελίδες 15 και 16 έχει την υποδοχή 7. DLED1/DLED2  (5V) και την υποδοχή  8. LED_C1/LED_C2 (12 V )

το rgb splitter που πήρα ( μπορεί και να μην κάνει τελικά ) έχει ένα τρίπινο (για gigabyte μητρικες) στα 5V

το συνδέω στο 7. D_LED 1 που είναι 5 v ? πάντως και τα 2 ειναι τετράπινα..μήπως δεν έκανε για τη δουλειά που το ήθελα ?

ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα,

τελικά πήρα το coolermaster mb600l-v2 και έβαλα 3 ανεμιστήρες coolermaster masterfan mf122r (2 μπροστά και έναν πάνω να βαζουν αέρα - περιμένω ένα splitter γιατί η μητρική δυστυχώς δεν έχει ερπακή system fan headers)

https://www.skroutz.gr/s/21146533/CoolerMaster-Masterfan-MF122R-RGB-Case-Fan-120mm-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM.html?from=manufacturer

πήρα και αυτό το rgb splitter

https://www.skroutz.gr/s/19977432/CoolerMaster-A-RGB-1-to-3-Splitter-Cable.html?from=manufacturer

στη μητρική gigabyte b550 aorus elite v2

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b550-aorus-elite-ax-v2_e.pdf?v=24d24cf9acc76ba2c833adbcf9dfc9c7

πως θα γίνει η σύνδεση των rgb ?

στο manual της μητρικής (που εβαλα παραπάνω) στις σελίδες 15 και 16 έχει την υποδοχή 7. DLED1/DLED2  (5V) και την υποδοχή  8. LED_C1/LED_C2 (12 V )

το rgb splitter που πήρα ( μπορεί και να μην κάνει τελικά ) έχει ένα τρίπινο (για gigabyte μητρικες) στα 5V

το συνδέω στο 7. D_LED 1 που είναι 5 v ? πάντως και τα 2 ειναι τετράπινα..μήπως δεν έκανε για τη δουλειά που το ήθελα ?

ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και σε εσενα,καλά το ψυλλιαστηκες δυστυχώς..Υπάρχουν δύο τύποι led μη συμβατοί μεταξύ τους,argb (5v) με 3pin στη μητρική και σκέτο rgb (12v) με 4pin στη μητρικη.Oι ανεμιστήρες είναι rgb αλλά το σπλιτερακι είναι για argb,όπως μπορείς να δεις και στην περιγραφή.Ηθελες κάτι τέτοιο.https://www.skroutz.gr/s/19977482/CoolerMaster-1-3-RGB-Splitter-Cable-0-58m-Black-R4-ACCY-RGBS-R2.html.Οι ανεμιστήρες είναι με δύο καλώδια?Ένα για έλεγχο των στροφών κ ένα για το rgb?Το λέω γιατί αν έχουν ένα καλώδιο και για τα δύο ίσως χρειαστούν controller ξεχωριστό,το κάνουν κάποιες εταιρίες.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, niko13 είπε

Καλά το ψηλιαστικες δυστυχώς..Υπάρχουν δύο τύποι led μη συμβατοί μεταξύ τους,argb (5v) με 3pin στη μητρική και σκέτο rgb (12v) με 4pin στη μητρικη.Oι ανεμιστήρες είναι rgb αλλά το σπλιτερακι είναι για argb,όπως μπορείς να δεις και στην περιγραφή.Ηθελες κάτι τέτοιο.https://www.skroutz.gr/s/19977482/CoolerMaster-1-3-RGB-Splitter-Cable-0-58m-Black-R4-ACCY-RGBS-R2.html.Οι ανεμιστήρες είναι με δύο καλώδια?Ένα για έλεγχο των στροφών κ ένα για το rgb?Το λέω γιατί αν έχουν ένα καλώδιο και για τα δύο ίσως χρειαστούν controller ξεχωριστό,το κάνουν κάποιες εταιρίες.

έχουν δύο καλώδια, για το rgb είναι ξεχωριστό.

είδα rgb splitter και το πήρα, δεν ήξερα διαφορά με το argb

αυτο που μου προτείνεις είναι για τη 12V θύρα ?

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!

p.s. εφαγα πίκρα και με την gigabyte με 4 sata, τι άλλο θα δουν τα μάτια μου..

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Silenzio είπε

έχουν δύο καλώδια, για το rgb είναι ξεχωριστό.

είδα rgb splitter και το πήρα, δεν ήξερα διαφορά με το argb

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!

p.s. εφαγα πίκρα και με την gigabyte με 4 sata, τι άλλο θα δουν τα μάτια μου..

Ναι είναι για τη 12v θυρα.Τώρα κοίταξα ,το σπλιτερ που χρειάζεσαι και σου έβαλα link από πάνω το έχω κ κάθεται σπίτι.Αν είσαι Αθήνα και βολεύει (μένω Άλιμο) ευχαρίστως να στο χαρίσω.Καλυτερα από το να μαζευει σκόνη.Υπομονη όταν τελειώσει το pc θα ξεχάσεις τις δυσκολίες.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, niko13 είπε

Ναι είναι για τη 12v θυρα.Τώρα κοίταξα ,το σπλιτερ που χρειάζεσαι και σου έβαλα link από πάνω το έχω κ κάθεται σπίτι.Αν είσαι Αθήνα και βολεύει (μένω Άλιμο) ευχαρίστως να στο χαρίσω.Καλυτερα από το να μαζευει σκόνη.Υπομονη όταν τελειώσει το pc θα ξεχάσεις τις δυσκολίες.

ότι και να πω είναι λίγο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

στο Ελληνικό είμαι, κοντά είμαστε :)   αν τυχόν σου κάνει το δικό μου να στο δώσω μου είναι άχρηστο, αλλιώς δε πειράζει, δεν είναι οτι καίγομαι για το rgb, ήταν σε προσφορά οι ανεμιστήρες και τους πήρα, βασικά μέχρι να έρθει το fan splitter ο ένας είναι συνδεδεμένος και μου έκανε εντύπωση οτι δε κάνει θόρυβο (βέβαια δεν είναι ούτε καλοκαίρι, ούτε παίζω games ή κάποιο άλλο βαρυ task..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Silenzio είπε

ότι και να πω είναι λίγο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

στο Ελληνικό είμαι, κοντά είμαστε :)   αν τυχόν σου κάνει το δικό μου να στο δώσω μου είναι άχρηστο, αλλιώς δε πειράζει, δεν είναι οτι καίγομαι για το rgb, ήταν σε προσφορά οι ανεμιστήρες και τους πήρα, βασικά μέχρι να έρθει το fan splitter ο ένας είναι συνδεδεμένος και μου έκανε εντύπωση οτι δε κάνει θόρυβο (βέβαια δεν είναι ούτε καλοκαίρι, ούτε παίζω games ή κάποιο άλλο βαρυ task..)

Μια χαρά έχω και fan splitter να σου δωσω,δες τα pm σου

Επεξ/σία από niko13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, niko13 είπε

Μια χαρά έχω και fan splitter να σου δωσω,δες τα pm σου

Καλημέρα!

σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

κάποιες φωτο

https://imgur.com/gallery/lmrdNnK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πάρα πολύ και από εδώ τον φίλο niko13 , μου έφερε στη περιοχή μου και τα 2 splitter !!! και φυσικά για τη βοήθεια εδω που είχα με τη σύνδεση !!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...