Προς το περιεχόμενο

Subwoofer Pure Acoustics xp10-150


batman_gardiki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το συγκεκριμένο γουφερ συνδεδεμένο με rca σε ραδιοενυσχυτη AVR.

έχοντας κλειστό τον ραδιοενισχυτή και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το rca βγάζει ένα βουητό ενοχλητικό και ειδικα όταν το FREG είναι τέρμα αριστερά, είναι φυσιολογικό;;

αυτο το βουητό βέβαια ακολουθεί και όταν συνδέω το rca αλλά το καλύπτει η μουσική που παίζει.

ευχαριστω.

B6A4D652-62EB-4EA3-8CF9-DDFBB492D46B.jpeg

2A40EC13-9971-47E4-B020-887D462559FD.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον κατέβασε το gain στο 40%

2ον βάλε το FREQ στο 90-100Hz περίπου και ανάλογα τα υπόλοιπα ηχεία που έχεις στον AVR.

3ον βάλε το αμέσως δεξί διακόπτη στο AUTO από On.

για ποιόν AVR μιλάμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το freq και το gain φωτογραφήθηκαν έτσι καθώς ψαχνόμουνα. Έτσι όπως λες τα εχω.

Αν βάλω τον διακόπτη στο auto και ανάψω το power στο I , ανάβει πράσινο το PWR/PRT , κάνει το ίδιο βουητό και μετα από 3-4 λεπτά, πάντα χωρίς μουσική, σταματάει γιατί σβήνει (κοκκινίζει το  PWR/PRT ).

ο θόρυβος δηλαδη εξακολουθεί να υπάρχει.

 

AVR εχω τον 340….

 

5718E986-FEB7-46FD-AD20-7C17ED37D8A4.jpeg

Επεξ/σία από batman_gardiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει αυτο.

έχει πλάτη το έπιπλο και θα μπω σε φασαρίες.

 

μολις δοκίμασα πάντως με συνδεμένο το rca , με μουσική και στο auto και δεν έπαιζε το γουφερ.

πρεπει να το βάλω στο on για να παίξει.

δοκιμασα με on στη αρχή και μετα να το γυρίσω στο auto και σταμάτησε πάλι να παίζει το γουφερ μετα από 3-4 λεπτά.

 

για το βουητό δεν μου απάντησες, είναι φυσιολογικό να ακούγεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το sub και βάλε το σε μία άλλη πρίζα να δεις αν το κάνει και εκεί, από την άλλη λόγο παλαιότητας μπορεί να τα έχει ακούσει κανένας πυκνωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να απομονώσεις το sub από τον ενισχυτή βγάζοντας το rca. Άναψε το sub και δώσε ένταση  αν ο θόρυβος συνεχίζει δεν έχει να κάνει με τον ενισχυτή το πρόβλημα.

Δοκίμασε και σε άλλη πρίζα όπως είπε ο φίλος chios αν γίνεται να είναι μόνο το sub.

Αν συνεχίζει τότε μάλλον κοιτάς τον ενισχυτή του sub, αν όχι ρίξε μια ματιά σε όλες τις συνδέσεις μήπως κάτι προκαλεί το θόρυβο. Ίσως να είναι κάποιο θέμα γείωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2022 στις 7:10 ΜΜ, batman_gardiki είπε

έχοντας κλειστό τον ραδιοενισχυτή και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το rca βγάζει ένα βουητό ενοχλητικό

Θα ήθελα βγάλεις αυτόn τον αντάπτορα τύπου Y που έχεις πάνω στο sububwoofer out του ραδιοενισχυτή και να δοκιμάσεις μόνο το άσπρο βύσμα του rca σου στον ενισχυτή και από την πλευρά σου subwoofer μόνο το άσπρο στο "low input level L" και να δεις αν ο βόμβος σταματάει.

Αν δεν σταματάει, άλλαξε και βάλε το άσπρο στο "low input level R" και αν συνεχίζει ακόμα επανέλαβε με τα κόκκινα βύσματα του rca σε ενισχυτη και sub.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Θα ήθελα βγάλεις αυτόn τον αντάπτορα τύπου Y που έχεις πάνω στο sububwoofer out του ραδιοενισχυτή και να δοκιμάσεις μόνο το άσπρο βύσμα του rca σου στον ενισχυτή και από την πλευρά σου subwoofer μόνο το άσπρο στο "low input level L" και να δεις αν ο βόμβος σταματάει.

Αν δεν σταματάει, άλλαξε και βάλε το άσπρο στο "low input level R" και αν συνεχίζει ακόμα επανέλαβε με τα κόκκινα βύσματα του rca σε ενισχυτη και sub.

Το βουητό το κάνει χωρίς να είναι συνδεδεμένο το rca .

μόνο με το ρεύμα δηλαδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Το βουητό το κάνει χωρίς να είναι συνδεδεμένο το rca .

μόνο με το ρεύμα δηλαδη 

Το παραπάνω το έχω διαβάσει ήδη στην αρχική σου ανάρτηση σε αυτό το νήμα:

Στις 11/9/2022 στις 7:10 ΜΜ, batman_gardiki είπε

έχοντας κλειστό τον ραδιοενισχυτή και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το rca βγάζει ένα βουητό ενοχλητικό

και το έχω λάβει υπ' όψιν μου. Δεν γράφεις βέβαια από ποια πλευρά έχεις βγαλμένο το rca και συνεχίζει ο βόμβος, αλλά και εγώ αμέλησα να σε ρωτήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε

Από την μεριά του γουφερ είναι βγαλμένο το rca 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα την ελπίδα να είχες βγαλμένο από την πλευρά του ραδιο ενισχυτή και ο βόμβος να είναι απλά το καλώδιο "στον αέρα" που γίνεται κεραία.

Αυτό το ανταπτοράκι πάντως δε μου φαίνεται σωστό που το έχεις πάνω στον ραδιοενισχυτή, αλλά δε θα επιμείνω. Ούτως ή άλλως ξεκίνησα να παρακολουθώ αρχικά το νήμα σου για να μάθω για το πρόβλημά σου και όχι για να κάνω το μάστορα ή το δάσκαλο.

Μήπως θα ήθελες να περιγράψεις το βουητό αυτό; Και λεκτική περιγραφή θα βοηθούσε, αν ανέβαζες και ένα αρχειάκι ήχου μπορεί να έπερνες κάποια καλύτερη απάντηση από κάποιον που θα το αναγνωρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.diyaudio.com/community/threads/pure-acoustics-subwoofer-faulty.229735/

δες εδώ κάτι αντίστοιχο με το δικό σου, από ότι καταλαβαίνω ο ενισχυτής είναι κακής ποιότητας, αν έχεις κοντά κάποιον ηλεκτρονικό μπορεί να του δείξει μία ματιά, άλλη και πιο καλύτερη λύση η αλλαγή του ενισχυτή με κάποιον καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...