Προς το περιεχόμενο

Στα 6GHz θα φτάνουν οι 13ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core (Raptor Lake)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eχουν βρει μια προσωρινη λυση να κλεισεις το CPB (core performance boost) και οι θερμοκρασιες πανε σε λογικα επιπεδα αλλα χανεις απο οτι λενε 15% performance.

Ναι κατάλαβα .. άρα θα έχω δώσει λεφτά για έναν R9 που για να μη πάρει φωτιά θα τον μετατρέπω σε έναν λίγο καλύτερο Ryzen 7. Η amd επιχείρησε να μειώσει το μέγεθος της προσωρινής μνήμης στο chip κατά 50% με αποτέλεσμα να διαχέεται πιο δύσκολα προς τα έξω η θερμότητα. Αυτό θα είναι το νέο challenge πιστεύω για τις εταιρίες την επόμενη 5ετία. Πως θα μειώσουν το μέγεθος χωρίς να χρειαστεί ο καταναλωτής να πληρώσει κάποιο τίμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Filip Katund είπε

Ολα αυτα που λες ειναι 20-30 χρονια πριν. Και παραπανω μην πω. Δειχνεις την ηλικια σου. O m2 ειναι arm αρχιτεκτονικης και οχι x86.

Και εσύ ότι είσαι παντελος άσχετος... Είπα σύγχρονο ibm λαπ τοπ...  Αφού έτσι τα λένε,  πρεπει να αλλάξουμε και την ονομασία,  γιατί μερικοί μπήκαν εχθές στον χώρο και έχουν μαύρα μεσάνυχτα;  λοιπών το τηλέφωνο το εφηύρε ο μπελ με τον ερικσον... Άρα είμαι 300 ετών... Συμβατα ibm lap tops τα λένε. Δεν το ξέρεις;  οκ πάσο. Το να την λες,  το μόνο που καταφέρνεις είναι να δείξεις την ασχετοσύνη σου.  Και ξανά λέω...  Σύγκρινε το unix μηχανιμα ( ω ναι καινούργια λεξούλα έμαθες.. Τα μακ γιουνιξ είναι όπως και τα Λίνουξ...)  με όποιο συμβατό ibm λαπ τοπ που φοράει χ86 επεξ.  Ιντελ η AMD.... Νταξ. Και που σου απάντησα αξία σου έδωσα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ChristosV-Tech είπε

Ναι κατάλαβα .. άρα θα έχω δώσει λεφτά για έναν R9 που για να μη πάρει φωτιά θα τον μετατρέπω σε έναν λίγο καλύτερο Ryzen 7. Η amd επιχείρησε να μειώσει το μέγεθος της προσωρινής μνήμης στο chip κατά 50% με αποτέλεσμα να διαχέεται πιο δύσκολα προς τα έξω η θερμότητα. Αυτό θα είναι το νέο challenge πιστεύω για τις εταιρίες την επόμενη 5ετία. Πως θα μειώσουν το μέγεθος χωρίς να χρειαστεί ο καταναλωτής να πληρώσει κάποιο τίμημα.

Μπορεις να δωσεις λιγοτερα απο τον R9 και να παρεις εναν 13700k που κανει τα παντα και συμφερει :P
Aν εισαι ηδη σε AM4 μπορεις να παρεις εναν 5950x η εναν 58003D αναλογα με το αν θες gaming/workload και ασε να τραγουδανε με τους 7000.
Tελος μπορεις να περιμενεις τους 8000, 14th gen.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Futur-E είπε

COOLER MASTER POLAR LIQUID NITROGEN 369,00 € +ΦΠΑ

Το υγρό αζοτο πόσο πάει το λίτρο;  να κάνω τα κουμάντα μου.  Θέλω pc να παίζω maincraft μονταρισμενο στα 500 fps..  

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μπορεις να δωσεις λιγοτερα απο τον R9 και να παρεις εναν 13700k που κανει τα παντα και συμφερει :P
Aν εισαι σε AM4 μπορεις να παρεις εναν 5950x η εναν 58003D αναλογα με το αν θες gaming/workload και ασε να τραγουδανε με τους 7000.
Tελος μπορεις να περιμενεις τους 8000, 14th gen.

Τωρα σοβαρά... Σε ποιον σε είναι αρκετός ένας 5900χ για την επόμενη πενταετία +;  η ιντελ 9αρη ξέρω εγώ....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nickolas είπε

Πάμε στοίχημα ότι single thread θα είναι παρόμοια του Macbook ακόμα και όταν είναι στην μπαταρία? ...παρά τα 6Ghz?

επίσης κάτι για την κατανάλωση? Να πω ότι οι μπρίζες στα σπίτια θεωρητικα βγάζουν κάτι πάνω από 3ΚW αλλά στην πράξη ο βραστήρας μου τραβάει ~2,4KW. Λέτε τοπ σπεκ PC να χτυπήσει και αυτό το όριο?

Το όριο για μια τυπική αμερικάνικη μπρίζα 110~120v είναι τα 1800watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Τωρα σοβαρά... Σε ποιον σε είναι αρκετός ένας 5900χ για την επόμενη πενταετία +;  η ιντελ 9αρη ξέρω εγώ....  

Eξαρταται για τι χρηση το θες και γενικα τι τρεχεις.
Εγω πχ ηθελα να παιζω 4K σε οσο το δυνατον περισσοτερα fps αλλα παραλληλα κανω και μερικα video edit, deepfake .
Στο deepfake πχ λες θα κανω ενα βιντεακι για το χαβαλε με τον κολλητο μου να ειναι ο Messi και να κανει "γκελακια".
Αυτο το βιντεακι 2 λεπτων που ειναι για το χαβαλε μπορει να θελει πανω απο 200 ωρες για να κανεις train το Neural Network απλα για να βλεπεται.
Για να γινει πολυ καλο μπορει να θες 600-700 ωρες.

Τωρα αν παιζεις Dota, LoL και βλεπεις ταινιες ο 5900x θα σου κρατησει για οσο ζησει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eξαρταται για τι χρηση το θες και γενικα τι τρεχεις.
Εγω πχ ηθελα να παιζω 4K σε οσο το δυνατον περισσοτερα fps αλλα παραλληλα κανω και μερικα video edit, deepfake .
Στο deepfake πχ λες θα κανω ενα βιντεακι για το χαβαλε με τον κολλητο μου να ειναι ο Messi και να κανει "γκελακια".
Αυτο το βιντεακι 2 λεπτων που ειναι για το χαβαλε μπορει να θελει πανω απο 200 ωρες για να κανεις train το Neural Network απλα για να βλεπεται.
Για να γινει πολυ καλο μπορει να θες 600-700 ωρες.

Τωρα αν παιζεις Dota, LoL και βλεπεις ταινιες ο 5900x θα σου κρατησει για οσο ζησει.

Νομίζω ότι μάλλον ψάχνεις για κάρτα γραφικών και σωστό software - όχι για επεξεργαστή.

Το Topaz κάνει AI upscale video από 720 -> 4Κ με δύσκολο αλγόριθμο (artemis) με 5-6 fps/sec σε 3080ti, με 5% χρήση επεξεργαστή. Στη CPU, απλά δεν το τρέχεις ποτέ, είναι αρκετές τάξεις μεγέθους πιο αργό από την GPU.

Και για gaming σε 4Κ μάλλον καλυτερη GPU πρέπει να κοιτάξεις. Εφόσον αυτά είναι τα use case σου, ο επεξεργαστής είναι απλά χρηστικός ή απλά διακόσμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Νομίζω ότι μάλλον ψάχνεις για κάρτα γραφικών και σωστό software - όχι για επεξεργαστή.

Το Topaz κάνει AI upscale video από 720 -> 4Κ με δύσκολο αλγόριθμο (artemis) με 5-6 fps/sec σε 3080ti, με 5% χρήση επεξεργαστή. Στη CPU, απλά δεν το τρέχεις ποτέ, είναι αρκετές τάξεις μεγέθους πιο αργό από την GPU.

Και για gaming σε 4Κ μάλλον καλυτερη GPU πρέπει να κοιτάξεις. Εφόσον αυτά είναι τα use case σου, ο επεξεργαστής είναι απλά χρηστικός ή απλά διακόσμηση.

Φυσικα και παιζει ρολο η καρτα γραφικων (3090 εχω) αλλα και ο επεξεργαστης παιζει το ρολο του τοσο στο gaming οσο και σε αυτες τις δουλειες.
Oταν τρεχεις ενα video edit η ενα deepfake ο επεξεργαστης τρεχει στο 100% δεν ειναι idle.
Aλλους χρονους εκανα με τον 3770 και αλλους με τον 12700κ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και παιζει ρολο η καρτα γραφικων (3090 εχω) αλλα και ο επεξεργαστης παιζει το ρολο του τοσο στο gaming οσο και σε αυτες τις δουλειες.
Oταν τρεχεις ενα video edit η ενα deepfake ο επεξεργαστης τρεχει στο 100% δεν ειναι idle.

Υποθέτω ότι εξαρτάται και από το λογισμικό, δεν ξέρω ποια προγράμματα χρησιμοποιείς.

Πάντως σε DaVinci Resolve, Vegas, Topaz Vid Enchance Ai, ο επεξεργατής ψιλοκοιμάται (στο τελικό render εννοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, this.is.elia είπε

Υποθέτω ότι εξαρτάται και από το λογισμικό, δεν ξέρω ποια προγράμματα χρησιμοποιείς.

Πάντως σε DaVinci Resolve, Vegas, Topaz Vid Enchance Ai, ο επεξεργατής ψιλοκοιμάται (στο τελικό render εννοώ).

Με τον 3770 εκανα περιπου 10000 Ιterations / ωρα και με τον 12700κ κανω περιπου 25000 Iterations / ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Και εσύ ότι είσαι παντελος άσχετος... Είπα σύγχρονο ibm λαπ τοπ...  Αφού έτσι τα λένε,  πρεπει να αλλάξουμε και την ονομασία,  γιατί μερικοί μπήκαν εχθές στον χώρο και έχουν μαύρα μεσάνυχτα;  λοιπών το τηλέφωνο το εφηύρε ο μπελ με τον ερικσον... Άρα είμαι 300 ετών... Συμβατα ibm lap tops τα λένε. Δεν το ξέρεις;  οκ πάσο. Το να την λες,  το μόνο που καταφέρνεις είναι να δείξεις την ασχετοσύνη σου.  Και ξανά λέω...  Σύγκρινε το unix μηχανιμα ( ω ναι καινούργια λεξούλα έμαθες.. Τα μακ γιουνιξ είναι όπως και τα Λίνουξ...)  με όποιο συμβατό ibm λαπ τοπ που φοράει χ86 επεξ.  Ιντελ η AMD.... Νταξ. Και που σου απάντησα αξία σου έδωσα... 

Με την λογικη σου ολα x86 λαπτοπ ειναι IBM compatible ακομα και τα Macbook πριν απο λιγα χρονια. Καινουργια IBM λαπτοπ δεν υπαρχουν! Δεν υπαρχουν! Δες και την φωτο! Στειλε λινκ εαν βρεις καινουργιο. Θα εννοεις τα levono thinkpad το οποιο και σου ειπα απο την αρχη. Για την ηλικια σου επεσα μεσα και το ξερεις αυτο. Οσο για τα linux μην αγχονεσαι, software engineer τελειωνω κατι εχω μαθει.

Εσυ ειπες :"Σύγκρινε το unix μηχανιμα ( ω ναι καινούργια λεξούλα έμαθες.. Τα μακ γιουνιξ είναι όπως και τα Λίνουξ...)  με όποιο συμβατό ibm λαπ τοπ που φοράει χ86 επεξ.  Ιντελ η AMD.... Νταξ."

E λοιπον, συγκρινε εσυ στειλε μου λινκ να δω. Γτ θα με τρελανεις. Εχεις μεινει πολυυυυυυ πισω, παραπολυ πισω. Δεν μιλησα για λειτουργικο πουθενα μα πουθενα.

Η αρχιτεκτονικη arm φαινεται να ειναι ανωτερη σε πολλα σημεια σε σχεση με την x86 αρχιτεκτονικη, λογο efficiency και πολυ χαμηλης καταναλωσεις. Για αυτο και ο κολοσσος που ακουει στο ονομα apple απομακρηνθηκε απο το χ86. Κατι θα ξερουν εκει στην apple. 

Screenshot_269.jpg

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν σου ειπε IBM brand, σου ειπε IBM PC Compatible.
To οτι εσυ δεν ηξερες την εννοια και ζητησες περαιτέρω διευκρινήσεις ειναι καλο γιατι μπορει να μαθεις και κατι παραπανω.
Το να του χτυπας την ηλικια του η το να πετας ασχετα πανω σε αυτο που ρωτησες να μαθεις δεν ξερω τι νοημα εχει.

Αρα με λιγο λογια αλλους τους υπολογιστες x86 και λαπτοπ. Αρα και τα Μακ μπουκ για χρονια τωρα. Εκτος απο τα τελευταια. Γτ κατα αλλα δεν υπαρχουν πλεον αυτο που λεει. https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_compatible

Screenshot_269.jpg

Επεξ/σία από Filip Katund
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Filip Katund είπε

Με την λογικη σου ολα x86 λαπτοπ ειναι IBM compatible ακομα και τα Macbook πριν απο λιγα χρονια. Καινουργια IBM λαπτοπ δεν υπαρχουν! Δεν υπαρχουν! Δες και την φωτο! Στειλε λινκ εαν βρεις καινουργιο. Θα εννοεις τα levono thinkpad το οποιο και σου ειπα απο την αρχη. Για την ηλικια σου επεσα μεσα και το ξερεις αυτο. Οσο για τα linux μην αγχονεσαι, software engineer τελειωνω κατι εχω μαθει.

Εσυ ειπες :"Σύγκρινε το unix μηχανιμα ( ω ναι καινούργια λεξούλα έμαθες.. Τα μακ γιουνιξ είναι όπως και τα Λίνουξ...)  με όποιο συμβατό ibm λαπ τοπ που φοράει χ86 επεξ.  Ιντελ η AMD.... Νταξ."

E λοιπον, συγκρινε εσυ στειλε μου λινκ να δω. Γτ θα με τρελανεις. Εχεις μεινει πολυυυυυυ πισω, παραπολυ πισω. Δεν μιλησα για λειτουργικο πουθενα μα πουθενα.

Η αρχιτεκτονικη arm φαινεται να ειναι ανωτερη σε πολλα σημεια σε σχεση με την x86 αρχιτεκτονικη, λογο efficiency και πολυ χαμηλης καταναλωσεις. Για αυτο και ο κολοσσος που ακουει στο ονομα apple απομακρηνθηκε απο το χ86. Κατι θα ξερουν εκει στην apple. 

Screenshot_269.jpg

Αρα με λιγο λογια αλλους τους υπολογιστες x86 και λαπτοπ. Αρα και τα Μακ μπουκ για χρονια τωρα. Εκτος απο τα τελευταια. Γτ κατα αλλα δεν υπαρχουν πλεον αυτο που λεει. https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_compatible

Screenshot_269.jpg

Να επαναλάβω εδώ οτι μιλάμε για desktop cpus, και ο m2 σε συγκριση με desktop ειναι να τον βλεπεις και να γελας. Και σε efficiency αλλα και σε επιδοσεις μενει πίσω. Σε επιδοσεις βασικ μενει παρα πολύ πίσω, παιζει να ειναι 4 φορές πιο γρήγορος ο 13900k του θεματος. Ακομα και ο m1 pro που ειναι πιο efficient απο τον m2 τρωει σταφυλια απο desktop cpus. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Filip Katund είπε

Με την λογικη σου ολα x86 λαπτοπ ειναι IBM compatible ακομα και τα Macbook πριν απο λιγα χρονια. Καινουργια IBM λαπτοπ δεν υπαρχουν! Δεν υπαρχουν! Δες και την φωτο! Στειλε λινκ εαν βρεις καινουργιο. Θα εννοεις τα levono thinkpad το οποιο και σου ειπα απο την αρχη. Για την ηλικια σου επεσα μεσα και το ξερεις αυτο. Οσο για τα linux μην αγχονεσαι, software engineer τελειωνω κατι εχω μαθει.

Εσυ ειπες :"Σύγκρινε το unix μηχανιμα ( ω ναι καινούργια λεξούλα έμαθες.. Τα μακ γιουνιξ είναι όπως και τα Λίνουξ...)  με όποιο συμβατό ibm λαπ τοπ που φοράει χ86 επεξ.  Ιντελ η AMD.... Νταξ."

E λοιπον, συγκρινε εσυ στειλε μου λινκ να δω. Γτ θα με τρελανεις. Εχεις μεινει πολυυυυυυ πισω, παραπολυ πισω. Δεν μιλησα για λειτουργικο πουθενα μα πουθενα.

Η αρχιτεκτονικη arm φαινεται να ειναι ανωτερη σε πολλα σημεια σε σχεση με την x86 αρχιτεκτονικη, λογο efficiency και πολυ χαμηλης καταναλωσεις. Για αυτο και ο κολοσσος που ακουει στο ονομα apple απομακρηνθηκε απο το χ86. Κατι θα ξερουν εκει στην apple. 

Screenshot_269.jpg

Αρα με λιγο λογια αλλους τους υπολογιστες x86 και λαπτοπ. Αρα και τα Μακ μπουκ για χρονια τωρα. Εκτος απο τα τελευταια. Γτ κατα αλλα δεν υπαρχουν πλεον αυτο που λεει. https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_compatible

Screenshot_269.jpg

Fanboyism αυτη η μάστιγα. Εχω εκτός απο πολλά  pc και δύο mac και ντρέπομαι να το πω.

12 λεπτά πριν, Filip Katund είπε

Με την λογικη σου ολα x86 λαπτοπ ειναι IBM compatible ακομα και τα Macbook πριν απο λιγα χρονια. Καινουργια IBM λαπτοπ δεν υπαρχουν! Δεν υπαρχουν! Δες και την φωτο! Στειλε λινκ εαν βρεις καινουργιο. Θα εννοεις τα levono thinkpad το οποιο και σου ειπα απο την αρχη. Για την ηλικια σου επεσα μεσα και το ξερεις αυτο. Οσο για τα linux μην αγχονεσαι, software engineer τελειωνω κατι εχω μαθει.

Εσυ ειπες :"Σύγκρινε το unix μηχανιμα ( ω ναι καινούργια λεξούλα έμαθες.. Τα μακ γιουνιξ είναι όπως και τα Λίνουξ...)  με όποιο συμβατό ibm λαπ τοπ που φοράει χ86 επεξ.  Ιντελ η AMD.... Νταξ."

E λοιπον, συγκρινε εσυ στειλε μου λινκ να δω. Γτ θα με τρελανεις. Εχεις μεινει πολυυυυυυ πισω, παραπολυ πισω. Δεν μιλησα για λειτουργικο πουθενα μα πουθενα.

Η αρχιτεκτονικη arm φαινεται να ειναι ανωτερη σε πολλα σημεια σε σχεση με την x86 αρχιτεκτονικη, λογο efficiency και πολυ χαμηλης καταναλωσεις. Για αυτο και ο κολοσσος που ακουει στο ονομα apple απομακρηνθηκε απο το χ86. Κατι θα ξερουν εκει στην apple. 

Screenshot_269.jpg

Αρα με λιγο λογια αλλους τους υπολογιστες x86 και λαπτοπ. Αρα και τα Μακ μπουκ για χρονια τωρα. Εκτος απο τα τελευταια. Γτ κατα αλλα δεν υπαρχουν πλεον αυτο που λεει. https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_compatible

Screenshot_269.jpg

Fanboyism αυτη η μάστιγα. Εχω εκτός απο πολλά  pc και δύο mac (και με m1 σιγα τα λάχανα) και ντρέπομαι να το πω.

Επεξ/σία από brightblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, brightblade είπε

Fanboyism αυτη η μάστιγα. Εχω εκτός απο πολλά  pc και δύο mac και ντρέπομαι να το πω.

Fanboyism αυτη η μάστιγα. Εχω εκτός απο πολλά  pc και δύο mac (και με m1 σιγα τα λάχανα) και ντρέπομαι να το πω.

Δεν εισαι καν μες στη συζητηση. Δες τα προηγουμενα που εχω γραψει. Και μετα σχολιασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...