Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε 100αρα Vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Μόλις τώρα έγινε η αναβάθμιση της γραμμής μου από 50αρα σε 100αρα. Πριν είχα το ZTE ZXHN 267A και χθες/προχθές μου έστειλαν το ZTE ZXHN H268Q, μόλις δηλαδή έκανα την αλλαγή συμβολαίου. Μου έστειλαν χθες μήνυμα πως σήμερα θα έχω κάποιες διακοπές λόγω της αναβάθμισης και έτσι έγινε. 

Το θέμα τώρα είναι ότι εγώ πιάνω max 67-68mbs και με το παλιό modem γύρω στα 53mbs. Επίσης δεν πρόκειται για εσωτερική βλάβη των καλωδιώσεων, καθώς ένα μήνα πριν έφερα ηλεκτρολόγο για να μου φέρει καλώδιο απέξω.

Καμία ιδέα;;

Screenshot 2022-09-15 at 10.38.11 AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που σε speedtest? 

Δοκίμασε να κατεβάσεις και απο NVIDIA, steam.

Δοκίμασε και εδω http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Με ethernet για να ήμαστε σίγουροι. 

 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zzyzx είπε

Ασύρματα

πιθανοτατα φταιει η αποσταση απο το ρουτερ ή κατι αλλο. πχ να τραβαει ιντερνετ ταυτοχρονα αλλη συσκευη.

επανελαβε το τεστ ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ και με κλειστο το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kallair είπε

πιθανοτατα φταιει η αποσταση απο το ρουτερ ή κατι αλλο. πχ να τραβαει ιντερνετ ταυτοχρονα αλλη συσκευη.

επανελαβε το τεστ ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ και με κλειστο το wifi.

Επανέλαβα το speedtest και έφτασε μέχρι 85mbs down, 10mbs up με Ethernet και κλειστό WiFi. 

Το actual rate δεν θα έπρεπε να είναι πάνω από 100k δηλαδή να πλησιάζει το attainable;

 

Επεξ/σία από Zzyzx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Zzyzx είπε

Επανέλαβα το speedtest και έφτασε μέχρι 85mbs down, 10mbs up με Ethernet και κλειστό WiFi. 

Το actual rate δεν θα έπρεπε να είναι πάνω από 100k δηλαδή να πλησιάζει το attainable;

 

Στις fttc γραμμες δεν εχεις εγγυημενη σταθερη ταχυτητα. αναλογως το φορτο του δικτυου, θα παιζει η γραμμη. δοκιμασε παλι το τεστ σε διαφορετικες ωρες. πχ αργα το απογευμα ή τα ξημερώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μεγαλο attenuation (εξασθενηση) και μαλλον εισαι αρκετα μακρια απο την καμπινα. Εισαι πολυ καλα για την αποσταση απο την καμπινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zzyzx είπε

Ασύρματα

Πότε μα ποτέ speedtest ασύρματα

Το wifi μπορεί να δείξει χαμηλότερα για χίλιους δυο παράγοντες
Για να δεις πως πάει η γραμμή πάντα μεσω ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 268Q εχει ενοποιημενο WiFi Band Steering. Μπορει να σε ριχνει στα 2,4GHz οποτε και να πεφτει η ταχυτητα. Δοκιμασε να το κλεισεις και να συνδεθεις στο “αυτονομο” πλεον 5GHz…

Αλλα γενικα δοκιμες με WiFi δεν. Παντα με καλωδιο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μόλις παρέλαβα το ίδιο μοντεμ(ZTE ZXHN H268Q) απο την Vodafone μετά απο αναβάθμιση σε 100άρα απο 50άρα. Χρησιμοποιώ ομως ένα ASUS DSL-AC52U. Δεν θα παίξει το ASUS με την νέα γραμμή; Πρέπει να γυρίσω στο ZTE ZXHN H268Q? 
@SaFiS@kallair @geoavlonitis @vagelis2019

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...