Προς το περιεχόμενο

Με τιμές έκπληξη τα νέα FTTH πακέτα της Cosmote με ταχύτητες έως 1 Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 Σεπτέμβρη που σταματάει η επιδότηση οι τιμές  θα αλλάξουν? Πιστεύω πως θα   είναι η τιμή χωρίς την επιδότηση δηλαδή 13 εύρω ποιο ακριβό. Αν κάποιος  έχει ήδη  ενεργοποιημένο κουπόνι και τον επόμενο μήνα που  θα έχει λήξει η επιδότηση θα μπορεί να κάνει αναβαθμίσει σε υψηλότερες ταχύτητες και θα έχει  έκπτωση  13 στην τιμή που θα έχει το πρόγραμμα για το χρονικό διάστημα που  είναι το κουπόνι του? Γνωρίζω ότι ίσως βγει  το νέα επιδότηση άλλα αυτό μπορεί να  γίνει σε 2-5 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές οι ανακοινώσεις αλλά την πράξη δεν κουνιέται φύλλο ως προς το FTTH. Προφανώς και θα δώσουν βάση στις πόλεις πρώτα ΑΛΛΑ το δίκτυο της επαρχίας είναι αυτό που παραδίδει πνεύμα μαρτυρικά. Θεσσαλονίκη έχει VDSL K/V κάθε 30 μέτρα, και λόγω απόστασης οι οικοδομές μπορούν να σηκώσουν ταχύτητες μέχρι 100/200 χωρίς καμία παρέμβαση στο δίκτυο χαλκού.  Στην Χαλκιδική όμως όπου η ζήτηση έχει φτάσει στον Θεό (μόνιμοι κάτοικοι και εποχιακός τουρισμός) δεν έχουν σκάψει ούτε μισό μέτρο δρόμο για ίνα από το 2015 που φιλοτιμήθηκαν να φέρουν τα VDSL K/V (και πάλι χωρίς να αντικαταστήσουν το σύνολο των παλιών καφάο). Το δίκτυο χαλκού σέρνεται και υποφέρουμε όλοι ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες... Η ανεπάρκεια του δικτύου τους είναι παραπάνω από εξευτελιστική. Έχουμε κολλήσει σε πακέτα σύνδεσης VDSL 50/5 που συγχρονίζουν 23/4 (στις καλές μέρες του χειμώνα) και 9/1 στις μέρες αιχμής. Έχουν το θράσος να βάζουν και κόφτη για να καλύψουν την προσωρινή ζήτηση από εμάς που πληρώνουμε 12/12 μήνες το χρόνο, για αυτούς που έρχονται και βάζουν internet στο εξοχικό για 2 μήνες το χρόνο... Τους τουρίστες δεν τους υπολογίζω καν ως μέρος του προβλήματος γιατί όλοι είναι με δεδομένα και επομένως η επιβάρυνση του κινητού δικτύου είναι μία άλλη υπόθεση... Με επικοινωνία που έφτασε όσο πιο ψηλά μπορούσα για τους αρμόδιους των επενδύσεων δικτύου στον Νομό, έλαβα απαντήσεις που μόνο αστείες μπορούν να θεωρούν. 2022 με ορίζοντα το 2028 απλά για ξεκίνημα του σκαψίματος για ίνα... Γενικά ένα κρίμα η κατάσταση με το internet σε αυτή τη χώρα. Να ναι καλά το Unlimited 4G που βάλαμε...

Θα κλείσω αυτό το σχόλιο παραπόνου με την εξής μέτρηση της σύνδεσης μου καθ'όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού (Ιούνιος-Αύγουστος).
Σταθερή γραμμή με πακέτο ονομαστικής ταχύτητας VDSL 50/5 και & SpeedBooster δίνει τις εξής μετρήσεις.

Καλές μέρες (χαμηλή ζήτηση στο δίκτυο λόγω χειμώνα) :
VDSL 50/5 & Home Booster πριν την εξάντληση των 100GB ==> 35-39 down / 10 up
VDSL 50/5 & Home Booster μετά την εξάντληση των 100GB ==> 25-30 down / 10 up

Κακές μέρες (υψηλότατη ζήτηση στο δίκτυο λόγω καλοκαιριού) :
VDSL 50/5 & Home Booster πριν την εξάντληση των 100GB ==> 30 down / 8-9 up
VDSL 50/5 & Home Booster μετά την εξάντληση των 100GB ==> 4-9 down / 4-5 up

Σχεδόν σταθερή κατανάλωση όγκου δεδομένων στο Booster:  
Χειμώνας 500-700GB/μήνα  &   Καλοκαίρι  900GB με 1,5TB/μήνα.


Δεν θέλω καν να σκεφτώ τις ταχύτητες που θα είχα χωρίς το SB... Και μιλάμε για το Booster στο οποίο το Bonding Tunnel ανοίγει/λειτουργεί επικουρικά μόνο όταν σέρνεται το σταθερό δίκτυο. Όσο μεγαλύτερος ο όγκος δεδομένων που κατανάλωσε βοηθητικά το S/B τόσο μεγαλύτερη η χρονική περίοδος ανικανότητας του σταθερού δικτύου... Και μόνο η ανάλυση των στατιστικών αυτών θα έπρεπε να τους προβληματίζει θεωρώ..

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Thresh γνωριζεις μηπως σε εμας ποτε θα βαλουν οπτικη?Μελισσια ειμαι και ειμαι με 200αρα.Παραπανω δυστυχως δεν δινει..

Πριν 2 μήνες έβαλαν σχεδόν σε όλους τους δρόμους γύρω από το πατρικό μου (λίγο πριν τη στροφή στο γεφυράκι, μέχρι Νέα Λέσβο). Απ'ότι είδα, συνέχισαν προς τα κάτω, σχεδόν μέχρι τη διαστάυρωση Κηφισίας-Πεντέλης. Νομίζω ότι απηύδησαν λόγω παρκαρισμένων αυτοκινήτων και βγήκαν εκτός προγράμματος. Ρώτησα ένα παλικάρι και μου είπε ότι σταματάνε και πάνε Χαλάνδρι. Οπότε, δύσκολα τα πράματα. Άσε που πρέπει να συγχρονιστούν 4-5 διαφορετικά συνεργεία (σκάψιμο, μεταφορείς, σωληνώσεις, ηλεκτρολογικά, ασφαλτόστρωση και βάλε).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, dionisis241 said:

0 Σεπτέμβρη που σταματάει η επιδότηση οι τιμές  θα αλλάξουν?

Πιθανότατα ναι, εκτός αν ξεκινήσει τόσο γρήγορα το Giga Voucher πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dionisis241 είπε

30 Σεπτέμβρη που σταματάει η επιδότηση οι τιμές  θα αλλάξουν? Πιστεύω πως θα   είναι η τιμή χωρίς την επιδότηση δηλαδή 13 εύρω ποιο ακριβό. Αν κάποιος  έχει ήδη  ενεργοποιημένο κουπόνι και τον επόμενο μήνα που  θα έχει λήξει η επιδότηση θα μπορεί να κάνει αναβαθμίσει σε υψηλότερες ταχύτητες και θα έχει  έκπτωση  13 στην τιμή που θα έχει το πρόγραμμα για το χρονικό διάστημα που  είναι το κουπόνι του? Γνωρίζω ότι ίσως βγει  το νέα επιδότηση άλλα αυτό μπορεί να  γίνει σε 2-5 μήνες.

Μόλις το έκανα, το κουπόνι μεταφέρεται στο καινούργιο πρόγραμμα μέχρι να λήξει. Μετά δεν θα δικαιούμαστε την επιδότηση του gov, ίσως αν αλλάξουμε αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Το τραγικό είναι ότι με 41.9 παίρνει κάποιος 500αρα FTTH με επιδότηση και για 200Mbps VDSL ζητάνε 44.9...

Εννοειται για να διαλεξεις την ινα αντι για τον χαλκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, TaxiarhisGR said:

Εννοειται για να διαλεξεις την ινα αντι για τον χαλκο

Έτσι κι αλλιώς θα το έκανες, αλλά ρίξε την καταραμένη την τιμή και για αυτούς που δεν έχουν διαθεσιμότητα.

Η Wind την έχει ακόμα στα 55 ευρώ την 200Mbps VDSL.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Άγνωστο. :(

Ή πηγαίνεις μέχρι 500αρα όπου θα έχει ξεχωριστό ONT.

Τα λέγεις οὐκ ἀχάριστα Thresh! Άρα, παίζει και το σενάριο, όπως έγραψε ήδη εδώ κάποιος με 100-σε-300, να μεινει το ΟΝΤ και ο φριτζ και να παω εστω στα 500. Επανερχομαι αύριο, αφού καλέσω τον Cosmote. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πιθανότατα ναι, εκτός αν ξεκινήσει τόσο γρήγορα το Giga Voucher πρόγραμμα.

Μίλησα και από ότι κατάλαβα οι αρχικές τιμές οι ίδιες θα είναι, απλά το sfbb είναι 13€ έκπτωση στο μηνιαίο, του gov θα είναι 16€. Οπότε θα μπορείς να έχεις 300αρι με 44.90 - 16 = 28.90€ για 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, razimar είπε

 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες όπως δεν είναι και όλα για όλους.
Το ότι εσύ είσαι κομπλέ πχ με 50-200Mbps δεν σημαίνει οτι οι άλλοι είναι!

Προσωπικά αν υπήρχε 10 Gigabit πακέτο, το έβαζα εχθές και ας έκανε και 200 ευρώ.

 

Σε τι πράγμα θα χρησιμοποιούσες αυτή την ταχύτητα;

3 ώρες πριν, Titos301 είπε

έχεις καμπίνα στη γειτονιά σου; αν όχι απόλυτα λογικό να μην πιάνεις απο 50 Mbps και πάνω, έτσι όπως βλέπω την εικόνα δεν έχεις και σου έχουν δώσει την 50άρα ο Θέος να την κάνει όπως λες και εσύ μέσω του "κοντινού" κατανεμητή δηλαδή καληνύχτα κόσμε. γενικά όσοι είναι κοντά σε κατανεμητές δεν σχεδιάζουν να βάλουν καμπίνες καθόλου σύντομα απ όσο ξέρω

Έχω εγώ 40 μέτρα από την πόρτα μου και έχω πιάσει ταβάνι 100 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά τα νέα πακέτα!

Πολύ καλές τιμές,περίμενα πολύ ποιο ακριβή την τιμή για το 1Gbps..

Έχω FTTH από το 2020 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Όσοι είχατε πάρει κουπόνι και πέρασε το 24μηνο μπορείτε να πάρετε με άλλο ΑΦΜ ατόμου που μένει στην ίδια διεύθυνση με εσάς..φυσικά θα αλλάξει όνομα,ΑΦΜ και ο λογαριασμός αλλά μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alani508 είπε

Εξαιρετικά τα νέα πακέτα!

Πολύ καλές τιμές,περίμενα πολύ ποιο ακριβή την τιμή για το 1Gbps..

Έχω FTTH από το 2020 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Όσοι είχατε πάρει κουπόνι και πέρασε το 24μηνο μπορείτε να πάρετε με άλλο ΑΦΜ ατόμου που μένει στην ίδια διεύθυνση με εσάς..φυσικά θα αλλάξει όνομα,ΑΦΜ και ο λογαριασμός αλλά μικρό το κακό.

Εμενα μου ειχαν αναφερει οτι θα πρεπει να γινει πρωτα υποβαθμιση της γραμμης σε 24 adsl, αλλαγη των στοιχειων και μετα αναβαθμιση στο FTTH προγραμμα με το καινουργιο κουπονι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...