Προς το περιεχόμενο

Καλώδια για φόρτιση/σύνδεση βιντεοκάμερας-βίντεο με PC


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διπλό το ερώτημα.

Το πρώτο αφορά μια παλιά βιντεοκάμερα που υπάρχει σπίτι μαζί με κάτι μικρές κασέτες (mini DV νομίζω), που θέλαμε να τις δούμε σε πρώτη φάση για να θυμηθούμε τι έχουν μέσα, και αν αποφασίσουμε ότι αξίζει να προχωρήσουμε σε ψηφιοποίηση. Η κάμερα είναι η Sony DCR-HC39E

https://www.sony.gr/electronics/support/camcorders-and-video-cameras-tape-camcorders/dcr-hc39e

Έχω βρει μαζί και μια βάση:

250536732_SonyVasiFortishs.jpg.d2c852651bb5ac638e0d9493ebf637e3.jpg

Η βιντεοκάμερα επάνω από ό,τι βλέπω έχει μόνο μία είσοδο, ίδια με το DC IN της βάσης, οπότε είναι για φόρτιση της μπαταρίας λογικά.

Το θέμα είναι ότι σε κανά 2 σακούλες με καλώδια που άδειασα χτες τέτοιο καλώδιο δεν βρήκα. Συγκεκριμένα. από τις 4 υποδοχές της βάσης έχω βρει για το τέρμα αριστερά, που καταλήγει σε USB και για το τέρμα αριστερά, που γράφει A/V OUT και καταλήγει σε 3 RCA, που με την σειρά τους μπαίνουν σε έναν αντάπτορα SCART.

Για την τροφοδοσία σύμφωνα με το manual θέλει μετασχηματιστή AC-L25 που όσο γκούγκλαρα βρίσκω κάτι σαν αυτό:

https://batteryworld.gr/index.php?route=product/product&product_id=27881

αλλά και αυτό

https://www.skroutz.gr/s/22149270/Καλώδιο-USB-AC-L200-AC-L25A-για-φωτογραφικές-μηχανές-Sony-AC-L20-AC-L20A-AC-L25-AC-L25A-B-C-AC-L200B-C-D-oem-bulk.html?from=catspan

που καταλήγει σε USB και δεν καταλαβαίνω αν μπορώ απλά να το κουμπώσω σε έναν οποιοδήποτε φορτιστή κινητού πχ.

Ή μετά να πάρω ίσως έναν φορτιστή για την μπαταρία μόνο;

https://www.skroutz.gr/s/34652983/PATONA-Φορτιστής-Foto-Sony-NP-FP50-NP-FH50-70-slim-USB-κίτρινο.html?from=catspan

Το θέμα είναι πώς μπορώ να δοκιμάσω μόνος μου ψηφιοποίηση, τι καλώδια χρειάζομαι και ποια είσοδο της βάσης είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω;

 

Το δεύτερο θέμα είναι ένα κανονικό βίντεο που έχω δανειστεί για να τσεκάρω παλιές βιντεοκασσέτες, το οποίο έχει μόνο 2 θύρες SCART και 2 θύρες για κεραία. Αυτό πώς θα μπορούσα να το συνδέσω σε έναν υπολογιστή για να ψηφιοποιήσω βιντεοκασσέτες; Έκανα μια πρώτη ερώτηση σε 1-2 φωτογραφεία αλλά το κόστος που μου ανέφεραν μου φάνηκε αρκετά υψηλό και είπα να ψαχτώ μήπως μπορώ να το κάνω μόνος μου. Το είχα κάνει θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, με διαφορετικό βίντεο και διαφορετικό PC στο οποίο τότε είχα μια Pinnacle TV Tuner κάρτα. Πλάκα πλάκα αν την βρω εκείνη την κάρτα τι πιθανότητες υπάρχουν να μπορώ να την κουμπώσω στο τωρινό μου PC για την εγγραφή και μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Sadako είπε

Το θέμα είναι πώς μπορώ να δοκιμάσω μόνος μου ψηφιοποίηση, τι καλώδια χρειάζομαι και ποια είσοδο της βάσης είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω;

Χρειάζεσαι είσοδο firewire (DV In) στον υπολογιστή για την κάμερα αν θέλεις να πάρεις την καλύτερη ποιότητα που μπορεί να δώσει η miniDV κασέτα. Κάποια λάπτοπ έχουν τέτοια είσοδο και μπορεί να αναφέρεται ως ieee 1394. -> https://www.skroutz.gr/c/134/pc-controlers.html?keyphrase=firewire+1394

Αν βρεις την pinnacle μπορείς να κάνεις την ψηφιοποίηση μέσω της A/V Out εξόδου και το καλώδιο που βρήκες με τα 3 RCA, απλά η ποιότητα που θα πάρεις θα είναι κάπως υποβαθμισμένη σε σχέση με την dv out. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα δουλεύει σε 10άρια γιατί αυτές οι κάρτες έχουν ένα θέμα με τους drivers. Η συγκεκριμένη βλέπω υποστηρίζει XP και Vista, τουλάχιστον επίσημα, οπότε σε βλέπω να στήνεις κανένα παλιό pc με vista ή xp.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καν USB η Pinnacle, μια PCI ήταν, που δεν ξέρω καν αν την έχω κρατήσει, θα πρέπει να ψάξω μάλλον στο πατρικό μου. Είχε πάντως θυμάμαι και composite θύρα, γιατί εκείνη είναι νομίζω που είχα χρησιμοποιήσει τότε για την εγγραφή από το βίντεο προ 15ετίας.

Χμμ.. Τώρα που λες για firewire, κάπου νομίζω έχω κάποια PCI κάρτα, παίζει να ήταν σε PC που είχα πάρει μεταχειρισμένο, αλλά νομίζω δεν την χρησιμοποίησα ποτέ. Θέλει και το αντίστοιχο καλώδιο φαντάζομαι, στο DV-out θα το συνέδεα σε αυτήν την περίπτωση να υποθέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sadako είπε

Θέλει και το αντίστοιχο καλώδιο φαντάζομαι, στο DV-out θα το συνέδεα σε αυτήν την περίπτωση να υποθέσω;

Ναι, στο DV Out της κάμερας θα το συνδέσεις και θέλει ανάλογο καλώδιο γιατί η firewire έχει δύο μεγέθη σαν τις usb. Ένα 6-pin που είναι το "χοντρό" και ένα 4-pin που είναι το "μικρό" και είναι αυτό που έχουν οι κάμερες. Αν η κάρτα σου έχει μόνο τα χοντρά θέλεις ένα καλώδιο male 6-pin to male 4-pin αλλιώς αν έχει και αυτήν το μικρό θέλεις male 4-pin to male 4-pin. -> https://www.skroutz.gr/c/1961/kalodia_firewire.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Μετά από επιδρομή στο πατρικό, βρήκα αρκετά πραγματάκια.

Κατ'αρχάς ψάχνοντας για κάτι άσχετο, βρήκα μια βάση από κάποια άλλη Sony Handycam (η οποία πρέπει από σπόντα να βρέθηκε εκεί, γιατί δεν θυμάμαι ποτέ να είχα κάμερα, μάλλον είχα δανειστεί από κανένα συγγενή την βάση για να του γράψω κάτι και έμεινε σε εμάς). Οπότε ψάχνοντας κι άλλο, βρέθηκε μετασχηματιστής με το ανάλογο DC in καλώδιο. ΑΛΛΑ, το θέμα είναι ότι η βάση της κάμερας που ασχολούμαι τώρα θέλει 7.2V

IMG20220919124922_edit.jpg.1c5d34039bf2d849ded10125aac24792.jpg

, ενώ ο μετασχηματιστής που βρήκα δίνει 8,4V.

IMG20220919124950_edit.jpg.df492556f184f5284878695f179b1132.jpgIMG20220919125000_edit.jpg.e1af2a9d61485a01f9108c079299bf5e.jpg

, οπότε δεν έχω τολμήσει -ακόμα- να τον κουμπώσω. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να γίνει κάποια ζημιά στην κάμερα δηλαδή.

* Για να προλάβω πιθανό ερώτημα, στην βάση που  βρήκα σπίτι και αντιστοιχεί στον μετασχηματιστή παραπάνω ΔΕΝ ταιριάζει να κουμπώσει η κάμερα που έχω τώρα.

 

Εκτός αυτού, βρήκα την Pinnacle PCTV κάρτα που έλεγα, με τις παρακάτω εισόδους

IMG20220919125035_edit.jpg.6ed9ec2ed6d5f1f7a92ba1d703b12c68.jpg

ΑΝ θυμάμαι καλά, τότε παλιά προ 15ετίας που είχα κάνει παρόμοια διαδικασία με διαφορετικό βίντεο και διαφορετικό PC, είχα συνδέσει μέσω του S-Video.

Επίσης βρήκα και 2 κάρτες Firewire

IMG20220919125114_edit.jpg.0ccd6af5135c5e8474d6636a750351bf.jpg

, αυτήν και μία άλλη, αρκετά παλιές κάρτες, δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιο νεότερο πρότυπο. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω δουλειά με αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα κούμπωνα τροφοδοτικό με περισσότερα Volt. Αν ήταν περισσότερα Αμπέρ δεν θα πείραζε, αλλά τα περισσότερα Volt είναι κακή ιδέα.

'Οσο για τις κάρτες, αν είναι PCI δεν θα έχεις πρόβλημα με την σύνδεση. Το αν θα βρεις drivers για την pinnacle, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Η Firewire είναι η κλασσική και μάλλον θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι βρίσκονται drivers για την Pinnacle (παίζει και το σενάριο -που οκ, προφανώς θα προτιμούσα να αποφύγω- να στήσω PC με Windows 7 ή ακόμα και XP, ούτε που θυμάμαι με τι το δούλευα τότε), τι software θα χρησιμοποιούσα για το capture;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά, η κάρτα δούλευε στα XP. Από software μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο από την παρακάτω λίστα.

https://www.videohelp.com/software/sections/capture

Κάποια ενδεικτικά είναι τα VirtualDub, DScaler, CaptureFlux κτλ.

Αν τα καταφέρεις και κάνεις capture να προσπαθήσεις να το κάνεις σε DV-AVI PAL αν θέλεις να επεξεργαστείς (κόψε-ράψε) τα βίντεο και μην τρομάξεις από το μέγεθος του βίντεο (12gb περίπου ανά ώρα) καθώς μετά θα το εξάγεις σε mp4 με μικρότερο μέγεθος καθώς το dv-avi δεν έχει μεγάλη συμπίεση και είναι ενδιάμεσο φορμά για επεξεργασία, ενώ τα mp4 δεν είναι και τόσο εύκολα για επεξεργασία.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...