Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή py σε exe στην Python 2.7.7


vectorxyz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φάει 3 ώρες τώρα και δεν μπορώ να το κάνω. Κρίμα, γιατί θα ήταν πολύ ενθαρρυντικό για αρχάριους να βλέπουν τα προγραμματάκια τους να τρέχουν εύκολα από ένα ξεχωριστό αρχειάκι, να μπορούν να τα στείλουν στους φίλους τους ή να τα κάνουν upload όπου θέλουν. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν στο IDLE στο save as μια επιλογή για exe και για elf; Θα τόνιζαν το πλεονέκτημα της Python και των open source. Ελπίζω να το κάνουν στο μέλλον.
Λοιπόν.. είμαι σε win 7 32 bit. Έχω κατεβάσει το pyinstaller 3.4 στο desktop. Πατάω το install, ανοίγει στιγμιαία ένα παράθυρο command line και κλείνει πριν προλλλάβω να το δω. Δεν φαίνεται να γίνεται τίποτα. Στο shell γράφω  pyinstaller --version και μου βγάζει error. Στο ίντερνετ το κάθε site λέει τα δικά του και δεν βγάζω άκρη. Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λειτουργήσει η python σε οποιοδήποτε περιβάλλον πρέπει να είναι εγκαταστημένος ο python interpreter. To ίδιο όμως είναι όλες οι scripting γλώσσες.

Αλλά και για μη scripting  γλώσσες πχ java πρέπει να είναι εγκαταστημένη η μηχανή της java.

Τα μεταγλωμετισμένα προγράμματα πρέπει να βρουν τις ίδιες βιβλιοθήκες στον άλλο υπολογιστή (δες πχ τα λάθη το dll λείπει κλπ)

Εφόσον λοιπόν κάποιος εγκαταστήσει τον interpreter το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να πει στον υπολογιστή του ότι τα .py θα πρέπει να ανοίγουν με το python.exe και όλα τρέχουν σωστά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 12:27 ΜΜ, vectorxyz είπε

Έχω φάει 3 ώρες τώρα και δεν μπορώ να το κάνω. Κρίμα, γιατί θα ήταν πολύ ενθαρρυντικό για αρχάριους να βλέπουν τα προγραμματάκια τους να τρέχουν εύκολα από ένα ξεχωριστό αρχειάκι, να μπορούν να τα στείλουν στους φίλους τους ή να τα κάνουν upload όπου θέλουν. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν στο IDLE στο save as μια επιλογή για exe και για elf; Θα τόνιζαν το πλεονέκτημα της Python και των open source. Ελπίζω να το κάνουν στο μέλλον.
Λοιπόν.. είμαι σε win 7 32 bit. Έχω κατεβάσει το pyinstaller 3.4 στο desktop. Πατάω το install, ανοίγει στιγμιαία ένα παράθυρο command line και κλείνει πριν προλλλάβω να το δω. Δεν φαίνεται να γίνεται τίποτα. Στο shell γράφω  pyinstaller --version και μου βγάζει error. Στο ίντερνετ το κάθε site λέει τα δικά του και δεν βγάζω άκρη. Τι πρέπει να κάνω;

  1. Έχεις κανει εγκατασταση την Python στον υπολογιστή σου;; Αν όχι τότε είναι απαραίτητο να το κανεις. Κράτα επίσης ότι δεν τρέχουν όλες οι εκδόσεις Python σε Win 7. Αναφέρεις την Python 2.7.7 αλλά φρόντισα να στο επισημάνω.
  2. Κάνεις εγκατάσταση τα module που έχουν γίνει import στο .py αρχείο που θέλεις να δημιουργήσεις το .exe αρχείο σου. Κάποια έρχονται εγκατεστημένα μαζί με την Python, ενώ κάποια άλλα όχι. Με pip install <module name> κάνεις εγκατάσταση τα πακέτα που χρειάζεσαι (εάν το pip δεν λειτουργεί δοκίμασε python pip install <module name> )
  3. pip install pyinstaller 
  4. Πηγαίνεις στον φάκελο που έχεις το αρχείο .py σου και κάνεις το βήμα της εικόνας 1. Κλικάρεις μέσα σε αυτό το πεδίο και έπειτα πληκτρολογείς "cmd". Θα σου ανοίξει το cmd 1.PNG.5ac26fe4cecc2f898f0844f77b098279.PNG
  5. Μέσα στο cmd πληκτρολογείς το εξής: pyinstaller --onefile <και το όνομα του αρχείου (π.χ test.py)>  και πατάς ΕΝΤΕR
    π.χ. pyinstaller --onefile test.py
  6. Θα ξεκινήσει μια αληλουχία ενεργειών η οποία όταν ολοκληρωθεί θα σου έχει δημιουργήσει 2 φακέλους (Build, Dist). Στον φάκελο dist είναι το αρχείο που χρειάζεσαι (.exe). 
  7. Έτοιμος 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2022 στις 12:27 ΜΜ, vectorxyz είπε

Κρίμα, γιατί θα ήταν πολύ ενθαρρυντικό για αρχάριους να βλέπουν τα προγραμματάκια τους να τρέχουν εύκολα από ένα ξεχωριστό αρχειάκι, να μπορούν να τα στείλουν στους φίλους τους ή να τα κάνουν upload όπου θέλουν. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν στο IDLE στο save as μια επιλογή για exe και για elf; Θα τόνιζαν το πλεονέκτημα της Python και των open source. Ελπίζω να το κάνουν στο μέλλον.

Δε νομίζω να το κάνουν, γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός της συγκεκριμένης γλώσσας... Το πλεονέκτημα μιας interpreted γλώσσας (ήταν και) είναι να έχεις ένα python script που τρέχει παντού, ασχέτως λειτουργικού ή αρχιτεκτονικής, αρκεί να έχεις εγκατεστημένη την κατάλληλη έκδοση python/packages στον υπολογιστή σου. 

Δεν είναι όλες οι γλώσσες για όλα. Για σχετικά βατό συντακτικό, πολλά tutorials/courses και εκτελέσιμα αρχεία που μπορείς απλά να τα μοιράζεις σε φίλους κλπ, θα πρότεινα C#. 

Επί του προκειμένου, ένας εύκολος τρόπος να εγκαταστήσεις το pyinstaller είναι το PIP (python package manager). Ανοίγεις τερματικό με δικαιώματα διαχειριστή και γράφεις: 

C:> pip install pyinstaller

Aν δεν έχεις το pip, επειδή η Python 2.7.7 είναι αρχαία (June 1, 2014) και δεν το περιλαμβάνει, τότε κατεβάζεις την τελευταία έκδοση python που υποστηρίζει το λειτουργικό σου (3.8) και ξαναγράφεις το script σε python 3.  

 

Επεξ/σία από n3a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...