Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή όχι;


_Theo_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Μετά από χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω τον επεξεργαστή μου. Το τωρινό μου σύστημα είναι ένας i7-8700, 32 GB RAM DDR4 3600 CL16 και μια RTX 2060 12 GB.

Με δεδομένο ότι το PC το χρησιμοποιώ κυρίως για gaming σε μια οθόνη 1080p/144Hz και ότι κάρτα γραφικών (αλλά και οθόνη) δεν πρόκειται να αλλάξω σύντομα, αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω αναβάθμιση και αν ναι, θα δω διαφορά; Είμαι ανάμεσα στους i5-12400 και Ryzen 5 5600. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

α) Με τα πιο πάνω δεδομένα θα δω ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τον CPU που έχω τώρα;

β) Ποιον από τους δύο αυτούς CPU προτείνετε;

γ) Αξίζει να πάω σε DDR5 ή να μείνω σε DDR4 για εξοικονόμηση χρημάτων. Έχω ήδη 32 GB RAM (4*8) DDR4 3600 CL16 που τρέχουν σε XMP.

Το budget είναι το πολύ 400 €. 

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καλησπέρα,

 

Μετά από χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω τον επεξεργαστή μου. Το τωρινό μου σύστημα είναι ένας i7-8700, 32 GB RAM DDR4 3600 CL16 και μια RTX 2060 12 GB.

Με δεδομένο ότι το PC το χρησιμοποιώ κυρίως για gaming σε μια οθόνη 1080p/144Hz και ότι κάρτα γραφικών (αλλά και οθόνη) δεν πρόκειται να αλλάξω σύντομα, αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω αναβάθμιση και αν ναι, θα δω διαφορά; Είμαι ανάμεσα στους i5-12400 και Ryzen 5 5600. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

α) Με τα πιο πάνω δεδομένα θα δω ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τον CPU που έχω τώρα;

β) Ποιον από τους δύο αυτούς CPU προτείνετε;

γ) Αξίζει να πάω σε DDR5 ή να μείνω σε DDR4 για εξοικονόμηση χρημάτων. Έχω ήδη 32 GB RAM (4*8) DDR4 3600 CL16 που τρέχουν σε XMP.

Το budget είναι το πολύ 400 €. 

 

Ευχαριστώ!

Εγώ στη θέση σου αφού δεν σχεδιάζεις αλλαγή κάρτας γραφικών δεν θα έμπαινα στη διαδικασια.Μια χαρά είσαι ,μην τρελαίνεσαι με το hype των καινούργιων cpu.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καλησπέρα,

 

Μετά από χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω τον επεξεργαστή μου. Το τωρινό μου σύστημα είναι ένας i7-8700, 32 GB RAM DDR4 3600 CL16 και μια RTX 2060 12 GB.

Με δεδομένο ότι το PC το χρησιμοποιώ κυρίως για gaming σε μια οθόνη 1080p/144Hz και ότι κάρτα γραφικών (αλλά και οθόνη) δεν πρόκειται να αλλάξω σύντομα, αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω αναβάθμιση και αν ναι, θα δω διαφορά; Είμαι ανάμεσα στους i5-12400 και Ryzen 5 5600. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

α) Με τα πιο πάνω δεδομένα θα δω ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τον CPU που έχω τώρα;

β) Ποιον από τους δύο αυτούς CPU προτείνετε;

γ) Αξίζει να πάω σε DDR5 ή να μείνω σε DDR4 για εξοικονόμηση χρημάτων. Έχω ήδη 32 GB RAM (4*8) DDR4 3600 CL16 που τρέχουν σε XMP.

Το budget είναι το πολύ 400 €. 

 

Ευχαριστώ!

8700 ή 8700k ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προηγούμενους, νομίζω σε gaming με την 2060 θα δεις μικρές διαφορές, δεν αξίζει το κόπο. Μπορείς να κάνεις monitor τα παιχνίδια που παίζεις και να δεις αν χτυπάς 100% CPU. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Καλησπέρα,

 

Μετά από χρόνια σκέφτομαι να αλλάξω τον επεξεργαστή μου.

Το budget είναι το πολύ 400 €. 

 

Ευχαριστώ!

Περίμενε να βάλεις μια κάρτα RX7000/RTX4000 στα 400 ευρώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα reviews των zen 4 που έχουν μεσα ας πουμε προσφατα παιχνίδια. Δεν εχει τον 8700 σου αλλα εχει 10400 που αποδίδει χοντρικά το ιδιο, ισως να είναι και λιγο καλυτερος ο δικος σου. Υπάρχουν καποια παιχνιδια που θα δεις μια μικρή διαφορά ακομα και με την 2060,αλλα στα περισσοτερα θα δεις 0 αν εισαι των ultra settings. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εξαπύρηνο δεν θα πήγαινα πάλι σε εξαπύρηνο. Καλύτερα βρες μεταχειρισμένο 9900Κ που λέει ο λόγος και ανέβα ανάλυση. 

Πουλάς 8700, βρίσκεις 9900κ!

> next > Αλλάζεις οθόνη άμεσα και κάρτα λίγο αργότερα αναλόγως. / ή ανάποδα πρώτα οθόνη μετά cpu/gpu. Ότι βρεις πρώτο σε καλή προσφορά. 

Spoiler

Μια μικρή ιστορία.

Εγώ σιχαίνομαι κάθε μέρα που μένω ακόμη με 1080p 144Hz με τη 3070 σε 24αρι μονιτορ.

Δε βλέπω τίποτα, δε χορταίνω single player games, αν και εχω μεγάλη tv πλέον το pc ειναι ογκόλιθος σε σχέση με το ΙΤΧ που είχα και δε μπορώ να το σέρνω στο καθιστικό να παίζω 4Κ έστω στα 60Hz και καταλήγω να βλέπω άχαρα ξερά καρέ. Είμαι από το 2010 σε 1080p. Περιμένω Black Friday 22 και θα γίνει αναβάθμιση σε 1440p 144Hz/165Hz 27αρα ή 32αρα 4Κ, η 1080p θα καθίσει κάθετα για discord/youtube/chrome/ monitoring πράγματα. 

Αδικα θα ρίξεις χρήματα να αλλάξεις ολόκληρη πλατφόρμα -θεωρώ και τα 400€ ίσως να μη φτάσουν-.

Στο εγγυώμαι θα λάβεις μια πιο πλούσια εμπειρία αν αλλάξεις οθόνη και αργότερα κάρτα ή επεξεργαστή.  

 

- Θα πεις: εσύ πέρσι δεν είχες 8700Κ;

Ναι, και δεν θα τον άλλαζα κι απλά θα πήγαινα απευθείας σε νέα οθόνη από τέλη 21. Απλά σε μένα έτυχε να βγει off η μητρική, δεν βρισκόταν αντίστοιχη και αναγκάστηκα να στήσω από την αρχή νέο σύστημα. Κάτι που με πήγε πίσω όσων αφορά την αναβάθμιση οθόνης, αλλά και οικονομικά. Όμως διαφορά ουσιαστική δεν είδα πουθενά! Δεν άλλαξε κάτι. Μόνο γλύτωσα το cpu bottleneck σε πολλά παιχνίδια λόγω ανάλυσης που έριχνε ο 8700Κ όπως πχ το Warzone. Περιμένω σε 1.5 μήνα προσφορές σε μονιτοράκια 1440/4Κ (+ μια OLED hope so ξεστοκαρισμα αν παίξει) γιατι το 1080p κούρασε πλέον. Ανήκει στο χρονοντούλαπο. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...