Προς το περιεχόμενο

Nikon P1000


Lshow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lshow είπε

Οποτε μια μηχανη θα προτεινες για να κανω αντικατασταση και να περασω στο επομενο βημα;

Ναι, Την ειχα παρει αρκετα χρονια πριν, Ναι, μου εχει χαρισε ομορφες στιγμες και απλα τωρα θελω να παω σε κατι παραπανω. Αν ξεχασουμε τον 600 σε ποιο σωμα θα ηταν καλυτερα να ανεβω και να εκμεταλλευτω και το υπαρχον σετ απο τους φακους;

     Λάθος ........ πρώτα φακούς ........ και φακούς δεν έχεις ....... ακόμη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Οι φακοί σου είναι FF; Τι μοντούρα έχουν; 

1 ώρα πριν, Lshow είπε

Οι φακοι μου ειναι 70-200mm, 18-55mm,35mm 70-300mm

 

 

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Λάθος ........ πρώτα φακούς ........ και φακούς δεν έχεις ....... ακόμη !

Οποτε συζηταμε για φακους χωρις να αλλαξω σωμα; 

Παμε φιλοι μου...κατι καλο θα βγει ! 

Θα σας γραψω παλι το βραδυ...Περιμενω συμβουλες~!

Επεξ/σία από Lshow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lshow είπε

 

 

    Κρατάς τον 70 - 200 για γενική χρήση ( ποιός ακριβώς 70 - 200 είναι ? ) διώχνεις με συνοπτικές διαδικασίες τον 70 - 300 και κάνεις ότι θες τους άλλους δύο . Το πολύ πολύ να κρατούσα τον 18 - 55 για μπες βγες ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lshow είπε

Οι φακοι μου ειναι 70-200mm, 18-55mm,35mm 70-300mm

Οκ, αυτά είναι τα μήκη. Αλλά είναι φακοί για FF Nikon dslr προσαρμοσμένοι στην κροπ σου ή είναι για κροπ Nikon;

Ξεκινας απο εκει για να δεις που μπορεί να ταιριάξουν.

Δυστυχως η Nikon είναι μια μάρκα με την οποία δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, οπότε δεν γνωρίζω ούτε τους φακούς της, ούτε τις μοντουρες, ούτε τα σώματα ιδιαίτερα, για σου κάνω πρόταση. Το μονο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με φώτο ζώων και πτηνών απο απόσταση, ένα καλύτερο σώμα με περισσότερη τεχνολογία θα κάνει μεγάλη διαφορά. Είτε είναι κροπ είτε είναι FF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lshow είπε

 

 

Οποτε συζηταμε για φακους χωρις να αλλαξω σωμα; 

Παμε φιλοι μου...κατι καλο θα βγει ! 

Θα σας γραψω παλι το βραδυ...Περιμενω συμβουλες~!

     Παραθέτω δείγμα προς αποφυγή η αλλιώς τι ΔΕΝ πρέπει να γίνει με έναν τηλεφακό , όπου το αδιάφορο κάδρο το μόνο που μας λέει είναι πόσο μακριά δείχνει ο τηλεφακός . Αν λοιπόν είχες τέτοια πράγματα στο μυαλό σου , μην πας πουθενά . Εξαιρείται η λήψη πχ της Σελήνης όπου ένας πολύ μεγάλος τηλεφακός και η ανάλογη bridge camera είναι μονόδρομος .

  

sketch-1664430988924.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lshow είπε

Καλημερα, Καλημερα...

Με καλυψατε και οι δυο φιλοι και ευχαριστω.
Το γνωριζω οτι σε μεγαλες συνθηκες δεν θα παρω και τις ομορφοτερες φωτογραφιες. Ισως με πολυ θολουρα και θορυβο. 
Επομενη σκεψη οπως εγραψα και παραπανω o φακος Sigma 150-600mm DG HSM OS Nikon.
Η μηχανη μου ειναι η D3300. Ναι, σκεφτομαι και αλλαγη σωματος σε ff χωρις να αναβαθμισω τους φακους. Οι φακοι μου ειναι 70-200mm, 18-55mm,35mm 70-300mm. 
Δεν θα ελεγα οχι σε μια αλλαγη σωματος αρκει να μπορω να τους χρησιμοποιησω. Δεν με ενδιαφερει το video. Ισως θα ηθελα να γινεται μεταφορα μιας - δυο φωτογραφιων αμεσα στο κινητο μου με ασυρματο τροπο ( ετσι και αλλιως μετα αντιγραφονται σε δισκους ) Ναι, θα ηθελα επισης να βλεπω στον υπολογιστη οτι ερχεται στο σκοπευτρο ή στην οθονη. Με την 3300 παντα ειναι πιο φωτεινες απο αυτες που βλεπω τελικα στην οθονη...

Εδω κατω δεν υπαρχει η δυνατοτητα να νοικιασω φακο ή μηχανη. Επισης οταν προχωρησει η αγορα δεν θελω σε καμια περιπτωση μεταχειρισμενα και αν μπορει να γινει η αγορα απο τα γνωστα ηλεκτρονικα πολυκαταστηματα που βρισκονται στην Ελλαδα.

Αγαπημενα ειδη ειναι ΄΄ Τοπιου, Ζωα σε φυσικο περιβαλλον ( γι αυτο και η αγαπη στο ζουμ) Macro ( Υπαρχει φιλτρο γι αυτο ) , φωτογραφια δρομου.

Ελπιζω να με βοηθησετε να παρω την σοφοτερη αποφαση.

 

Διαβάζοντας και τις υπόλοιπες τμηματικές απαντήσεις (δικές σου ), σε ερωτήσεις των @babisskg + @highpriest....κάνω διαφορετικές σκέψεις στο δίλημμά σου.

Αφού έχεις ήδη ένα σετ από φακούς( που σε καλύπτουν όπως είπες), και αφού όπως λες η προτεραιότητα σου είναι η φωτογράφιση άγριας ζωής( ζωα-πουλια-φυση), νομίζω το επόμενο σου βήμα ( για να πάρεις και ώθηση 😏) είναι η μετάβαση σου σε Full Frame ......αλλά ποια FF ? .... όχι όποια κι όποια...

1. Camera +Silent shutter +  Built-in Wi-Fi( για να φωτογραφίζεις από απόσταση και να ελέγχεις την camera remote{ χωρίς καλώδιο εννοείται}) + Articulated LCD + Megapixels(όσο περισσότερα,τόσο καλύτερα) + Focus System ( τύπος + πολλά focus point).......εδώ συμπλήρωσε ότι άλλο εσύ θεωρείς απαραίτητο για το δικό σου φωτογραφικό στυλ( αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση- αλλά φεύγω για την δουλειά σε λιγο)........και μετά σκέψου ξανά αυτό που έγραψες για τις μεταχειρισμένες(μην στερείς τον εαυτό σου από πραγματικά καλές ευκαιρίες 😏)

Νομίζω με αυτή την σειρά είναι σοφότερο να αναδιοργανώσεις τα διλήμματα σου για τις συγκεκριμένες ανάγκες που ανεφερες

Τώρα αν θα συνεχίσεις το wild-Photography........πολύ σύντομα θα φτάσεις και στα 800mm( κατώτερο  όριο)....

Καλή επιτυχία , και αν χρειαστείς κάτι παραπάνω , γράψε το...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, highpriest είπε

ο ΣΚ που μας πέρασε είχα μια D3300 για δοκιμή. Θα διαφωνήσω εδω με τον Μπάμπη. Εξειδικευμένες χρήσεις όπως ζώα και πουλιά σε μεγάλα μήκη, θέλουν και τον ανάλογο εξοπλισμό. Η D3300 είναι entry level. Πολύ καλή μεν για αυτό που είναι, αλλα και πολύ basic.

Δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να πάρεις φώτο ζώων στο επίπεδο που θέλεις. Οκ είναι μια καλή μηχανή γενικής χρήσης, ιδανική ίσως για κάποιον αρχάριο να μάθει φωτογραφία, αλλά προσωπικά την θεωρώ παρωχημένη για πιο εξειδικευμένη χρήση. Το autofocus βρίσκεται 10 χρόνια πριν, τα σημεία focus είναι ελάχιστα και πρέπει να προχωράς συνεχώς σε recomposing αφού λοκαρεις θέμα, δεν έχει σταθεροποίηση στο σώμα (κάτι που θα σε ζορίσει στα μεγάλα μήκη) και γενικά δεν είναι μηχανή που προσωπικά εγώ θα επένδυα να της αγοράσω έναν 600αρη φακό

Έχω την D3300 μεταξύ άλλων Nikon. Αν δε χρειάζεται να φωτογραφίζει κανείς κινούμενο στόχο δεν είναι πρόβλημα. Και με τον ογκώδη 600άρη δε βλέπω πως μπορεί κανείς εύκολα να φωτογραφίσει κινούμενο στόχο. Εγώ ακόμα και με τον Sigma 100-400 ζορίζομαι. Απλά, αν σου χαλάσει το μοναδικο DLSR σώμα που έχεις τότε μένεις με τον ακριβό φακό ανά χείρας και στην χειρότερη περίπτωση μετά από κάποια χρόνια βολεύεσαι με mirrorless και αντάπτορες.

Για κινούμενο στόχο πάντως τα 11 σημεία εστίασης της Nikon έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος π.χ. από τα 121 σημεία εστίασης της Olympus Μ10 IV που επίσης έχω.

9 ώρες πριν, Lshow είπε

Οποτε ποια μηχανη θα προτεινες για να κανω αντικατασταση και να περασω στο επομενο βημα;

Η γνώμη μου είναι,  αν:

1) ...δε σε πειράζει η ιδέα να τοποθετήσεις αύριο μεθαύριο τον 600άρη σε ένα mirrorless σώμα αντί να πάρεις έναν αντίστοιχο Z mount φακό τότε

2) ...δε σε πολυενδιαφέρει η φωτογράφιση κινούμενων θεμάτων

3) ...δε σε νοιάζει το κουβάλημα έξτρα όγκου, αγοράς μεγάλου φίλτρου UV, μεγάλης τσάντας κλπ

πάρε τον 600άρη και μη σε πολυνοιάζει το σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, καλησπερα...
Για αρχη να ζητησω συγνωμη που δεν αναφερω στα αρχικα μου μνμ οτι ολοι οι φακοι που εχω ειναι Dx και δεν ειναι προσαρμοσμενοι με κανενα ανταπτορακι πανω στην D3300. 
Σιγουρα η ενασχοληση μου ειναι καθαρα ερασιτεχνικη και δεν βγαζω χρηματα απο αυτο. 
Η σκεψη για μεγαλυτερο φακο ειναι μια λυση που θα με κανει να παραμεινω στο ιδιο σωμα για αρκετο καιρο ακομα. Με ενδιαφερουν περισσοτερο τα κινουμενα θεματα και οι φωτογραφιες ζωων στο φυσικο τους περιβαλλον, Σιγουρα η σεληνη εχει ενδιαφερον για ολους εμας ασχετα με τους φακους που εχει διαθεσιμους ο καθενας οποτε ναι, θα φωτογραφιζω και εκει.
Επειδη θελω να κανω ενα βημα παραπανω ή εστω να αναβαθμισω το αρχικο μου πακετο οι σκεψεις μου ειναι αυτες. 
Δεν με νοιαζει ο ογκος ή το κουβαλημα. Ο 300mm που ειναι διαθεσιμος που εχει χαρισει απιστευτες φωτογραφιες και με φιλτρο ζουμ και χωρις. Το ιδιο και ο 18-55...Αυτος που δεν εχω ευχαριστηθει αρκετα ειναι ο 35mm. 

Ανακεφαλαιωση και ευχαριστω ολους εσας που εχετε μπει στην διαδικασια να γραψετε και να γινει μια επικοδομητικη συζητηση και στην τελικη να καταληξω στην σοφοτερη επιλογη. 
 

Θελω κατι παραπανω απο την μηχανη μου. Εχω ΄΄βαρεθει΄΄ το πακετο μου. Θελω αναβαθμιση. Αυτο ισως μου το δωσει ενας καινουργιος φακος, μια καινουργια μηχανη και να εκμεταλλευτω με καποιον τροπο τους φακους που υπαρχουν ηδη, μια nikon P1000 ( δεν την εχω αποκλεισει ακομα ) 

Καπου εδω...

9 ώρες πριν, babisskg είπε

    Κρατάς τον 70 - 200 για γενική χρήση ( ποιός ακριβώς 70 - 200 είναι ? ) 

https://www.skroutz.gr/s/6913680/Nikon-Crop-Φωτογραφικός-Φακός-AF-S-DX-NIKKOR-55-200mm-f-4-5-6G-ED-VR-II-Telephoto-Tele-Zoom-για-Nikon-F-Mount-Black.html

 

9 ώρες πριν, babisskg είπε

     Παραθέτω δείγμα προς αποφυγή η αλλιώς τι ΔΕΝ πρέπει να γίνει με έναν τηλεφακό  

 

Δεν εχω αυτο στο μυαλο μου, δεν θελω να κανω φιγουρα τον φακο, τον θελω για ομορφες στιγμες που θα βρεθουν μπροστα μου...Λιγο μακρια απο μενα...

 

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν μιλάτε για τον AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR

https://www.skroutz.gr/s/2463877/Tamron-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-AF-70-300mm-F4-5-6-Di-LD-Macro-1-2-Telephoto-Tele-Zoom-Macro-για-Nikon-F-Mount-Black.html

4 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Δεν γινεται να μυριζουμε καθε φορα τα νυχια μας

Ζητω συγνωμη γι αυτο...Λαθος μου που δεν το εγραψα νωριτερα.

Επεξ/σία από Lshow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Lshow είπε

Αν αυτός είναι ο 70-300 που έχεις, τότε θα δεις αναβάθμιση ακόμα και με φακούς όπως ο Tamron 70-300 VC ή ο Nikkor 70-300 VR ή ο Nikkor 55-300 VR σε όλα τα σενάρια εκτός ίσως από το macro. Η έλλειψη σταθεροποίησης που έχει ο αυτός ο Tamron 70-300 έχει σημαντικές επιπτώσεις στο τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Lshow είπε

Καλησπερα, καλησπερα...
Για αρχη να ζητησω συγνωμη που δεν αναφερω στα αρχικα μου μνμ οτι ολοι οι φακοι που εχω ειναι Dx και δεν ειναι προσαρμοσμενοι με κανενα ανταπτορακι πανω στην D3300. 

Επειδή θέλεις να κρατήσεις τους φακούς στην όποια αναβάθμιση κάνεις (όπως έγραψες) κοιτάς καθαρά για κάτι καλύτερο σε crop DSLR Nikon. 

Προσωπικά απο όσες Nikon crop DSLR έχω δει φωτογραφίες, έχω κολλήσει με την ποιότητα εικόνας και το Dynamic Range της D7500. 

 

Δεν σου λέω τι να κάνεις, αλλά τι θα έκανα εγώ στην θέση σου. Θα έδινα την D3300 και τον 70-300 σίγουρα. Θα αγόραζα την D7500 και τον 600άρη που θες. Σε μεταχειρισμένα δεν θα πονούσε τόσο η τσέπη και θα είχα ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο πλέον.

 

 

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...