Προς το περιεχόμενο

Router ZYXEL VMG8623-T50B ΝΑΤ type 3 (no multi-player)


Rattlehead
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoavlonitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Έχω το ρουτερ του τίτλου από την wind και τελευταία έχω ένα πρόβλημα που το πρώτο εντόπισα μέσω του PS5. 

Δεν μπορουσα να παίξω online κανένα παιχνίδι καθώς το NAT ήταν τύπος 3 που έχει limited access,μυνημα που μου έβγαζε και το ίδιο το Play. 

Επικοινώνησα μαζί τους, το διόρθωσαν δύο φορές αλλά και τις δύο ήταν προσωρινό καθώς ξανά γυρνουσε σε τύπο 3.

Εδω υπάρχουν οι οδηγίες του ρουτερ(ακόμα και για port forwarding). 

Επειδή δεν το έχω ξαναδοκίμασει, αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο, αν μπορεί να μου δώσει τα φώτα του γιατί με την τεχνική υποστήριξη δεν βγάζω άκρη. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι IP παιρνει το ρουτερ; Το βλεπεις στο http://192.168.1.254 κανοντας login και μετα πατωντας πανω στο System Info στο βελακι κατω δεξια. Αν ξεκιναει απο 10. (στο 1ο πεδιο VDSL WAN) εισαι πισω απο CGNAT (δε χρειαζεται να τη βαλεις εδω, μονο να πεις εαν ξεκιναει απο 10.). Τρεις φορες που εχω χρειαστει με εξυπηρετησαν, με εβγαλαν απο CGNAT. Ακομα παιρνω κανονικη IP σε δυο συνδεσεις, η μια ADSL και η αλλη VDSL. Δειχνει να ειναι μονιμο. Δεν ξερω τι μπορει να διορθωσαν σε σενα αλλα αυτο ειναι συχνο φαινομενο στη Wind. Κανε τον ελεγχο και επανελθε.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Τι IP παιρνει το ρουτερ; Το βλεπεις στο http://192.168.1.254 κανοντας login και μετα πατωντας πανω στο System Info στο βελακι κατω δεξια. Αν ξεκιναει απο 10. (στο 1ο πεδιο VDSL WAN) εισαι πισω απο CGNAT (δε χρειαζεται να τη βαλεις εδω, μονο να πεις εαν ξεκιναει απο 10.). Τρεις φορες που εχω χρειαστει με εξυπηρετησαν, με εβγαλαν απο CGNAT. Ακομα παιρνω κανονικη IP σε δυο συνδεσεις, η μια ADSL και η αλλη VDSL. Δειχνει να ειναι μονιμο. Δεν ξερω τι μπορει να διορθωσαν σε σενα αλλα αυτο ειναι συχνο φαινομενο στη Wind. Κανε τον ελεγχο και επανελθε.

Η διεύθυνση ήταν η κλασσική 192. Κτλ κτλ. Στο πεδίο ΝΑΤ έβλεπε την θύρα 97xx, οπότε πήγαινα προς ΝΑΤ 3 χωρίς να μπορώ να την αλλάξω. Την άλλαξαν δύο φορές, πήγα σε θύρα 25xx και ξανά μανά τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες whatismyip.com και δες τι σου λέει ότι είναι η public ip σου, αν είναι από 10.χχ.χχ.χχ όπως είπε ο geoavlonitis πάρε εξυπηρέτηση και όχι τεχνική υπηρεσία και ζήτα να σε βγάλουν από cgnat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, comfuzio είπε

μπες whatismyip.com και δες τι σου λέει ότι είναι η public ip σου, αν είναι από 10.χχ.χχ.χχ όπως είπε ο geoavlonitis πάρε εξυπηρέτηση και όχι τεχνική υπηρεσία και ζήτα να σε βγάλουν από cgnat

Μόλις γυρίσω θα το δω. Αλλά ποτέ δεν το έχω δει από 10.xx.

Γιατι την εξυπηρέτηση και όχι τους τεχνικούς; ίσα ίσα που οι τεχνικοί όταν τους είπα για κάμερα δεν έφεραν αντίρρηση. 

Αν το κάνω με port forwarding ;λες να βρω την υγεία μου; 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Η διεύθυνση ήταν η κλασσική 192. Κτλ κτλ. Στο πεδίο ΝΑΤ έβλεπε την θύρα 97xx, οπότε πήγαινα προς ΝΑΤ 3 χωρίς να μπορώ να την αλλάξω. Την άλλαξαν δύο φορές, πήγα σε θύρα 25xx και ξανά μανά τα ίδια 

Δεν καταλαβες, γραφεις στον browser (Chrome) 192.168.1.254, κανεις login με τους κωδικους admin που θα βρεις πισω απο το ρουτερ. Θα σου βγαλει 4 πεδια, πας στο System Info και πατας το βελακι κατω δεξια. Θα σου ανοιξει καινουρια σελιδα, οπου στο πεδιο VDSL WAN θα δεις την IP address που παιρνει ο ρουτερ σου απο το δικτυο. Προσοχη μεγαλη, αυτη η IP πρεπει να κανει match με την IP στα διαφορα whatsmyip που θα βρεις στο Google. Αν η IP που θα βρεις στο ρουτερ αρχιζει απο 10.χχ εισαι πισω απο CGNAT και κανεις εγγραφο αιτημα ειτε μεσω μεσεντζερ ειτε μεσω φορμας επικοινωνιας (το μεσεντζερ ειναι πιο αμεσο) για να σε βγαλουν απο CGNAT. Απο την προσφατη εμπειρια μου, παιρνει μαξ μια μερα. Τα whatsmyip δε βγαζουν την 10αρα IP, αλλα καποια αλλη η οποια ανηκει στη Wind βεβαια, αλλα τη μοιραζονται πολλοι χρηστες ταυτοχρονα. Αυτος ειναι και ο λογος που εχεις προβλημα, γιατι ο σερβερ του παιχνιδιου σου δε μπορει να βρει συγκεκριμενα το ρουτερ σου για να ανοιξει port.

Τωρα το port forwarding δε νομιζω να χρειαζεται, με το UPnP το PS ανοιγει ολες τις θυρες που χρειαζεται αυτοματα (προϋπόθεση να μην εισαι σε CGNAT βεβαια)

Επεξ/σία από geoavlonitis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geoavlonitis είπε

Δεν καταλαβες, γραφεις στον browser (Chrome) 192.168.1.254, κανεις login με τους κωδικους admin που θα βρεις πισω απο το ρουτερ. Θα σου βγαλει 4 πεδια, πας στο System Info και πατας το βελακι κατω δεξια. Θα σου ανοιξει καινουρια σελιδα, οπου στο πεδιο VDSL WAN θα δεις την IP address που παιρνει ο ρουτερ σου απο το δικτυο. Προσοχη μεγαλη, αυτη η IP πρεπει να κανει match με την IP στα διαφορα whatsmyip που θα βρεις στο Google. Αν η IP που θα βρεις στο ρουτερ αρχιζει απο 10.χχ εισαι πισω απο CGNAT και κανεις εγγραφο αιτημα ειτε μεσω μεσεντζερ ειτε μεσω φορμας επικοινωνιας (το μεσεντζερ ειναι πιο αμεσο) για να σε βγαλουν απο CGNAT. Απο την προσφατη εμπειρια μου, παιρνει μαξ μια μερα. Τα whatsmyip δε βγαζουν την 10αρα IP, αλλα καποια αλλη η οποια ανηκει στη Wind βεβαια, αλλα τη μοιραζονται πολλοι χρηστες ταυτοχρονα. Αυτος ειναι και ο λογος που εχεις προβλημα, γιατι ο σερβερ του παιχνιδιου σου δε μπορει να βρει συγκεκριμενα το ρουτερ σου για να ανοιξει port.

Τωρα το port forwarding δε νομιζω να χρειαζεται, με το UPnP το PS ανοιγει ολες τις θυρες που χρειαζεται αυτοματα (προϋπόθεση να μην εισαι σε CGNAT βεβαια)

Καλημέρα. 

Όπως το είπατε όλοι είναι, το PPPoE είναι 100.xx.xx.xx και το IPoE ειναι 10.xx.xx.xx

Στο what is my ip address βγάζει ένα 109.xx και λέει είμαι κρητη(ενώ είμαι Αθήνα, προφανώς είναι αυτό που είπες ότι δεν βγάζουν τα 10.xx)

Οποτε;παω για αίτημα cgnat; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πας για να σου βγάλουν το CGNAT.

8 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Μόλις γυρίσω θα το δω. Αλλά ποτέ δεν το έχω δει από 10.xx.

Γιατι την εξυπηρέτηση και όχι τους τεχνικούς; ίσα ίσα που οι τεχνικοί όταν τους είπα για κάμερα δεν έφεραν αντίρρηση. 

Αν το κάνω με port forwarding ;λες να βρω την υγεία μου; 

Και εγώ Wind έχω και με είχαν πίσω από το CGNAT μετά από μια μετακόμιση που έκανα και δεν μπορούσα να λάβω από τους servers μου backups κτλ, έπαιρνα στην τεχνική υποστήριξη και τους το έλεγα και ότι έβλεπα άλλη IP (Δεν ήξερα τότε περί CGNAT) και τα βλέπαν όλα καλά. Μετά μίλησα με γνωστό και μου είπε τι παίζει με το CGNAT και αυτό το βγάζει η εξυπηρέτηση, τους λες ότι έχεις κάμερες πχ και σε καμιά ώρα στο φτιάχνουν, δεν περνάει από το τεχνικό αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@geoavlonitis @comfuzio σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό ήταν, ζήτησα να βγω από cgnat και το έκαναν αμέσως οπότε πάλι έχω public ip που μπορώ να επαλήθευσω από whatismyip.com και λοιπές διευθύνσεις. 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...