Προς το περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ RAM


default
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους.

Η πρωτη ερωτηση αφορα τη μητρικη μου, εχω την GIGABYTE B450M DS3H-CF και απο τοτε που την αγορασα δεν εχω αναβαθμισει ποτε το BIOS και εχει μεινει ακομα στο F41 γιατι ψιλοφοβομουν μην την μπρικαρω (δε εχω αναβαθμισει ποτε BIOS). Επειδη εχω κορονοιο και μενοντας στο σπιτι και μην εχοντας τι να κανω σκεφτηκα οτι ηρθε η ωρα για να ασχοληθω. Η GIGABYTE εχει δικο της προγραμμα που υποτιθεται οτι το αναβαθμιζει μεσω windows αλλα ειναι για τα πανηγυρια οποτε πρεπει να παω με το παραδοσιακο τροπο με usb. Η ερωτηση μου ειναι πως βρισκω ποια V ειναι η μητρικη μου? https://bit.ly/3E5PXnB η https://bit.ly/3BTgzFX

Η δευτερη ερωτηση αφορα την RAM. Εχω μια 8gb Μunchkin 2666 με 20 CAS και σκεφτομαι να αγορασω ακομα μια 8αρα για να παιξουν σε dual. Αν αγορασω μια οποιαδηποτε RAM  8gb στα 2666 με 20 CAS θα παιξει?

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιεσδηποτε προτασεις και σκεψεις.

Επεξ/σία από default
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=gigabyte+what+revision

Αναφορά σε κείμενο

The version or revision numbers are printed on the PCB on all range of GIGABYTE's Motherboard. You can find the corresponding "REV: 1.0" on the top left corner of the Motherboard (Please check reference chart).

Capture.PNG.5dc9597385a59a43e2753d820a3b8cb0.PNG

10 λεπτά πριν, default είπε

Η δευτερη ερωτηση αφορα την RAM. Εχω μια 8gb Μunchkin 2666 με 20 CAS και σκεφτομαι να αγορασω ακομα μια 8αρα για να παιξουν σε dual. Αν αγορασω μια οποιαδηποτε RAM  8gb στα 2666 με 20 CAS θα παιξει?

99.9% ναι

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, default είπε

Η δευτερη ερωτηση αφορα την RAM. Εχω μια 8gb Μunchkin 2666 με 20 CAS και σκεφτομαι να αγορασω ακομα μια 8αρα για να παιξουν σε dual. Αν αγορασω μια οποιαδηποτε RAM  8gb στα 2666 με 20 CAS θα παιξει?

Λίγο offtopic παρατήρηση:

Δεν αναφέρεις ποιον επεξεργαστή έχεις εγκατεστημένο και ποια είναι η χρήση του συστήματος*

Στα AM4 συστήματα οι μεγαλύτερες συχνότητες της μνήμης (3200 - 3600Mhz) δίνουν παραπάνω επιδόσεις. Και η μνήμη σου εκτός από τα 2666Mhz έχει το (αργό) CL20. Μιας και ψάχνεις για αναβάθμιση μνήμης να άλλαζες εντελώς (αφαιρείς την δική σου και βάζεις νέα) σε μνήμες (παράδειγμα) 2x8GB 3200Mhz CL16 και να ενεργοποιούσες το XMP για να παίξουν στην ονομαστική τους συχνότητα.

Ναι, έχει μεγαλύτερο κόστος το εγχείρημα και θα σου μείνει η Mushkin 8GB αν δεν μπορείς να την πουλήσεις.

 

* Αν ο επεξεργαστής σου είναι κάποιος Athlon για παράδειγμα, (νομίζω πως) δεν ανεβάζει τις μνήμες πάνω από τα 2666Mhz. Επίσης αν η χρήση είναι απλή (= δουλειά γραφείου, προβολή ταινιών, περιήγηση στο διαδίκτυο κλπ.) μάλλον δεν αξίζει το έξτρα κόστος για την όποια αύξηση στις επιδόσεις (λόγω αυξημένης συχνότητας της μνήμης).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ανεφερα επεξεργαστη γιατι το ηδη μεγαλο κειμενο μου θα γινοταν κουραστικο και γιατι ο υπολογιστης χρησιμοποιειται για δουλειες γραφειου, downloading, σερφαρισμα αντε κανενα χαζοπαιχνιδο στο facebook (η συζυγος...). Οποτε θα μου πεις γιατι να βαλω μνημη? Για 2 λογους, γιατι τωρα ειναι φθηνες και ισως ακριβηνουν οταν πλεον οι DDR5 θα ειναι η νορμα της αγορας και γιατι εχω πολλα tabs ανοιχτα και πιστευω οτι θα δουλευε πιο χαλαρα. Ο επεξεργαστης που εχω ειναι Ryzen 1200 και πιστευω οτι επαρκει για αυτα που κανω ασε που δεν εχω λεφτα στον προυπολογισμο για αλλαγη. Υ.Γ. Καμια ιδεα για μια καρτα γραφικων χαμηλης καταναλωσης γιατι με αυτα που ακουμε καθε μερα θα ηθελα να ριξω το κοστος χρησης του υπολογιστη (χρησιμοποιω την NVIDIA GeForce 9800 GT)?

Επεξ/σία από default
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό σε βρίσκω. Βάλε μια ακόμα 8αρα και είσαι εντάξει.

Για την κάρτα γραφικών δυστυχώς δεν είναι καλά τα πράγματα. Στις μικρές (και φθηνές) παραμένει το κακό χάλι στις τιμές. Όταν κάρτες σαν τις GT710, GT730, R5 230/240 έχουμε ξεχάσει πόσο παλιά πρωτοκυκλοφόρησαν ( :P ) και πόσο πίσω είναι σε τεχνολογίες, είναι να κλαις και να γελάς!

Όταν κάποτε έπαιρνες GT710 με 30€, GT730 με 50-60€ κλπ. βλέπεις τις τιμές τώρα και απογοητεύεσαι. Αν ήταν νορμάλ οι τιμές μια GT1030 DDR5 (όχι DDR4) με ~70€ θα ήταν μια χαρά. Υποστήριξη (όσο γίνεται) νεότερων τεχνολογιών* σε χαμηλή τιμή και κατανάλωση.

Σημείωση: Αν η οθόνη σου συνδέεται μόνο με VGA (= αναλογική είσοδος) πρόσεξε γιατί οι νεότερες κάρτες (GT1030, RX550/560) δεν την υποστηρίζουν. έχουν μόνο ψηφιακές εξόδους (DVI, HDMI, Displayport).

 

* Όταν η κάρτα υποστηρίζει νέες τεχνολογίες μπορεί να αναλαμβάνει διεργασίες (όπως αποκωδικοποίηση video κλπ.) και να μην "φορτώνονται" όλα στον επεξεργαστή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, default είπε

Η δευτερη ερωτηση αφορα την RAM. Εχω μια 8gb Μunchkin 2666 με 20 CAS και σκεφτομαι να αγορασω ακομα μια 8αρα για να παιξουν σε dual. Αν αγορασω μια οποιαδηποτε RAM  8gb στα 2666 με 20 CAS θα παιξει?

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιεσδηποτε προτασεις και σκεψεις.

Οχι μην το κάνεις αυτο , δεν είναι ο σωστός τρόπος , εκτός αν βρεις την ιδια ακριβώς μνήμη. Καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις ενα ετοιμο κιτ με δυο ντιμάκια. Αυτη που έχεις πούλησε την σε δελεαστική τιμή για να σου φύγει . Το να βάζεις δυο διαφορετικές μνήμες νομίζοντας οτι μόνο την ταχύτητα κοιτάμε ειναι τσεμπεριά . Ετσι και αλλιώς η μνημη που έχεις είναι χάλια , μην πετάξεις και άλλα χρήματα για να πάρεις άλλη μια χάλια μνημη στα 2666 με cl20 ! 

Πάρε ένα σωστό κιτάκι με cl 16 και το συστημα σου θα λειτουργεί σωστά και γρήγορα . 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panoskatos είπε

Οχι μην το κάνεις αυτο , δεν είναι ο σωστός τρόπος , εκτός αν βρεις την ιδια ακριβώς μνήμη. Καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις ενα ετοιμο κιτ με δυο ντιμάκια. Αυτη που έχεις πούλησε την σε δελεαστική τιμή για να σου φύγει . Το να βάζεις δυο διαφορετικές μνήμες νομίζοντας οτι μόνο την ταχύτητα κοιτάμε ειναι τσεμπεριά . Ετσι και αλλιώς η μνημη που έχεις είναι χάλια , μην πετάξεις και άλλα χρήματα για να πάρεις άλλη μια χάλια μνημη στα 2666 με cl20 ! 

Πάρε ένα σωστό κιτάκι με cl 16 και το συστημα σου θα λειτουργεί σωστά και γρήγορα . 

Εκτιμω την αναλυση σου ομως 1ον ειναι απιθανο να κατσω να βρω να πουλησω τη μνημη οποτε θα μου μεινει σιγουρα, 2ον μαλλον ειναι αδυνατο να βρω την ιδια και 3ον λογικα θα βγει γυρω στα 50-60 να αγορασω ενα κιτ και με βαση τις αναγκες που εχω δεν ειναι προτεραιοτητα να δωσω αυτα τα λεφτα. 

Υ.Γ. Εκανα το bios update και ολα καλα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, default είπε

Εκτιμω την αναλυση σου ομως 1ον ειναι απιθανο να κατσω να βρω να πουλησω τη μνημη οποτε θα μου μεινει σιγουρα, 2ον μαλλον ειναι αδυνατο να βρω την ιδια και 3ον λογικα θα βγει γυρω στα 50-60 να αγορασω ενα κιτ και με βαση τις αναγκες που εχω δεν ειναι προτεραιοτητα να δωσω αυτα τα λεφτα. 

Υ.Γ. Εκανα το bios update και ολα καλα!

Αν την βάλεις 15 ευρώ θα φύγει. Μπορείς να βρεις στο ινσομνια κιτ 2Χ8 από 40 ευρώ (που έχει πιο γρήγορες μνήμες από τη δική σου).

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panoskatos είπε

Οχι μην το κάνεις αυτο , δεν είναι ο σωστός τρόπος , εκτός αν βρεις την ιδια ακριβώς μνήμη.

Φοβάμαι ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψες.

DDR4 @ 2666MHz, CL20 είναι JEDEC. Σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα και άλλους. Στους jedec χρονισμούς, οφείλουν να συμφωνούν όλα τα timings με αυτά που προβλέπει το πρωτόκολο. Και τα δευτερεύοντα και τα τριτεύοντα timings. Οι μνήμες μπορούν να έχουν όσο διαφορετικά τσιπάκια θέλουν, αν δεν αποδίδουν αυτά τα ελάχιστα, είναι εκτός προδιαγραφών σε αυτή την περίπτωση και ο κατασκευαστής οφείλει να τις αντικαταστήσει ως ελαττωματικές.

Αυτό που έγραψες ισχύει για ταχύτητες και χρονισμούς μηνών εκτός JEDEC προδιαγραφών (ΧΜP). Όπου ο κάθε κατασκευστής δίνει όλα τα timings όπως του αρέσει και συνήθως χωρίς εχέγγυα ότι θα τα αποδώσουν σε όλα τα συστήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...