Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών μέχρι 500 ευρό, Οκτώβριος 2022


Mike9221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή ρωτάτε, μητρική έχω asus prime x370 pro και τροφοδοτικό 600W enermax, αρχικά δεν τα ανέφερα διότι γι αυτά δεν έχω αμφιβολίες τα αλλάζω ανά πάσα στιγμή και ξέρω πως να κινηθώ, ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου (και πολλών από εμάς) είναι η κάρτα γραφικών.

Επεξ/σία από Mike9221
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα την rtx 3060ti παροτι λες πως εχεις freesync οθόνη. οι drivers της nvidia ειναι ενα επίπεδο πάνω. Έχεις και fsr και dlss και πολυ καλυτερο ray tracing performance. Πρόκειται για ίδια επιδόσεις με την 6700xt καπου χάνει κάπου κερδίζει. Το μόνο αρνητικό της έναντι της 6700xt είναι τα 8gb vram έναντι 12 που θεωρώ πως μέχρι τα 2κ ανάλυση δεν θα παίξουν κάποιο ρόλο τουλάχιστον στα 3-4 επόμενα χρόνια κατά τη γνώμη μου. Ίσως από την άποψη να κρατήσεις την κάρτα για 5+ χρόνια να πας στην 6700xt. Τώρα και εγώ που είχα την aoc 24g2u (τώρα έχω 2κ και εγώ και εκείνη είναι δεύτερη), παρότι δεν υποστήριζε verified gsync compatible, έπαιζε μια χαρά με gsync. Ίσως παίξει και σε σένα με adaptive sync (δεν το ξέρω). Παρόλα αυτά το gsync-freesync και τα 8gb vram δεν είναι τόσο αποτρεπτικός παράγοντας όσο το dlss και ray tracing κατά τη γνωμη μου. Μη ξεχνάμε πως αναφορικά με την vram ακόμα και η 3070ti έχει 8gb οπότε δεν μπορεί να χαντακωθεί τόσο άμεσα αυτη η κάρτα από τους προγραμματιστές παιχνιδιών. Γνώμη μου πάντα όλα αυτά φυσικά εσύ αποφασίζεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Εγώ θα πρότεινα την rtx 3060ti παροτι λες πως εχεις freesync οθόνη. οι drivers της nvidia ειναι ενα επίπεδο πάνω. Έχεις και fsr και dlss και πολυ καλυτερο ray tracing performance. Πρόκειται για ίδια επιδόσεις με την 6700xt καπου χάνει κάπου κερδίζει. Το μόνο αρνητικό της έναντι της 6700xt είναι τα 8gb vram έναντι 12 που θεωρώ πως μέχρι τα 2κ ανάλυση δεν θα παίξουν κάποιο ρόλο τουλάχιστον στα 3-4 επόμενα χρόνια κατά τη γνώμη μου. Ίσως από την άποψη να κρατήσεις την κάρτα για 5+ χρόνια να πας στην 6700xt. Τώρα και εγώ που είχα την aoc 24g2u (τώρα έχω 2κ και εγώ και εκείνη είναι δεύτερη), παρότι δεν υποστήριζε verified gsync compatible, έπαιζε μια χαρά με gsync. Ίσως παίξει και σε σένα με adaptive sync (δεν το ξέρω). Παρόλα αυτά το gsync-freesync και τα 8gb vram δεν είναι τόσο αποτρεπτικός παράγοντας όσο το dlss και ray tracing κατά τη γνωμη μου. Μη ξεχνάμε πως αναφορικά με την vram ακόμα και η 3070ti έχει 8gb οπότε δεν μπορεί να χαντακωθεί τόσο άμεσα αυτη η κάρτα από τους προγραμματιστές παιχνιδιών. Γνώμη μου πάντα όλα αυτά φυσικά εσύ αποφασίζεις.  

Αυτό με τους drivers είναι παραπληροφόρηση και κάπου πρέπει να σταματήσει. Προφανώς και πάντα θα έχουν κάποια θεματάκια αλλά δεν νομίζω ότι της nvidia είναι τέλειοι. Από που και ως που είναι ένα επίπεδο πιο πάνω, πως ακριβώς βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Καταρχάς είναι ελλιπείς. Δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάτοχος nvidia που να μην αναγκάζεται να κατεβάσει το msi afterburner για να μπορεί να ελέγχει την κάρτα του διότι μόνο με το software των drivers δεν... Με το αισθητικό και λειτουργικό κομμάτι που έχει κολλήσει στην ένδοξη εποχή των win xp, ας μην μιλήσω καλύτερα... Προφανώς υπάρχουν αρκετοί λόγοι να προτιμήσει κανείς nvidia αλλά οι drivers δεν είναι ένας από αυτούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Αυτό με τους drivers είναι παραπληροφόρηση και κάπου πρέπει να σταματήσει. Προφανώς και πάντα θα έχουν κάποια θεματάκια αλλά δεν νομίζω ότι της nvidia είναι τέλειοι. Από που και ως που είναι ένα επίπεδο πιο πάνω, πως ακριβώς βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Καταρχάς είναι ελλιπείς. Δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάτοχος nvidia που να μην αναγκάζεται να κατεβάσει το msi afterburner για να μπορεί να ελέγχει την κάρτα του διότι μόνο με το software των drivers δεν... Με το αισθητικό και λειτουργικό κομμάτι που έχει κολλήσει στην ένδοξη εποχή των win xp, ας μην μιλήσω καλύτερα... Προφανώς υπάρχουν αρκετοί λόγοι να προτιμήσει κανείς nvidia αλλά οι drivers δεν είναι ένας από αυτούς.

Αναφέρεις παραπληροφόρηση και δεν διστάζεις να κάνεις το ίδιο :P

Σε λάθος βάση μάλλον γίνεται η συζήτηση για τους drivers...το ότι υπάρχει UI (αν είναι αισθητικά όμορφο ή όχι το αποφασίζει μόνο αυτός που το βλέπει και το χρησιμοποιεί :) ) για να ρυθμίζεις παραμέτρους δεν μπορεί να θεωρηθεί παράγοντας ποιότητας... Ο κάθε κατασκευαστής έχει άλλη ιδέα για το πόσο ελευθερία μας δίνει να "ελέγχουμε" το hardware, επίσης δεν βλέπω πως κάτι τέτοιο μπορεί να θεωρηθεί παράγοντας ποιότητας...

Στους drivers αντικειμενικά π.χ. μπορούμε να λάβουμε υπόψη το επίπεδο σταθερότητας, performance και compatibility με το software που μας ενδιαφέρει όποιο και αν τυγχάνει να είναι αυτό, παιχνίδια ή productivity κτλ.

Αυτό το γεγονός λοιπόν αναφέρονταν συχνά ως "θέμα" με τους drivers της AMD που κατά τα ψέματα κατά καιρούς έχουν κάνει κόσμο και κοσμάκη να βλαστημά...μικρά ή μεγάλα σε μέγεθος προβλήματα λίγη σημασία έχει...μόνο αυτός που τραβάει το ζόρι μπορεί να το αξιολογήσει!

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν η ποιότητα όπως περιγράφηκε, κάνεις μια μικρή έρευνα στα changelog των drivers των διαφόρων εταιρειών...και διαβάζεις τι διορθώνεται κάθε φορά. Ταυτόχρονα ανακαλύπτεις αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που πιθανώς αφορά συγκεκριμένο λογισμικό που σε ενδιαφέρει το οποίο το έχουν ήδη εντοπίσει.

Προσωπική εμπειρία, out of the box με NVidia GPU δεν χρειάστηκε να ρυθμίσω τίποτε και ποτέ για να παίξω οποιοδήποτε παιχνίδι ή να τρέξω εφαρμογή που εκμεταλλεύεται ότι έχει να προσφέρει το GPU acceleration. 

Αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά καθώς το πιο πιθανό είναι το ίδιο να ισχύει και για χιλιάδες άλλους κάτοχους AMD ή NVidia GPU ή και το αντίθετο, χιλιάδες να έχουν προβλήματα.

Σε ένα σύστημα πολλά μπορούν να πανε στραβά και μην γελιόμαστε δεν έχουν όλοι το ίδιο skillset για να βρουν την άκρη! Εδω ακριβώς βρίσκεται η "ποιότητα", κατά πόσο το hardware (GPU) και το συνοδευτικό software (driver) έχει περάσει quality control με πολλούς συνδυασμούς ώστε να καταλήξει στα χέρια μας να συνεργάζεται αρμονικά με όλο το υπόλοιπο σύστημα που τυγχάνει να έχουμε :)

@Mike9221 θα πήγαινα σε μεταχειρισμένη 2060 (και super αν βρεις), σε σχέση με RX580 θα πάρεις x1.5-2 απόδοση σχεδόν σε όλα τα games και δεν τινάζεις τον προϋπολογισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...