Προς το περιεχόμενο

Ποια κάρτα για γρήγορο "Rendering export" σε Premiere και παρόμοια προγράμματα ;


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια αρχαια rx480 4gb και σαφως διαπιστωνω μια τρελη καθυστερηση στο Premiere που προσφατα δοκιμασα να κανω ενα ταπεινο export σε βιντεο του 1 λεπτου. Συγκεκριμενα το export κρατησε κανα 20λεπτο.

Φοραω ryzen 5 5600x και 32gb ram στα 3200mhz *** αν αυτο βοηθαει.

Δε θα ηθελα να ξεφυγω πανω απο τα 300-400 ευρω σε badget αλλα τουλαχιστον η διαφορα να ειναι αισθητη και οχι της ταξης του 10% πχ

Απο τα λιγα που προλαβα να δω εχω εντοπισει την rtx 3060 12gb ram  μια 6600 xt 8gb αλλα και την πιο παλια GTX 1660 με 6gb ram

Εσεις τι θα προτεινατε ;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, juventinos είπε

Σε τι codec κάνεις export και σε τί σκληρό δουλεύεις τα project; Η rtx 3060 καλή είναι. Ανάλογα και τι βίντεο δουλεύεις.

Codex x264 MP4 αν το λέω καλά. Δίσκο Samsung 970 Evo Plus nvme

Video για YouTube τύπου vlog κυρίως ***

 

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον μιλάμε για Premiere pro, ρίξε ένα διάβασμα

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/What-H-264-and-H-265-Hardware-Decoding-is-Supported-in-Premiere-Pro-2120/

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-Premiere-Pro-143/Hardware-Recommendations

Από τις διαθέσιμες επιλογές που έχεις βάλει θα έλεγα οτι η 3060 είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή και διαθέτει και περίσσια vram που πολλές φορές μπορεί να φανεί χρήσιμη.

Το ερώτημα είναι αν θα σου δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα ή αν θα ήταν προτιμότερο να δεις καλύτερο cpu.

Πειραματίσου λίγο με τις ρυθμίσεις πρωτού προβείς σε αγορά.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείς πολλά εφέ και layers; Εμένα με παλαιότερο μηχάνημα, ο χρόνοτς του export είναι συνήθως 1:1. Εξαρτάται βέβαια και τι codec έχει το βίντεο που μοντάρεις. Θεωρώ οτι μια αλλαγή κάρτας σίγουρα θα βοηθήσει κατα πολύ αλλά δεν ξέρω εάν αυτό είναι το πρόβλημά σου. Έχεις ενεργοποιήσει τη χρήση της κάρτας γραφικών μέσα στο premiere;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/10/2022 στις 2:26 ΜΜ, juventinos είπε

Χρησιμοποιείς πολλά εφέ και layers; Εμένα με παλαιότερο μηχάνημα, ο χρόνοτς του export είναι συνήθως 1:1. Εξαρτάται βέβαια και τι codec έχει το βίντεο που μοντάρεις. Θεωρώ οτι μια αλλαγή κάρτας σίγουρα θα βοηθήσει κατα πολύ αλλά δεν ξέρω εάν αυτό είναι το πρόβλημά σου. Έχεις ενεργοποιήσει τη χρήση της κάρτας γραφικών μέσα στο premiere;

δε θα ελεγα οτι χρησιμοποιω απο μονος μου πολλα εφφε. Εχει τυχει ομως να κατεβασω καποιο template με σκοπο να το αλλαξω το οποιο πιθανον να εχει αρκετα αλλα ενταξει ... γενικα το preview ειναι αργοκινητο καραβι κ σε premiere και σε da vinci.

Προσανατολιζομαι στην 3060..... τα αξιζει τα 400 ευρω που ζηταει ομως ;;; Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις import τα βιντεάκια, το render line τι χρώμα έχει (κόκκινο ή κίτρινο); Για το αν αξίζει η 3060, εξαρτάται τί κάνεις. Στο premiere πάντως δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές η έκδοση της κάρτας. ; Περισσότερο στα εφέ αμα χρησιμοποιείς θα δεις διαφορές. Σίγουρα παίζει ρόλο η gpu ram. Πιθανόν να είναι καλή κίνηση και η intel αλλά αναμένουμε benchmarks και σταθερότητα στους drivers.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro---NVIDIA-GeForce-RTX-3060-Ti-Performance-2019/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...