Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών σε σύστημα με AMD Ryzen 7 5700G with Radeon Graphics 3.80 GHz


axilleaslarisa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Λοιπόν το τροφοδοτικό για να το δεις αν δεν έχεις το κουτί του ή την απόδειξη πρέπει να ανοίξεις το pc...

Αυτό εχω

Corsair PSU TX Series 550 W 80+ Gold Version 2021

8 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Πάντως τον 5700G μπορείς να τον δώσει κάπου στα 170-200€ αυτήν την στιγμή και να πάρεις 5600 (160€) ή 5600x (200€) οπότε δεν βάζεις λεφτά από την τσέπη σου... Και κερδίζεις και σε διάφορα... Πέραν του SAM και PCIEX4 δες και σύγκριση: 

Με άμεση αγορά και κάρτας έτσι;Αλλά αν δεν θα αλλάξω και μόνιτορ να πάει σε 4κ δεν κερδίζω κάτι έτσι και ας βάλω και 6700xt

 

8 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Το μόνιτορ είναι FHD 1080p/240Hz οπότε δεν ξέρω αν θα σου δώσει τίποτα η 6700xt οπότε όπως προείπα πάρε μια RTX3060 ή ακόμα καλύτερα στα ίδια λεφτά ~400€ μία RX6650XT που είναι για 500w με PCIEX4*16 και θα είσαι καλά σε όλους τους τομείς!!!

Οπότε έτσι που το καταλαβαίνω για να αξίζει η 6700xt ως αγορά πρέπει να αλλάξω οθόνη σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε το τροφοδοτικό σου είναι οκ για να κάνεις μία προσθήκη μίας RX6650XT και μόνο... Τα υπόλοιπα θεωρώ ότι είναι μη εφικτά...

Αλλαγή οθόνης 300€ και πάνω, κάρτα γραφικών 400€ και πάνω, τροφοδοτικό 100€ και πάνω, κανονικά και CPU θα πρέπει να αλλάξεις 200€ για 5600x ή 270€ για 5700x

Άρα μιλάμε πως πρέπει να υπολογίζεις να ρίξεις σε ήδη λειτουργικό PC τουλάχιστον 1000€ ξαφνικά!!!

Άντε να πάρεις πίσω από CPU+PSU+Dell το πολύ κανένα 400€...

Αντέχει το πορτοφόλι σου το κόστος, ενώ δεν είσαι gamer όπως λες;;;

Θεωρώ όμως πως έχεις ένα ναι μεν FHD μόνιτορ, αλλά αρκετά καλό και παίζεις παιχνίδια που και σε 2Κ και σε 4Κ δεν θα έχουν καμία διαφορά.

Θα έλεγα πως μια FHD (3060 ή 6650xt) κάρτα αρκεί... εγώ μάλλον αυτό θα έκανα.

Το να υπολογίζεις ή να σκέφτεσαι τι ΘΑ θέλει ο μικρός που λες, είναι λίγο άτοπο...

Άλλωστε όλα τα "μικρά" παίζουν κυρίως online παιχνίδια με τους φίλους τους, τύπου Fortnite κτλ που παίζουν με 100+ fps με την Vega του 5700G.

Συνοψίζοντας:

1) έχεις budget;;; Κάνε το τούμπανο!!!

2) low budget;;; 6650xt σε Black Friday, Cyber Monday, κτλ

Άλλωστε από τον 5700G σε 6650xt θα τρίβεις τα μάτια σου χωρίς να κάνεις καμία άλλη αλλαγή - προσθήκη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Οπότε το τροφοδοτικό σου είναι οκ για να κάνεις μία προσθήκη μίας RX6650XT και μόνο... Τα υπόλοιπα θεωρώ ότι είναι μη εφικτά..

Ακριβώς έτσι είναι αλλιώς θέλω αλλαγή psu

 

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Αλλαγή οθόνης 300€ και πάνω, κάρτα γραφικών 400€ και πάνω, τροφοδοτικό 100€ και πάνω, κανονικά και CPU θα πρέπει να αλλάξεις 200€ για 5600x ή 270€ για 5700x

Άρα μιλάμε πως πρέπει να υπολογίζεις να ρίξεις σε ήδη λειτουργικό PC τουλάχιστον 1000€ ξαφνικά!!!

Άντε να πάρεις πίσω από CPU+PSU+Dell το πολύ κανένα 400€...

Αντέχει το πορτοφόλι σου το κόστος, ενώ δεν είσαι gamer όπως λες;;;

Δεν αντέχω ναι δεν υπάρχει λόγος...στην παρούσα φάση...άλλωστε είναι καινούργιο PC οπότε θα πορευτούμε με 1080 και τίμια καρτουλα και αργότερα που ίσως καλομαθουμε κάνουμε ένα καλό upgrade

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Θεωρώ όμως πως έχεις ένα ναι μεν FHD μόνιτορ, αλλά αρκετά καλό και παίζεις παιχνίδια που και σε 2Κ και σε 4Κ δεν θα έχουν καμία διαφορά.

To monitor για 1080 έχει πολύ καλές επιδόσεις και ίσως και οπτικά πάνω από 1080 το επιβεβαιώνω αυτό που λες

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Θα έλεγα πως μια FHD (3060 ή 6650xt) κάρτα αρκεί... εγώ μάλλον αυτό θα έκανα.

Οπότε έχω στο νου μου αυτές τις δύο ανάλογα πια θα μου κάνει το κλικ οικονομικά επίσης τι εταιρία να κοιτάω;

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Το να υπολογίζεις ή να σκέφτεσαι τι ΘΑ θέλει ο μικρός που λες, είναι λίγο άτοπο...

Στην παρούσα φάση με τα ενσωματωμένα του 5700g είναι ευχαριστημένος στο μέλλον πρώτα ο Θεός θα δούμε τι θα κάνουμε

 

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Άλλωστε όλα τα "μικρά" παίζουν κυρίως online παιχνίδια με τους φίλους τους, τύπου Fortnite κτλ που παίζουν με 100+ fps με την Vega του 5700G

Ακριβώς είσαι του the point

12 ώρες πριν, GKnewsted είπε

Συνοψίζοντας:

1) έχεις budget;;; Κάνε το τούμπανο!!!

2) low budget;;; 6650xt σε Black Friday, Cyber Monday, κτλ

Άλλωστε από τον 5700G σε 6650xt θα τρίβεις τα μάτια σου χωρίς να κάνεις καμία άλλη αλλαγή - προσθήκη!!!

Πάω στην επιλογή 2 για 6650xt σε τι όμως υλοποίηση;

Συγνώμη τόσο μεγάλη είναι η διαφορά με προσθήκη μιας 6650xt από τα ενσωματωμένα του 5700g?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υλοποίηση δεν θα σου πω κάτι...

Πάνω κάτω κοντά είναι όλες, μετά είναι και θέμα γούστου, αν έχεις πλαϊνό τζαμί θα την βλέπεις οπότε πέραν των επιδόσεων να είναι και υποκειμενικά όμορφη!!!

Γενικά καλές υλοποιήσεις σε AMD κάνει η Sapphire, εγώ είμαι Asus Fanboy...

Δες εδώ ένα συγκριτικό των εκδόσεων:

https://www.gpumag.com/best-rx-6650-xt/

Και στην διαφορά μεταξύ APU και GPU... μόνο ένα σχεδόν 800%

Δες: iGPU Vega8 5700G vs RX 6650XT

Καλή αναζήτηση λοιπόν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GKnewsted είπε

Στην υλοποίηση δεν θα σου πω κάτι...

Πάνω κάτω κοντά είναι όλες, μετά είναι και θέμα γούστου, αν έχεις πλαϊνό τζαμί θα την βλέπεις οπότε πέραν των επιδόσεων να είναι και υποκειμενικά όμορφη!!!

Έχω πλαϊνό τζαμί οπότε φένεται θα τις κοιτάξω να δω.

 

1 ώρα πριν, GKnewsted είπε

Γενικά καλές υλοποιήσεις σε AMD κάνει η Sapphire, εγώ είμαι Asus Fanboy...

Δες εδώ ένα συγκριτικό των εκδόσεων:

https://www.gpumag.com/best-rx-6650-xt/

Θα κάνω focus σε αυτές που λες...και θα μελετήσω και το review

1 ώρα πριν, GKnewsted είπε

Και στην διαφορά μεταξύ APU και GPU... μόνο ένα σχεδόν 800%

Δες: iGPU Vega8 5700G vs RX 6650XT

Συγνώμη τόσο μεγάλη διαφορά; Σε τι...πάω να δω το review..και ελπίζω η Amd θα βάλει το χεράκι της.Σε ευχαριστώ για κάθε απορία θα επανέλθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...