Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για ΙΕΚ "Τεχνικός Δικτύων και τηλεπικοινωνιών" και για πιστοποιήσεις επί του θέματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Όπως προανέφερα και στο θέμα θα ήθελα κάποιος να μου πει την γνώμη του πάνω σε αυτά τα θέματα που έχω προβάλει για το αν αξίζει, τι απολαβές μετέπειτα θα μπορώ να έχω και γενικά μια εικόνα για το αν ακολουθήσω το μονοπάτι που θα σας πω παρακάτω.

Συγκεκριμένα είχα περάσει το 2015 στο ΤΕΙ "Μηχανικών πληροφορικής" στην Αθήνα και για λόγους πολύ προσωπικούς ήρθα σε θέση να την αφήσω τελείως έχοντας 1,5 χρόνο παρακολούθησης. Μετέπειτα ασχολήθηκα με διαφορετικού τύπου δουλειές που δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο της σχολής. Ύστερα λοιπόν μετά από 7 χρόνια, μου έχει έρθει μία ιδέα ώστε να μπω στο "τρυπάκι" ξανά και μάλιστα συγκεκριμένα στον τομέα των δικτύων. Το αποφάσισα διότι είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και θα ήθελα  φυσικά να το εξελίξω. Ναι καταλαβαίνω είναι περίεργο που ξανα επιστρέφω κάτα κάποια έννοια απλά έχω φτάσει στα 25 και πρέπει κάπως  να προσανατολιστώ και να βρω το "λιμάνι" μου αν θέλετε.

Επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και διαβάζοντας σχετικά Forums επί του θέματος είχα σκεφτεί να προσανατολιστώ στο να μπω σε ένα ΙΕΚ (2 χρόνια) και μετέπειτα να προχωρήσω σε πιστοποιήσεις της CISCO (CCNA κ.τ.λ.) . Βέβαια όλο αυτό σαν μια ιδέα πάντα χωρίς να ξέρω την συνέχεια. 

Έτσι λοιπόν θα παρακαλούσα  κάποιον που είναι ειδήμων, να μου πει αν αυτός ο προσανατολισμός μπορεί να μου δημιουργήσει τις κατάλληλες απολαβές μελλοντικά. Άλλος μου έχει πει να ξεχάσω το μονοπάτι του ΙΕΚ και να πάω κατευθείαν για κατάρτηση-πιστοποίηση. Οι γνώμες ειναι πολλές. Γενικά είμαι της άποψης να αποκτήσω κατάρτηση σε ένα πράγμα , και σε αυτό να γίνω όσο το δυνατόν καλύτερος.

Επειδή είναι οι γνώμες διαφορετικές θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το πως να κατευθυνθώ και φυσικά να είναι σίγουρα τα βήματα γιατί δεν θέλω να αναλωθώ σε πράγματα χωρίς λόγο σε καμία περίπτωση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θέτεις μια λανθασμένη βάση για να ξεκινήσεις συζήτηση. Εσύ, τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον; Που και πως φαντάζεσαι να δουλεύεις σε 5 χρόνια από τώρα; Γιατί τουλάχιστον από αυτά που λες, περισσότερο μάλλον σε προβληματίζουν οι απολαβές χωρίς ωστόσο να έχεις ένα ξεκάθαρο σχέδιο παρά μόνο ένα "τρυπάκι". Αν θες την γνώμη μου, αποφάσισε πρώτα, τι θες. Αν πράγματι θες να ασχοληθείς με δίκτυα, η βάση είναι το CCNA, δεν θα χαλούσα τα λεφτά μου σε ΙΕΚ δεδομένου ότι στο CCNA θα μάθεις δίκτυα στην πράξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2022 στις 8:53 ΜΜ, vaggelis13 είπε

Καλησπέρα σας,

 

Όπως προανέφερα και στο θέμα θα ήθελα κάποιος να μου πει την γνώμη του πάνω σε αυτά τα θέματα που έχω προβάλει για το αν αξίζει, τι απολαβές μετέπειτα θα μπορώ να έχω και γενικά μια εικόνα για το αν ακολουθήσω το μονοπάτι που θα σας πω παρακάτω.

Συγκεκριμένα είχα περάσει το 2015 στο ΤΕΙ "Μηχανικών πληροφορικής" στην Αθήνα και για λόγους πολύ προσωπικούς ήρθα σε θέση να την αφήσω τελείως έχοντας 1,5 χρόνο παρακολούθησης. Μετέπειτα ασχολήθηκα με διαφορετικού τύπου δουλειές που δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο της σχολής. Ύστερα λοιπόν μετά από 7 χρόνια, μου έχει έρθει μία ιδέα ώστε να μπω στο "τρυπάκι" ξανά και μάλιστα συγκεκριμένα στον τομέα των δικτύων. Το αποφάσισα διότι είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και θα ήθελα  φυσικά να το εξελίξω. Ναι καταλαβαίνω είναι περίεργο που ξανα επιστρέφω κάτα κάποια έννοια απλά έχω φτάσει στα 25 και πρέπει κάπως  να προσανατολιστώ και να βρω το "λιμάνι" μου αν θέλετε.

Επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και διαβάζοντας σχετικά Forums επί του θέματος είχα σκεφτεί να προσανατολιστώ στο να μπω σε ένα ΙΕΚ (2 χρόνια) και μετέπειτα να προχωρήσω σε πιστοποιήσεις της CISCO (CCNA κ.τ.λ.) . Βέβαια όλο αυτό σαν μια ιδέα πάντα χωρίς να ξέρω την συνέχεια. 

Έτσι λοιπόν θα παρακαλούσα  κάποιον που είναι ειδήμων, να μου πει αν αυτός ο προσανατολισμός μπορεί να μου δημιουργήσει τις κατάλληλες απολαβές μελλοντικά. Άλλος μου έχει πει να ξεχάσω το μονοπάτι του ΙΕΚ και να πάω κατευθείαν για κατάρτηση-πιστοποίηση. Οι γνώμες ειναι πολλές. Γενικά είμαι της άποψης να αποκτήσω κατάρτηση σε ένα πράγμα , και σε αυτό να γίνω όσο το δυνατόν καλύτερος.

Επειδή είναι οι γνώμες διαφορετικές θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το πως να κατευθυνθώ και φυσικά να είναι σίγουρα τα βήματα γιατί δεν θέλω να αναλωθώ σε πράγματα χωρίς λόγο σε καμία περίπτωση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Την περίπτωση να ξαναπάς στη σχολή τη σκέφτηκες? Ρωτησε στη γραμματεια αν μπορεις να συνεχίσεις θα έχεις πολύ περισσότερες επαγγελματικές επιλογές μετα. Αν τωρα σε ενδιαφέρουν μονο τα δίκτυα ξεκινα πιστοποιήσεις αλλά για τις απολάβές κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MiKe-DeeΚαλημέρα, 

Γενικά θα ήθελα να πάρω πληροφορίες σχετικά για το αντικείμενο πριν προβώ σε οποιαδήποτε κίνηση. Και γενικά προσπαθώ όπως είπα παραπάνω να μην κάνω άσκοπες κινήσεις .  Όπως και να έχει ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να ρωτήσεις όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω την σχολή σου αν μπορείς να συνεχίσεις να την βγάλεις. Για τα ΙΕΚ δεν έχω καλή γνώμη τα θεωρώ πεταμένα λεφτά. Επίσης θα πρέπει αρχικά θεωρώ να βγάλεις από το μυαλό σου το ύψος των απολαβών. Οι καλές απολαβές προκύπτουν μελλοντικά, και μέσα απο γνώσεις, εμπειρία και τύχη φυσικά. Είναι νωρίς να σκέφτεσαι για απολαβές, μην έχοντας κάτι από τα παραπάνω που ανέφερα. Θέλει σκληρή δουλειά για να φτάσεις σε καλές απολαβες. Επικεντρωσου στο τι θες να κάνεις κ;ι δούλεψε πάνω σε αυτό μεθοδικά και με πείσμα να το πετύχεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@velociraptorasΚαλημέρα,

Το εχω σκεφτεί και αυτό το σενάριο, και έχω ρωτήσει ότι μπορώ να συνεχίσω αφου έκανα ανανεώσεις μαθημάτων. Απλά λόγω οικονομικής ανάγκης έψαχνα μήπως υπήρχε ένας  πιο σύντομος δρόμος ώστε να μπω το τομέα της εργασίας πιο άμεσα. Φυσικά καταλαβαίνω ότι σίγουρα δεν θα είναι σαν του Πανεπιστημίου κτλ η βαρύτητα απλά ψάχνομαι να δω τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να είναι πιο "στιβαρό" από άποψη οικονομικού και γενικά στον χώρο. 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι με αυτη τη πιστοποιηση ανετα δουλευεις σε εταιριες τυπου COSMOTE, Vodafone κλπ. Αν εχεις την οικονομικη ανεση να ακουλουθησεις τη συγκεκριμενη ειδικοτητα σε ιδιωτικο ΙΕΚ εγω θα ελεγα να το κανεις, καθως τα δημοσια -αν και παρεχουν ακριβως τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα- συνηθως ειναι γεματα απο 18 χρονα παιδια τα οποια δεν ερχονται για να μαθουν, αλλα για να εχουν οι γονεις τους την εντυπωση οτι "κατι κανουν". Αν μπορεις να το υποστεις αυτο και δεν σε επηρεαζει στις σπουδες σου, καλυτερα δημοσιο να γλιτωσεις και περιττα εξοδα.

Επεξ/σία από truman2193
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εγραψα και σε αλλο post. Τα δικτυα ειχαν, εχουν, και πιστευω οτι θα εχουν μελλον για πολυ καιρο ακομα μιας και τα παντα πλεον ειναι δικτυωμενα. Επιπλεον, τα δικτυα (networking) ειναι η βαση για πολλες αλλες ειδικοτητες που εχουν γινει της μοδας τα τελευταια χρονια (cloud, cybersecurity). 

Κατα την αποψη μου, το ΙΕΚ, αμα δεν εχεις αλλες επιλογες ειναι καλυτερο απο το τιποτα αρκει να ασχοληθεις ταυτοχρονα απο μονος και να κανεις σοβαρο self-study. Δωσε βαση στο τριπτυχο TCP/IP, Routing/Switching, Linux. Διαβασε σχετικα βιβλια (στο ΙΕΚ δεν θα σου δωσουν βιβλια), παρακολουθησε online courses (e.g., Udemy, etc.), παρε καποιες βασικες πιστοποιησεις (e.g., CCNA, Linux+), παρε και την πιστοποιηση του ΙΕΚ και ξεκινα να ψαχνεις.

Αμα μπορεις να φυγεις εξωτερικο, φυγε.

Επεξ/σία από mickeyz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...