Προς το περιεχόμενο

RTX 2080


bofoure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/10/2022 στις 8:58 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

To τεστ αυτό το έβαλα για τον @Silverage, μήπως βοηθήσει να βγεί κάποιο συμπέρασμα για τη δική του περίπτωση. Δεν πιστέυω ότι σχετίζεται με τη δική σου.

:(

Δε νομίζω ότι καλή ιδέα να το ψήσεις με όποιο τρόπο, χωρίς να έχει εντοπιστεί η βλάβη.

 -Reballing είναι η αλλαγή των κολλημένων σφαιριδίων κάτω από το τσιπ, με άλλα καινούργια σφαιρίδια.

- Reflow, ζέσταμα όλων των ραμ τσιπς και όλης της πλακέτας δηλαδή επειδή είναι πολλά, χωρίς αλλαγή των σφαιριδίων μάλλον χειρότερα θα κάνει τα πράγματα.

- Ψήσιμο σε φούρνο, ακόμα χειρότερα. Η κάρτα μετά θα είναι για πέταμα. Ενώ τώρα πουλιέται σαν χαλασμένη προς επισκευή.

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να βρεις έναν εξειδικευμένο μάστορα, ο οποίος αφού εντοπίσει ποιο ραμ τσιπ είναι αυτό που έχει πρόβλημα, θα αποφασίσει εκείνος αν θα ξανακολλήσει το ίδιο τσιπ (reballing) ή θα κολλήσει απευθείας άλλο τσιπ ανταλλακτικό.

Η επισκευή αυτή είναι στραβομάρα και χρονοβόρα, αλλά για κάποιον που δεν είναι κομπογιαννίτης, γνωρίζει ακριβώς τι πρέπει να γίνει και το έχει κάνει αρκετές φορές, είναι τυφλοσούρτης και ούτε αυτός που σχεδίασε την κάρτα δε θα μπορεί να παρατηρήσει ότι αυτή έχει επισκευαστεί.

Νομίζω υπάρχει περιθώριο να πληρωθεί και ο μάστορας που θα την φτιάξει και το μαγαζί σου. Και επίσης να έχεις μια άκρη για τέτοιες επισκευές που άλλα μαγαζιά πληροφορικής δεν τις αναλαμβάνουν καθόλου.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μπορεί να έχω μαγαζί αλλά ασχολούμαι (απο το 1995) κυρίως με υποστήριξη εταιρειών, συμβόλαια συντήρησης κτλ... Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω εμπειρία και εγω αλλά και οι συνεργάτες μου σε εξειδικευμένες επισκευές Hardware... Την κάρτα την είχα στον Η/Υ του σπιτιού και με χάλασε κυρίως το γεγονός οτι έχει δουλέψει ελάχιστα και είναι εκτός εγγύησης για ελάχιστο χρονικό διάστημα...... Αν έμπαινα στη διαδικασία να την επισκευάσει ο τεχνικός μου εννοείται οτι θα ανοιγόταν και θα γινόταν reballing η GPU. Τη διαδικασία αυτή εννοούσα λέγοντας ψήσιμο. Εννοείται οτι δεν ασχολούμαι με φούρνους και ούτε κάνω reflow το οποίο και θεωρώ τελείως πρόχειρο και άνεφ λόγου. Θα ψάξω στο κύκλο των συνεργατών μου αν κάποιος ασχολείται με αντίστοιχες επισκευές και θα της δώσω και χρόνο αλλά και την ευκαιρία για να επισκευαστεί. Εννοείται οτι αν κάποιος γνωρίζει κάποιον υπεύθυνο τεχνικό μπορεί να με ενημερώσει σχετικά. Για άλλη μια φορά PC_Science_Lefkada σ΄ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bofoure είπε

Την κάρτα την είχα στον Η/Υ του σπιτιού και με χάλασε κυρίως το γεγονός οτι έχει δουλέψει ελάχιστα και είναι εκτός εγγύησης για ελάχιστο χρονικό διάστημα......

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά βγάλανε πολλές βλάβες στις μνήμες οι διχίλιαρες nvidia, λόγω περάσματος σε gddr6. Καινούρια τσιπ, είχαν δυστυχώς αρκετές ελαττωματικές παρτίδες.

32 λεπτά πριν, bofoure είπε

Θα ψάξω στο κύκλο των συνεργατών μου αν κάποιος ασχολείται με αντίστοιχες επισκευές και θα της δώσω και χρόνο αλλά και την ευκαιρία για να επισκευαστεί.

Νομίζω ότι αυτό είναι και το καλύτερο να κάνεις. Ασχολήθηκαν αρκετοί με τέτοιες επισκευές λόγω των τιμών των καρτών το προηγούμενο διάστημα και αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν μάστορες που να μπορούν να κάνουν μια τέτοια επισκευή στη χώρα μας με υπευθυνότητα. Δώσε του κάποιο χρόνο να τους εντοπίσεις μέσω του κύκλου σου και αν δε βγάζεις άκρη, έχω υπ' όψιν δύο διαφορετικούς στην Αθήνα που μάλλον θα καταφέρουν να σε εξυπηρετήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, makis269 είπε

αν βρεις μάστορα που να επισκευάζει πραγματικά κάρτες να μας τον πεις και σε εμάς που ψάχνουμε εδώ και κάτι χρόνια .

πας κ παιρνεις μια μεταχειρισμενη με 150 ευρω ή παρομοια κ οσο τρεχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα λίγο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω κάποια σχόλια....πριν προχωρήσει ένα εργαστήριο σε επισκευή hardware θα πρέπει ο ιδιοκτήτης του να έχει κάνει μια έρευνα αγοράς εάν τον συμφέρει να προχωρήσει σε αυτή

Λάθος και πάλι λάθος πολλά σχόλια

Reflow από ηλεκτρονικό γίνεται πετυχαίνει και κρατά και χρόνια υπό την προυπόθεση να μην έχει πρόβλημα το ίδιο το die αλλά τα solder balls του pcb με την μητρική, με αυτή την παραδοχή και με κατάλληλο εξοπλισμό σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και χρόνο ΝΑΙ γίνεται, πιθανότητες να καταστρέψει άσχετος το τσιπ με φούρνους, θερμοπίστολα υδραυλικού πολλές

Reballing μόνο αν εχει πρόβλημα το τσιπ και χρειάζεται αντικατάσταση, και φυσικά γίνεται σαν καινούριο πάλι με κατάλληλο εξοπλισμό και χρόνο

Και πάμε και στο προκείμενο εντοπισμός και αντικατάσταση του προβληματικού memory chip....χρόνος διάγνωσης και η επισκευή.......

200€ συν τα ανταλλακτικά, συμφέρει αυτό κάποιον να τα δώσει ο λόγος? Ερχεται κάποια στιγμή όπου μια συσκευή πάει στην ανακύκλωση και αγοράζουμε μια λειτουργική, over % out  τιμή είναι ίδια για ένα επαγγελματία είτε η κάρτα είναι RTX 2080 είτε μια 6600GT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, itanium είπε

Διάβασα λίγο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω κάποια σχόλια...

Νομίζω ότι δε λες αλήθεια. Μου φαίνεται ότι έχεις διαβάσει αρκετά το νήμα ετούτο και το έχεις κατανοήσει πολύ ικανοποιητικά.

Και αυτό το λέω γιατί άσχετα του πως το παρουσιάζεις, δε βλέπω να γράφεις κάτι αντιθετικό με αυτά που έχω γράψει. Νομίζω ότι τα λες καλά. Και εγώ έτσι θα τα έγραφα αν είχα την εμπειρία και τις γνώσεις σου.

5 ώρες πριν, itanium είπε

200€ συν τα ανταλλακτικά, συμφέρει αυτό κάποιον να τα δώσει ο λόγος?

Πολύ καλή τιμή, αν ισχύει. Αν είχα 2080 super με το ίδιο πρόβλημα, εμένα θα με συνέφερε σίγουρα.

Το για ποιον λόγο θα μπορούσε να συμφέρει και κάποιον άλλον (π.χ. τον @bofoure), μου είναι αδιάφορο. Θα πρέπει να ανακαλύψει τους λόγους μόνος του. Ούτε κουμάντο κάνω στις τσέπες των άλλων, ούτε προσπαθώ να κλείσω κάποια συμφωνία για εμένα ή για κάποιον άλλον.

Στα πλαίσια μια βοήθειας που ενίοτε προσφέρουμε κάποιοι από εμάς εδώ μέσα, έχω κάνει μια προκαταρκτική (όχι τελική) διάγνωση, η οποία αποδίδει τα συγκεκριμμένα συμπτώματα της συγκεκριμμένης κάρτας, σε συγκεκριμμένα σημεία του υποσυστήματος μνήμης της. Τη μεταφέρω στον @bofoure με μια σχετική (αλλά όχι απόλυτη) βεβαιότητα, δωρεάν και αναλαμβάνω την ευθύνη των λεγομένων μου σε ένα φόρουμ δημόσιο και πάλι δωρεάν (αν τελικά κάνω λάθος να με διαψεύσει και να με ξεχέσει, αλλά δε μου χρωστάει, δεν του χρωστάω).

Την τελική διάγνωση θα την κάνει (αν την κάνει), όποιος αναλάβει την κάρτα. Ούτε του παίρνω τη δουλειά, ούτε του χτυπάω το μεροκάματο. Το αντίθετο συμβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Νομίζω ότι δε λες αλήθεια. Μου φαίνεται ότι έχεις διαβάσει αρκετά το νήμα ετούτο και το έχεις κατανοήσει πολύ ικανοποιητικά.

Και αυτό το λέω γιατί άσχετα του πως το παρουσιάζεις, δε βλέπω να γράφεις κάτι αντιθετικό με αυτά που έχω γράψει. Νομίζω ότι τα λες καλά. Και εγώ έτσι θα τα έγραφα αν είχα την εμπειρία και τις γνώσεις σου.

Πολύ καλή τιμή, αν ισχύει. Αν είχα 2080 super με το ίδιο πρόβλημα, εμένα θα με συνέφερε σίγουρα.

Το για ποιον λόγο θα μπορούσε να συμφέρει και κάποιον άλλον (π.χ. τον @bofoure), μου είναι αδιάφορο. Θα πρέπει να ανακαλύψει τους λόγους μόνος του. Ούτε κουμάντο κάνω στις τσέπες των άλλων, ούτε προσπαθώ να κλείσω κάποια συμφωνία για εμένα ή για κάποιον άλλον.

Στα πλαίσια μια βοήθειας που ενίοτε προσφέρουμε κάποιοι από εμάς εδώ μέσα, έχω κάνει μια προκαταρκτική (όχι τελική) διάγνωση, η οποία αποδίδει τα συγκεκριμμένα συμπτώματα της συγκεκριμμένης κάρτας, σε συγκεκριμμένα σημεία του υποσυστήματος μνήμης της. Τη μεταφέρω στον @bofoure με μια σχετική (αλλά όχι απόλυτη) βεβαιότητα, δωρεάν και αναλαμβάνω την ευθύνη των λεγομένων μου σε ένα φόρουμ δημόσιο και πάλι δωρεάν (αν τελικά κάνω λάθος να με διαψεύσει και να με ξεχέσει, αλλά δε μου χρωστάει, δεν του χρωστάω).

Την τελική διάγνωση θα την κάνει (αν την κάνει), όποιος αναλάβει την κάρτα. Ούτε του παίρνω τη δουλειά, ούτε του χτυπάω το μεροκάματο. Το αντίθετο συμβαίνει.

Oύτε έγραψα κάτι αντίθετο με αυτά που έγραψες και καμία πρόθεση να θίξω εσένα ή οποιονδήποτε (δεν έκανα κάτι με πρόθεση εκτός αν δεν το κατάλαβα ή δεν έγινα αντιληπτός) το point μου είναι οτι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία όπου στην περίπτωση όπου όλα πάνε καλά θα έχει ένα σοβαρό κόστος με αμφίβολο αποτέλεσμα και προσωπικά θα απέτρεπα κάποιον από το να μπλέξει με κάτι τέτοιο από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις παραδοχές του και προχωρά αν το επιθυμεί, και το όποιο κόστος έγραψα πιο πάνω είναι ενδεικτικό και μιλώ ανοιχτά ως χομπίστας εδώ ασχέτως επαγγελματικής ιδιότητας όπου είναι αδιάφορη εδώ τόσο δημόσια όσο και με Pm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Η κάρτα έχει πρόβλημα είτε στις ίδιες τις μνήμες είτε στα mosfets που την τροφοδοτούν , κλασικό πρόβλημα που βγάζουν οι κάρτες που προέρχονται από mining , μιας και εκεί και μονο ζορίζονται  , αν είσαι Αθηνα να μου την φέρεις να τις ρίξω μια ματια και μονο με την προϋπόθεση ότι δεν την έχεις ανοίξει και δεν έχει ασχοληθεί άλλος τεχνικός , τα υπόλοιπα με μήνυμα in box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά έχω να σας πω ότι πριν λίγους μήνες θέλησα να συνδέσω το SNES classic σε splitter με την οθόνη του υπολογιστή μου, έτσι ώστε να κάνω εναλλαγή κονσόλα με PC. Η οθόνη ήταν ολοκαίνουργια και αμέσως άρχισαν να εμφανίζονται κόκκινα pixel που άλλαζαν γρήγορα και σε λευκό χρώμα, αλλά μόνο σε μαύρο φόντο στους περιηγητές Mozilla και Chrome. Αφαίρεσα το splitter και άφησα μόνο το καλώδιο HDMI από την κάρτα γραφικών στην οθόνη και έφτιαξε. Δοκιμάστε άλλο καινούργιο καλώδιο σύνδεσης πριν κάνετε μεγάλες αλλαγές.

Επεξ/σία από MrHavoC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...