Προς το περιεχόμενο

Αγορά Κάμερας με τηλεχειριστήριο


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω τις γνώσεις σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά κάμερας που να μπαίνει σε τρίποδο και το κυριότερο να μπορώ να τραβάω φωτογραφίες remotely. Ιδανικά θα ήθελα να έχει και flash. Έχω δει κάποιες φθηνές go pro like αλλά είναι με wide φακό. Θέλω να χρησιμοποιηθεί για φωτογράφηση εργαλείων (δημιουργία εργαλειοδοτηρίου)

 

Έχετε να προτείνεται κάτι γιατί είμαι παντελώς άσχετος και δεν το κατέχω? Κόστος από χαμηλά και να ανεβαίνουμε (προφανώς και δεν θέλω επιπέδου dsrl)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, anikologr είπε

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω τις γνώσεις σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά κάμερας που να μπαίνει σε τρίποδο και το κυριότερο να μπορώ να τραβάω φωτογραφίες remotely. Ιδανικά θα ήθελα να έχει και flash. Έχω δει κάποιες φθηνές go pro like αλλά είναι με wide φακό. Θέλω να χρησιμοποιηθεί για φωτογράφηση εργαλείων (δημιουργία εργαλειοδοτηρίου)

 

Έχετε να προτείνεται κάτι γιατί είμαι παντελώς άσχετος και δεν το κατέχω? Κόστος από χαμηλά και να ανεβαίνουμε (προφανώς και δεν θέλω επιπέδου dsrl)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Πάρα πολλές φωτογραφικές μηχανές μπορούν να χρησιμοποιηθούν απομακρυσμένα.
Θέλεις να το κάνεις από κάποια συγκεκριμένη απόσταση; Θες να κάθεσαι  σε άλλο δωμάτιο και η μηχανή να τραβάει όποτε θες; Μπορείς με καλώδιο; Θες μέσω wifi;
Χρειαζόμαστε έξτρα πληροφορίες για τον ακριβή τρόπο που θα χρησιμοποιήσεις τη μηχανή.
Καλό θα είναι να αναφέρεις και το budget σου για να σε κατευθύνουμε ανάλογα.
 

Υ.Γ  εάν τα εργαλεία είναι μεταλλικά το φλας ενσωματομένο πάνω στη μηχανή δεν θα σε βολέψει.Έχεις φαντάζομαι ήδη σκεφτεί ότι θα χρειαστείς και τρίποδο για να στήσεις τη μηχανή.
 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Πάρα πολλές φωτογραφικές μηχανές μπορούν να χρησιμοποιηθούν απομακρυσμένα.
Θέλεις να το κάνεις από κάποια συγκεκριμένη απόσταση; Θες να κάθεσαι  σε άλλο δωμάτιο και η μηχανή να τραβάει όποτε θες; Μπορείς με καλώδιο; Θες μέσω wifi;
Χρειαζόμαστε έξτρα πληροφορίες για τον ακριβή τρόπο που θα χρησιμοποιήσεις τη μηχανή.
Καλό θα είναι να αναφέρεις και το budget σου για να σε κατευθύνουμε ανάλογα.
 

Υ.Γ  εάν τα εργαλεία είναι μεταλλικά το φλας ενσωματομένο πάνω στη μηχανή δεν θα σε βολέψει.Έχεις φαντάζομαι ήδη σκεφτεί ότι θα χρειαστείς και τρίποδο για να στήσεις τη μηχανή.
 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χειρισμός της μηχανής θα γίνετε από κοντά (1 μέτρο απόσταση μέγιστο). Οπότε είτε καλώδιο είτε wifi/bluetooth. Budget μεταξύ 100 και 200 ευρώ αν είναι εφικτό. Δεν πάμε για το τέλειο. Να έχουμε ένα σημείο αναφοράς για το κάθε εργαλείο. Πολύ σωστή η παρατήρηση για το ενσωματωμένο flash και τα μεταλλικά εργαλεία. Υπάρχει άλλος τρόπος? Ναι θα χρειαστώ και 3ποδο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, anikologr είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χειρισμός της μηχανής θα γίνετε από κοντά (1 μέτρο απόσταση μέγιστο). Οπότε είτε καλώδιο είτε wifi/bluetooth. Budget μεταξύ 100 και 200 ευρώ αν είναι εφικτό. Δεν πάμε για το τέλειο. Να έχουμε ένα σημείο αναφοράς για το κάθε εργαλείο. Πολύ σωστή η παρατήρηση για το ενσωματωμένο flash και τα μεταλλικά εργαλεία. Υπάρχει άλλος τρόπος? Ναι θα χρειαστώ και 3ποδο...

Για μεταλλικές γυαλισμένες επιφάνειες θέλεις σίγουρα diffuser και πιθανότατα όχι απο τα απλά. Αυτό συνεπάγεται off camera flash, κάποια βάση να το κρατάει, κάποια βάση να κρατάει το diffuser κλπ. Επίσης κάμερα που να μπορεί να υποστηρίξει off camera flash. Είναι δύσκολο αντικείμενο τα γυαλιστερά/μεταλλικά για να την βγάλεις φτηνά.

Μήπως να προσλάβεις κάποιον επαγγελματία να σου κάνει φωτογράφηση τα αντικείμενα που θέλεις; Θα σου βγει φτηνότερα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anikologr είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Ο χειρισμός της μηχανής θα γίνετε από κοντά (1 μέτρο απόσταση μέγιστο). Οπότε είτε καλώδιο είτε wifi/bluetooth. Budget μεταξύ 100 και 200 ευρώ αν είναι εφικτό. Δεν πάμε για το τέλειο. Να έχουμε ένα σημείο αναφοράς για το κάθε εργαλείο. Πολύ σωστή η παρατήρηση για το ενσωματωμένο flash και τα μεταλλικά εργαλεία. Υπάρχει άλλος τρόπος? Ναι θα χρειαστώ και 3ποδο...

Για αυτό το budget που διαθέτεις δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια compact μηχανή που να μπορεί να δουλέψει απομακρυσμένα.

Λογικά θα πας σε κάτι μεταχειρισμένο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν αυτή https://www.skroutz.gr/s/10763646/Eken-H9R-Action-Camera-4K-Ultra-HD-Υποβρύχια-με-Θήκη-με-WiFi-Μαύρη-με-Οθόνη-2-0.html?from=catspan δεν θα κάνω την δουλειά μου? Είπαμε basic χρήση. Σε συνδυασμό με https://www.skroutz.gr/s/12757636/STC-360-Τρίποδο-Βίντεο.html#reviews για 3ποδο?

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να αγοραστεί κάτι σε 2ο χέρι καθώς πρέπει να κοπεί τιμολόγιο. Πάντως πείτε σε καινούργια τι έχετε να προτείνετε και ίσως με ζόρι βρεθούν τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anikologr είπε

Κάτι σαν αυτή https://www.skroutz.gr/s/10763646/Eken-H9R-Action-Camera-4K-Ultra-HD-Υποβρύχια-με-Θήκη-με-WiFi-Μαύρη-με-Οθόνη-2-0.html?from=catspan δεν θα κάνω την δουλειά μου? Είπαμε basic χρήση. Σε συνδυασμό με https://www.skroutz.gr/s/12757636/STC-360-Τρίποδο-Βίντεο.html#reviews για 3ποδο?

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να αγοραστεί κάτι σε 2ο χέρι καθώς πρέπει να κοπεί τιμολόγιο. Πάντως πείτε σε καινούργια τι έχετε να προτείνετε και ίσως με ζόρι βρεθούν τα χρήματα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φωτογραφίες θέλεις να πάρεις και τι ποιότητα σε ενδιαφέρει. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά υποστηρίζει τις λειτουργίες που θέλεις χωρίς όμως να μπορεί να δεχτεί φλας, θα πρέπει να πας σε σταθερό φωτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φωτογραφίες θέλεις να πάρεις και τι ποιότητα σε ενδιαφέρει. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά υποστηρίζει τις λειτουργίες που θέλεις χωρίς όμως να μπορεί να δεχτεί φλας, θα πρέπει να πας σε σταθερό φωτισμό.

Κι εγώ δεν καταλαβα ακριβώς τι θέλει να κάνει.

Υποθέτω (και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος), πως θα ενοικιάζει εργαλεία, οπότε θέλει να βγάζει κάθε φορά φωτογραφίες για να πιστοποιεί σε τι κατάσταση τα έδωσε. Με αυτή την λογική ναι, χρειάζεται να έχει κάποιου είδους μηχανή και τρίποδο και εξοπλισμό, επειδή θα είναι μια επαναλαμβανόμενη διαδικασία. 

αλλιώς, αν πρόκειται για κάτι που θα είναι μια φορά και τέλος (και κατάλαβα λάθος), καλύτερα ένας επαγγελματίας να τις βγάλει μια φορά και σωστά.

Πάντως με 100-200 ευρώ budget δουλειά σωστή δεν θα γίνει. Εχω τέτοιου ειδους κάμερα όπως του λινκ, πάνω στην μοτοσυκλέτα. Όλα βγαίνουν παραμορφωμένα και tinted. Αυτές είναι κάμερες για άλλες χρήσεις.

στα μεταχειρισμένα υπάρχουν και Ελληνικά καταστήματα που έχουν μοντέλα και κόβουν και τιμολόγιο. Τηλεφώνημα με έρευνα για DSLR 10ετίας και κιτ φακό και θα βρεθεί κάτι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας. Βασικά θέλουμε να περάσουμε τα υπάρχοντα εργαλεία σε μια βάση δεδομένων (κάτι σαν εργαλειοδοτηριο) και μας ενδιαφέρει να συνοδεύουμε κάθε εργαλείο με την φωτογραφία του. Συνεπώς δεν μας ενδιαφέρει η ποιότητα τόσο πολύ. Επίσης θα είναι μια διαδικασία που θα γίνει μια φορά και κάθε που θα αγοράζετε νέο εργαλείο. 

 

Δεν με πειράζει να έχω σταθερό φωτισμό όσο να είναι κάτι εύχρηστο και σχετικά φθηνό καθώς θα το χειρίζονται άτομα χωρίς πολλές γνώσεις. 

 

Το ότι έχει ευρυγωνιο φακό το θεωρείται πρόβλημα; θα βγαίνουν παραμορφωμενα τα εργαλεία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anikologr είπε

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας. Βασικά θέλουμε να περάσουμε τα υπάρχοντα εργαλεία σε μια βάση δεδομένων (κάτι σαν εργαλειοδοτηριο) και μας ενδιαφέρει να συνοδεύουμε κάθε εργαλείο με την φωτογραφία του. Συνεπώς δεν μας ενδιαφέρει η ποιότητα τόσο πολύ. Επίσης θα είναι μια διαδικασία που θα γίνει μια φορά και κάθε που θα αγοράζετε νέο εργαλείο. 

 

Δεν με πειράζει να έχω σταθερό φωτισμό όσο να είναι κάτι εύχρηστο και σχετικά φθηνό καθώς θα το χειρίζονται άτομα χωρίς πολλές γνώσεις. 

 

Το ότι έχει ευρυγωνιο φακό το θεωρείται πρόβλημα; θα βγαίνουν παραμορφωμενα τα εργαλεία; 

Θα στο πω απλά. Αυτό που θέλεις γίνεται με ένα ring light των 15 ευρώ και κάμερα απλού κινητού.
Εάν θέλεις να δεις καλύτερη ποιότητα απο αυτό, πρέπει να ανέβεις αρκετά πάνω απο το μπατζετ σου.

Αυτά τα λινκ που έβαλες για σπορ αδιάβροχη κάμερα  θα σου δώσουν χειρότερη ποιότητα απο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις για φωτογραφία και όχι βίντεο, δεν κάνει η Eken που είδες. Πάρε την πιο φθηνή compact που να υποστηρίζει remote, πάρε το πιο φθηνό τρίποδο που θα βρεις (κατηγορία 15-20 ευρώ) και για φώτα  https://www.skroutz.gr/s/28739676/Softbox-Set-Kit-Φωτισμού-5500K-600W-00014145.html?from=catspan Για τα χρήματα τους είναι πολύ καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...