Προς το περιεχόμενο

Χρονιά USB-C το 2023 για την Apple με ενσωμάτωσή του στα AirPods, σε περιφερειακά Mac και το iPhone 15


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ζω για τη στιγμη που θα πει χαμογελαστός στη σκηνη ο κουκ "usb-c, for the first time in an iphone"

παντως σαν χρηστης iphone για πρωτη και τελευταια φορά, μια χαρα ειναι το light και ισως καλυτερο απο το c

 

Και εγω ετσι ειπα οταν πηρα το iphone 5.

Πηρα ενα για να τα δω πως ειναι.

Ολοι γυρω μου, δουλεια, συγγενεις ειχανε ηδη τα τεσσαρια.

Απο τοτε > παμε τρενο ...

once you go mac you never go back

4 ώρες πριν, drpaneas είπε

Μόνο προβλήματα έχω με το macbook και τα usb devices. Ούτε λίνουξ να είχα ...

Νομιζω χαλαρωσαμε εδω μεσα.

Που ειναι το σχετικο σχολιο << και το OS  λινουξ ειναι>>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SaFiS είπε

To USB-C μπορει να ειναι ανωτερο σε ταχυτητα και φορτιση αλλα κατασκευαστικα, καλυτερη η θυρα Lightning. Εχω δει περισσοτερα σπασμενα “γλωσσακια” σε θυρες USB-C παρα χαλασμενες Lightning…

Τι θα ακούσουμε ακόμη... Ακόμη και πάνω κάτω να θες να κουνήσεις το βύσμα για να σπάσεις το γλωσσάκι δεν γίνεται, γιατί δεν υπάρχει χώρος για να κουνηθεί. Θα πρέπει να εφαρμόσεις επίτηδες δύναμη για να το σπάσεις. Δεν ξέρω αν γινόταν το 1922, ωστόσο τα τελευταία 9 περίπου χρόνια ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και φορτίζω συχνά. Έλεος. Lightning σας άξιζε σε μερικούς μέχρι να πεθάνει ο Highlander. 

Επεξ/σία από panathatube
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SaFiS είπε

To USB-C μπορει να ειναι ανωτερο σε ταχυτητα και φορτιση αλλα κατασκευαστικα, καλυτερη η θυρα Lightning. Εχω δει περισσοτερα σπασμενα “γλωσσακια” σε θυρες USB-C παρα χαλασμενες Lightning…

Τετοια φθηνη και ψευτικη υλοποιηση οπως με τα καλωδια lighting δεν εχω δει πουθενα στην ζωη μου, εχω βαρεθει να αγοραζω νεα για την γυναικα μου και την κορη μου.

 

image.jpeg.5f1d800a0f237746ecc441c70b245975.jpeg

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, panathatube είπε

Τι θα ακούσουμε ακόμη... Ακόμη και πάνω κάτω να θες να κουνήσεις το βύσμα για να σπάσεις το γλωσσάκι δεν γίνεται, γιατί δεν υπάρχει χώρος για να κουνηθεί. Θα πρέπει να εφαρμόσεις επίτηδες δύναμη για να το σπάσεις. Δεν ξέρω αν γινόταν το 1922, ωστόσο τα τελευταία 9 περίπου χρόνια ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και φορτίζω συχνά. Έλεος. Lightning σας άξιζε σε μερικούς μέχρι να πεθάνει ο Highlander. 

Αν βάζεις και βγάζεις άγαρμπα το βύσμα μια χαρά μπορεί να σπάσει το γλωσσάκι στο usb-c (το έχω δει) το οποίο σε καμία περίπτωση δεν το λες heavy duty.

Σε αυτό το θέμα το lightining είναι πιο ανθεκτικό.

Αλλά ακόμα και αν καταφέρεις να σπάσεις το lightning (κάποιοι το καταφέρνουν και αυτό) θα κοστίσει μόνο ένα καλώδιο και δεν θα χρειαστεί να πάει όλη η συσκευή για service.

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν 4 χρόνια τώρα διαβάζουμε αντίστοιχο άρθρο.Η μη παραδοχή μιας καλύτερης υλοποίησης από την Apple ήταν πάντα το μεγαλύτερο πρόβλημα.Είναι δυνατόν το 2022 να χρησιμοποιούν lightning σε συσκευές που κοστίζουν 1500 ευρώ;Να θες να περάσεις τα 4Κ βίντεο στον υπολογιστή σου και να ζεις στο 2006.

Τα ίδια έκανε και με τις οθόνες που είχε τις αστείες Retina μέχρι το 8 Plus.Εβαλε Samsung από το X και μετά και είδε άσπρη ημέρα.Εκανε τα νούμερα της βέβαια και τότε με μικρά ποσοστά να είναι BOE και LG (με τα γνωστά προβλήματα) αλλά στο τέλος έπραξε το σωστό.

Ποντάρω ότι θα πλασαριστεί ως ινοβέσιο η ταχεία φόρτιση και η γρήγορη μεταφορά αρχείων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω ικανούς, να παρουσιάσουν μια αυτοφορτιζόμενη συσκευή - ξέρετε, σαν τα μηχανικά αυτόματα ρολόγια - για να μην βάλουν USB -C στο Iphone.
Θα βλέπουμε κόσμο έξω κάπως έτσι.....:

turn up dancing GIF by Grey Goose

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Waiss είπε

Και μόλις βάλουν type-C και δούν οι Apple users ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων σε σχέση με τις παλαιολιθικές USB 2.0 ταχύτητες που έχουν με την lightning τώρα, θα ξεκινήσουν οι κυβιστήσεις ολυμπιακών διαστάσεων. Που να δώσουν και 33W φόρτισης τι έχει να γίνει 😛

Και μόλις δοκιμάσεις το airdrop θα καταλάβεις γιατί οι Apple users έχουν πολύ καλή ιδέα τι σημαίνει μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς χωρίς καλώδια.

Επεξ/σία από crossmo
  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, asmilon είπε

Τετοια φθηνη και ψευτικη υλοποιηση οπως με τα καλωδια lighting δεν εχω δει πουθενα στην ζωη μου, εχω βαρεθει να αγοραζω νεα για την γυναικα μου και την κορη μου.

 

image.jpeg.5f1d800a0f237746ecc441c70b245975.jpeg

Eγω εχω 4-5 απο τα κινητα και εχασα και κανα δυο.

Κανενα δεν ειναι στην κατασταση των φωτογραφιων που εβαλες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, crossmo είπε

Και μόλις δοκιμάσεις το airdrop θα καταλάβεις γιατί οι Apple users έχουν πολύ καλή ιδέα τι σημαίνει μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς χωρίς καλώδια.

Για άλλο λόγο το αναφέρει ποιο πολύ

Όλες η τεχνολογίες της apple δουλεύουν και δουλεύουν καλά βλ air drop που ανέφερε imessage και πολλά άλλα ακόμη και το καλώδιο που κράζουν τόσο.

Αλλά ο κύριος λόγος που υπάρχουν δεν είναι αυτός είναι ότι σε κλειδώνει στο οικοσύστημα της είτε στα αξεσουάρ είτε σε οτιδιποτε άλλο. Και αυτό κράζουν όλοι. (η αλλιος όπως είπα εγώ έτσι βγαίνουν τα λεφτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

Για άλλο λόγο το αναφέρει ποιο πολύ

Όλες η τεχνολογίες της apple δουλεύουν και δουλεύουν καλά βλ air drop που ανέφερε imessage και πολλά άλλα ακόμη και το καλώδιο που κράζουν τόσο.

Αλλά ο κύριος λόγος που υπάρχουν δεν είναι αυτός είναι ότι σε κλειδώνει στο οικοσύστημα της είτε στα αξεσουάρ είτε σε οτιδιποτε άλλο. Και αυτό κράζουν όλοι. (η αλλιος όπως είπα εγώ έτσι βγαίνουν τα λεφτά)

Δραττομαι της ευκαιριας,

επομενο βημα ειναι η Ε.Ε να αποφασισει για ολα τα αυτοκινητα την ιδια μηχανη.

ειτε BMW ειναι LADA να φορανε το ιδιο.

Καποιες εταιριες δημιουργουν κερδη απο την διαφοροποιηση του προιοντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Eγω εχω 4-5 απο τα κινητα και εχασα και κανα δυο.

Κανενα δεν ειναι στην κατασταση των φωτογραφιων που εβαλες.

Επειδη προφανως δε χρησιμοποιεις το κινητο οταν το φορτιζεις - και εγω το ιδιο κανω. Η πλειοψηφια του κοσμου ομως αυτο κανει, το φορτιζει και το χρησιμοποιει, οποτε το καλωδιο τσακιζει. Μονο σε lighting καλωδια εχω δει αυτο το χαλι, δε θα δεις τετοιο ξεφλουδισμα στο καλωδιο ουτε σε Android των 100€ παρα την οποια κακοποίηση μπορει να υφισταται.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...