Προς το περιεχόμενο

Χρονιά USB-C το 2023 για την Apple με ενσωμάτωσή του στα AirPods, σε περιφερειακά Mac και το iPhone 15


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, asmilon είπε

Επειδη προφανως δε χρησιμοποιεις το κινητο οταν το φορτιζεις - και εγω το ιδιο κανω. Η πλειοψηφια του κοσμου ομως αυτο κανει, το φορτιζει και το χρησιμοποιει, οποτε το καλωδιο τσακιζει. Μονο σε lighting καλωδια εχω δει αυτο το χαλι, δε θα δεις τετοιο ξεφλουδισμα στο καλωδιο ουτε σε Android των 100€ παρα την οποια κακοποίηση μπορει να υφισταται.

Οντως αυτο το C ειναι πολυ ανθεκτικο.

Εχω ενα απο το Redmi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Δραττομαι της ευκαιριας,

επομενο βημα ειναι η Ε.Ε να αποφασισει για ολα τα αυτοκινητα την ιδια μηχανη.

ειτε BMW ειναι LADA να φορανε το ιδιο.

Καποιες εταιριες δημιουργουν κερδη απο την διαφοροποιηση του προιοντος.

Και όλοι ίδια παπούτσια. 

Υ.Γ.: Η ουσία του μέτρου δεν είναι για το κέρδος. Πραγματικά δεν έχω ακούσει χειρότερη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"η Apple θα φέρει τη νέα θύρα και στα AirPods"

Ελπίζω να φέρει και την αλιεία.

"αφού στόχος της Apple είναι να φέρει την ασύρματη φόρτιση"

Επιτέλους η καινοτόμος Apple έφερε Innovation στα  κινητά και στα tablet.

Ζω για τη στιγμή που θα ψήνω τις μπριζόλες μου με type-c.

Επεξ/σία από alexpap
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, armagedwnn said:

Και όλοι ίδια παπούτσια. 

Υ.Γ.: Η ουσία του μέτρου δεν είναι για το κέρδος. Πραγματικά δεν έχω ακούσει χειρότερη ιδέα.

Θα μπορούσαμε να έχουμε διαφορετικό στόμιο στο ντεπόζιτο ανά κατασκευαστή, ώστε να πηγαίνουμε μόνο σε βενζινάδικα που έχουν την αντίστοιχη αντλία. 😛

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει παντως ότι είναι σχεδιαστικο λάθος της usb c θύρας να έχει το ευαίσθητο σημείο στην ακριβή συσκευή και όχι στο αναλώσιμο καλώδιο.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Waiss είπε

Δεν αναφέρομαι σε τυχαίο κόσμο εκεί έξω η στο μέσο χρήστη. Αναφέρομαι σε άτομα που σχολιάζουν σε τεχνολογικά forums, σε αντίστοιχες ομάδες και groups του Facebook και υποτίθεται "γνώστες" του αντικειμένου και των συσκευών που έχουν στην κατοχή τους. Αλλά ορισμένοι το κάνουν κι επίτηδες από το υερβολικό φανμποϋλίκι τους. Ενώ ξέρουν τι ισχύει, προσπαθούν να κάνουν το άσπρο, μαύρο.

Το πιθανότερο είναι ότι και σε Type-C να βάλει στα iPhones, θα τα έχει "κλειδωμένα" και με περιορισμένες δυνατότητες.

Μην πας μακριά, δεν βλέπεις τι γράφουν οι άνθρωποι που νομίζουν ότι ξέρουν από τεχνολογία σε αυτό το νήμα; 

3 ώρες πριν, crossmo είπε

Και μόλις δοκιμάσεις το airdrop θα καταλάβεις γιατί οι Apple users έχουν πολύ καλή ιδέα τι σημαίνει μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς χωρίς καλώδια.

Ενημερωτικά κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο Android με διάφορες υλοποιήσεις π.χ. Mi Drop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Δραττομαι της ευκαιριας,

επομενο βημα ειναι η Ε.Ε να αποφασισει για ολα τα αυτοκινητα την ιδια μηχανη.

ειτε BMW ειναι LADA να φορανε το ιδιο.

Καποιες εταιριες δημιουργουν κερδη απο την διαφοροποιηση του προιοντος.

🤣🤣🤣Φαντάζεσαι? Το κουλό ξέρεις που είναι ότι με αυτό που έκαναν με ευρωπαϊκή αυτό βιομηχανία δεν απέχει και πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, crossmo είπε

Και μόλις δοκιμάσεις το airdrop θα καταλάβεις γιατί οι Apple users έχουν πολύ καλή ιδέα τι σημαίνει μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς χωρίς καλώδια.

Τι σημαίνει αυτό ότι φορτίζεις και με airdrop; Και εγώ στο PC μπορώ να μεταφέρω αρχεία με ένα κλικ αλλά δεν το κάνω θέμα. Ευτυχώς η Apple δεν έχει  τη λογική σου και στις περισσότερες άλλες συσκευές υποστηρίζει κανονικά USB κι ας έχει και airdrop 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Που ειναι το σχετικο σχολιο

H είδηση είναι σχετική με το USB-C και την Apple. Το σχόλιο μου είναι σχετικό με το USB-C και το Macbook (προϊόν της Apple), το οποίο εκφράζει την αγανάκτησή μου ως καταναλωτής, καθώς είχα (και έχω) πολλά προβλήματα με το USB-C implementation της Apple στα Macbook της. Συγκεκριμένα, στο πιο πρόσφατο πρόβλημα που είχα, έπρεπε να κάνω firmware update της Elgato Facecam έτσι ώστε να ξεκλειδωθούν οι επιλογές για USB Transfer Mode και να αγοράσω ειδικό καλώδιο που να υποστηρίζει συγκεκριμένα USB-C 3.2. Αν και μεγάλο μέρος του προβλήματος φτιάχτηκε, εξακολουθεί να υπάρχει stuttering συχνα-πυκνά.

7 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

<< και το OS  λινουξ ειναι>>

Από την στιγμή που δεν είναι plug-and-play αλλά πρέπει ο μέσος καταναλωτής να ασχολείται με firmware updates, Isochronous USB data speed, διαφορετικά USB specs ανά καλώδιο, κλπ, μου θυμίζει μία κατάσταση στην οποία ήμουν εξοικειωμένος ως Linux χρήστης, όπου εκεί το "troubleshooting" είναι καθημερινότητα, ενώ τα προϊόντα της Apple έχουν διαφορετική φιλοσοφία (εξού και το premium price που πληρώνεις).

Επίσης, το Mac OS δεν είναι Linux, αλλά βασίζεται σε μία εκδοχή του FreeBSD (Darwin).

7 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Νομιζω χαλαρωσαμε εδω μεσα.

Πάντα χαλλλλαροί είμασταν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολλές πιθανότητες συγκεντρώνει να γίνει αποκλειστικά η φόρτιση ασύρματη και να καταργήσει την θύρα, πάρα να βάλει usb-c. Έτσι από πείσμα μόνο και μόνο για να μην φανεί ότι η Apple θα δεχθεί να κάνει το οτιδήποτε μόνο και μόνο επειδή το πήραν απόφαση κάποιοι πολιτικοί σε ένα κοινοβούλιο. Και το γεγονός ότι καταργεί την Sim Slot στην Αμερική από φέτος και πωλούνται οι συσκευές μόνο με E-Sim, μπορεί κάποιος να το εκλάβει και ως μία περαιτέρω κίνηση καλύτερης στεγανοποίησης της συσκευής που παράλληλα με την αφαίρεση της θύρας φόρτισης μπορεί να συμβάλει μέγιστα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Thresh είπε

Θα μπορούσαμε να έχουμε διαφορετικό στόμιο στο ντεπόζιτο ανά κατασκευαστή, ώστε να πηγαίνουμε μόνο σε βενζινάδικα που έχουν την αντίστοιχη αντλία. 😛

Το γελάς αλλά έχει ξεκινήσει αυτή η μόδα στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

9 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Ισχύει παντως ότι είναι σχεδιαστικο λάθος της usb c θύρας να έχει το ευαίσθητο σημείο στην ακριβή συσκευή και όχι στο αναλώσιμο καλώδιο.

Είναι η ίδια φιλοσοφία με το usb-a/usb-b.

Το μέγεθος και οι ταχύτητες που υποστηρίζει διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, agnostos13 said:

Το γελάς αλλά έχει ξεκινήσει αυτή η μόδα στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

Εκεί θα ακούς ότι δεν αλλάζουμε τόσο συχνά όσο κινητά, δεν πειράζει. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Δραττομαι της ευκαιριας,

επομενο βημα ειναι η Ε.Ε να αποφασισει για ολα τα αυτοκινητα την ιδια μηχανη.

ειτε BMW ειναι LADA να φορανε το ιδιο.

Καποιες εταιριες δημιουργουν κερδη απο την διαφοροποιηση του προιοντος.

Ζητησε η ΕΕ να χρησιμοποιουν ολα τα κινητα τον ιδιο επεξεργαστη (μηχανη)?? Αυτο που ζητησε ηταν να εχουν την ιδια θυρα φορτισης (εισοδο καυσιμου). Μαντεψε αν αυτο ισχυει στα αυτοκινητα και ποσο πιο μπλεγμενα θα ηταν τα πραγματα αν ο καθε κατασκευαστης διαλεγε το δικο του στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...