Προς το περιεχόμενο

Η αγορά υπολογιστών γνωρίζει τη μεγαλύτερη πτώση εδώ και μία 20ετία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω λεω το εξης: Παλια αγοραζες τωρα υπολογιστη και σε 1 χρονο θεωρουταν παλιος. Ετρεχε με τοση ταχυτητα η εξελιξη επεγεργαστων μνημων και λοιπα, οπου στο χρονο πανω ηθελες αλλο pc. Οποτε τωρα που θες pc- καρτα στην 3ετια με 5ετια, λογικα ειναι να πεσουν οι πωλησεις. Μαλλον τωρα ειναι οι σωστες θα ελεγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλάδος συνολικά έχει γνωρίσει εκτός τα τελευταία 2-3 χρόνια παρά το γεγονός ότι είχαμε μια αύξηση λόγω της πανδημίας και τπυ εγκλεισμού ωστόσο όμως τα σημάδια κόπωσης είναι εμφανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, for4 said:

Ψάχνω λάπτοπ εδώ και κάνα μήνα. Premium κατηγορία. Στα 1500€ είναι καλά αλλά με χτυπητές αδυναμίες και όταν πας στα πιο ολοκληρωμένα βλέπεις κάτι τιμές ότι να ναι. Η κάθε εταιρία ζητάει ότι της κατέβει. 2500€, 3500€ και κάτι τέτοια ποσά για υπολογιστές με επεξεργαστές σειράς u και soldered 16gb ram. Στο 1000αρικο δεν έχουν καν κάλυψη 100% srgb.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά https://frame.work/gb/en

image.png.d3c10238bd4fe4782e61b20c290cfbc8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Εγω λεω το εξης: Παλια αγοραζες τωρα υπολογιστη και σε 1 χρονο θεωρουταν παλιος. Ετρεχε με τοση ταχυτητα η εξελιξη επεγεργαστων μνημων και λοιπα, οπου στο χρονο πανω ηθελες αλλο pc. Οποτε τωρα που θες pc- καρτα στην 3ετια με 5ετια, λογικα ειναι να πεσουν οι πωλησεις. Μαλλον τωρα ειναι οι σωστες θα ελεγα.

Για πότε λες ? Δεν θυμάμαι ποτέ κάποια εποχή που να ήθελες αναβάθμιση στον 1 χρόνο εκτός και είχες πάρει τη μεγαλύτερη AIO σαπίλα του πλαισίου ή του eshop.

Κυριολεκτικά έχω αφήσει 2 παλιά pc με i3 4330 και i3 6100 στο χωριό , ένα σε μαθήτρια ξαδέλφη και ένα σε παπούδια και τρέχουν για day to day tasks τέλεια μέχρι σήμερα(ssd) Ακόμη και ένα laptop εποχής lga1150 με ssd είναι μια χαρά.

Για το main pc μου με ryzen5 3600X - rtx 2060 δεν το συζητάω καν που και αυτά είναι  παλιό hardware(3ετίας) 

Ένας που θα βάλει οποιονδήποτε i5/ryzen5 τώρα με έναν ξεφτίλα m2 έχει πλατφόρμα που κρατάει το λιγότερο 5ετία και απλά κοιτάει για gpu που και αυτή μπορεί να βγάλει τόσα χρόνια μιας και παιχνίδια ανάθεμα αν βγαίνουν(φέτος πέραν elden ring είχαμε τίποτα άλλο ? )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παίρνει κανείς νέο υπολογιστή κάθε λίγο γιατί?

Εκτός και είναι τρελός gamer

Το 80% του κόσμου μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους με pc δεκαετίας. Αντε να βάλουν έναν ssd με 20€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην κάνει εντύπωση σε κάποιους πως κάποιοι από εμάς έχουν μηχανήματα 5ετίας και βάλε. Δεν είμαστε όλοι gamers. Όσοι αγοράζουμε υπολογιστές (και όχι μόνο έναν) για δουλειά, κάνουμε αξιοσέβαστη επένδυση και αγοράζουμε μηχανήματα που να υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μας την στιγμή που αγοράζονται, έχοντας υπολογίζει απόσβεση σε βάθος χρόνου. Οι υπολογιστές πέρα από παιχνιδομηχανές γεμάτες φωτάκια, είναι και μηχανήματα δουλειάς - παραγωγής. Το ότι βγαίνουν νέοι επεξεργαστές και κάρτες γραφικών κάθε λίγους μήνες δε μας κάνει να τρέχουμε να αναβαθμίσουμε αν κάνουμε τη δουλειά μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"πτώση".. Ας πουμε το 2019 πουλαγαν 10 τεμαχια, το 2020 και το 2021 πουλαγαν 30 τεμάχια, επειδη το 2022 πουλάνε 20 ειχαμε πτώση? 

Μου θυμιζει τους ειδημονες με τα κρυπτος. Να ειδες, πεσανε 50%. In the meanwhile, βρίσκονται σε all time high αν παραβλεψουμε το 2021... 

3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Για πότε λες ? Δεν θυμάμαι ποτέ κάποια εποχή που να ήθελες αναβάθμιση στον 1 χρόνο εκτός και είχες πάρει τη μεγαλύτερη AIO σαπίλα του πλαισίου ή του eshop.

Κυριολεκτικά έχω αφήσει 2 παλιά pc με i3 4330 και i3 6100 στο χωριό , ένα σε μαθήτρια ξαδέλφη και ένα σε παπούδια και τρέχουν για day to day tasks τέλεια μέχρι σήμερα(ssd) Ακόμη και ένα laptop εποχής lga1150 με ssd είναι μια χαρά.

Για το main pc μου με ryzen5 3600X - rtx 2060 δεν το συζητάω καν που και αυτά είναι  παλιό hardware(3ετίας) 

Ένας που θα βάλει οποιονδήποτε i5/ryzen5 τώρα με έναν ξεφτίλα m2 έχει πλατφόρμα που κρατάει το λιγότερο 5ετία και απλά κοιτάει για gpu που και αυτή μπορεί να βγάλει τόσα χρόνια μιας και παιχνίδια ανάθεμα αν βγαίνουν(φέτος πέραν elden ring είχαμε τίποτα άλλο ? )

Εισαι νεος μαλλον. Προ και αρχες του 2000,εχτιζες οτι πιο τελευταίο και επαιζες μονο games που ειχαν ηδη βγει. Για να παίξεις game που βγήκε μετα την αγορα του pc σου ηθελες αναβάθμιση. Ram και καρτα γραφικων ηθελες ετησιο upgrade αν επαιρνες mid range, σκληρο και cpu ανα 2 έτη. Στο σκληρο που είχα πάρει ας πούμε το 1998 μετα βιας χωράγανε τα windows 98 με το diablo 2 που βγήκε το 2000. Το 2001 υπηρχαν παιχνιδια που οχι απλα δεν επαιζαν, δεν εκαναν κυριολεκτικα install σε high end cpu 3ετιας.

Καπου στα μεσα της δεκαετιας σταματησε αυτό 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Herald είπε

"πτώση".. Ας πουμε το 2019 πουλαγαν 10 τεμαχια, το 2020 και το 2021 πουλαγαν 30 τεμάχια, επειδη το 2022 πουλάνε 20 ειχαμε πτώση? 

Μου θυμιζει τους ειδημονες με τα κρυπτος. Να ειδες, πεσανε 50%. In the meanwhile, βρίσκονται σε all time high αν παραβλεψουμε το 2021... 

Εισαι νεος μαλλον. Προ και αρχες του 2000,εχτιζες οτι πιο τελευταίο και επαιζες μονο games που ειχαν ηδη βγει. Για να παίξεις game που βγήκε μετα την αγορα του pc σου ηθελες αναβάθμιση. Ram και καρτα γραφικων ηθελες ετησιο upgrade αν επαιρνες mid range, σκληρο και cpu ανα 2 έτη. Στο σκληρο που είχα πάρει ας πούμε το 1998 μετα βιας χωράγανε τα windows 98 με το diablo 2 που βγήκε το 2000. Το 2001 υπηρχαν παιχνιδια που οχι απλα δεν επαιζαν, δεν εκαναν κυριολεκτικα install σε high end cpu 3ετιας.

Καπου στα μεσα της δεκαετιας σταματησε αυτό 

Δεν περίμενα η αλήθεια είναι να μου φέρει κάποιος παράδειγμα 20 χρόνια πριν ή οτιδήποτε προ εποχής voodoo.Στην ουσία μου περιγράφεις την μόνη εποχή / αρχή του pc gaming...

Τα τελευταία 15 χρόνια πάντως δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση ανα χρόνο/2 με ενα μεσαίου budget build. 
 

edit ελπίζω μην αρχήσουμε τα δεν ήταν τότε η αρχή και εγώ έπαιζα στα 80s 2 pixel 

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Chocobo είπε

Δεν περίμενα η αλήθεια είναι να μου φέρει κάποιος παράδειγμα 20 χρόνια πριν ή οτιδήποτε προ εποχής voodoo.Στην ουσία μου περιγράφεις την μόνη εποχή / αρχή του pc gaming...

Τα τελευταία 15 χρόνια πάντως δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση ανα χρόνο/2 με ενα μεσαίου budget build. 

Ε ναι συμφωνώ, καπου μετα το 2005 αλλαξαν τα πραγματα. Στο γραφειο ειμαι ακομα με εναν i5 2500. Θέλω να το αλλαξω αλλα δεν βρισκω το λογο 👀

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ναι συμφωνώ, καπου μετα το 2005 αλλαξαν τα πραγματα. Στο γραφειο ειμαι ακομα με εναν i5 2500. Θέλω να το αλλαξω αλλα δεν βρισκω το λογο 👀

Ξέρω πολύ κόσμο με 2500κ ακόμα κλοκαρισμένο στο θεό να δουλεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, toylis είπε

2012? εχεις τοσο νεο υπολογιστη ? ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

το tower μου έχει πάνω 3570 k και 280 X  .πρακτικά κάνα τα πάντα τέλεια ακόμα και τώρα με εξαιρεση ίσως βαρύ γκειμιγκ . δε το χρησιμοποιώ πλέον λόγω έλλειψης χώρου και μεγάλης κατανάλωσης ρεύματος.

Επειδή το καρτέλ βγάζει CPU και GPU κάθε χρόνο δε πάει να πει οτι χρειαζετε να αναβαθμίσεις/αγοράζεις  τόσο συχνά ,ούτε καν κάθε πέντε χρόνια αρκεί α) να έχεις επενδύσει σε κατι καλό εξ αρχής β) να ξέρεις ακριβώς τις ανάγκες και απαιτήσεις σου 

όπως ήδη αναφέρθηκε έγινε πολλές αγορές λόγω τηλςεργασιας ίσως και από άτομα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα επερναν μηχανήματα το 20 πχ και τα είχαν προγραμματίσει για το 23 η το 24.

επίσης επειδή πλέον με έναν i5  τετραετίας - πενταετίας μαζί με ένα φτηνο SSD  και 16 γιγα ραμ κάνεις τέλεια και φτηνά τη δουλεια σου ( εξαιρεση βαρύ γκειμιγκ και ορισμένες επαγγελματικές εφαρμογές ) ,εφόσον σέβεσαι το ,όλο και πιο ελαφρύ , πορτοφόλι  σου , απλά δεν αγοράζεις ότι σου πλασάρουν ως αναγκαία  κάθε χρόνο τα tech sites και οι εταιρίες και είσαι μια χαρά 

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν είσαι απαιτητικός gamer, μια χαρά κάνεις την δουλειά σου και με παλιό PC

Ξέρω άτομο που  είναι ακόμα με Core 2 quad, του έβαλα SSD και είναι ακόμα άρχοντας με μόνο 30€ γλιτώνοντας μερικά κατοστάρικα για νέο PC.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...