Προς το περιεχόμενο

Το 87% των νέων στις ΗΠΑ έχει iPhone, ποσοστό διπλάσιο με αυτό του 2012


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Errik said:

Περπάτα εσύ μια βόλτα σε μεγάλες πόλεις της αμερικής και της ευρώπης και μέτρα τι κινητά βλέπεις. Και μετά γέλα. 

Γελάω γιατί στα στατιστικά μου πετάς αστεία μπακαλοεπιχειρηματα της πλάκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι γιατι δεν παρέθεσα επιχειρήματα, παρέθεσα μια προσωπική παρατήρηση. 

Πιές ένα καφέ να χαλαρώσεις λιγάκι και μετά πηγαινε στο πάνελ σου να μας κάνεις ενα ραβδογραμμα με τα επισημα στατιστικά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Η έρευνα έγινε Σεπτέμβριο 2022. Αν βρω τον σχετικό χάρτη θα τον κάνω post. Τι να σου πω, εγώ στην δική μου δουλειά, 30 άτομα και iphone έχουν οι 2..ίσως έχει να κάνει και με τις ηλικίες.

Αν τη βρείς θα ήθελα να της ρίξω μια ματιά.Η ηλικία μου φαίνεται δύσκολο καθώς τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση έχουμε απο 27-28 χρονών μέχρι κοντά 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα οποιος ελεχνει το ιντερνετ χειραγωγει και τον κοσμο στις μερες μας και το συντριπτικο ποσοστο influencers ειναι αμερικανοι ... επισης σχεδον ολοι τεχνολογικοι κολοσοι ειναι αμερικανικες εταιρες(γουγκλ φβ ινστα κλπ κλπ) .. οποτε και τα προιοντα τους θα εχουν τρομερες πωλησεις στις επομενες 10ετιες .. η τεσλα πως εγινε γνωστη δλδ ? Κυριως οι αμερικανοι influencers την προμοταρουν ολομερης απλως αναζητηση να κανεις θα βρεις καμια 10αρια βιντεος μονο απο τις 3-4 τελευταιες ημερες το ιδιο και το iphone οπως και το google pixels που λετε εχει αρχισει να ανεβαινουν τρομερα οι πωλησεις τους επειδη παιρνει τρελη προωθηση .. φυσικα ολα αυτα με το αζημιωτο δινουν καλο παραδακι εκει που πρεπει , πχ ο Μαρκεζ που ειναι ο μεγαλυτερος γιουτυμπερ σε θεμα τεχνολογιας αμα τσεκαρετε ολο για apple και google εχει βιντεος απο κινητα τα σαμσυνγ οταν βγει το καινουργιο s και αυτο μπαι οπως και οι περισσοτεροι Αμερικανοι φυσικα με το αζημιωτο . Οι αμερικανοι εχουν φτιαξει το δικο του μονοπωλιο στο ιντερνετ και θα κυριαρχησουν τον κοσμο στις επομενες δεκατετιες μονο η κινα μπορει να την κοντραρει η ευρωπη καλα κοιμαται ορθια δεν εχει αλλαξει τιποτα απο το 2ο παγκοσμο τρωγομαστε μεταξυ μας μια ζωη και αυτο μονο ζημια κανει και εχει κανει ηδη βασικα το gdp της ευρωπης ηταν παραπανω απο της αμερικης πριν απο μια 10ετια τωρα η αμερικανοι ξεφευγουν κατα πολυ και παιζει να το διπλασιασουν σε καμια 20ετια.

Επεξ/σία από johnys91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sabrewulf είπε

Γιατί όπως και να το κάνουμε άλλη φιγούρα κάνεις με το μήλο....και πριν πέσετε να με φάτε ας έρθει κάποιος να μου πει οτι η νεολαία το έχει για επαγγελματικούς λόγους και εκμεταλεύεται πλήρως τις δυνατότητες του κινητού...τα κλασικά viber ,facebook, tikok...τουλάχιστον εκεί έχουν την οικονομική άνεση να το πάρουν φαντάζομαι  και δεν αφήνουν απλήρωτο το ρεύμα και κοινός δεν κάνουν το σκ@το τους παξιμάδι για να "δειχτούν"...βλέπε Ελλάδα

Σε κόβω υπερβολικό για την χώρα μας φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι τοσος ντορος με τα iphone.

Ενα κινητο ειναι βρε παιδια οπως τα Samsung, Huawei κλπ.

Απλα ειναι μπανικο.

Κοιταζω το motorola one vision της γυναικας και το  A50 της αδερφης της και ειναι ιδια ρε γμτ, απο πισω τουλαχιστον.

Ε, το δικο μου το παλιουτσικο iphone Χs ξεχωριζει το ατιμουλικο!

Του εχω και μια ξυλινη θηκη μουρλια. 

Επεξ/σία από BertaJourdan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χώρα 350.000.000 κατοίκων οι 14.500 είναι το τελικό συμπέρασμα......από μια Αμερικάνικη εταιρία με έδρα την Μινεαπολη.....

Στην ίδια χώρα όπου :

President Joe Biden signed into law the Secure Equipment Act in November 2021, which banned Huawei, ZTE and any other company considered a national-security threat from obtaining US licenses for network equipment.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, koutsis είπε

Παιδιά κακά τα ψέματα. Αν ειχατε την οικονομική δυνατότητα, τι κινητό θα παίρνατε στο 15 χρονων παιδί σας; Iphone για να έχετε το κεφάλι σας ισυχο απο bugs και γκρίνιες για αρκετά χρόνια ή xiaomi και να μην ξέρετε τι θα σας ξημερώσει αύριο; 

Προσωπικά Android και θα το ενθάρρυνα κιόλας να ασχοληθεί με το tinkering. Να μάθει να χειρίζεται τη συσκευή του και όχι να τον/τη χειρίζεται αυτή. Όπως αντίστοιχα και στο PC Windows ή Linux. Γιατί με την απλοποίηση έχουμε γεμίσει τεχνολογικά αναλφάβητους που φθάνουν στο σημείο να μην ξέρουν καν τι είναι τα αρχεία και τα filesystems. Ή να μην ξέρουν τι σημαίνει "εγκατάσταση" μιας εφαρμογής/προγράμματος.

https://www.theverge.com/22684730/students-file-folder-directory-structure-education-gen-z

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2022 στις 1:23 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Οχι δεν είναι λογικό. Δεν έχει να κάνει με το κόστος του. Υπάρχουν αντίστοιχα και Android συσκευές σε αυτές τις τιμές. Η Apple κατάφερε να τους κλειδώσει (μεταφορικά και με την καλή εννοια) στο οικοσύστημα της προσφέροντας υπηρεσίες και λογισμικό που εξυπηρετούν τις ανάγκες τους. Από εκεί και πέρα έγινε συνήθεια. Το iphone έγινε ότι τα Windows στους υπολογιστές στις ΗΠΑ

Οχι απλως ολοι οι τεχνολογικοι κολωσοι ειναι αμερικανικες εταιριες .. οι πιο γνωστοι - μεγαλοι influencer αμερικανοι επισης οποτε αναμενομενο να πουλανε τοσο στο σπιτικο τους το θεμα ειναι οτι επεκτεινονται δραματικα και εκτος επειδη οπως ειπα το ιντερνετ τους ανηκει εχουν μονοπώλιο και ολος ο κοσμος online ειναι πλεον. ... σειρα εχουν τα pixels παρα τις παπατες που εκαναν τελευταια προωθουνται φουλ παντου στο ιντερνετ .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2022 στις 7:37 ΜΜ, sabrewulf είπε

Ναι ναι έτσι ακριβώς σε κάθε θέμα της apple μάλλον έξυσα πληγές και το φανερά  άσχετος κράτα το για τον εαυτό σου και την παρεούλα σου. Δεν υπερασπίστηκα τα android αν τυχόν σου ξεφεύγει. Γίνατε όλοι επιστήμονες εδώ μέσα ειδήμονες του είδους και θα μας μιλήσετε και για ασχετοσύνη. Άντε μπράβο λοιπόν γιατί μπορώ να μιλήσω και εγώ πολύ άνετα στους δικούς σου τόνους. Και για να ξέρεις επειδή έχω πολλούς γνωστούς που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρείες όταν τους ρώτησα Για ποιο λόγο παίρνεται μόνο iPhone η απάντησή τους ήταν ότι δεν γίνεται ο πελάτης να σε βλέπει με άλλη μάρκα κινητού γιατί κάτι τους πιάνει γιατί το iPhone είναι συνυφασμένο με το χρήμα και την πολυτέλεια όποτε βολεύει δεν βολεύει θα πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό που επιβάλλει η εταιρεία ανεξάρτητα αν με καλύπτει ή όχι το συμπέρασμα λοιπόν μέσα σε όλο αυτό είναι το φαίνεσθαι για να πούμε τη φιγούρα πιο κομψά

Αν καταλάβαινα ότι ο  υποψήφιος συνεργάτης μου , μου μοστραρει το iphone  για να φανεί πετυχημένος, θα τον πέταγα με τις κλωτσιές έξω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2022 στις 5:23 ΜΜ, sabrewulf είπε

Γιατί όπως και να το κάνουμε άλλη φιγούρα κάνεις με το μήλο....και πριν πέσετε να με φάτε ας έρθει κάποιος να μου πει οτι η νεολαία το έχει για επαγγελματικούς λόγους και εκμεταλεύεται πλήρως τις δυνατότητες του κινητού...τα κλασικά viber ,facebook, tikok...τουλάχιστον εκεί έχουν την οικονομική άνεση να το πάρουν φαντάζομαι  και δεν αφήνουν απλήρωτο το ρεύμα και κοινός δεν κάνουν το σκ@το τους παξιμάδι για να "δειχτούν"...βλέπε Ελλάδα

 

Στις 13/10/2022 στις 5:24 ΜΜ, VonDoulen είπε

Και τι με αυτό...? Έχουμε κινητά & gadgets (βάζω και τον εαυτό μου), που οι περισσότεροι άντε μέχρι το 30% των δυνατοτήτων τους χρησιμοποιούμε.

"Μαλλί....γυαλί & παντελόνι Lee...."

Έχουμε 2022 και ακόμα επικρατεί αυτή η άποψη; Τι ακριβώς φαντάζεστε ότι θα έπρεπε να κάνουν όλοι όσοι έχουν iPhone αλλά κακώς δεν το κάνουν επειδή είναι άσχετοι; Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν για να κάνουν τόσα και τόσα πράγματα (αδιανόητα πριν λίγα χρόνια) σας φαίνονται λίγα; Έχουμε τα πάντα στις άκρες των δαχτύλων μας και κάποιοι νομίζουν ότι τα smartphones έχουν κι άλλες δυνατότητες και ο μέσος χρήστης χρησιμοποιεί μόνο το 30%. Αστεία πράγματα. 

Πραγματικά θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό το 70% του iPhone (και του κάθε σύγχρονου smartphone βασικά) που δεν χρησιμοποιεί ο "άσχετος" χρήστης που δεν ξέρει πχ τι είναι το φορμάτ ή τι σημαίνει filesystem, οταν χρησιμοποιεί το smartphone του για να:

  • επικοινωνεί με οποιονδήποτε γνωστό και άγνωστο σε όλα τα πλάτη και τα μήκη της γης είτε μέσω social media είτε με κλήσεις (με video ή χωρίς)
  • βγάζει φωτογραφίες με ποιότητα που ούτε μπορούσαμε να φανταστούμε ότι θα έχουν τα κινητά πριν 10 χρόνια και τις μοιράζεται σε όποιο social media θέλει
  • ενημερώνεται και μαθαίνει ειδήσεις για όλα όσα συμβαίνουν  γύρω του αλλά και σε όλο τον πλανήτη εντός λεπτών.
  • μπορεί να παραγγείλει από ταξί μέχρι φαγητό και ψώνια του σουπερμάρκετ άμεσα στην πόρτα του
  • μπορεί να αγοράσει οποιοδήποτε προϊόν επιθυμεί από όλον τον κόσμο 
  • μπορεί να ελέγχει τις λειτουργίες του σπιτιού του (από το aircondition και την τηλεοραση μεχρι το πλυντηριο και τα φωτα)

Τι περισσότερο από όλα αυτά μπορεί να κάνει το iPhone (και κάθε smartphone) που δεν τα κάνει ο κάθε "άσχετος" χρήστης; Ποιο είναι αυτό το 70% που χάνω;

Για να απαντήσω λοιπόν. Όχι το iPhone δεν είναι καλό επειδή μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα από άλλα smartphone. Είναι καλύτερο γιατί όσα κάνει τα κάνει με αξιοπιστία ασφάλεια και ευκολία που λίγοι ανταγωνιστές μπορούν να δώσουν.

Επεξ/σία από Choulio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό αγαπάω τις συζητήσεις για apple και τις σφαγές. Με απλά λόγια η AT&T σε συγγενή μου που έχει family plan με 50$ το κεφάλι ( εννοείται unlimited όλα) Τους δίνει 2 iPhone με την ανανέωση 
Επισης δίνοντας το παλιό τους iPhone παίρνουν το νεότερο οποτε θέλουν με έκπτωση από 800$ έως και free ανάλογα το πρόγραμμα. Γιατί λοιπόν να μην έχουν iPhone και να ασχολούνται με κινεζικά ;

 

Ας μου έδινε και μένα η Cosmote που πληρώνω κάθε μήνα 2 σταθερά και 2 κινητά 170 € ένα iPhone και θα ήμουν χαρούμενος, αντιθέτως το μόνο που μου δίνει είναι μια αναμονή κάνα 20λεπτο οποτε χρειαστώ κάτι απ το support και χρέωση 0.20-0.25 € ανά κλήση 🤣

Στις 14/10/2022 στις 4:12 ΜΜ, MikeKata είπε

Προσωπικά Android και θα το ενθάρρυνα κιόλας να ασχοληθεί με το tinkering. Να μάθει να χειρίζεται τη συσκευή του και όχι να τον/τη χειρίζεται αυτή. Όπως αντίστοιχα και στο PC Windows ή Linux. Γιατί με την απλοποίηση έχουμε γεμίσει τεχνολογικά αναλφάβητους που φθάνουν στο σημείο να μην ξέρουν καν τι είναι τα αρχεία και τα filesystems. Ή να μην ξέρουν τι σημαίνει "εγκατάσταση" μιας εφαρμογής/προγράμματος.

https://www.theverge.com/22684730/students-file-folder-directory-structure-education-gen-z

Απ τη στιγμή που στα κάνει όλα μια εταιρία γιατί να σπας εσυ το κεφάλι σου; Με αυτή τη λογική ας μάθουν όλοι να μαγειρεύουν και να μη τρώνε delivery, παρόλα αυτά σε κάθε γωνία θα δεις ένα φαγάδικο και ένα καφέ 😜

13 ώρες πριν, Choulio είπε

Τι περισσότερο από όλα αυτά μπορεί να κάνει το iPhone (και κάθε smartphone) που δεν τα κάνει ο κάθε "άσχετος" χρήστης; Ποιο είναι αυτό το 70% που χάνω;

Για να απαντήσω λοιπόν. Όχι το iPhone δεν είναι καλό επειδή μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα από άλλα smartphone. Είναι καλύτερο γιατί όσα κάνει τα κάνει με αξιοπιστία ασφάλεια και ευκολία που λίγοι ανταγωνιστές μπορούν να δώσουν.

Αυτό ακριβώς, και θα το πω απλά, εφαρμογή σε android crashάρει σε iPhone όχι. Και ο λόγος είναι πως στα iPhone ασχολούνται οι developer της εταιρίας πριν ανεβεί στο store. 
 

Πχ εφαρμογή της seat σε android κάνει να ανοίξει (αν ανοίξει και δεν crashάρει) 1 λεπτό ή και παραπάνω στα iPhone μερικά δευτερόλεπτα. Η εφαρμογή της Πειραιώς πριν λίγο καιρό είχε bug σε android και κάθε φορά που την άνοιγες έπρεπε να συνδεθείς με κωδικούς γιατί έχανε το δακτυλικό , στα iPhone ούτε κιχ. Και Πάει  λέγοντας. 
 

Το μόνο κακό είναι πως τα iPhone σε αρκετές περιπτώσεις είναι δύσχρηστα και όσο αφορά τη χώρα μας, τη γλώσσα μας δηλαδή είναι ξεχασμένα. 

Επεξ/σία από rackal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rackal είπε

Απ τη στιγμή που στα κάνει όλα μια εταιρία γιατί να σπας εσυ το κεφάλι σου;

Αυτή είναι η διαφορά στο mindset. Απάντησα για τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό. Να το εξηγήσω καλύτερα. Όσες περισσότερες ικανότητες έχεις σε αυτή τη ζωή, τόσο λιγότερο ευάλωτος είσαι σε εξωτερικές επιρροές (π.χ malware, εξαναγκασμένη αλλαγή στο workflow σου, αλλαγή εργασιακού περιβάλλοντος με αποκλειστικά προγράμματα για ένα OS κλπ).

Και όσον αφορά το άρθρο που πόσταρα, είναι real life πρόβλημα. Και έχει τύχει μπροστά μου σε υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακό να μην ξέρει ο άλλος τι είναι το filesystem structure γιατί χρησιμοποιούσε Mac. Και όταν επηρεάζει την ικανότητα σου να δουλέψεις, είναι πραγματικό πρόβλημα. 

Όπως όταν δεν ξέρεις το concept των binary files, του compilation κλπ γιατί πάντα εγκαθιστούσες μια εφαρμογή σέρνοντας ένα αρχείο σε ένα φάκελο ή κατεβάζοντας από το "store", δε θα κατανοήσεις τι γίνεται όταν το αρχείο που κατέβασες νομίζοντας ότι είναι safe θα γίνει unpack και θα εγκατασταθεί εκεί που θέλει.

Και μίλησα για τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό. Το ίδιο ισχύει και για τα ντελιβεραδικα που έλεγες. Όταν θα χρειαστεί να μαγειρέψεις (έστω τα βασικά, δεν είπαμε να γινεις Gordon Ramsay) για να επιβιωσεις τρώγοντας υγιεινά, αντί να δίνεις τα 4πλασια σε ντελιβερυ, ή πολύ απλά να μην πάρεις ντελιβερυ γιατί έχεις παιδιά και πρέπει να φάνε συγκεκριμένα φαγητά ή δεν υπάρχει ντελιβεραδικο τριγύρω, ίσως ξανασκεφτείς αυτή την άποψη.

Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις ικανότητες/προσόντα στον έξω κόσμο. Όπως είπα, είναι η διαφορά στο mindset. Ζούμε σε έναν ταχέως αναπτυσσόμενο κόσμο. Καλό είναι να έχεις έστω μια ιδέα για ένα ευρύ φάσμα πραγμάτων και εξειδίκευση στο αντικείμενο σου. Το να επαναπαυεσαι και να είσαι εντελώς τυφλός σε πολλούς τομείς, σε αφήνει ευάλωτο και, κυρίως, σου κόβει την ΕΠΙΛΟΓΗ να βελτιώσεις τη ζωή σου χρησιμοποιώντας πράγματα που δεν ήξερες ότι μπορούσαν να την κάνουν καλύτερη.

Νομίζω ήμουν αχρειαστα και υπερβολικά αναλυτικός.

Υ.Γ. Ένα τυχαίο από τα δεκάδες παραδείγματα για το "στα κάνει όλα μια εταιρεία", αυτή η εταιρεία που τα κάνει όλα, θα δώσει ποτέ σωστό window management ή νομίζει ότι όλοι δουλεύουμε σε laptop και πρέπει να προσαρμοζόμαστε στα στάνταρ της; Ναι, ξέχασα, πρέπει να πληρώσεις να κατεβάσεις το Magnet για κάτι που θα έπρεπε να είναι στο λειτουργικό εδώ και 10-15 χρόνια! Productivity , όχι αστεία...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...