Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia αναστέλλει την κυκλοφορία της RTX 4080 των 12GB μετά από αντιδράσεις


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μην το πεις παραέξω...ειδικά αυτό με το ενοίκιο.

Την ξέρω την απάντηση, βέβαια...capital.

Τα ενοικια άνέβηκαν πάρα πολύ αρκετά πριν του covid και του πρόσφατου πληθωρισμού. Αυτό εννοώ - είναι "άδικο" να τα συγχέουμε. Δεν φταίει ο πληρθωρισμός, φταίνε τα επιδόματα ενοικίου. 

Off topic βέβαια, θα φάμε ξύλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, malakudi είπε

Ναι έχει ξεκαρδιστεί τόσο που αναγκάζεται να πριμοδοτήσει το κόστος που θα έχουν οι AIBs για να ξανατυπώσουν κουτιά, να ξαναφλασάρουν όλες τις έτοιμες κάρτες με νέο VBIOS και να διορθώσουν τυχόν κείμενα πάνω στις ίδιες τις κάρτες. Σίγουρα το είχαν σχεδιάσει έτσι (ΝΟΤ).

Για κάποιο περίεργο λόγο θεωρείς πως δε μπορεί να κάνει λάθος μια μεγάλη εταιρεία σαν την nvidia και πως όλα ήταν υπολογισμένα. Όχι τίποτα δεν ήταν υπολογισμένο και έκανε το λάθος να θεωρήσει πως μπορεί να την σκαπουλάρει έτσι απλά. Το backfire που έκανε όμως από τα media και τους reviewers + τις αντιδράσεις του κόσμου οδήγησε σε ανάκληση.

Δε ξέρω αν οι κάρτες είναι τόσο πιο ακριβές να παραχθούν ή απλώς η nvidia θέλει να διατηρήσει τα μεγάλα margins που είχε με το mining συν να ξεστοκάρει ότι έχει από Ampere. Αυτό θα φανεί στην πορεία, αν πχ πέσουν οι τιμές θα σημαίνει πως δεν ήταν θέμα κατασκευαστικού κόστους. Πάντως δεν είναι λογικό το top tier να έχει αύξηση 100$ (από 1500 => 1600) ενώ το 2nd level tier (4080) να έχει αύξηση 500$ (από 700 => 1200). Δε δικαιολογείται από αυξήσεις κόστους παραγωγής.

 

Δεν ειπα οτι το ειχαν σχεδιασει, ειπα οτι  ειχαν προβλεψει τι μπορουν να κανουν αν δεν παει καλα, τι επιλογες εχουν και τι μπορουν να κανουν για να το λυσουν.
Ολοι μπορουν να κανουν λαθος μεγαλες και μικρες εταιριες,το θεμα ειναι μετα το λαθος πως θα το χειριστουν και πως θα το παρουσιασουν.
Στη προκειμενη περιπτωση λοιπον ηξεραν τι να κανουν, ηταν προετοιμασμενοι και με την ακυρωση απο οτι φενεται πολλοι αντι να ξενερωσουν χαρηκαν και το περασαν για νικη.
Θα στη δωσει μετα απο καιρο για 4070 η 4070ti ,θα την αγορασουν οι "νικητες" και τελικα και οι 2 πλευρες θα ειναι νικητες γιατι τα λεφτα της θα τα παρει ετσι και αλλιως.
Τοσα χρονια που ο κοσμος,τα media,oι youtubers εκραζαν τις τιμες και τη κατασταση που επικρατουσε δεν ειδα κανενα backfire να τους πτωει.
Αν τους ενοιαζε τοοοοοοοσο πολυ το λιγοτερο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν να οργανωσουν με ολες τις εταιριες που κανουν υλοποιησιες να κανουν το ιδιο με την EVGA.
Nα κανεις preorder,να εισαι λιστα αναμονης με max 1 τεμαχιο και να την αγοραζεις σε νορμαλ τιμη.
Το περιστατικο με τη 4080 12gb ειναι σταγονα στον ωκεανο σε σχεση με αυτο που περασαμε τα τελευταια 2-3 χρονια.

7 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Επειδή τώρα κάθομαι και διαβάζω όλα τα σχόλια και δεν ξέρω τι θα σου απαντήσουν παρακάτω όσον αφορά το δεύτερο σκέλος του Ποστ σου αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι η κάρτα γραφικών είναι είδος πολυτελείας ενώ όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είδος ανάγκης ακόμα και το σουβλάκι

Για αυτο ακριβως το λογο το εγραψα για να τονισω οτι ολα εχουν ακριβυνει ακομα και τα ειδη πρωτης αναγκης και εμεις ασχολουμαστε γιατι ακριβυναν τα φυκια και οι μεταξωτες κορδελες.
Πότε τα ειδη πολυτελειας δεν ακολουθησαν την ακριβια και εμειναν πισω στασιμα για να γινει και τωρα;
Kαποιος που αντιλαμβανεται οτι ολα εχουν ακριβυνει, δεν μπορει να πεφτει απο τα συνεφα οταν τα premium προιοντα που δεν ειναι πρωτης αναγκης και δεν απευθυνονται σε ολους, πωλουνται σε ακραιες τιμες για τα οικονομικα δεδομενα της χωρας και τον βασικο ή τον μεσο μισθο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

το εκανε με επιτυχία στις 1060-3Gb  και 1060-6gb χωρις καμμία διαμάχη.

στην 970 4gb Που δεν ηταν 4gb ,εχει κάνει τις απιστευτες βρωμιες με τον ονομα 8800 :-)

Κατι άλλο πιο εμπορικό κρύβεται πίσω απο αυτη τη κίνηση.

Η 1060 των 3Gb ήταν ελάχιστα πίσω στον πυρήνα. Τη μεγαλύτερη διαφορά την έκανε η RAM που δεν αποκρυβόταν πόσο ανεπαρκής ήταν για τα τότε games. Η 970 ψευδώς προωθούνταν ως 4Gb κάρτα.

Στην περίπτωση της 4080 12Gb υπάρχει το παραπλανητικό μήνυμα ότι πρόκειται για μια 4080 που προορίζεται για χαμηλότερες αναλύσεις, με το ίδιο πάνω κάτω frame rate που θα έδινε και η μεγάλη 4080 στην ίδια ακριβώς χαμηλή ανάλυση. Ενώ ο πυρήνας έχει τουλάχιστον 20% διαφορά στην επίδοση και όχι απλά στους shaders κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Herald είπε

Το 2015 ο βασικός για κάτω των 25 ήταν 520, σήμερα είναι 713 πάντως

Το 2015  τα 520 ειχαν μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο τα 713 του 22 με το πληθωρισμό στο 12% και το ευρο στο 0 .90 του δολαριου.Αυτα τα ξερουν και οι δεκάχρονοι πλεων....

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαποιος που αντιλαμβανεται οτι ολα εχουν ακριβυνει, δεν μπορει να πεφτει απο τα συνεφα οταν τα premium προιοντα που δεν ειναι πρωτης αναγκης και δεν απευθυνονται σε ολους, πωλουνται σε ακραιες τιμες για τα οικονομικα δεδομενα της χωρας και τον βασικο ή τον μεσο μισθο.

Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν αντιλαμβανόμαστε τι γινεται αυτη την στιγμη στην οικονομια ουτε πεφτει κανεις απο τα συνεφα αλλα οτι καποιοι το θεωρουν απολυτως φυσικο να τιμολογούντε προιοντα σε αστρονομικές τιμες και αντι να διαμαρτυρηθουν το υποστηριζουν κιολας.Ουτε το πετρελαιο τελειωσε ουτε το αεριο ουτε το πυρίτιο ουτε καμια πρωτη υλη βρισκεται σε ελειψη και η παραγωγικη αλυσιδα δεν εχει κανενα προβλημα να δουλεψει με τους ίδιους ρυθμους που λειτουργούσε προ κοβιντ.Το προβλημα ειναι οτι την περιοδο της πανδημίας κοπηκε χρημα αβερτα το οποιο πρέπει να μαζευτει πισω μεσω των αυξησεων,Φυσικα κατι λαμογια σαν το πεστσινο (και οχι μονο)βρηκαν την ευκαιρια να βαρεσουν στα αυτια τις τιμες μιας και απο οτι φαίνεται υπαρχουν ανθρωποι που δεχονται αδιαμαρτηρητα να πληρωσουν....

Αρκετα με την καραμελα οτι οσοι διαμαρτηροντε για την ακριβεια ειναι ασχετοι και δεν αντλαμβανονται την πραγματικοτητα.Και όπως σου τόνισε και κάποιος αλλοσ εδω μεσα η ακριβεια ενός προϊόντος δεν παει βασει του μισθου που παιρνει ο καθενας .Πχ το σουβλακι αυξηθηκε καθαρα κοντα 60% ασχετος του τι λεφτα παίρνει ο καθενας.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipprin είπε

Το 2015  τα 520 ειχαν μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο τα 713 του 22 με το πληθωρισμό στο 12% και το ευρο στο 0 .90 του δολαριου.Αυτα τα ξερουν και οι δεκάχρονοι πλεων....

Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν αντιλαμβανόμαστε τι γινεται αυτη την στιγμη στην οικονομια ουτε πεφτει κανεις απο τα συνεφα αλλα οτι καποιοι το θεωρουν απολυτως φυσικο να τιμολογούντε προιοντα σε αστρονομικές τιμες και αντι να διαμαρτυρηθουν το υποστηριζουν κιολας.Ουτε το πετρελαιο τελειωσε ουτε το αεριο ουτε το πυρίτιο ουτε καμια πρωτη υλη βρισκεται σε ελειψη και η παραγωγικη αλυσιδα δεν εχει κανενα προβλημα να δουλεψει με τους ίδιους ρυθμους που λειτουργούσε προ κοβιντ.Το προβλημα ειναι οτι την περιοδο της πανδημίας κοπηκε χρημα αβερτα το οποιο πρέπει να μαζευτει πισω μεσω των αυξησεων,Φυσικα κατι λαμογια σαν το πεστσινο (και οχι μονο)βρηκαν την ευκαιρια να βαρεσουν στα αυτια τις τιμες μιας και απο οτι φαίνεται υπαρχουν ανθρωποι που δεχονται αδιαμαρτηρητα να πληρωσουν....

Αρκετα με την καραμελα οτι οσοι διαμαρτηροντε για την ακριβεια ειναι ασχετοι και δεν αντλαμβανονται την πραγματικοτητα.Και όπως σου τόνισε και κάποιος αλλοσ εδω μεσα η ακριβεια ενός προϊόντος δεν παει βασει του μισθου που παιρνει ο καθενας .Πχ το σουβλακι αυξηθηκε καθαρα κοντα 60% ασχετος του τι λεφτα παίρνει ο καθενας.

Το εγραψα και πιο πανω θα το πω αλλη μια τελευταια φορα.
Και εγω τις βρισκω ακριβες και εγω πιθανοτατα θα μεινω με την ιδια καρτα αν δεν βγει κατι καλυτερο και σε πιο λογικη τιμη.
Απο εκει και περα αν κατι δεν μου κανει ή αν το θελω αλλα δεν μπορω να το αποκτησω προχωραω παρακατω τοσο απλα.
Δεν περιμενα τη 4090 για να καταλαβω οτι δεν μπορω να τα εχω ολα και με τους ορους που θελω εγω.
Σεβομαι την αποφαση του καθε ενος που μου λεει οτι δεν θα τη παρω για τους Χ Ψ λογους αλλα παραλληλα σεβομαι και το δικαιωμα μιας εταιριας να βγαζει οτι θελει ,να το ονομαζει οπως θελει και να το πουλαει οσο θελει και σε οποιον αρεσει.
Δεν τα κρινω ολα σαν πελατης ,προσπαθω να τα δω αντικειμενικα και σαν κατασκευαστης/πωλητης.
Εμενα λοιπον δεν μου αρεσει και παω παρακατω δεν θα επικαλεστω ποσο ειχαν πριν 10 χρονια γιατι τιποτα δεν εχει οσο ειχε και πριν 10 χρονια.
Αυτο που κανεις αυτη τη στιγμη, το εχεις κανει για τη Apple, για τη Sony, για τη Burberry, για τη Rolex, για τη Ferrari κτλ  η μονο η κακια και σατανικη Nvidia παιζει παιχνιδια με το πορτοφολι μας;
O θειος μου ελεγε : " Η τσιπουρα,η καψουρα και η μαστουρα πληρωνονται".
H γιαγια που ηταν απο το Αιβαλι ελεγε "Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κ@λους"
Aυτα λοιπον ισχυαν απο παλια δεν ξυπνησαν το 2022 με τις 4080 4090.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειπα οτι το ειχαν σχεδιασει, ειπα οτι  ειχαν προβλεψει τι μπορουν να κανουν αν δεν παει καλα, τι επιλογες εχουν και τι μπορουν να κανουν για να το λυσουν.
Ολοι μπορουν να κανουν λαθος μεγαλες και μικρες εταιριες,το θεμα ειναι μετα το λαθος πως θα το χειριστουν και πως θα το παρουσιασουν.
Στη προκειμενη περιπτωση λοιπον ηξεραν τι να κανουν, ηταν προετοιμασμενοι και με την ακυρωση απο οτι φενεται πολλοι αντι να ξενερωσουν χαρηκαν και το περασαν για νικη.
Θα στη δωσει μετα απο καιρο για 4070 η 4070ti ,θα την αγορασουν οι "νικητες" και τελικα και οι 2 πλευρες θα ειναι νικητες γιατι τα λεφτα της θα τα παρει ετσι και αλλιως.

Προσωπικά νομίζω πως δε πίστευαν ότι δε θα πάει καλά. Αν την δώσει ίδια ακριβώς με την ίδια τιμή σαν 4070 ή 4070 ti, πάλι θα φάει κράξιμο. Γιατί πέρα από το "confusing" του ίδιου ονόματος, είναι και η τιμή που ήταν προβληματική. Οπότε δε νομίζω να την φέρει στα 900$ και πάλι ενώ ήδη έχουν ένα κόστος αφού ανέλαβαν ένα μέρος του relabeling κόστους από τους AIBs. Είχαν στα χέρια τους αυτή την κάρτα που βάση της ιστορίας του segmenting που κάνει η nvidia δε θα ήταν ούτε 4070 (ποιο πολύ με 4060 ti θα ταίριαζε) και ήθελαν να την πουλήσουν 900$. Επειδή θα έτρωγαν το κράξιμο του αιώνα αν έβγαζαν 4070 στα 900$ (από 500$ η 3070), σκέφτηκαν να την πουν κι αυτή 4080. Δε περίμεναν ότι θα έτρωγαν το ίδιο ή και περισσότερο κράξιμο. Τώρα θα αναγκαστούν να την πουν 4070 ti στα 800$ max. Οπότε όχι δε θα πάρει τα λεφτά που ήθελε αρχικά (τα 900) γιατί ακριβώς υπήρξαν αντιδράσεις.

Ας μη κοροϊδευόμαστε όμως, ο μόνος λόγος που "έπρεπε" να πουληθεί η "4080 12GB" στα 900$ είναι για να μη κανιβαλίσει τις πωλήσεις των 3080 στα 700-750$ και των 3080ti στα 800-850$. Γιατί αν ανακοινωνόταν σαν 4070 στα 700$, κανείς δε θα αγόραζε 3080 και 3080ti μέχρι να κυκλοφορήσει η 4070 στα μέσα του Νοέμβρη. Τώρα, το πήρε πίσω και αν την ανακοινώσει στην CES σαν 4070 και αρχίσει να την πουλάει τέλος Γενάρη, θα έχει καταφέρει να ξεφορτωθεί αρκετές Ampere σε αυτό το φάσμα τιμών μέχρι τότε. Αυτό έγινε θεωρώ. Επίσης, αναλόγως των επιδόσεων των RDNA3 δεν είναι απίθανο να δούμε και μία μείωση τιμής στην κανονική 4080, γιατί και εκεί υπάρχει πρόβλημα με το άλμα από τα 700$ στα 1200$.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Προσωπικά νομίζω πως δε πίστευαν ότι δε θα πάει καλά. Αν την δώσει ίδια ακριβώς με την ίδια τιμή σαν 4070 ή 4070 ti, πάλι θα φάει κράξιμο. Γιατί πέρα από το "confusing" του ίδιου ονόματος, είναι και η τιμή που ήταν προβληματική. Οπότε δε νομίζω να την φέρει στα 900$ και πάλι ενώ ήδη έχουν ένα κόστος αφού ανέλαβαν ένα μέρος του relabeling κόστους από τους AIBs. Είχαν στα χέρια τους αυτή την κάρτα που βάση της ιστορίας του segmenting που κάνει η nvidia δε θα ήταν ούτε 4070 (ποιο πολύ με 4060 ti θα ταίριαζε) και ήθελαν να την πουλήσουν 900$. Επειδή θα έτρωγαν το κράξιμο του αιώνα αν έβγαζαν 4070 στα 900$ (από 500$ η 3070), σκέφτηκαν να την πουν κι αυτή 4080. Δε περίμεναν ότι θα έτρωγαν το ίδιο ή και περισσότερο κράξιμο. Τώρα θα αναγκαστούν να την πουν 4070 ti στα 800$ max. Οπότε όχι δε θα πάρει τα λεφτά που ήθελε αρχικά (τα 900) γιατί ακριβώς υπήρξαν αντιδράσεις.

Ας μη κοροϊδευόμαστε όμως, ο μόνος λόγος που "έπρεπε" να πουληθεί η "4080 12GB" στα 900$ είναι για να μη κανιβαλίσει τις πωλήσεις των 3080 στα 700-750$ και των 3080ti στα 800-850$. Γιατί αν ανακοινωνόταν σαν 4070 στα 700$, κανείς δε θα αγόραζε 3080 και 3080ti μέχρι να κυκλοφορήσει η 4070 στα μέσα του Νοέμβρη. Τώρα, το πήρε πίσω και αν την ανακοινώσει στην CES σαν 4070 και αρχίσει να την πουλάει τέλος Γενάρη, θα έχει καταφέρει να ξεφορτωθεί αρκετές Ampere σε αυτό το φάσμα τιμών μέχρι τότε. Αυτό έγινε θεωρώ. Επίσης, αναλόγως των επιδόσεων των RDNA3 δεν είναι απίθανο να δούμε και μία μείωση τιμής στην κανονική 4080, γιατί και εκεί υπάρχει πρόβλημα με το άλμα από τα 700$ στα 1200$.

Τα leaks την εδιναν για 4070 που θα ηταν περιπου σαν 3090 .
Στην ουσια η Nvidia δεν αλλαξε τιποτα, απλα εγινε κατι αλλο απο το αναμενομενο που ειχαμε "χτισει" απο τα leaks.
Σαν τιμη/αποδοση οντως απεχει απο τη αλλη 4080 και κακως θα επρεπε να υπαρχουν 2χ 4080 η αυτο που πανε να κανουν τωρα με νεες 3060 3060 ti που θα γινει ενα μπαχαλο.
Οταν ειπα οτι τα λεφτα της θα τα παρει ενοουσα οτι δεν θα παει χαμενη,θα τη πουλησει με αλλο ονομα και παλι η τιμη που θα τη πουλησει αν και χαμηλοτερη δεν θα τη ζημιωσει απλα θα εχει λιγοτερη κερδοφορια απο οτι θα ηθελε αρχικα.
Αρκετα ποστ πιο πισω ειχα γραψει τους λογους που πιστευω οτι βγηκαν τοσο ακριβες.
1) Για να ξεφορτωθουν τις 3000
2)Γιατι δεν εχουν βγει οι RDNA 3 και δεν υπαρχει ανταγωνισμος
3)Μολις βγουν οι RDNA 3 και δουν τιμες επιδοσεις θα κανουν σιγα σιγα και τις αναλογες μειωσεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Απο εκει και περα αν κατι δεν μου κανει ή αν το θελω αλλα δεν μπορω να το αποκτησω προχωραω παρακατω τοσο απλα.
Δεν περιμενα τη 4090 για να καταλαβω οτι δεν μπορω να τα εχω ολα και με τους ορους που θελω εγω.

Εγω εχω προχωρησει ηδη παρακατω αλλα εξακολουθώ να επιμενω οτι η τιμη που τιμολογεί ο πετσινος ειναι εξωφρενική ανεξαρτητου του τι λεφτα περνω εγω και εχωντας πολυ καλη γνωση του τι συμβαίνει  σημερα στην οικονομια

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Η 1060 των 3Gb ήταν ελάχιστα πίσω στον πυρήνα. Τη μεγαλύτερη διαφορά την έκανε η RAM που δεν αποκρυβόταν πόσο ανεπαρκής ήταν για τα τότε games. Η 970 ψευδώς προωθούνταν ως 4Gb κάρτα.

Στην περίπτωση της 4080 12Gb υπάρχει το παραπλανητικό μήνυμα ότι πρόκειται για μια 4080 που προορίζεται για χαμηλότερες αναλύσεις, με το ίδιο πάνω κάτω frame rate που θα έδινε και η μεγάλη 4080 στην ίδια ακριβώς χαμηλή ανάλυση. Ενώ ο πυρήνας έχει τουλάχιστον 20% διαφορά στην επίδοση και όχι απλά στους shaders κτλ.

1060 ->  10% διαφορά έχει σε πυρήνες,μόνο.

4080 -> 21 % διαφορά έχει σε πυρήνες και 29 % σε ROPS, ακόμα και μπακαλίστικα να μιλήσεις είναι άλλη κατηγορία επιδόσεων,δε το συζητάμε αυτό. Παρόλα αυτά έχει ξαναγίνει στην 1060 χωρίς να γίνει αντιληπτό ιδιαίτερα και αυτό ίσως να τους δελέασε να κάνουν ένα βήμα παραπέρα με την 4080.

Επίσης βγαίνει άλλο ένα διπλό συμπέρασμα για μένα τουλάχιστον , φτάσαμε στο σημείο τα εμπορικά τμήματα να κάνουν κινήσεις αξιολόγησης της αγοράς πολύ προκλητικά χωρίς καν το εμπόρευμα να δοκιμαστεί από άποψη πωλήσεων και σε συνάρτηση με αυτό οι πελάτες των επιχειρήσεων αυτών να υποβάλλονται σε αυτή τη διαδικασία οικειοθελώς :-)

κι αυτό δεν είναι αστοχία του εμπορικού !! Είναι το πως αντιλαμβάνεται αυτή η παρέα εκεί (nvidia) τους πελάτες της !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

ΔΕΝ επικαλεστηκε κανενας κατι τετοιο .Αυτα  μαζι με την θεια ειναι αστεια και οχι επιχειρηματία

28 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εμενα λοιπον δεν μου αρεσει και παω παρακατω δεν θα επικαλεστω ποσο ειχαν πριν 10 χρονια γιατι τιποτα δεν εχει οσο ειχε και πριν 10 χρονια.

.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, filipprin είπε

Εγω εχω προχωρησει ηδη παρακατω αλλα εξακολουθώ να επιμενω οτι η τιμη που τιμολογεί ο πετσινος ειναι εξωφρενική ανεξαρτητου του τι λεφτα περνω εγω και εχωντας πολη καλη γνωση του τι συμβαίνει  σημερα στην οικονομια

Μου θυμιζεις ενα φιλο μου που τον χωρισε η κοπελα του πριν 5 χρονια και ακομα μας λεει για αυτη.
Οποτε του πουμε οτι ειναι κολλημενος και ασχολειται ενω δεν θα επρεπε μας λεει:
"Eγω ρε, εγω εχω προχωρησει"
Ετσι λοιπον και εσυ εχεις προχωρησει αλλα απο τα ποστ σου φαινεσαι ενοχλημενος και εξοργισμενος.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Εμενα μου θυμιζεις ενα φιλο που νομιζε οτι εβρεχε αλλα εκανε λαθος...

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μου θυμιζεις ενα φιλο μου που τον χωρισε η κοπελα του πριν 5 χρονια και ακομα μας λεει για αυτη.
Οποτε του πουμε οτι ειναι κολλημενος και ασχολειται ενω δεν θα επρεπε μας λεει:
"Eγω ρε, εγω εχω προχωρησει"
Ετσι λοιπον και εσυ εχεις προχωρησει αλλα απο τα ποστ σου φαινεσαι "τσουγμενος" με τη καλη ενοια.

 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2022 στις 2:15 ΠΜ, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν επαναλαμβανονται τα ιδια και τα ιδια, μπαινεις και διαβαζεις 9/10 ποστ να λενε ΔΕΗ,νεφρο, πριν 15 χρονια ειχαν τοσο,με τοσα αγοραζω αυτοκινητο,εγω θα παρω amd,1000W κτλ καποια στιγμη γινεται κουραστικο.

Αυτό το ποσταρες στην 4η σελίδα σχολίων ,τώρα 8 σελίδες μετά σε κάθε σελίδα λες τα ίδια,φαντάσου πόσο κουραστικός έχεις γίνει εσύ.Θα ήθελα να μην μου απαντήσεις αλλά δεν το βλέπω.Οπως κ να έχει, απάντηση δεν θα πάρεις γιατί σέβομαι τους άλλους εδω,είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ μαζί τους.

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, filipprin είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εμενα μου θυμιζεις ενα φιλο που νομιζε οτι εβρεχε αλλα εκανε λαθος...

 

 

42 λεπτά πριν, niko13 είπε

Αυτό το ποσταρες στην 4 σελίδα σχολίων ,τώρα 8 σελίδες μετά σε κάθε σελίδα λες τα ίδια,φαντάσου πόσο κουραστικός έχεις γίνει εσύ.Θα ήθελα να μην μου απαντήσεις αλλά δεν το βλέπω.Οπως κ να έχει, απάντηση δεν θα πάρεις γιατί σέβομαι τους άλλους εδω.

 

Ετσι γινεται συνηθως,οταν καποιος δεν καταλαβαινει οτι ενοχλει με αυτο που κανει , πρεπει να του κανεις το ιδιο σε πιο εμφατικό βαθμο μεχρι να το καταλαβει.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/10/2022 στις 7:25 ΜΜ, malakudi είπε

Προσωπικά νομίζω πως δε πίστευαν ότι δε θα πάει καλά. Αν την δώσει ίδια ακριβώς με την ίδια τιμή σαν 4070 ή 4070 ti, πάλι θα φάει κράξιμο. Γιατί πέρα από το "confusing" του ίδιου ονόματος, είναι και η τιμή που ήταν προβληματική. Οπότε δε νομίζω να την φέρει στα 900$ και πάλι ενώ ήδη έχουν ένα κόστος αφού ανέλαβαν ένα μέρος του relabeling κόστους από τους AIBs. Είχαν στα χέρια τους αυτή την κάρτα που βάση της ιστορίας του segmenting που κάνει η nvidia δε θα ήταν ούτε 4070 (ποιο πολύ με 4060 ti θα ταίριαζε) και ήθελαν να την πουλήσουν 900$. Επειδή θα έτρωγαν το κράξιμο του αιώνα αν έβγαζαν 4070 στα 900$ (από 500$ η 3070), σκέφτηκαν να την πουν κι αυτή 4080. Δε περίμεναν ότι θα έτρωγαν το ίδιο ή και περισσότερο κράξιμο. Τώρα θα αναγκαστούν να την πουν 4070 ti στα 800$ max. Οπότε όχι δε θα πάρει τα λεφτά που ήθελε αρχικά (τα 900) γιατί ακριβώς υπήρξαν αντιδράσεις.

Ας μη κοροϊδευόμαστε όμως, ο μόνος λόγος που "έπρεπε" να πουληθεί η "4080 12GB" στα 900$ είναι για να μη κανιβαλίσει τις πωλήσεις των 3080 στα 700-750$ και των 3080ti στα 800-850$. Γιατί αν ανακοινωνόταν σαν 4070 στα 700$, κανείς δε θα αγόραζε 3080 και 3080ti μέχρι να κυκλοφορήσει η 4070 στα μέσα του Νοέμβρη. Τώρα, το πήρε πίσω και αν την ανακοινώσει στην CES σαν 4070 και αρχίσει να την πουλάει τέλος Γενάρη, θα έχει καταφέρει να ξεφορτωθεί αρκετές Ampere σε αυτό το φάσμα τιμών μέχρι τότε. Αυτό έγινε θεωρώ. Επίσης, αναλόγως των επιδόσεων των RDNA3 δεν είναι απίθανο να δούμε και μία μείωση τιμής στην κανονική 4080, γιατί και εκεί υπάρχει πρόβλημα με το άλμα από τα 700$ στα 1200$.

  

Στις 17/10/2022 στις 5:22 ΜΜ, pirmen56 είπε

Η 1060 των 3Gb ήταν ελάχιστα πίσω στον πυρήνα. Τη μεγαλύτερη διαφορά την έκανε η RAM που δεν αποκρυβόταν πόσο ανεπαρκής ήταν για τα τότε games. Η 970 ψευδώς προωθούνταν ως 4Gb κάρτα.

Στην περίπτωση της 4080 12Gb υπάρχει το παραπλανητικό μήνυμα ότι πρόκειται για μια 4080 που προορίζεται για χαμηλότερες αναλύσεις, με το ίδιο πάνω κάτω frame rate που θα έδινε και η μεγάλη 4080 στην ίδια ακριβώς χαμηλή ανάλυση. Ενώ ο πυρήνας έχει τουλάχιστον 20% διαφορά στην επίδοση και όχι απλά στους shaders κτλ.

 

ολα αυτα ειναι σωστα ομως υπαρχει και η παραμετρος των επιδοσεων, και ο λογος επιδοσης/τιμης

η 3090 οταν πρωτοβγηκε ειχε τιμη 1500$ οπου μετεπειτα αγγιξε και τα 3000$
υστερα η 3090Τi οταν πρωτοβγηκε ειχε τιμη 1600$ που μετεπειτα λογω chip shortage και mining αγγιξε και τα 4000$

η 4090 βγαινει στα 1600$ με επιδοσεις που φτανουν το 55% επανω σε σχεση με τους προκατοχους τους -και μιλαμε για raw performance χωρις software/driver acceleration, με αυτα εχει 2πλασιες επιδοσεις

η nVidia αποφασισε να βαφτισει το 104 chipset σε 4080 αντι για 4070 που παραδοσιακα  βαφτιζει τα συγκεκριμενα chipset, δικαιωμα της να τα βαφτισει οπως γουσταρει, στον end user αυτο το αχρηστο τεχνικο χαρακτηριστικο δεν εχει καμια σημασια, εφοσον φερνει αντιστοιχη αυξηση επιδοσεων

αν για παραδειγμα το 106 chipset που "παραδοσιακα" προοριζεται για τις 4060 εχει επιδοσεις +50% σε σχεση με τις 3070 ποιος την εμποδιζει να το βαφτισει 4070?
η intel εδω και χρονια δεν βγαζει απο την ιδια γραμμη παραγωγης 3-4 σειρες επεξεργαστων που τους βαφτιζει αναλογα με τους πυρηνες που περασαν το quality control? και μαλιστα κλειδωντας και αχρηστευοντας μερικους για να υπαρχει ομοιομορφια στην καθε σειρα?

συνεπως δεν υπαρχει καμια παραπλανηση οι επιδοσεις της καθε καρτας του/καθε chipset θα καθορισουν και την τιμη του ειτε αυτη ονομαζεται 4080 12GB, ειτε 4080 16GB,  ειτε 4070 12GB, κοκ. 

εφοσον λοιπον υπαρχουν και θα υπαρχουν και οι Ampere στην αγορα για αρκετο καιρο ακομα, οι τιμες των 40ΧΧ θα ειναι υψηλες βασει των υψηλων επιδοσεων τους που ξεφευγουν απο το "παραδοσιακο" 20-25% αυξησης που βλεπαμε ανα γενια..

οποιος περιμενει να αγορασει 4070 με επιδοσεις αναμεσα σε 3080Τi-3090 σε τιμη γυρω στα 550-600ευρω μαλλον ονειρευεται, ειδικα οσο εξακολουθει να κυκλοφορει στο εμποριο η σειρα 30ΧΧ

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...