Προς το περιεχόμενο

Microsoft Edge


molot12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντελώς ξαφνικά ο Microsoft edge δεν ανοιγει καν, windows 10 Home 64bit.  Τον απεγκατεστησα, καθάρισα σκουπιδακια , registry  με advanced system care & και Glary utilities, νέα εγκατάσταση τα ίδια ! Αρνείται να ανοίξει :P

Εγκατάσταση όλων των απαραίτητων windows ενημερώσεων τα ίδια, αρνείται πεισματικά να ξεκινήσει, δεν ανοίγει.

Έλεγχος για πιθανό μπλοκάρισμα από το Beatdefender antivirus, αρνητικό.

Όλοι οι υπόλοιποι browsers λειτουργούν κανονικά (Firefox, Chrome, Brave).

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε Edge 109 έχω το εξής θέμα:

βλεποντας netflix κάνει stuttering και αναβοσβήνει περίεργα κάποια χρώματα (φωτεινά) κατά διαστήματα.

αυτα που έκανα είναι :

Αναπαραγωγή σε φόρτιση και χώρις 
Off/on hw accel

on/off hdr από τις ρυθμίσεις οθόνης Απενεργοποίηση τα adblockers για αυτή τη σελίδα 

,χωρίς αποτέλεσμα , 

χρησιμοποιω edge γιατί streamάρει καλύτερη ποιότητα ενώ στον Firefox δεν τα κάνει αυτά, chrome δεν έχω δοκιμάσει .

 

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreoulios είπε

Καλησπέρα σε Edge 109 έχω το εξής θέμα:

βλεποντας netflix κάνει stuttering και αναβοσβήνει περίεργα κάποια χρώματα (φωτεινά) κατά διαστήματα.

αυτα που έκανα είναι :

Αναπαραγωγή σε φόρτιση και χώρις 
Off/on hw accel

on/off hdr από τις ρυθμίσεις οθόνης Απενεργοποίηση τα adblockers για αυτή τη σελίδα 

,χωρίς αποτέλεσμα , 

χρησιμοποιω edge γιατί streamάρει καλύτερη ποιότητα ενώ στον Firefox δεν τα κάνει αυτά, chrome δεν έχω δοκιμάσει .

 

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα;

Δοκίμασε ν' απενεργοποιήσεις το "χρήση επιτάχυνσης υλικού όταν είναι διαθέσιμη". 

Ρυθμίσεις > Σύστημα και επιδόσεις > Σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φαίνεται να διορθώνει το πρόβλημα. Ανεβαίνει το cpu βεβαια 7-8% αλλά συνεχίζει και χρησιμοποιεί gpu.

Δε θέλω να χάσω το hw accel ειναι η αλήθεια λόγω λαπτοπ και κατανάλωσης ενέργειας.

Αν υπήρχε κάποια εναλλακτική θα ήταν ότι πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 12:43 ΠΜ, andreoulios είπε

Αυτό φαίνεται να διορθώνει το πρόβλημα. Ανεβαίνει το cpu βεβαια 7-8% αλλά συνεχίζει και χρησιμοποιεί gpu.

Δε θέλω να χάσω το hw accel ειναι η αλήθεια λόγω λαπτοπ και κατανάλωσης ενέργειας.

Αν υπήρχε κάποια εναλλακτική θα ήταν ότι πρέπει

Μια άλλη σκέψη είναι μήπως φταίει κανένα adblocker; Χρησιμοποιείς; Απενεργοποίησέ το για να δεις εάν οφείλεται εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 11:35 ΠΜ, andreoulios είπε

Τα έχω απενεργοποιήσει το έγραψα κιόλας στο πρωτο σχόλιο . Φαίνεται ότι είναι πρόβλημα των chromium browser ενώ στον Firefox δεν υπάρχει θέμα 

Έχεις δίκιο. Δεν ξαναγύρισα στο μήνυμα - το 'χα ξεχάσει. 

Δυστυχώς, δεν μου πάει κάπου αλλού το μυαλό. Για να δούμε εάν έχει κάποιος άλλη ιδέα. Μπορεί να είναι και κάποια αστοχία που να μην μπορείς να κάνεις και τίποτα, βέβαια. Τουλάχιστον, μπορείς να τον λειτουργήσεις απενεργοποιώντας την επιτάχυνση υλικού. Ειδάλλως, ας στριμάρεις από αλλού το netflix και γυρνάς στον edge για ό,τι άλλο θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχει 3-4 μερες που ο αγαπημενος μου (εδω και μισο χρονο περιπου) Browser ''Microsoft Edge'' μου δινει μεγαλη κλιμακα.

Μου αρεσει στην οθονη μου στα Windows 10 και 11 στις ρυθμισεις οθονης/Scale and layout να χρησιμοποιω Scaling Size 100%, και γραμματοσειρα 150% και στον Microsoft Edge για να εχει την αναλυση που θελω, πηγαινα με δεξι κλικ/Properties/Compatibility/Change High DPI Settings και επελεγα την επιλογη: System (Enhanced) και η κλιμακα ηταν στο επιθυμητο για εμενα μεγεθος, αλλα τωρα αυτο δεν δουλευει πλεον, και φαινονται ολα τεραστια με την γραμματοσειρα στο 150%. Πρεπει να κατεβασω την γραμματοσειρα κατω απο το 125% για να τα βλεπω παλι μικρα.

Η οθονη μου εχει αναλυση 3840Χ2160 και αυτην χρησιμοποιω.

Μπορω να κανω κατι να το εχω παλι οπως μου αρεσει, μικρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατεστησα τον ''Microsoft Edge BETA'' και βλεπω οτι δεν υπαρχει προβλημα με την αναλυση στον BETA.

Τωρα το μονο που με απασχολει ειναι αν για καποιο λογο μπερδεψει το συστημα των Windows επιδη εχω εγκατεστημενους δυο Microsoft Edge. 

Το προβλημα επανερχεται μονο αν επιλεξω τον BETA να ειναι Default Browser των Windows. Οποτε αφηνω τον Microsoft Edge να ειναι ο Default και χρησιμοποιω απλα τον Microsoft Edge ΒΕΤΑ.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...