Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση home Cinema


pfousian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.

Έχω μια android tv  με τρια arc HDMI, εάν Windows 11 tv box με μια έξοδο HDMI και ένα Samsung home Cinema παλιό αλλά πολύ καλό σύστημα επίσης με μια έξοδο HDMI.

Τα έχω συνδέσει όλα στη τηλεόραση αλλά ενώ εχω 5.1 στη τηλεόραση στα Windows έχω μόνο πολυκάναλο δλδ παίζουν όλα τα ηχεία αλλά στις ρυθμίσεις μου έχει έξοδο ήχου μόνο την τηλεόραση και ήχο στερεοφωνικό. 

 

Να προσθέσω ότι HC και tv συνδέονται επίσης και με optical 

Γνωρίζει κάποιος εάν ένα HDMI splitter διορθώσει το πρόβλημα ; Η θα δώσω τζάμπα χρήματα...

Επεξ/σία από pfousian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η tv εχει μονο 1 hdmi arc. Αν ο ενισχυτης σου εχει και αυτος Hdmi arc (δεν ειναι σιγουρο αν ειναι πολυ παλιος), δες ποιο ειναι αυτο, συνεδεσε το home cinema στην tv σε αυτο το hdmi και μετα στο αλλο βαλε τα windows. Μετα θα εχεις ηχο και στα windows λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ashaman είπε

Βασικα η tv εχει μονο 1 hdmi arc. Αν ο ενισχυτης σου εχει και αυτος Hdmi arc (δεν ειναι σιγουρο αν ειναι πολυ παλιος), δες ποιο ειναι αυτο, συνεδεσε το home cinema στην tv σε αυτο το hdmi και μετα στο αλλο βαλε τα windows. Μετα θα εχεις ηχο και στα windows λογικα

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή της τηλεόρασης και τα τρία είναι arc του home Cinema δεν είναι. Ήχο έχω αλλά όχι 5.1 και δεν έχει επιλογή παρά μόνο στερεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pfousian είπε

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή της τηλεόρασης και τα τρία είναι arc του home Cinema δεν είναι. Ήχο έχω αλλά όχι 5.1 και δεν έχει επιλογή παρά μόνο στερεο 

Δεν εχω ξανακουσει για Tv με πανω απο 1 Arc (και τι να τα κανει τα παραπανω απο 1 αφου μονο 1 συνδεση εικονας/ηχου θα εχει) αλλα οκ αφου το λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

Δεν εχω ξανακουσει για Tv με πανω απο 1 Arc (και τι να τα κανει τα παραπανω απο 1 αφου μονο 1 συνδεση εικονας/ηχου θα εχει) αλλα οκ αφου το λες. 

 

IMG_20221015_184721.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, pfousian είπε

 

IMG_20221015_184721.jpg

Αυτο που εστειλες στην ουσια λεει ποσες συνολικα hdmi θυρες εχει. δεν λεει οτι ολες εχουν arc. Αλλα με τον τροπο που το γραφει, λογικο να μπερδευτηκες. 

δες πισω απο την τηλεοραση σου, γραφει πανω απο την θυρα hdmi, ποια ειναι η ARC.

Επισης για υπολογιστη αν θυμαμαι καλα, για να εχεις πολυκαναλο ηχο πρεπει να κατεβασεις απο το store ενα που γραφει για dolby atmos νομιζω και μετα να επιλεξεις μεσα απο την εφαρμογη το dolby atmos for pc ή κατι τετοιο γραφει. δεν ειμαι στον υπολογιστη που εχω συνδεμενο στην ηχομπαρα και δεν θυμαμαι ακριβως πώς το αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...