Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές και υπηρεσίες της Apple έρχονται σύντομα στα Windows 11 και το Xbox


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To iCloud for Windows υπάρχει από χρόνια, αλλά με σοβαρά προβλήματα λειτουργίας.

Από τις χειρότερες εφαρμογές στο περιβάλλον των Windows. Αναξιοπιστία στο έπακρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Τα προγράμματα είναι και αυτά θέμα συζήτησης. Υπάρχουν επαγγελματικού επιπέδου προγράμματα που διατίθενται σε Linux και μάλιστα δωρεάν, για όποιον θέλει να μάθει να τα χρησιμοποιεί. Στo Windows, τα αντίστοιχα, τα βρίσκεις επί πληρωμή. Από την άλλη η ποικιλία προγραμμάτων σε Windows είναι σαφώς μεγαλύτερη, όπως, πολύ σωστά, ανέφερες.

Η διαφορά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή που αναφέρεις όμως.(Δεν το βαζω Windows vs linux αλλά paid vs free) Στο πρόγραμμα επί πληρωμή, εγώ σαν πελάτης θα τα κάνω μπάλες στην εταιρεία κατασκευής αν κάτι δεν δουλεύει σωστά να το φτιάξει. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ γιατί από αυτό ζει ως εταιρεία.
Στην αντίστοιχη περίπτωση του δωρεάν software ο μόνος τρόπος επικοινωνίας είναι το github ή κάποιο issue tracker όπου απαντηση ίσως πάρω ίσως δεν πάρω ποτέ, κι αν πάρω, κατα 90% θα είναι τύπου «εκει ειναι το πρόβλημα, πρέπει κάποιος να το φτιάξει». Και εγώ πρέπει να περιμένω χωρίς ελπίδα αν και οταν μπορεί (και αν θέλει)  κάποιος να ασχοληθεί. 

Αν είμαι χομπίστας ΟΚ, αν όμως είναι η δουλειά μου και έχω deadlines δεν μπορώ να βασιστώ σοβαρά σε κάτι τέτοιο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

Η διαφορά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή που αναφέρεις όμως.(Δεν το βαζω Windows vs linux αλλά paid vs free) Στο πρόγραμμα επί πληρωμή, εγώ σαν πελάτης θα τα κάνω μπάλες στην εταιρεία κατασκευής αν κάτι δεν δουλεύει σωστά να το φτιάξει. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ γιατί από αυτό ζει ως εταιρεία.
Στην αντίστοιχη περίπτωση του δωρεάν software ο μόνος τρόπος επικοινωνίας είναι το github ή κάποιο issue tracker όπου απαντηση ίσως πάρω ίσως δεν πάρω ποτέ, κι αν πάρω, κατα 90% θα είναι τύπου «εκει ειναι το πρόβλημα, πρέπει κάποιος να το φτιάξει». Και εγώ πρέπει να περιμένω χωρίς ελπίδα αν και οταν μπορεί (και αν θέλει)  κάποιος να ασχοληθεί. 

Αν είμαι χομπίστας ΟΚ, αν όμως είναι η δουλειά μου και έχω deadlines δεν μπορώ να βασιστώ σοβαρά σε κάτι τέτοιο. 

Καταλαβαίνω τη λογική.
Μου έχει τύχει, όμως, σε συνδρομητικό επαγγελματικό πρόγραμμα, και μάλιστα με αρκετά μεγάλο ποσοστό στην αγορά που απευθύνεται, να μου απαντάει στο στυλ «το ξέρουμε και κάποια στιγμή στο μέλλον θα το φτιάξουμε, όχι απαραίτητα στην επόμενη αναβάθμιση»… Είμαι επαγγελματίας με πολλά deadlines. Δυστυχώς στο δικό μου επάγγελμα δεν υπάρχουν προγράμματα που δεν είναι συνδρομητικά, ούτε καν με εφάπαξ πληρωμή…

Θεωρω ότι σε πολύ γνωστά, επαγγελματικού επιπέδου, προγράμματα πχ liber office, gimp κτλ τα προβλήματα λύνονται γρήγορα. Φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο. Τίποτα δεν είναι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Καταλαβαίνω τη λογική.
Μου έχει τύχει, όμως, σε συνδρομητικό επαγγελματικό πρόγραμμα, και μάλιστα με αρκετά μεγάλο ποσοστό στην αγορά που απευθύνεται, να μου απαντάει στο στυλ «το ξέρουμε και κάποια στιγμή στο μέλλον θα το φτιάξουμε, όχι απαραίτητα στην επόμενη αναβάθμιση»… Είμαι επαγγελματίας με πολλά deadlines.

Θεωρω ότι σε πολύ γνωστά, επαγγελματικού επιπέδου, προγράμματα πχ liber office, gimp κτλ τα προβλήματα λύνονται γρήγορα. Φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο. Τίποτα δεν είναι.

Καλά ναι τίποτα δεν είναι σίγουρο και άμεσο. Απλώς στην μια περίπτωση μπορείς εσύ ως πελάτης να γκρινιάξεις, να πιέσεις κλπ.

Φυσικά πάντα μιλάμε για ground breaking προβλήματα, οχι τύπου "θα ηθελα να υπήρχε και αυτή η δυνατότητα" ή "αυτό θα ήταν καλύτερα να δούλευε έτσι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tlykog είπε

Προφανώς και δεν είναι τα παιχνίδια η μόνη παράμετρος. Κανένας δε μπορεί να πει ότι ΜΙΑ μόνο παράμετρος εξασφαλίζει και την επιτυχία ή την αποτυχία ενός προϊόντος. Απλά, ο μέσος χρήστης εκτιμάει αυτά που τον βοηθούν στη βασική εργασία του με το pc. Καλώς/κακώς το μεγαλύτερο μέρος των οικιακών χρηστών παίζει παιχνίδια στο PC.

Τα τελευταία χρόνια το Linux έχει κάνει απίστευτα άλματα στον τομέα, κυρίως λόγω της Valve, αλλά τo Windows παραμένει ο αδιαμφισβήτητος νικητής.

Η συμβατότητα προς τα πίσω, μάλλον είναι υπό αμφισβήτηση. Δοκίμασε να τρέξεις μία σύγχρονη έκδοση Windows πχ σε Pentium 4 Prescott (S775) με 512MB RAM... Υπάρχουν σύγχρονες εκδόσεις Linux που τρέχουν μία χαρά και με ασφάλεια, έχοντας τις τελευταίες εκδόσεις ασφαλείας σε μηχανήματα με 64MB RAM... Από την άλλη θα βρεις και κάποιες, σπάνιες περιπτώσεις συσκευών που, ίσως, να μην τρέχουν σε Linux. Οπότε δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής.

Τα προγράμματα είναι και αυτά θέμα συζήτησης. Υπάρχουν επαγγελματικού επιπέδου προγράμματα που διατίθενται σε Linux και μάλιστα δωρεάν, για όποιον θέλει να μάθει να τα χρησιμοποιεί. Στo Windows, τα αντίστοιχα, τα βρίσκεις επί πληρωμή. Από την άλλη η ποικιλία προγραμμάτων σε Windows είναι σαφώς μεγαλύτερη, όπως, πολύ σωστά, ανέφερες.

Το κάθε λειτουργικό έχει θετικά και αρνητικά. Τέλειο δεν είναι κανένα και όλα είναι, τελικά, θέμα προσωπικών επιλογών.

Το πρώτο μου σχόλιο, όμως, δεν έγινε για να ξεκινήσω ένα vs λειτουργικών. Η MS, από καθαρά στρατηγική πλευρά, προσπαθεί να κρατήσει υψηλό ποσοστό στην αγορά και ο λόγος είναι προφανής: περισσότεροι χρήστες => περισσότερες επιλογές προγραμμάτων => ακόμα περισσότεροι χρήστες => ακόμα περισσότερα προσωπικά δεδομένα για μάζεμα. Δεν το πάω ούτε σε συζήτηση περί προσωπικών δεδομένων. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το μοντέλο τους ήταν από την αρχή η κυριαρχία με αριθμούς και στο συνεχίζουν. Τα τελευταία χρόνια το εξελίσσουν σε μοντέλο τύπου Google, εκμεταλλευόμενοι το ποσοστό τους στους προσωπικούς υπολογιστές.

Ξέρουν, όμως, ότι η αγορά αλλάζει γρήγορα και το περιθώριο λάθους δεν είναι μεγάλο σε κάποια επίπεδα. Αν ένα λειτουργικό ξεπεράσει ένα ποσοστό, τότε οι προγραμματιστές αρχίζουν να το βλέπουν με ενδιαφέρον και οι τρέχουσες ισορροπίες τείνουν να ανατραπούν. Αν πχ το Linux πιάσει ένα ποσοστό πχ 20% της αγοράς, τότε, σε συνδυασμό με την πραγματικά δωρεάν διανομή του,  θα αρχίσει να αποκτάει και μεγαλύτερη γκάμα software τρίτων κατασκευαστών και πιθανόν να αρχίσει κάποιο φαινόμενο χιονοστοιβάδας, υπακούοντας στον κανόνα περισσότεροι χρήστες => μεγαλύτερο ενδιαφέρον από προγραμματιστές => περισσότερα προγράμματα => ακόμα περισσότεροι χρήστες...

Αν δηλαδή η MS έμενε στο παλιό μοντέλο εσόδων πχ 150€ η αδεια και ταυτοχρονα καταπολεμούσε αποτελεσματικά την πειρατεία (με τόσους πολλούς και καλούς προγραμματιστές είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι μπορούσε να το κάνει...), με το Linux να υποστηρίζει gaming και ταυτόχρονα να είναι δωρεάν, τότε τα πραγματα στην αγορά θα ήταν διαφορετικά, εκτίμω.

Η MS το κατάλαβε και άλλαξε τη φιλοσοφία της. Το μοντέλο εσόδων της δε στηρίζεται πια στην πώληση αδειών και προσπαθεί να φτιάζει το "ένα λειτουργικό για όλα" παίρνοντας από Linux και Apple ότι μπορεί. Καλή και έξυπνη κίνηση από μεριάς της.

Το ότι το “μεγαλύτερο μέρος των οικιακων χρηστών παίζει παιχνίδια στο PC” βασίζεται κάπου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 6:37 ΜΜ, apostolisk86 είπε

Linux apps, Android apps και πλέον και τα Apps της Apple. One OS to rule them all φάση.

Έγκυρες πληροφορίες λένε ότι η επόμενη έκδοση win θα ονομάζεται σκέτο Sauron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το ότι το “μεγαλύτερο μέρος των οικιακων χρηστών παίζει παιχνίδια στο PC” βασίζεται κάπου;

Φυσικά:

https://www.statista.com/statistics/420621/number-of-pc-gamers/

https://www.statista.com/statistics/748551/worldwide-households-with-computer/

https://earthweb.com/windows-users/

Είναι κοντά στα 1,8 δις παγκοσμίως και αυξάνονται. Σε παγκόσμιο επίπεδο, κάτω από τα μισά νοικοκυριά έχουν υπολογιστή και  σε κάθε νοικοκυριό μπορεί να υπάρχουν υπερήλικες ή βρέφη. H MS ανακοίνωσε ότι έχει 1,6 δις χρηστών Windows το 2022. Δηλαδή οι pc gamers είναι περισσότεροι από τους χρήστες Windows...

Ακόμα και αν τα νούμερα έχουν απόκληση, διαξάγεται το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι οικιακοί χρήστες παίζουν παιχνίδια.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2022 στις 6:32 ΜΜ, alexisnik19911 είπε

βρε βρε πως άλλαξαν οι καιροι.........................................

Εντελώς. 
The mackintosh dating game 1983 ( Διαμάντι 1. Είναι μωρά ακόμα... Μωρά δισεκατομμυριούχοι🤘  )

Macworld Boston 1997-The Microsoft Deal ( Διαμάντι 2. Πέφτει και γιουχάρισμα στο 4.50 - ενώ στην ουσία σώζει την Apple από τη χρεοκοπία )

Αλλά η αλήθειες είναι δύο και όλα τα άλλα είναι ... business. Πις μπράδερς εντ σίστερς ✌️
the only problem with microsoft

the truth about microsoft

Επεξ/σία από doucaniggia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2022 στις 10:16 ΠΜ, Tlykog είπε

Καταλαβαίνω τη λογική.
Μου έχει τύχει, όμως, σε συνδρομητικό επαγγελματικό πρόγραμμα, και μάλιστα με αρκετά μεγάλο ποσοστό στην αγορά που απευθύνεται, να μου απαντάει στο στυλ «το ξέρουμε και κάποια στιγμή στο μέλλον θα το φτιάξουμε, όχι απαραίτητα στην επόμενη αναβάθμιση»… Είμαι επαγγελματίας με πολλά deadlines. Δυστυχώς στο δικό μου επάγγελμα δεν υπάρχουν προγράμματα που δεν είναι συνδρομητικά, ούτε καν με εφάπαξ πληρωμή…

Θεωρω ότι σε πολύ γνωστά, επαγγελματικού επιπέδου, προγράμματα πχ liber office, gimp κτλ τα προβλήματα λύνονται γρήγορα. Φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο. Τίποτα δεν είναι.


μα δεν ειναι μονο οι ασυμβατοτητες με προγραμματα, hardware drivers κλπ,

πχ. τα ΟΕΜ PCs με τα απειρα configurations στο hardware ποιος ανοητος κατασκευαστης θα τα supportαρει με τις διανομες linux?
θα χρειαστουν κυριολεκτικα απειρες στρατιες τεχνικων μεχρι να μαθει -αν ποτε μαθουν- η κυρα Σουλα και ο Μπαρμπα Μητσος linux
ποιος θα τους πληρωνει ολους αυτους τους τεχνικους απο την Asus, την Hp, τη Lenovo, μεχρι τον Κωτσοβολο και το Πλαισιο; το "φρι λινουξ"?

τα πειραματα με άδεια pc χωρις λειτουργικο για να σωθει κανενα φραγκο εχουν γινει και η αγορα τα ξερασε γιατι απευθυνονται σε απειροελαχιστους...
 

Στις 15/10/2022 στις 11:48 ΜΜ, Tlykog είπε

Η συμβατότητα προς τα πίσω, μάλλον είναι υπό αμφισβήτηση. Δοκίμασε να τρέξεις μία σύγχρονη έκδοση Windows πχ σε Pentium 4 Prescott (S775) με 512MB RAM... Υπάρχουν σύγχρονες εκδόσεις Linux που τρέχουν μία χαρά και με ασφάλεια, έχοντας τις τελευταίες εκδόσεις ασφαλείας σε μηχανήματα με 64MB RAM... Από την άλλη θα βρεις και κάποιες, σπάνιες περιπτώσεις συσκευών που, ίσως, να μην τρέχουν σε Linux. Οπότε δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής.

 

Κυριε των δυναμεων για ποιο λογο να χρησιμοποιει σημερα καποιος εναν Pentium 4 Prescott (S775) με 512MB RAM ?

μονο με το ρευμα που θα εξοικονομησει αγοραζει καλυτερα ενα raspberry pi, ενα android box,  ενα stick τελοσπαντων

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Odyss3us είπε


μα δεν ειναι μονο οι ασυμβατοτητες με προγραμματα, hardware drivers κλπ,

πχ. τα ΟΕΜ PCs με τα απειρα configurations στο hardware ποιος ανοητος κατασκευαστης θα τα supportαρει με τις διανομες linux?
θα χρειαστουν κυριολεκτικα απειρες στρατιες τεχνικων μεχρι να μαθει -αν ποτε μαθουν- η κυρα Σουλα και ο Μπαρμπα Μητσος linux
ποιος θα τους πληρωνει ολους αυτους τους τεχνικους απο την Asus, την Hp, τη Lenovo, μεχρι τον Κωτσοβολο και το Πλαισιο; το "φρι λινουξ"?

τα πειραματα με άδεια pc χωρις λειτουργικο για να σωθει κανενα φραγκο εχουν γινει και η αγορα τα ξερασε γιατι απευθυνονται σε απειροελαχιστους...
 

 

Κυριε των δυναμεων για ποιο λογο να χρησιμοποιει σημερα καποιος εναν Pentium 4 Prescott (S775) με 512MB RAM ?

μονο με το ρευμα που θα εξοικονομησει αγοραζει καλυτερα ενα raspberry pi, ενα android box,  ενα stick τελοσπαντων

Προφανώς έχεις αρκετό καιρό να δουλέψεις Linux. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω 2 χρόνια. Οπότε τα παρακάτω απευθύνεται σε παρελθόντα χρόνο. Υποθέτω ότι τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα σήμερα.

Linux έχω εγκαταστήσει σε αρκετά μηχανήματα (παλιά/καινούρια, laptop/desktop, ΟΕΜ/custom κτλ) δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Η μόνη εξαίρεση είναι μία κάρτα δικτύου της Realtec σε ένα φθηνό laptop με Ryzen 2500U. Με ταλαιπώρησε λίγο, αλλά τελικά βρήκα και γι αυτή drivers. Σε κάποιες εκδόσεις Linux υπήρχαν κανονικά. Απλά σε αυτή που είχα εγώ έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα...

Σου γράφω με μεγάλη σιγουριά ότι δεν είχα θέματα. Στα Windows (στις καινούριες εκδόσεις ιδίως...) έχω βρει αρκετά θέματα με παλιά μηχανήματα... Με Linux δουλεύουν όλα αυτόματα.

Εννοείται βέβαια ότι σχεδόν όλοι θέλουν το PC τους να δουλεύει από την πρώτη στιγμή. Δεν έχεις άδικο εκεί. 

Σε linux κάνεις ένα "φορμάτ". Δηλαδή βάζεις το στικάκι, φορτώνει κανονικά παραθυριακό περιβάλλον, σου βγάζει έναν wizard εγκατάστασης (που μπορείς να παρακάμψεις και να δουλέψεις κανονικά σε παραθυριακό περιβάλλον χωρίς εγκατάσταση...), εγκαθιστάς, κάνεις επανεκκίνηση. Ακόμα και 11 χρονών παιδί τα καταφέρνει άνετα... Κυριολεκτώ, μιας και σε συγγενή μου, την εγκατάσταση την έκανε ο 11χρονος ανηψιός μου, που μάλιστα δεν έχει καμία προηγούμενη επαφή με PC....:D

Μετά από αυτό έχεις ένα περιβάλλον έτοιμο, με όλες τις συσκευές να δουλεύουν και προεγκατεστημένες εφαρμογές, όπως firefox, Libre office κτλ, Όλα έτοιμα να δουλέψουν. Πολύ πιο γρήγορη διαδικασία από Windows...

Κάποιοι θέλουν το PC μόνο για να γράφουν κείμενα κτλ. Απλές δουλειές που γίνονται ακόμα και με PCs 15-20 ετών. Επιπλέον, λόγω του ότι σε Linux δεν υπάρχουν ιοί και γενικότερα κακόβουλο λογισμικό, είναι μία πιο ασφαλής επιλογή για αρχάριους που θέλουν το PC για απλή χρήση. Το raspberry pi, το android box και όλα όσα αναφέρεις απαιτούν χρήματα. Από 70€ και πάνω στη καλύτερη. Τί γίνεται όταν έχεις ήδη ένα παλιό PC; Μπορείς να το εκμεταλλευτείς, αν οι απαιτήσεις σου είναι λογικές, και να έχεις ένα ασφαλές και ενημερωμένο σύστημα.

Κάνουν για όλους; Όχι βέβαια. Το ίδιο ισχύει και για Windows... Κάνουν για πολλούς περισσότερους απ όσους πιστεύεις βέβαια...

Σε επίπεδο gaming έπασχαν παλιότερα. Τα πράγματα έχουν βελτιωθεί, λόγω του ότι η Valve ασχολείται έντονα με Linux, αλλά ακόμα είναι πίσω. Επίσης, πάσχουν και σε επαγγελματικά προγράμματα. Υπάρχουν πάρα πολύ αξιόλογες εναλλακτικές, αλλά όταν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς επαγγελματικά ένα πρόγραμμα δύσκολα αλλάζεις. Σε κάποιους κλάδους, όπως πχ στον δικό μου, δεν υπάρχουν επαγγελματικές εφαρμογές για Linux και γι αυτό και μόνο δεν τα χρησιμοποιώ.

Τόσο τα games, όσο και οι επαγγελματικές εφαρμογές, είναι θέμα δημοφιλίας. Αν το ποσοστό τους ήταν πχ 15% τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Όπως σε κάθε πράγμα, το ίδιο ισχύει και εδώ: είναι θέμα γούστου. Δεν κρίνω κανένα. Έχουν θετικά και αρνητικά απέναντι στα Windows και ο καθένας τα ζυγίζει και αποφασίζει.

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Προφανώς έχεις αρκετό καιρό να δουλέψεις Linux. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω 2 χρόνια. Οπότε τα παρακάτω απευθύνεται σε παρελθόντα χρόνο. Υποθέτω ότι τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα σήμερα.

Linux έχω εγκαταστήσει σε αρκετά μηχανήματα (παλιά/καινούρια, laptop/desktop, ΟΕΜ/custom κτλ) δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Η μόνη εξαίρεση είναι μία κάρτα δικτύου της Realtec σε ένα φθηνό laptop με Ryzen 2500U. Με ταλαιπώρησε λίγο, αλλά τελικά βρήκα και γι αυτή drivers. Σε κάποιες εκδόσεις Linux υπήρχαν κανονικά. Απλά σε αυτή που είχα εγώ έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα...

Σου γράφω με μεγάλη σιγουριά ότι δεν είχα θέματα. Στα Windows (στις καινούριες εκδόσεις ιδίως...) έχω βρει αρκετά θέματα με παλιά μηχανήματα... Με Linux δουλεύουν όλα αυτόματα.

Εννοείται βέβαια ότι σχεδόν όλοι θέλουν το PC τους να δουλεύει από την πρώτη στιγμή. Δεν έχεις άδικο εκεί. 

Σε linux κάνεις ένα "φορμάτ". Δηλαδή βάζεις το στικάκι, φορτώνει κανονικά παραθυριακό περιβάλλον, σου βγάζει έναν wizard εγκατάστασης (που μπορείς να παρακάμψεις και να δουλέψεις κανονικά σε παραθυριακό περιβάλλον χωρίς εγκατάσταση...), εγκαθιστάς, κάνεις επανεκκίνηση. Ακόμα και 11 χρονών παιδί τα καταφέρνει άνετα... Κυριολεκτώ, μιας και σε συγγενή μου, την εγκατάσταση την έκανε ο 11χρονος ανηψιός μου, που μάλιστα δεν έχει καμία προηγούμενη επαφή με PC....:D

Μετά από αυτό έχεις ένα περιβάλλον έτοιμο, με όλες τις συσκευές να δουλεύουν και προεγκατεστημένες εφαρμογές, όπως firefox, Libre office κτλ, Όλα έτοιμα να δουλέψουν. Πολύ πιο γρήγορη διαδικασία από Windows...

Κάποιοι θέλουν το PC μόνο για να γράφουν κείμενα κτλ. Απλές δουλειές που γίνονται ακόμα και με PCs 15-20 ετών. Επιπλέον, λόγω του ότι σε Linux δεν υπάρχουν ιοί και γενικότερα κακόβουλο λογισμικό, είναι μία πιο ασφαλής επιλογή για αρχάριους που θέλουν το PC για απλή χρήση. Το raspberry pi, το android box και όλα όσα αναφέρεις απαιτούν χρήματα. Από 70€ και πάνω στη καλύτερη. Τί γίνεται όταν έχεις ήδη ένα παλιό PC; Μπορείς να το εκμεταλλευτείς, αν οι απαιτήσεις σου είναι λογικές, και να έχεις ένα ασφαλές και ενημερωμένο σύστημα.

Κάνουν για όλους; Όχι βέβαια. Το ίδιο ισχύει και για Windows... Κάνουν για πολλούς περισσότερους απ όσους πιστεύεις βέβαια...

Σε επίπεδο gaming έπασχαν παλιότερα. Τα πράγματα έχουν βελτιωθεί, λόγω του ότι η Valve ασχολείται έντονα με Linux, αλλά ακόμα είναι πίσω. Επίσης, πάσχουν και σε επαγγελματικά προγράμματα. Υπάρχουν πάρα πολύ αξιόλογες εναλλακτικές, αλλά όταν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς επαγγελματικά ένα πρόγραμμα δύσκολα αλλάζεις. Σε κάποιους κλάδους, όπως πχ στον δικό μου, δεν υπάρχουν επαγγελματικές εφαρμογές για Linux και γι αυτό και μόνο δεν τα χρησιμοποιώ.

Τόσο τα games, όσο και οι επαγγελματικές εφαρμογές, είναι θέμα δημοφιλίας. Αν το ποσοστό τους ήταν πχ 15% τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

Όπως σε κάθε πράγμα, το ίδιο ισχύει και εδώ: είναι θέμα γούστου. Δεν κρίνω κανένα. Έχουν θετικά και αρνητικά απέναντι στα Windows και ο καθένας τα ζυγίζει και αποφασίζει.

 

ειναι αδιαφορη η προσωπικη εμπειρια περι λινουξ, περιπτωσιολογικα το τι hardware εκατσε σε σενα και 2-3 φιλους σου δεν αντιπροσωπευει τα δισεκατομμυρια χρηστων παγκοσμιως, της καθε χωρας ξεχωριστα, της καθε κοινωνικης ταξης, του καθε μορφωτικου & τεχνολογικου επιπεδου, της καθε ηλικιας απο 5 εως 105 χρονων κοκ.

αμα δεν εχεις καταλαβει ακομα γιατι το linux δεν ξεπερναει -κι ουτε προκειται να ξεπερασει- το 1% χρησης παγκοσμιως  που απο αυτο το 1% το 95% ειναι σε server και μπραβο του, ειναι ασκοπο να κουβεντιαζουμε περαιτερω..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Odyss3us είπε

 

ειναι αδιαφορη η προσωπικη εμπειρια περι λινουξ, περιπτωσιολογικα το τι hardware εκατσε σε σενα και 2-3 φιλους σου δεν αντιπροσωπευει τα δισεκατομμυρια χρηστων παγκοσμιως, της καθε χωρας ξεχωριστα, της καθε κοινωνικης ταξης, του καθε μορφωτικου & τεχνολογικου επιπεδου, της καθε ηλικιας απο 5 εως 105 χρονων κοκ.

αμα δεν εχεις καταλαβει ακομα γιατι το linux δεν ξεπερναει -κι ουτε προκειται να ξεπερασει- το 1% χρησης παγκοσμιως  που απο αυτο το 1% το 95% ειναι σε server και μπραβο του, ειναι ασκοπο να κουβεντιαζουμε περαιτερω..

Συμφωνώ. Αλλά αν μπεις σε forums θα δεις ότι αυτή είναι και η εμπειρία των άλλων που χρησιμοποιούν Linux… Τα τελευταία 7-8 χρόνια τουλάχιστον.

Σπανιες οι περιπτώσεις που κάτι δεν δουλευει. Λιγότερο σπάνιες από αυτές των σύγχρονων Windows.

Τα ποσοστά που αναφέρεις είναι εντελώς λάθος. Καμία σχέση.

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide/

Το Linux έχει 2,81%. Μικρό, αλλά όχι 1%. Μιλάμε πάντα σε desktop. Σε servers το linux έχει την πλειοψηφία. Όχι γιατί είναι καλύτερο λειτουργικό, αλλά γιατί είναι πιο κατάλληλο για servers από το Windows. Σε desktop σου έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα τη γνώμη μου. 

Αν θέλεις σε προκαλώ να σταματήσεις για ένα μήνα να χρησιμοποιείς οποία συσκευή έχει λειτουργικό που στηρίζεται σε Linux/unix και εγώ θα κάνω το ίδιο για τα Windows… Μιλάμε πάντα για προσωπική χρήση. Δηλαδή, θα σου παραδώσω το laptop μου και θα μου δώσεις το κινητό, το τάμπλετ, την τηλεόραση, το Playstation, το smartwatch και ένα σωρό άλλες συσκευές...

Ειμαι 100% σίγουρος ότι δε θα αντέξεις…😄

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι , συνολικά, τα λειτουργικά που στηρίζονται σε Linux είναι πολύ περισσότερο διαδεδομένα από αυτά που στηρίζονται σε Windows. To Linux έχει εισχωρήσει πολύ περισσότερο στη ζωή σου απ' όσο νομίζεις...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι εφαρμογές είναι πλέον διαθέσιμες για Windows 11 σε μορφή Preview (Beta). Προς το παρόν δεν εμφανίζονται στο Microsoft Store και είναι προσβάσιμες μόνο μέσω συνδέσμου και προς το παρόν μόνο στην Αμερική (αλλάξτε τη χώρα). Σύνδεσμοι

Apple Music   Apple TV     Apple Devices

Προς το παρόν για μένα οι εφαρμογές δε δουλεύουν. Σημείωση: Το iTunes κρασάρει με την εγκατάσταση τους.

Περισσότερες πληροφορίες στο subreddit r/Windows11

 

Επεξ/σία από Lefteris2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...