Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένη Gh5 + 3 φακοί G25mm G30mm 12-28mm


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έπεσα πάνω σε μια αγγελία μιας panasonic gh5 με 3 φακούς , cage , μπαταρίες , κάρτες μνήμης κλπ.
Οι φακοί είναι οι lumix g30 f2.8 , g 25mm 1.7 και ένας 12-28mm.

Η κάμερα έχει φθορές εξωτερικά μόνο σύμφωνα με τον πωλητή.

Μπορώ να κάνω έλεγχο απο κοντά.Το θέμα είναι τι να προσέξω ; Δεν έχω δουλέψει ποτέ panasonic κάμερα.

Η τιμή είναι το λιγότερο ύποπτη καθώς είναι στα 500€ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, georgethess είπε

Μην στείλεις ούτε ένα ευρώ, κάτι δεν πάει καλά εδώ, εκτός αν εννοεί 1500 ο πωλητής

Όχι 500 εννοεί.Έχω δυνατότητα να την δώ απο κοντά και να τη δουλέψω για αυτό και ρωτάω τι να προσέξω.

Ο ίδιος είναι φωτογράφος (είπε) οπότε φαντάζομαι τουλάχιστον τα κλικ της κάμερας θα είναι πολλά.Θα ήθελα να ξέρω όμως τι άλλο να δω που σαν άσχετος μπορεί να μου ξεφύγει.

Προφανώς του είπα πως ακόμη και η κακή εξωτερική κατάσταση δεν δικαιολογεί την τιμή.Ο ίδιος απάντησε πως απλά θέλει να τα διώξει γιατί αλλάζει εξοπλισμό.

Η τιμή παραμένει πολύ χαμηλή αλλά το οτι δεν έχει θέμα να βρεθούμε με κάνει να απορώ. 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Καλησπέρα.Έπεσα πάνω σε μια αγγελία μιας panasonic gh5 με 3 φακούς , cage , μπαταρίες , κάρτες μνήμης κλπ.
Οι φακοί είναι οι lumix g30 f2.8 , g 25mm 1.7 και ένας 12-28mm.

Η κάμερα έχει φθορές εξωτερικά μόνο σύμφωνα με τον πωλητή.

Μπορώ να κάνω έλεγχο απο κοντά.Το θέμα είναι τι να προσέξω ; Δεν έχω δουλέψει ποτέ panasonic κάμερα.

Η τιμή είναι το λιγότερο ύποπτη καθώς είναι στα 500€ 

    Προφανώς ο πωλητής γνωρίζει πως η μηχανή έχει δουλέψει αρκετά και την προσφέρει σε ανάλογη τιμή . Σημαντικό είναι να γνωρίζετε τον αριθμό των κλικ και την χρήση video . Αν γνωρίζετε εσείς πώς να μπείτε στο service mode η να σας τα δηλώσει ο ίδιος .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Προφανώς ο πωλητής γνωρίζει πως η μηχανή έχει δουλέψει αρκετά και την προσφέρει σε ανάλογη τιμή . Σημαντικό είναι να γνωρίζετε τον αριθμό των κλικ και την χρήση video . Αν γνωρίζετε εσείς πώς να μπείτε στο service mode η να σας τα δηλώσει ο ίδιος .

Θα δω σίγουρα κάποιο βίντεο online απλά ήθελα και γνώμες απο εδώ.
Όσο δουλεμένη και να είναι στα 500 αγοράζεις τους φακούς.Είναι σαν να δίνει το σώμα δωρεάν.Μπορεί να είναι η μια στις εκατό ευκαιρία αλλά μπορεί να υπάρχουν άλλα θέματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

Θα δω σίγουρα κάποιο βίντεο online απλά ήθελα και γνώμες απο εδώ.
Όσο δουλεμένη και να είναι στα 500 αγοράζεις τους φακούς.Είναι σαν να δίνει το σώμα δωρεάν.Μπορεί να είναι η μια στις εκατό ευκαιρία αλλά μπορεί να υπάρχουν άλλα θέματα.

 

     Μεταχειρισμένη είναι ....... δεν είναι καινούργια . Σε μεταχειρισμένο αντικείμενο μην ψάχνετε εγγυήσεις . 

     Αν ήθελα μία τέτοια μηχανή με 3 φακούς και την έβρισκα στο 500αρικο , θα πήγαινα να την δω ώστε να διαπιστώσω την γενικότερη κατάσταση της και τών φακών , θα την δούλευα εκείνη την στιγμή αφού έχω τέτοια δυνατότητα και θα προχωρούσα .

    Είναι σε μένα το ζήτημα να αποφασίσω τι θέλω , αν θέλω δλδ να προχωρήσω σε αγορά καινούργιας σε ανάλογη τιμή φυσικά η μεταχειρισμένης και πάλι σε ανάλογη τιμή . 

    Εφόσον η μηχανή λειτουργεί και γνωρίζετε για το τυπικό μέρος τον αριθμό των κλικ και τις ώρες βίντεο , αποφασίζετε ανάλογα . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Καλησπέρα.Έπεσα πάνω σε μια αγγελία μιας panasonic gh5 με 3 φακούς , cage , μπαταρίες , κάρτες μνήμης κλπ.
Οι φακοί είναι οι lumix g30 f2.8 , g 25mm 1.7 και ένας 12-28mm.

Η κάμερα έχει φθορές εξωτερικά μόνο σύμφωνα με τον πωλητή.

Μπορώ να κάνω έλεγχο απο κοντά.Το θέμα είναι τι να προσέξω ; Δεν έχω δουλέψει ποτέ panasonic κάμερα.

Η τιμή είναι το λιγότερο ύποπτη καθώς είναι στα 500€ 

Νομίζω πως βρήκα ποια είναι η αγγελία που λες (από Ηράκλειο Κρήτης αν λέμε για την ίδια). Το γεγονός πως το προφιλ είναι κανονικό με προσωπικό υλικό και όχι κάτι σαν το username μου εδώ :P  είναι καλό σημάδι. Διαφωνώ ως προς το κομμάτι της δηλωθείσας κατάστασης ως πάρα πολύ καλής. Το σώμα τουλάχιστον είναι αρκετά ταλαιπωρημένο με σημάδια παντού πέραν της επένδυσης που αναφέρει και ο ίδιος. Τέτοιας κατάστασης σώματα στο MPB και άλλα διαδικτυακά μαγαζιά είναι "well used". Ωστόσο επειδή κατασκευαστικά σα σώμα θεωρείται πολύ καλό αυτό μπορεί να μην επιδρά στη λειτουργικότητα της μηχανής. Για τους φακούς δεν υπάρχουν ξεχωριστές φωτογραφίες αλλά φαίνται σε νορμαλ κατάσταση με καθαρά μπροστινά κρύσταλλα. Αν όντως σε ενδιαφέρει σα μοντέλο και σου φανεί συνεννοήσιμος - φιλικός ο πωλητής στο τσατ ή στο τηλέφωνο δε χάνεις κάτι να τη δεις μπορεί όντως να είναι ευκαιρία και τα όποια προβλήματα να είναι μόνο εξωτερικά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν επαγγελματίες που "ζυγίζουν" με την χρήση. Σου λέει έκανα μέσα σε 5 χρόνια 200 γάμους/βαφτίσεις. Τα έβγαλε τα λεφτά της και έδωσε ότι ήταν να δώσει. Μπορεί να έχει και 200.000+ κλικ ή να είναι κοντά στο όριο που δίνει ο κατασκευαστής για κλικ ή και να το έχει ξεπεράσει κατα πολύ. 

Στα χέρια επαγγελματιών οι κάμερες δεν είναι συλλεκτικά κομματια. Είναι εργαλεία. Η δική του έφτασε σε ένα χρονικό σημείο που 'ισως να θεωρεί πως μπορεί λόγο της πολλής χρήσης να τον προδώσει στην δουλειά. Και αυτό δεν κοστολογείται σε live εκδηλώσεις. Αν του μπήκε στο μυαλό πως πρέπει να φύγει η μηχανή, θα την σπρώξει γρήγορα.

Απο εκει και πέρα οι φακοί που δίνει δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο. Ναι, έχουν μια αξία, αλλά όχι τρελά πράγματα. Μεταχειρισμένοι όλοι δεν πιάνουν πάνω απο 200-250 ευρώ.

Λογικη την βρίσκω την τιμή αν είναι απο επαγγελματία. Αν σε ενδιαφέρει η μηχανή την ελέγχεις και αναλόγως πράττεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, pifilos είπε

Νομίζω πως βρήκα ποια είναι η αγγελία που λες (από Ηράκλειο Κρήτης αν λέμε για την ίδια). Το γεγονός πως το προφιλ είναι κανονικό με προσωπικό υλικό και όχι κάτι σαν το username μου εδώ :P  είναι καλό σημάδι. Διαφωνώ ως προς το κομμάτι της δηλωθείσας κατάστασης ως πάρα πολύ καλής. Το σώμα τουλάχιστον είναι αρκετά ταλαιπωρημένο με σημάδια παντού πέραν της επένδυσης που αναφέρει και ο ίδιος. Τέτοιας κατάστασης σώματα στο MPB και άλλα διαδικτυακά μαγαζιά είναι "well used". Ωστόσο επειδή κατασκευαστικά σα σώμα θεωρείται πολύ καλό αυτό μπορεί να μην επιδρά στη λειτουργικότητα της μηχανής. Για τους φακούς δεν υπάρχουν ξεχωριστές φωτογραφίες αλλά φαίνται σε νορμαλ κατάσταση με καθαρά μπροστινά κρύσταλλα. Αν όντως σε ενδιαφέρει σα μοντέλο και σου φανεί συνεννοήσιμος - φιλικός ο πωλητής στο τσατ ή στο τηλέφωνο δε χάνεις κάτι να τη δεις μπορεί όντως να είναι ευκαιρία και τα όποια προβλήματα να είναι μόνο εξωτερικά. 

Σωστά , αυτή η αγγελία είναι.

Δεν έγραψα ή τουλάχιστον δεν ήθελα να γράψω καλή κατάσταση αλλά κακή.Η κάμερα έχει φουσκώματα στην επένδυση ναι και φθορές περιμετρικά.Το αισθητικό δεν με πειράζει.Ο πωλητής είναι ευγενέστατος.Ίσως να είναι καλή ευκαιρία.Σίγουρα θα την δώ απο κοντά.

Απλά όπως έγραψα και πάνω ακόμη και με τις όποιες εξωτερικές φθορές η τιμή και πάλι είναι δελεαστική.Δεν έχω βρεί καν σκέτο σώμα GH5 που να πλησιάζει στα χρήματα αυτά.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Δεδομένου ότι δεν θέλω να την πετάξω στο χρόνο τι αριθμό κλικ θα λέγατε πως είναι απαγορευτικό ? Επίσης απο αυτά που μου έχει πει την χτησημοποιεί κυρίως για βίντεο.Σε αυτή την περίπτωση τι ελέγχουμε ? Μπορεί η κάμερα πχ να έχει λίγα κλικ αλλά άπειρες ώρες καταγραφής.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Σωστά , αυτή η αγγελία είναι.

Δεν έγραψα ή τουλάχιστον δεν ήθελα να γράψω καλή κατάσταση αλλά κακή.Η κάμερα έχει φουσκώματα στην επένδυση ναι και φθορές περιμετρικά.Το αισθητικό δεν με πειράζει.Ο πωλητής είναι ευγενέστατος.Ίσως να είναι καλή ευκαιρία.Σίγουρα θα την δώ απο κοντά.

Απλά όπως έγραψα και πάνω ακόμη και με τις όποιες εξωτερικές φθορές η τιμή και πάλι είναι δελεαστική.Δεν έχω βρεί καν σκέτο σώμα GH5 που να πλησιάζει στα χρήματα αυτά.

Το αισθητικό κομμάτι είναι αρκετά σημαντικό κατά τη μεταπώληση για την πλειοψηφία εξού και η τιμή κατά τη γνώμη μου. Ακόμα και άψογα λειτουργική να είναι γνωρίζει και ο ίδιος πως δεν μπορεί να ζητήσει πάρα πολλά χρήματα όταν εξωτερικά φαίνεται σα χαλασμένη. Ωστόσο ναι παραμένει αρκετά χαμηλή η τιμή συμφωνώ. Σώμα σε πραγματικά πολύ καλή κατάσταση βλέπω και εγώ στα 700+ είτε στο marketplace είτε σε MPB κλπ. Εφόσον είναι και νορμαλ ο άνθρωπος τσέκαρε την και αναλόγως. 

48 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Δεδομένου ότι δεν θέλω να την πετάξω στο χρόνο τι αριθμό κλικ θα λέγατε πως είναι απαγορευτικό ? Επίσης απο αυτά που μου έχει πει την χτησημοποιεί κυρίως για βίντεο.Σε αυτή την περίπτωση τι ελέγχουμε ? Μπορεί η κάμερα πχ να έχει λίγα κλικ αλλά άπειρες ώρες καταγραφής.

Θα έλεγα πάντως πως εφόσον θες να την κρατήσεις καιρό ίσως θα ήταν καλύτερο να δεις και κάποια σε καλύτερη κατάσταση. Το λέω κυρίως επειδή δεν ξέρω σε τι συνθήκες θα τη χρησιμοποιήσεις και αν π.χ. λόγω φθοράς αντέχει ακόμα σε υγρασία κλπ. Αν όμως είναι περιοερισμένο το budget σου τότε ναι δες και αυτή. Λογικά μιας και έχει smallrig cage μαζί όντως για βίντεο θα την είχε κυρίως.  Δυστυχώς δεν έχω κάποια επαφή με μηχανές που έχουν χρησιμοποιηθεί για βίντεο οπότε δεν έχω ιδέα τι φθορά προκαλεί. Τα κλικ με μηχανικό κλείστρο τουλάχιστον μάλλον θα είναι λίγα. Αν μπορείς να βρεις κάποιο μαγαζί στο Ηράκλειο που να εμπιστεύεσαι ίσως είναι ασφαλέστερο να τη δουν και εκεί. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Σωστά , αυτή η αγγελία είναι.

Δεν έγραψα ή τουλάχιστον δεν ήθελα να γράψω καλή κατάσταση αλλά κακή.Η κάμερα έχει φουσκώματα στην επένδυση ναι και φθορές περιμετρικά.Το αισθητικό δεν με πειράζει.Ο πωλητής είναι ευγενέστατος.Ίσως να είναι καλή ευκαιρία.Σίγουρα θα την δώ απο κοντά.

Απλά όπως έγραψα και πάνω ακόμη και με τις όποιες εξωτερικές φθορές η τιμή και πάλι είναι δελεαστική.Δεν έχω βρεί καν σκέτο σώμα GH5 που να πλησιάζει στα χρήματα αυτά.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Δεδομένου ότι δεν θέλω να την πετάξω στο χρόνο τι αριθμό κλικ θα λέγατε πως είναι απαγορευτικό ? Επίσης απο αυτά που μου έχει πει την χτησημοποιεί κυρίως για βίντεο.Σε αυτή την περίπτωση τι ελέγχουμε ? Μπορεί η κάμερα πχ να έχει λίγα κλικ αλλά άπειρες ώρες καταγραφής.

     Είχα αγοράσει D200 με 285.000 κλικ , ρημάδι εξωτερικά , πολύ φθηνά και βαρουσε αλύπητα ! 

     Θα αγόραζα κάτι με μεγάλο αριθμό κλικ ΜΟΝΟΝ αν το ήθελα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και φυσικά γιατί θα το έβρισκα σε πολύ καλή τιμή , έχοντας πάντα στην πίσω πλευρά του κεφαλιού ότι ....... ναι , μπορεί να πει το ποίημα . Το έχω κάνει πολλές φορές . Τις περισσότερες μου προέκυψε , όχι όλες . Φυσικά ποτέ δεν θα έμενα στην ζητούμενη τιμή , αλλά θα έκανα την πρόταση μου ( παζάρια κατ' άλλους ) . 

   Σήμερα που μιλάμε έχω στα χέρια μου κάτι παρόμοιο !!! Κι' ο Θεός βοηθός ...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...