Προς το περιεχόμενο

iPad Pro 6ης γενιάς με Μ2 SoC και σημαντικά μεγαλύτερη τιμή


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Chef_Alexander είπε

Περίμενα να δω εάν το νέο μοντέλο (τουλάχιστον για τη σειρά Pro) θα υιοθετούσαν την Dynamic Island όπως στο πρόσφατο iPhone 14 ώστε να δικαιολογήσω τα επιπλέον χρήματα και να αναβαθμιστώ από το 11άρι Pro του 2018. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο θα δώσω λιγότερα και θα πάρω του 2021 με τον M1. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν ακόμα προγράμματα που να αξιοποιούν στο έπακρο την άφθονη επεξεργαστική δύναμη που διαθέτουν τα μοντέλα της σειράς Pro (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του λειτουργικού iPad OS)

Και καλά θα κανεις. Επειδή είχα και εγώ το 11αρι, αν αντέχεις το βάρος προτείνω να πάρεις το 13αρι με τον Μ1. Θα πάθεις πλάκα από την οθόνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, S2Katana είπε

Και καλά θα κανεις. Επειδή είχα και εγώ το 11αρι, αν αντέχεις το βάρος προτείνω να πάρεις το 13αρι με τον Μ1. Θα πάθεις πλάκα από την οθόνη. 

Ούτε στο μυαλό μου να ήσουν. Αυτό ακριβώς έχω κατά νου να κάνω. Αν και το 11άρι με έχει βολέψει απίστευτα στο θέμα της φορητότητας, παρόλα αυτά είμαι λάτρης των μεγάλων οθονών και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ανέβω σε διαστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Chef_Alexander είπε

Ούτε στο μυαλό μου να ήσουν. Αυτό ακριβώς έχω κατά νου να κάνω. Αν και το 11άρι με έχει βολέψει απίστευτα στο θέμα της φορητότητας, παρόλα αυτά είμαι λάτρης των μεγάλων οθονών και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ανέβω σε διαστάσεις. 

Έχει μεγάλη διαφορά σε όλα. Θα σε ξενίσει λίγο το βάρος στην αρχή αλλά σε όλα τα άλλα είναι +50% και η οθόνη +90%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, S2Katana είπε

Έχει μεγάλη διαφορά σε όλα. Θα σε ξενίσει λίγο το βάρος στην αρχή αλλά σε όλα τα άλλα είναι +50% και η οθόνη +90%.

Ελπίζω να καταφέρω σύντομα να πουλήσω το δικό μου ώστε να το πάρω. Είμαι σίγουρος ότι θα δω μεγάλη διαφορά και όχι δεν με ενοχλεί το επιπλέον βάρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chef_Alexander είπε

Περίμενα να δω εάν το νέο μοντέλο (τουλάχιστον για τη σειρά Pro) θα υιοθετούσαν την Dynamic Island όπως στο πρόσφατο iPhone 14 ώστε να δικαιολογήσω τα επιπλέον χρήματα και να αναβαθμιστώ από το 11άρι Pro του 2018. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο θα δώσω λιγότερα και θα πάρω του 2021 με τον M1. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν ακόμα προγράμματα που να αξιοποιούν στο έπακρο την άφθονη επεξεργαστική δύναμη που διαθέτουν τα μοντέλα της σειράς Pro (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του λειτουργικού iPad OS)

Πλάκα μας κάνεις τώρα.... Ευτυχώς που το ipad pro δεν υιοθέτησε αυτό το έκτρωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, cmvrgr είπε

Αν είχε OSx θα άξιζε όχι με αυτό το ηλίθιο IPADos. Η apple συντηρεί μια απαράδεκτη κατάσταση για να το διαχωρίζει απο το macbook.

Μπορούσαν να έχουν τη δυνατότητα να φορτώνει το ανάλογο skin όπως πχ αυτό που κάνει το samsung dex.

Ακόμα θα έπρεπε να δίνει τη δυνατότητα να κάνεις τηλεφωνικές κλήσεις μέσω της  SIM όπως κάνει η σειρά  Samsung Galaxy tab S8.

Δεν μπορεί να σε υποχρεώνει να αγοράζεις και iPhone μαζί είναι ξεπερασμένο πια.

Κρίμα.

Πάντως μιλάμε για βράχο το ipad air 2020 σε προγράμματα που ξεχειλίζουν από memory leaks όπως το teams.

Σε mac os μετά από καμιά ώρα τα έχει φτύσει το teams (macbook pro 16 2019).

Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση στα m macbook.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα πρέπει να φτιάξουν επιτέλους στο λογισμικό είναι να σταματήσουν  το auto pause αν παίξει ήχος απο δεύτερη εφαρμογή (πχ αν βλεπεις youtube ή ακους spotify  και σκρολάρεις πανω απο μια διαφημιση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Μα έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να κάνει throttle στο ipad.

Ευτυχώς πήρα το Μ1 τον Μάρτιο σε "φυσιολογική" τιμή. 

Σειρά έχει το Mac mini τώρα, με μια αύξηση 300-400€ λογικά.

Καλά με τις τιμές Ευρώπη δεν έχει κανένα νόημα. +400€(βλέπω ~1100 το 13(2021) στο amazon) για m2 και wife 6E εκτός αν μου ξέφυγε και κάτι άλλο. 

Για τον 1 στο εκατομμύριο που δεν του έφτανε ο m1 δηλαδή.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Πλάκα μας κάνεις τώρα.... Ευτυχώς που το ipad pro δεν υιοθέτησε αυτό το έκτρωμα...

Αγαπητέ γούστα είναι αυτά. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Περί ορέξεως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχέτως εταιρίας, αυτά τα λεφτά για 11 ίντσες, δεν θα τα έδινα ούτε δαρμένος... 6.5 είναι τα κινητά - αυτό είναι αλλο μισό κινητό...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Chef_Alexander είπε

Αγαπητέ γούστα είναι αυτά. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Περί ορέξεως!!!

Έχουν γραφτεί τόσα πολλά για το νησί της Apple….

Εάν κάτσεις και σκεφτείς ότι σε μόνιμη βάση θα έχεις ένα λερωμένο τηλέφωνο επάνω γεμάτο δαχτυλιές τι να πω γούστο σου και καπέλο σου… Προσωπικά προτιμώ την όσο πιο δυνατόν φουλ σκριν εμπειρία, Έκανα καιρό να συνηθίσω την infinity ο οθόνη μου…. Όχι αυτό το τσίρκο που βλέπω στο μήλο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Eloy said:

Ασχέτως εταιρίας, αυτά τα λεφτά για 11 ίντσες, δεν θα τα έδινα ούτε δαρμένος... 6.5 είναι τα κινητά - αυτό είναι αλλο μισό κινητό...

Άλλα δυόμισι περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Άλλα δυόμισι περίπου.

Εννοούσα την διαγώνιο...  6.5 +4.5 = 11... Εσύ εννοείς την συνολική επιφάνεια... και οι δυό δίκιο έχουμε...εσύ έχεις περισσότερο... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει ένα iPad Pro το 2017 αν θυμάμαι καλά. Εχουν περάσει 5 χρόνια και άπειρες ώρες με το iPad να δουλεύει σαν σκυλί. Σε κάποια ταξίδια που κράτησαν μέχρι και 2 μήνες, είχε αντικαταστήσει πλήρως το λαπτοπ. Σε μερικές μέρες, αυτό το 5-νταετίας iPad θα πάρει το νέο iPadOS16 μιας και η Apple το υποστηρίζει ακόμα!.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως, ναι είναι μια ακριβη αγορά. Ναι, κοστίζει ένα σκασμό λεφτά, αλλά αν προσπαθήσεις να το δείς με πιο ψυχρό μάτι, το συνολικό κόστος χρήσης δεν είναι τραγικό, αν κρατήσεις το μηχάνημα που καλύπτει τις ανάγκες σου (και δώστε σημασία σε αυτό το "καλύπτει τις ανάγκες σου") για 4-5 χρόνια. Πόσοι άλλαξαν tablets μέσα σε 5 χρόνια; Ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών άλλαξαν τουλάχιστον 1 φορά. Αν η αλλαγή έγινε γιατί το software εμπόδιζε μια σημαντική λειτουργία, τότε οκ, επρεπε να γίνει. Αλλά αν το δεις μακροσκοπικά, η μετάβαση από A1X σε Μx είναι η μόνη που θα δικαιολογούσε μια αλλαγή. Όλα τα υπολοιπα improvements είναι χάντρες για ιθαγενείς. 

Το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω το iPad μου με ένα 12.9" Μ1. Θα κοστίσει λιγότερο και θα έχω το 95% της απόδοσης - ίσως και περισσότερο - του Μ2. Η black friday πλησιάζει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...