Προς το περιεχόμενο

Apple TV 4K 2022 με A15 Bionic SoC και με πιο ανταγωνιστική τιμή


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, svanakas είπε

Περίμενα μήπως έχει υποστήριξη σε truehd της Dolby αλλά απογοητευτικά! Υποτίθεται ένα premium player απευθύνεται σε premium tv και receiver αρα το να μου δώσει το hdr10+ και τον Α15 είναι άχρηστα χωρίς τον premium ήχο στις ταινίες! Αν και θεωρώ ότι κάνει καλύτερα την δουλειά στο streaming από τα Xiaomi κτλ δυστυχώς σε ήχο για ένα ολοκληρωμένο home cinema εξακολουθεί να μην είναι η σωστή αγορά μόνο και μόνο λόγο υποστήριξης ήχου! Apple το hardware υπάρχει γιατί κολλάς στις άδειες με την Dolby? Γιατί να επικεντρωθείτε στο arcade όταν με 250-300 παίρνει κάποιος Xbox series s?

"Apple TV 4K doesn't support Atmos TrueHD natively. Instead Apple TV 4K supports Atmos Dolby Digital+ for input, as that is what streaming services use. Infuse on Apple TV will decode Atmos TrueHD into PCM Multichannel, but stripped from Atmos meta data, so you get 7.1 or 5.1."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

"Apple TV 4K doesn't support Atmos TrueHD natively. Instead Apple TV 4K supports Atmos Dolby Digital+ for input, as that is what streaming services use. Infuse on Apple TV will decode Atmos TrueHD into PCM Multichannel, but stripped from Atmos meta data, so you get 7.1 or 5.1."

Άλλο loosless 7.1 και 5.1 και άλλο 7.1.Χ και 5.1.Χ. Loosless Atmos όπως truehd Atmos δεν εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, svanakas είπε

Άλλο loosless 7.1 και 5.1 και άλλο 7.1.Χ και 5.1.Χ. Loosless Atmos όπως truehd Atmos δεν εχει!

Ναι προφανώς! Εξηγώ απλά τι μπορεί να κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Από την άλλη το περιεχόμενο αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά σχεδόν σε streaming υπηρεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ναι προφανώς! Εξηγώ απλά τι μπορεί να κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Από την άλλη το περιεχόμενο αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά σχεδόν σε streaming υπηρεσία. 

Θα συμφωνήσω, για streaming είπα κάνει καλύτερα την δουλειά από ότι κυκλοφορεί εκεί έξω. Για αναπαραγωγή όμως ταινιών από nas το Nvidia Shield ειναι λιγο πιο ολοκληρωμενο απο αποψη ηχου δυστυχως εκτος αν υπαρξει software update στο μελλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Δεν είναι τόσο απλό όσο νομιζεις. Και το mrmc που υπάρχει δεν το θεωρώ καλή εναλλακτική για το Kodi. Αλλά αναγκαστικά το χρησιμοποιώ.

Δηλαδή τι προβλήματα παρουσιάζει που πρέπει να ξεπεράσεις; γιατί πήγες στο mrmc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Ναι, όντως δεν υπάρχει για Cosmote TV -δεν ξέρω για ΕΟΝ

Νόμιζα πως οτι application υπήρχε για iPhone – iPad θα υπήρχε και για το Apple TV. Μεγάλη μπούρδα που (δεν) ισχυει...

Άσχετο: ούτε kodi υπάρχει;

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, Haris1977 said:

Άσχετο: ούτε kodi υπάρχει;

  

2 hours ago, li@m said:

Παίρνει και KODI βλέπω! https://kodi.tv/download/tvos

Βρε μπας και γίνει η πρώτη μου συσκευή με το φαγωμένο μήλο πάνω;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το είδα. Το ρώτησα ομως επειδή ένας φίλος νωρίτερα είπε πως δεν είναι τόσο απλό (υποθέτω να το εγκαταστήσεις;)

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6 σελίδες σχόλια ήδη, θα χεστεί στο τάλαρο πάλι η Apple! Είναι δύσκολο να αντισταθείς στον A15 σε συσκευή κάτω από €200! 

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη Chromecast with Google TV το οποίο είναι εξαιρετικό όπως ειπώθηκε. Αλλά και αυτό σπάνια το χρησιμοποιώ αφού είμαι μονίμως στο PC. Κοινώς το θέλω και μπορεί να το πάρω αλλά δεν το χρειάζομαι και σπάνια θα το χρησιμοποιήσω!

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, whoever81 said:

6 σελίδες σχόλια ήδη, θα χεστεί στο τάλαρο πάλι η Apple! Είναι δύσκολο να αντισταθείς στον A15 σε συσκευή κάτω από €200! 

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη Chromecast with Google TV το οποίο είναι εξαιρετικό όπως ειπώθηκε. Αλλά και αυτό σπάνια το χρησιμοποιώ αφού είμαι μονίμως στο PC. Κοινώς το θέλω και μπορεί να το πάρω αλλά δεν το χρειάζομαι και σπάνια θα το χρησιμοποιήσω!

Δεν ήξερα ότι ο αριθμός των post στο insomnia είναι βαρόμετρο για τις πωλήσεις της apple😋

Πέραν της πλάκας νομίζω ότι είναι η πιο καλή συσκευή από αυτές που ανακοινώθηκαν χτες και μάλλον το αξίζει. Όλες οι άλλες έχουν πάνω τους τόσο "στρατηγική  apple" που σε πιάνει μια αναγούλα.

Αυτό τουλάχιστον είναι premium αλλά τίμια κοστολογημένο. Έβαλε και το usb στο remote που είναι πιασάρικο για τους haters του lightning. Και Ελλάδα πάντως αν είχε εφαρμογές ελληνικών παρόχων περιεχομένου θα πήγαινε μπάλα. Σίγουρα αξίζει το ακριβό μοντέλο, όχι για το storage, αλλά για το ethernet και το thread....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, li@m είπε

Δηλαδή τι προβλήματα παρουσιάζει που πρέπει να ξεπεράσεις; γιατί πήγες στο mrmc?

Γιατι το Kodi δεν υπάρχει σε iOS επίσημα. Χρειάζεσαι το xcode και το app signer. Δες εδώ πχ.

Δηλαδή δεν είναι "απλά κάνω install ένα αρχείο και τέλος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ούτε cosmote ούτε eon εφαρμογές αλλά της eon τουλάχιστον  υποστηρίζει airplay. Όσο για kodi ξεχάστε το, βολευτείτε με το mrmc ή το infuse 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...