Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο HDMI 2.0 - 7 μέτρα


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα, ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Πριν λίγες ημέρες ήρθε στα χέρια μου μία τηλεόραση 55" 4K και συγκεκριμένα το μοντέλο UE55TU7172 της Samsung. Πριν είχα μία Panasonic Viera TX-P46S20, όπου όπως είναι λογικό είχε ανάλυση 1920x1080.

Το PC το έχω στο σαλόνι όπου για να το συνδέσω με την τηλεόραση, χρησιμοποιώ καλώδιο HDMI 2.0 7.5 μέτρων. Συγκεκριμένα το καλώδιο που έχω είναι το     
POWERTECH καλώδιο HDMI 2.0 CAB-H099 prime, 4k 3D, Copper, μαύρο, 7.5m. Το ίδιο καλώδιο είχα και με την προηγούμενη τηλεόραση (Panasonic).

Το ζήτημα που έχει προκύψει, είναι πως παρόλο που το καλώδιο λέει πως είναι HDMI 2.0, δεν μπορεί να λειτουργήσει ως τέτοιο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να έχω τις ρυθμίσεις που χρειάζονται.
Συγκεκριμένα δεν μπορώ να βάλω RGB και μάλιστα στο Full, ούτε να επιλέξω την επιλογή HDR μέσα από τα Windows.
Βάζοντας μικρότερο καλώδιο HDMI 2.0, όλα είναι όπως πρέπει.

Παρακάτω βλέπετε πως εμφανίζεται στην τηλεόραση. Αν βάλω 30Hz και όχι 60Hz, έχω επιλογή για RGB (Full) αντί για YCbCr420 Limited. Όπως αν βάλω και μικρότερο καλώδιο. Στο PC που είναι με Display Port, είναι όλα όπως πρέπει.

Έχω ρυθμίσει τις θύρες τις τηλεόρασης για HDMI Plus σήμα όπως το αναφέρει, ώστε να δέχεται μεγαλύτερο Bandwidth και να έχω HDR, κλπ, αλλά δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί η ζεύξη και κάνει διακοπές, αν τελικά τα καταφέρει, σβήνει στιγμιαία, κάνει σπασίματα, κλπ.

Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο HDMI 2.0, ίδιου μήκους και τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.

Αντιλαμβάνομαι πως λόγω μήκους προκύπτει πρόβλημα, από την άλλη όμως, το καλώδιο από τη στιγμή που είναι Rated για HDMI 2.0, θα έπρεπε να λειτουργεί. Θα έπρεπε να μπορεί να είναι 18Gbit.

Έχει κάποιος μήπως κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω;
Κάποιος ενισχυτής ή κάποιο δοκιμασμένο καλώδιο;

Ευχαριστώ.

HDMIConnectionTV (Medium).png

DPConnectionPC (Medium).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...