Προς το περιεχόμενο

γνήσια κ συμβατά μελάνια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Τα canon όμως έχουν μέσα σφουγκαρια (πολύ) κατώτερης ποιότητας από τα γνήσια

Αλλο ένα ελάτωμα που έχει παρατηρηθεί είναι ότιόταν είναι στα τελειώματα 2-3 μελάνια κάπου μπερδεύονται και δείχνουν άλλα αντί άλλων.

Τα ακούω αυτά που λες και σε ευχαριστώ, όμως οφείλω να σε ρωτήσω, ποιά είναι αυτά τα canon που αναφέρεις πως έχουν κατώτερης ποιότητας σφουγγάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, zoranb είπε

Τα ακούω αυτά που λες και σε ευχαριστώ, όμως οφείλω να σε ρωτήσω, ποιά είναι αυτά τα canon που αναφέρεις πως έχουν κατώτερης ποιότητας σφουγγάρια;

ΟΛΑ τα refilable που έχουν σφουγγάρια είναι κατώτερης ποιότητας από τα γνήσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το καταλαβαίνω, κ λογικό μου φαίνεται, αλλά φωτογραφίζεις όλα τα υπολοιπα εκτός από τα refillable της Epson, λέγοντας πως έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Οι λόγοι είναι 2.....

Κατ αρχήν εάν ήταν epson ο εκτυπωτής θα σου έλεγα δοκίμασε τα.

Τα canon όμως έχουν μέσα σφουγκαρια (πολύ) κατώτερης ποιότητας από τα γνήσια

και μετά από 2-3 γεμίσματα θα έχεις μειωμένο flow rate.

Aυτό συνεπάγεται από διαφορές στην τονικότητα εώς να κάψεις την κεφαλή.

Αλλο ένα ελάτωμα που έχει παρατηρηθεί είναι ότιόταν είναι στα τελειώματα

2-3 μελάνια κάπου μπερδεύονται και δείχνουν άλλα αντί άλλων.

Σε Epson δεν ισχύουν αυτά. Δουλεύουν κανονικά όπως πρέπει (τουλάχιστον στον δικό μου)

Επίσης έχουν ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Επειδή είναι διάφανο το δοχείο βλέπεις που βάζεις το χρώμα και δεν υπάρχει πιθανότητα να τρυπήσεις την μεμβράνη (επειδη τα δοχεία Epson έχουν μεμβράνη που κρατάει το υγρό και όχι σφουγγάρι)

Σε canon δεν έχω δουλέψει προσωπικά τέτοιο σύστημα για να ξέρω τι συμβαίνει, αλλά αυτό με τα σφουγγάρια τους μου ακούγεται plausible είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Σε canon δεν έχω δουλέψει προσωπικά τέτοιο σύστημα για να ξέρω τι συμβαίνει, αλλά αυτό με τα σφουγγάρια τους μου ακούγεται plausible είναι η αλήθεια.

Γιατί σου ακούγεται αληθοφανές το ππρόβλημα για τα canon refillable που αναφέρει ο gatos, δεν κατάλαβα πώς το συμπεραίνεις!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί σου ακούγεται αληθοφανές το ππρόβλημα για τα canon refillable που αναφέρει ο gatos, δεν κατάλαβα πώς το συμπεραίνεις!

Επειδή έχουν σφουγγάρι μέσα. Θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο. Στους Epson δεν παρεμβάλεται σφουγάρι πάνω απο το ακροφύσιο. Φεύγει κανονικά υγρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Σε Epson δεν ισχύουν αυτά. Δουλεύουν κανονικά όπως πρέπει (τουλάχιστον στον δικό μου)

Επίσης έχουν ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Επειδή είναι διάφανο το δοχείο βλέπεις που βάζεις το χρώμα και δεν υπάρχει πιθανότητα να τρυπήσεις την μεμβράνη (επειδη τα δοχεία Epson έχουν μεμβράνη που κρατάει το υγρό και όχι σφουγγάρι)

Ετσι ακριβώς....🙂

4 ώρες πριν, zoranb είπε

Αυτό το καταλαβαίνω, κ λογικό μου φαίνεται, αλλά φωτογραφίζεις όλα τα υπολοιπα εκτός από τα refillable της Epson, λέγοντας πως έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα;

ΟΛΑ τα refilable που έχουν σφουγγάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου πάντως είναι να μην τα βάζουμε όλα σε ένα καλάθι. Υπάρχουν ποιότητες κ ποιότητες, άλλα φτιάχνονται στον Α προμηθευτή, άλλα στον Β, Γ κλπ  κλπ, εκτός κ εάν έχεις εντοπίσει πως όλα τα cartridges για τα Canon, έχουν τα ίδια προβλήματα... αυτό εννοείς;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Γνώμη μου πάντως είναι να μην τα βάζουμε όλα σε ένα καλάθι. Υπάρχουν ποιότητες κ ποιότητες, άλλα φτιάχνονται στον Α προμηθευτή, άλλα στον Β, Γ κλπ  κλπ, εκτός κ εάν έχεις εντοπίσει πως όλα τα cartridges για τα Canon, έχουν τα ίδια προβλήματα... αυτό εννοείς;

Ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα με κατασκευαστή refillable και με διαβεβαίωσε πως προμηθεύεται από διάφορα εργοστάσια κ ουδέποτε έχει παρατηρήσει κάποιο τέτοιο θέμα με τα της Canon (ξέρω ακούγομαι σαν εργαζόμενος της Canon τώρα αλλά αυτό μου είπε).
Βρε #gatos74, οκ μπορεί να υπάρχει τέτοιο θέμα που περιέγραψες, δεν το αρνούμαι αλλά δεν θα έλεγα πως ίσως κ να μην ισχύει για όλα τα refillable cartridges γιατί μπορεί να υπάρχουν ποιότητες κ ποιότητες στα σφουγγαράκια αυτά... πιστεύεις πως όχι;
Eσύ έχεις χρησιμοποιήσει διάφορες μάρκες κ όλες είχαν πρόβλημα κ υποστηρίζεις αυτά που λες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Επικοινώνησα με κατασκευαστή refillable και με διαβεβαίωσε πως προμηθεύεται από διάφορα εργοστάσια κ ουδέποτε έχει παρατηρήσει κάποιο τέτοιο θέμα με τα της Canon (ξέρω ακούγομαι σαν εργαζόμενος της Canon τώρα αλλά αυτό μου είπε).
Βρε #gatos74, οκ μπορεί να υπάρχει τέτοιο θέμα που περιέγραψες, δεν το αρνούμαι αλλά δεν θα έλεγα πως ίσως κ να μην ισχύει για όλα τα refillable cartridges γιατί μπορεί να υπάρχουν ποιότητες κ ποιότητες στα σφουγγαράκια αυτά... πιστεύεις πως όχι;
Eσύ έχεις χρησιμοποιήσει διάφορες μάρκες κ όλες είχαν πρόβλημα κ υποστηρίζεις αυτά που λες;

.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, zoranb είπε

Κ αυτός δεν απάντησε!

Αγαπητέ φίλε, ελπίζοντας πως δεν παρακάμπτω άκομψα τους φίλους gatos74 και highpriest, η γνώμη μου είναι ότι οι συμβουλές τους είναι χρυσάφι. Και ο πρώτος σου εξήγησε τι συμβαίνει με τα μελάνια και το επαναγέμισμα και ο δεύτερος ανέλυσε ότι όταν το "ψειρίζεις" τόσο, το "περίσσο χαλάει το ίσο" (κρητική παροιμία). Οι δρόμοι είναι λοιπόν δύο: είτε επαναγεμίζεις σύμφωνα με τις οδηγίες που σου έδωσαν είτε αγοράζεις αξιόπιστα συμβατά και προχωράς. Σ' αυτή την κατηγορία εκτυπωτών τα πράγματα είναι απλά: Κάνεις χρήση με όποιον τρόπο επιθυμείς έχοντας πάντα υπόψη ότι "όσο αντέξει - So far, so good".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/10/2022 στις 8:55 ΜΜ, gatos74 είπε

Οχι, να πάρεις reseter και να έχεις τα γνήσια cartridges.

Δεν είναι κακή η πρόταση αυτή πάντως. Το λες για να υπάρχουν και να χρησιμοποιώ τα γνήσια pads ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δεν είναι κακή η πρόταση αυτή πάντως. Το λες για να υπάρχουν και να χρησιμοποιώ τα γνήσια pads ε;

Ναι....εάν βέβαια εαν είσαι προσεκτικός (μην αδειάσεις εντελώς κανένα μελάνι και συνεχίσεις να τυπώνεις) εσύ που έχεις εμπειρία από αναγόμωση δέν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...