Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η πρώτη ενημέρωση "Moment" για τα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ναι, κατάλαβα τι λες. Όμως μιλάω για fully fledged UI. Παράδειγμα. Είσαι σε Surface tablet; Όλα καλά, έχεις τα μεγάλα εικονίδιά σου, τις ρυθμίσεις σου, τα κουμπάκια σου για touchscreen κλπ. Διαβάζει το σύστημα ότι κουμπώνεις ποντίκι, keyboard ή/και οθόνη; Να σου δίνει τις επιλογές στις ρυθμίσεις π.χ να βλέπεις τους τίτλους των εφαρμογών στην taskbar. Ή να γυρνάει κατευθείαν το μενού του δεξιού κλικ σε compact full menu αντί για αυτό που είναι τώρα. Ή να αναπροσαρμόζει το UI (μιλάω για compact κουμπιά, όχι απλά να κάνει stretch την εφαρμογή) των εφαρμογών για να έχεις περισσότερες πληροφορίες Θα μπορούσε δηλαδή είτε να σου "ξεκλειδώνει" τις επιλογές ανάλογα με τη χρήση, είτε σου δίνει κάποια προεπιλεγμένα UI και να σε ρωτάει ποιο θες να χρησιμοποιήσεις (και με τις αντίστοιχες επιλογές). Τώρα παλεύει να τα χωρέσει όλα σε ένα και τελικά δεν πετυχαίνει τίποτα. Κάνει το ανάποδο δηλαδή.


δεν μπορεις να κατηγορησεις τη Microsoft γιαυτο, γιατι αυτο ειναι το μεγαλο στοιχημα της και κινειται στο σωστο δρομο
σε αντιθεση με την Apple που σε Macbook/Tablet με το ιδιο hardware, στο ενα εχει MacOs και στο αλλο ipadOS για να αρμεγει τους χρηστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Μίλα ελεύθερα, θα κάνει καλό στα δικά σου νεύρα.

Αφήνω τον χρόνο να μιλήσει. Τα έχω γράψει και παλαιότερα. Έχω πέσει μέσα σχεδόν σε όλα. 
Και του χρόνου με το windows 12 πάλι εδώ θα είστε να προσπαθείτε να δικαιολογήσετε , αυτό που δεν θέλετε να παραδεχτείτε. Το windows OS έχει αλλάξει 7 φορές εμφάνιση τουλάχιστον , την τελευταία 20 ετια. Το Mac OS ζήτημα είναι να έχει αλλάξει ουσιαστικά , μια φορά . Αυτό τα λέει όλα. Οποιοσδήποτε δεν το δέχεται ως γεγονός , απλά εθελοτυφλεί και συζήτηση μαζί του είναι ΜΑΤΑΙΗ.Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Το windows OS έχει αλλάξει 7 φορές εμφάνιση τουλάχιστον , την τελευταία 20 ετια. Το Mac OS ζήτημα είναι να έχει αλλάξει ουσιαστικά , μια φορά . Αυτό τα λέει όλα.

Θα συμφωνήσω χαχαχαχα!!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

To 2024 νομίζω.

Κάποιες αλλαγές δεν μπορεί να τις κρατήσει κάτω από το ίδια ονομασία. Η ονομασία με την αρίθμηση δεν έχει μέλλον. Ήδη το update πήρε και όνομα (moment) . Το 2024 δεν θα έχει αριθμό στην ονομασία του. Ή μάλλον ο αριθμός δεν θα είναι το κύριο στοιχείο προώθησης , όπως δηλαδή και στο Mac OS , που προωθείται περισσότερο ως Ventura παρά ως Mac OS 13.

Όποτε και το 12 παίζεται …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, atheatos said:

Όποτε και το 12 παίζεται …

Δεν μιλάω για τον αριθμό αλλά για το πότε θα βγουν τα "νέα" Windows, μιας και γύρισαν πάλι σε 3ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν μιλάω για τον αριθμό αλλά για το πότε θα βγουν τα "νέα" Windows, μιας και γύρισαν πάλι σε 3ετία.

Επαναλαμβάνω οι αλλαγές καθορίζουν το ποτέ θα βγουν  τα νέα windows. Οι αλλαγές ξεκίνησαν με το 11 και θα υπάρξουν και άλλες του χρόνου , όπου αναγκαστικά θα δώσουν και νέα ονομασία. Το γύρισαν σε 3 ετια δεν βγαίνει από πουθενά. Να θυμίσω  window 8.1 και windows 10. Ποια 3ετια ? Αν δεν πετύχουν ποσοστό αποδοχής , οι αλλαγές (κωλοτούμπες) θα είναι άμεσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, atheatos said:

Το γύρισαν σε 3 ετια δεν βγαίνει από πουθενά.

Ετσι ανακοίνωσαν

Microsoft moves to new Windows development cycle with major release every three years, feature drops in between | Windows Central

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλά ένταξει , από δηλώσεις έχουμε χορτάσει. Οι αλλαγές θα είναι τετοιες που τα feature drops θα είναι σαν major release. Θα έχουν όνομα και στο τέλος τα major release δεν θα έχει διαφορά . 
Η Microsoft δήλωσε ……αχαχα

Windows moment ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 8:23 ΜΜ, randomcat είπε

Ακριβώς. Μόνο η ψυχούλα τους το ξέρει γιατί δεν το κυκλοφόρησαν.

Έχω αγοράσει και το παρακάτω για τα 11άρια, ώστε να μην με απασχολούν οι όποιες καταστροφές κάνει η M$ στο Start menu και στο taskbar:
https://www.stardock.com/products/start11/

Το μόνο που μου λείπει είναι το ρολόι με τα δευτερόλεπτα...

Το start11 υποστηρίζει και το original εικονίδιο του start menu; Προσωπικά η θέση στο κέντρο δεν με χαλάει, αλλά το γνήσιο μενού είναι δύσχρηστο. 

Δεν ξέρω ποιό από τα δύο είναι πιο γρήγορο το start11 ή το startallback. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Το start11 υποστηρίζει και το original εικονίδιο του start menu; Προσωπικά η θέση στο κέντρο δεν με χαλάει, αλλά το γνήσιο μενού είναι δύσχρηστο. 

Δεν ξέρω ποιό από τα δύο είναι πιο γρήγορο το start11 ή το startallback. 

Έχει πάρα πολλές επιλογές και έχω δοκιμάσει πολύ λίγες από αυτές. Σου επιτρέπει να αλλάξεις το εικονίδιο του start menu, κάτι το οποίο έκανα, αλλά δεν θυμάμαι πως ήταν πριν - πρέπει να ήταν το original. Μπορείς επίσης να βάλεις διάφορα start menus προηγούμενων εκδόσεων Windows και φυσικά και του 10.

Ο βασικός λόγος που το χρησιμοποιώ όμως είναι για να έχω labels των παραθύρων στο taskbar. Δεν βλέπω κάποια διαφορά σε performance, με ή χωρίς το start11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apikoulas είπε

Σαλούφη πολύ καλά έκανες! Total Commander rulez :-) 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Χρήστης του από τα 3.1, registered: 2003. Και εγώ από τους χρήστες που εγκαθιστούν πρώτα τον TC για να εγκαταστήσουν μέσα από αυτόν τα Windows! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apikoulas είπε

Σαλούφη πολύ καλά έκανες! Total Commander rulez :-) 

6 λεπτά πριν, nan78 είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω. Χρήστης του από τα 3.1, registered: 2003. Και εγώ από τους χρήστες που εγκαθιστούν πρώτα τον TC για να εγκαταστήσουν μέσα από αυτόν τα Windows! :)

Νομίζω πλέον ότι ο xyplorer είναι καλύτερος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Νομίζω πλέον ότι ο xyplorer είναι καλύτερος

Καλά, προφανώς θα υπάρχουν πιο όμορφα ή και πιο λειτουργικά tools εκεί έξω, αν σκεφτείς όμως ότι ο TC είναι one-man-show... respect. Άνοιξε τον δρόμο επεκτείνοντας τον NC. Πραγματικά απορώ γιατί η MS δεν προχώρησε σε 2-panels explorer τόσα χρόνια και έπρεπε να φτάσει το 2022 για να κάνει το... "innovation" με τα tabs!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...