Προς το περιεχόμενο

Netflix και Bitrate


zillakarpen
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ,

ανοιγω το συγκεκριμένο θέμα εδώ μιας και δεν μπόρεσα να βρω άλλο κατάλληλο μέρος .

Εδω και αρκετό καιρό έχω την εξής απορία . Σε μια τηλεόραση LG ανοίγοντας την εφαρμογή στο Netflix και επιλέγοντας 4K περιεχόμενο πατώντας στο info από το τηλεκοντρόλ μπορώ και βλέπω το αντίστοιχο bitrate . Με το 4K αυτό δεν φτάνει πάνω από 17-18 mbps και βγάζει ανάλυση 2160. Αυτό καταρχήν σαν ένδειξη είναι σωστό για περιεχόμενο 4K ή θα έπρεπε να είναι πιο υψηλό;

Επισης παρότι έχω 300 άρα γραμμή με οπτική όταν πάω στη διαδρομη

Ληψη Βοήθειας —— Έλεγξτε το Δίκτυό σας—— μου βγάζει στο πεδίο ταχύτητα σύνδεσης 90 95mbps . 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος ;

Το μοντέλο της τηλεόρασης είναι LG UM7450 και είναι με καλώδιο lan συνδεδεμένη στο router .

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για δω το bitrate από τον υπολογιστή για παράδειγμα για το Netflix ;

Ευχαριστω προκαταβολικά όσους κάνουν τον κόπο να απαντήσουν ....FCF59746-CBDC-4487-8FD9-A0A628AAC2AE.jpeg.c7fec57b6029ac6d6e4597d09cb0938e.jpeg8E01DF6F-D950-4D97-BE3F-CB0196E18087.jpeg.cef40ca7efc645b50d6f18936b27ed9e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bitrate τοσο ειναι σε netflix και αμαζον. Μονο apple tv εχω δει καπου γυρω στα 40.

ταχυτητα συνδεσης με τους σερβερ του νετφλιξ ειναι αυτη. Μια χαρα ειναι. 5 stream σηκωνει ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zillakarpen είπε

Εδω και αρκετό καιρό έχω την εξής απορία . Σε μια τηλεόραση LG ανοίγοντας την εφαρμογή στο Netflix και επιλέγοντας 4K περιεχόμενο πατώντας στο info από το τηλεκοντρόλ μπορώ και βλέπω το αντίστοιχο bitrate . Με το 4K αυτό δεν φτάνει πάνω από 17-18 mbps και βγάζει ανάλυση 2160. Αυτό καταρχήν σαν ένδειξη είναι σωστό για περιεχόμενο 4K ή θα έπρεπε να είναι πιο υψηλό;

Δεν παει παραπανω. Αυτη ειναι η "ποιοτητα" των αρχειων τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, zillakarpen said:

Το μοντέλο της τηλεόρασης είναι LG UM7450 και είναι με καλώδιο lan συνδεδεμένη στο router .

Επίσης όλες οι τηλεοράσεις είναι ακόμα με 100άρι ethernet, γι αυτό δεν θα δεις οπουδήποτε ταχύτητες πάνω από 100mbps.

Αν γενικά θες παραπάνω ταχύτητες στο internet(ή και σε lan) και έχεις κοντά router συνδέσου με wifi 5 γιατί ακόμα και αν θες να στριμάρεις τοπικά πραγματικό 4k με ethernet δε θα μπορέσεις.

p.s αν κάποιος ξέρει γιατί ακόμα βάζουν 100άρι ethernet στις τηλεοράσεις ας μας πει, το έχω πραγματική απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Επίσης όλες οι τηλεοράσεις είναι ακόμα με 100άρι ethernet, γι αυτό δεν θα δεις οπουδήποτε ταχύτητες πάνω από 100mbps.

Αν γενικά θες παραπάνω ταχύτητες στο internet(ή και σε lan) και έχεις κοντά router συνδέσου με wifi 5 γιατί ακόμα και αν θες να στριμάρεις τοπικά πραγματικό 4k με ethernet δε θα μπορέσεις.

p.s αν κάποιος ξέρει γιατί ακόμα βάζουν 100άρι ethernet στις τηλεοράσεις ας μας πει, το έχω πραγματική απορία.

(offtopic: γιατι είναι πιο φθηνό φίλε μου.. εχω παρατηρήσει πως απο αρχές-μεσα 2021 στα premium Μοντελα βαζουν 1000ρα αντι για 100ρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 ώρες πριν, zillakarpen είπε

Καλησπέρα σε όλους ,

ανοιγω το συγκεκριμένο θέμα εδώ μιας και δεν μπόρεσα να βρω άλλο κατάλληλο μέρος .

Εδω και αρκετό καιρό έχω την εξής απορία . Σε μια τηλεόραση LG ανοίγοντας την εφαρμογή στο Netflix και επιλέγοντας 4K περιεχόμενο πατώντας στο info από το τηλεκοντρόλ μπορώ και βλέπω το αντίστοιχο bitrate . Με το 4K αυτό δεν φτάνει πάνω από 17-18 mbps και βγάζει ανάλυση 2160. Αυτό καταρχήν σαν ένδειξη είναι σωστό για περιεχόμενο 4K ή θα έπρεπε να είναι πιο υψηλό;

Επισης παρότι έχω 300 άρα γραμμή με οπτική όταν πάω στη διαδρομη

Ληψη Βοήθειας —— Έλεγξτε το Δίκτυό σας—— μου βγάζει στο πεδίο ταχύτητα σύνδεσης 90 95mbps . 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος ;

Το μοντέλο της τηλεόρασης είναι LG UM7450 και είναι με καλώδιο lan συνδεδεμένη στο router .

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για δω το bitrate από τον υπολογιστή για παράδειγμα για το Netflix ;

Ευχαριστω προκαταβολικά όσους κάνουν τον κόπο να απαντήσουν ....

Δοκίμασες να συνδέσεις την τηλεόραση μέσω wifi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, maparios said:

(offtopic: γιατι είναι πιο φθηνό φίλε μου.. εχω παρατηρήσει πως απο αρχές-μεσα 2021 στα premium Μοντελα βαζουν 1000ρα αντι για 100ρα)

Σε ποια? Βλέπω ακόμα τηλεορασεις 3000 ευρώ να έχουν 100αρα. Τουλάχιστον από φέτος άρχισαν να βάζουν WiFi 6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, zillakarpen είπε

Με το 4K αυτό δεν φτάνει πάνω από 17-18 mbps και βγάζει ανάλυση 2160.

Το bitrate, όπως ειπώθηκε, δεν έχει σχέση και εξαρτάτε από την υπηρεσία streaming. Η ανάλυση είναισωστή. Το 2160p είναι η πραγματική ανάλυση του 4k.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Xvipes είπε

Επίσης όλες οι τηλεοράσεις είναι ακόμα με 100άρι ethernet, γι αυτό δεν θα δεις οπουδήποτε ταχύτητες πάνω από 100mbps.

Αν γενικά θες παραπάνω ταχύτητες στο internet(ή και σε lan) και έχεις κοντά router συνδέσου με wifi 5 γιατί ακόμα και αν θες να στριμάρεις τοπικά πραγματικό 4k με ethernet δε θα μπορέσεις.

p.s αν κάποιος ξέρει γιατί ακόμα βάζουν 100άρι ethernet στις τηλεοράσεις ας μας πει, το έχω πραγματική απορία.

Wi-Fi 5 ? Πως το κάνω αυτό το Speedport smart μου έχουν στείλει και η αλήθεια είναι ότι. Όταν ειμα απέναντι χτυπάει στα τέρμα 310/32 αλλά λίγα μέτρα πιο μακρυά 150-200 /30

Η ενικα χρησιμοποιώ και τα devolo 1200+ Σε κάποια απομακρυσμένα δωμάτια και σκεπτόμουνα να κάνω μετάβαση σε Magic αλλά δεν ξέρω αν το κόστος θα έχει αντίκτυπο και στις επιδόσεις ….

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Δοκίμασες να συνδέσεις την τηλεόραση μέσω wifi? 

Το έκανα πριν λίγο και οι επιδόσεις είναι στον έλεγχο σύνδεσης ποτέ 8 και πότε 15 και όταν παίζει ταινία δείχνει γύρω στα 2-3 mbps για 4k περιεχόμενο που όμως μεταβάλλετε κάθε τόσο αλλά το 2160 δείχνει σταθερό σαν ένδειξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zillakarpen είπε

Wi-Fi 5 ? Πως το κάνω αυτό το Speedport smart μου έχουν στείλει και η αλήθεια είναι ότι. Όταν ειμα απέναντι χτυπάει στα τέρμα 310/32 αλλά λίγα μέτρα πιο μακρυά 150-200 /30

Το κακό με τα 5ghz είναι ότι μειώνεται δραματικά η ταχύτητα όσο μεγαλώνει η απόσταση. Στο speedport, αφού συνδεθείς από browser με τους κωδικούς που έχει στο καρτελάκι του, θα στις ρυθμίσεις wifi και θα το βρεις εκεί.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...