Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη subwoofer 10"


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/11/2022 στις 10:29 ΠΜ, spocky είπε

Τελικα πηρα ενα KODA 10" το οποιο το βρηκα σε πολυ χαμηλη τιμη και οσο κρατησει.

Άμα το δουλεύεις σβηστό, θα κρατήσει περισσότερο.

Στις 10/11/2022 στις 7:52 ΜΜ, jimakos00 είπε

Αφού το sub βγάζει 35-150 και τα ηχεία 170-20000 δεν βάζεις crossover.

Autocross. Το όνειρο κάθε system integrator. Όπως σου λέει ο Jimakos, χωρίς crossover, θα ακούγονται σίγουρα καλύτερα από πριν σε χαμηλές εντάσεις.

Αν όμως σε μεγαλύτερες εντάσεις ακούς τρίξιμο/παραμόρφωση, ξαναβάλτους το crossover στα 100Ηz για να μην τα πάρεις χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Άμα το δουλεύεις σβηστό, θα κρατήσει περισσότερο.

Autocross. Το όνειρο κάθε system integrator. Όπως σου λέει ο Jimakos, χωρίς crossover, θα ακούγονται σίγουρα καλύτερα από πριν σε χαμηλές εντάσεις.

Αν όμως σε μεγαλύτερες εντάσεις ακούς τρίξιμο/παραμόρφωση, ξαναβάλτους το crossover στα 100Ηz για να μην τα πάρεις χέρι.

Χαζη ερωτηση μαλλον αλλα καθοτι ασχετος και επειδη δεν εχει off to cross του ενισχυτη και του sub για να το απενεργοποιησω βαζω στην ουσια το cross στο sub στα 150 και το cross του ενισχυτη πάλι 150;

Μηπως πρεπει να τα βαλω large τα ηχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2022 στις 2:17 ΜΜ, spocky είπε

Χαζη ερωτηση μαλλον αλλα καθοτι ασχετος και επειδη δεν εχει off to cross του ενισχυτη και του sub για να το απενεργοποιησω βαζω στην ουσια το cross στο sub στα 150 και το cross του ενισχυτη πάλι 150;

Δοκίμασε με το sub στα 150Hz και των ηχείων/δορυφόρων στο minimum (20,30,40,50,60 Hz, όποιο είναι το λιγότερο που παίρνει). Αν ακούσεις παραμόρφωση αφήνεις sub στα 150Hz και ανεβάζεις τους δορυφόρους μέχρι σταματήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Δοκίμασε με το sub στα 150Hz και των ηχείων/δορυφόρων στο minimum (20,30,40,50,60 Hz, όποιο είναι το λιγότερο που παίρνει). Αν ακούσεις παραμόρφωση αφήνεις sub στα 150Hz και ανεβάζεις τους δορυφόρους μέχρι σταματήσει.

Δορυφόρους κάτω από τα 80Hz είναι αμαρτία, εκτός και αν έχει bookshelf με 8ιντσα woofer για surround speakers...

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αν παίζουν σωστά τα 100Hz είναι λόγος για πανηγυρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

εκτός και αν έχει bookshelf με 8ιντσα woofer για surround speakers...

Ούτε εγώ ξέρω ποιοι είναι οι δορυφόροι του. Σιγά μη googlάρω "Α101 pdf" να ψάχνω ανάμεσα σε άσχετες συσκευές να βρω τι φτηνοδορυφόρους έχει.

9 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Δορυφόρους κάτω από τα 80Hz είναι αμαρτία

9 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αν παίζουν σωστά τα 100Hz είναι λόγος για πανηγυρισμούς

Για τα reflex, ισχύουν όσα γράφεις. Τα κλειστά δορυφόρια, αν είναι σωστά σχεδιασμένα, μπορεί να μη χρειάζονται crossover καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Για τα reflex, ισχύουν όσα γράφεις. Τα κλειστά δορυφόρια, αν είναι σωστά σχεδιασμένα, μπορεί να μη χρειάζονται crossover καθόλου.

 

Ή δεν έγραψες καλά αυτό που θες να πεις, ή είπες κουταμάρα.

Ported ή Sealed οι δορυφόροι που δεν είναι ηχεία με σοβαρό όγκο και woofer τουλάχιστον 6.5", ΔΕΝ μπορούν να παίξουν σωστά τα 80Hz. Δεν μπορούν να κατέβουν εκεί δίχως αισθητή παραμόρφωση και δίχως να "μπουκώσει" στο υπόλοιπο φάσμα.
Το να πιάνει τα 80Hz στα 65dB όταν το 1kHz και το υπόλοιπο φάσμα γενικότερα είναι στα 75dB, ΔΕΝ σημαίνει ότι παίζουν τα 80Hz, και ούτε σε τέτοια περίπτωση πρέπει να μπει το crossover στα 80Hz.

Back to the drawing board, ή πιο σωστά, speaker performance & AVR settings 101.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 3:38 ΠΜ, HardwareZone είπε

Ή δεν έγραψες καλά αυτό που θες να πεις, ή είπες κουταμάρα.

Από τη στιγμή που δε βλέπω να έχεις κάποια άλλη απορία, σε ενημερώνω ότι στο προηγούμενο μήνυμά μου έχω γράψει ακριβώς ότι εννούσα και όχι κάτι διαφορετικό.

Στις 14/11/2022 στις 3:38 ΠΜ, HardwareZone είπε

Ported ή Sealed οι δορυφόροι που δεν είναι ηχεία με σοβαρό όγκο και woofer τουλάχιστον 6.5", ΔΕΝ μπορούν να παίξουν σωστά τα 80Hz. Δεν μπορούν να κατέβουν εκεί δίχως αισθητή παραμόρφωση και δίχως να "μπουκώσει" στο υπόλοιπο φάσμα.
Το να πιάνει τα 80Hz στα 65dB όταν το 1kHz και το υπόλοιπο φάσμα γενικότερα είναι στα 75dB, ΔΕΝ σημαίνει ότι παίζουν τα 80Hz, και ούτε σε τέτοια περίπτωση πρέπει να μπει το crossover στα 80Hz.

Αποκαλυπτικά για το επίπεδο των γνώσεων σου τα όσα γράφεις. Και μόνο που δεν κάνεις καμία διάκριση ανάμεσα σε reflex και κλειστά, δείχνεις ότι είσαι ακόμα στην αρχή.

Στις 14/11/2022 στις 3:38 ΠΜ, HardwareZone είπε

Back to the drawing board, ή πιο σωστά, speaker performance & AVR settings 101.

Πράγματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Από τη στιγμή που δε βλέπω να έχεις κάποια άλλη απορία, σε ενημερώνω ότι στο προηγούμενο μήνυμά μου έχω γράψει ακριβώς ότι εννούσα και όχι κάτι διαφορετικό.

Αποκαλυπτικά για το επίπεδο των γνώσεων σου τα όσα γράφεις. Και μόνο που δεν κάνεις καμία διάκριση ανάμεσα σε reflex και κλειστά, δείχνεις ότι είσαι ακόμα στην αρχή.

Πράγματι.

Ε ναι.

Αφού είναι φανερό ότι είσαι μέγας γνώστης του θέματος.
Παίζουμε τους δορυφόρους χωρίς crossover επειδή είναι... sealed.
Θα παίξουν 20Hz τα δορυφοράκια τα οποία σίγουρα αυτά που έχεις ακούσει και αναφέρεσαι με τα 4ιντσα woofer παίζουν τα 20Hz καμπάνα ρε παιδί μου :D

 

Μείνε στα PC (αν έχεις και εκεί γνώσεις και δεν πετάς κουταμάρες) γιατί στον ήχο...

 

υ.γ. η αρχή μου στον ήχο, άπιαστο όνειρο για το "τέλος" σου :)

Δεν είναι διαγωνισμός του ποιός θα φανεί πιο έξυπνος το forum. Τις βλακείες σας που καταστρέφετε τις αγορές των άλλων διορθώνω κάθε μέρα στην δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Ε ναι.

Αφού είναι φανερό ότι είσαι μέγας γνώστης του θέματος.
Παίζουμε τους δορυφόρους χωρίς crossover επειδή είναι... sealed.
Θα παίξουν 20Hz τα δορυφοράκια τα οποία σίγουρα αυτά που έχεις ακούσει και αναφέρεσαι με τα 4ιντσα woofer παίζουν τα 20Hz καμπάνα ρε παιδί μου :D

 

Μείνε στα PC (αν έχεις και εκεί γνώσεις και δεν πετάς κουταμάρες) γιατί στον ήχο...

 

υ.γ. η αρχή μου στον ήχο, άπιαστο όνειρο για το "τέλος" σου :)

Δεν είναι διαγωνισμός του ποιός θα φανεί πιο έξυπνος το forum. Τις βλακείες σας που καταστρέφετε τις αγορές των άλλων διορθώνω κάθε μέρα στην δουλειά.

Εκτός από ημιμαθής είσαι και αγενής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Εκτός από ημιμαθής είσαι και αγενής.

Επειδή εσύ είσαι πληρημαθής, έλα μια βόλτα από το avsite.gr να μας κάνεις μαθήματα με τις γνώσεις σου που από ότι φαίνεται μας λείπουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HardwareZone είπε

 έλα μια βόλτα από το avsite.gr

avsite.gr + yellowbox + ( μητρικό φόρουμ?) δια της ατόπου απαγωγής (Καστρουνης ,tegonick) μόνο σε αυτόν που τα αρχικά του nickname του θυμίζουν πετρελαϊκή εταιρεία (BP) πάει ο νους μου. Am i right or there is another one?

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ενημερωτικά μιας και έπεσα πάνω στο νήμα ψάχνοντας κάτι άλλο.

Μια χαρά ηχεία είναι τα Koda, React, Nobsound και όπως αλλιώς λέγονται. Πολλές φορές υπάρχουν τα ίδια και σε επώνυμες μάρκες σε άλλες τιμές. Πάντα για τα λεφτά τους μιλάμε. Σαφώς και υπάρχουν πολύ καλύτερα.

Έχω δυο ζευγάρια Koda σε δύο συστήματα δεύτερα εδώ και 15 χρόνια τα οποία λειτουργούν περίφημα. Αν σας βάλω δίπλα στο σύστημα με κλειστά μάτια και βάλω και δύο επώνυμα ηχεία και κάνω δοκιμές δεν θα δείτε διαφορά.

Σε ένα άλλο σύστημα είχα ένα subwoofer Yamaha το οποίο λόγο παλαιότητας παρουσίασε πρόβλημα. 20 περίπου χρόνια standby στο ρεύμα ήταν. Το είχα βάλει αγγελία να  το πουλήσω 50 ευρώ και κανείς δεν το ήθελε.  Αγοράζω ένα Nobsound 10άρι και στο καπάκι και ένα 12άρι REACT.. (Βάζω το link για να δείτε περισσότερα. Εννοείται ότι η τιμή που γράφει δεν έχει καμία σχέση) Τα σπάνε και τα δύο. Απλά μην τα τσιτώνετε και προσέξτε πίσω τους διακόπτες και τα inputs RCA και ότι άλλο. To YAMAHA στο μεταξύ το έφτιαξα σε ηλεκτρονικό. 40 ευρώ μου πήρε. 25 ,κιλά είναι αυτό και το πρόβλημα ήταν η μετακίνηση.  Μπορεί να είχε καεί λόγω αυξομείωσης της τάσης στο ρεύμα. γιατί ταυτόχρονα μου είχε καεί και ένα cd recorder της philips. 

Ξαναβάζω το Yamaha και εννοείται ότι ότι γκρεμίζει τοίχους. Το σύνδεσα παράλληλα και με το REACT 12άρι (ευτυχώς που υπάρχει η δυνατότητα η σύνδεση από το ένα στο άλλο)  και έχω ήχο καλύτερο και από τα Village. Μπροστά έχω δύο Αμερικάνικα παλιά. Κεντρικό ένα B&W και πίσω δυο Tangent.  Εννοείται ότι μένω σε μονοκατοικία. Αν θέλετε sub πάντως και δεν διαθέτετε χρήματα μια χαρά είναι. Σημειώνω ότι δεν τα βάζουμε στο τέρμα. Απαιτούν προσεκτική ρύθμιση και εννοείται αποδίδουν ανάλογα με το πρόγραμμα.

Από την άλλη βέβαια είναι αστείο να  συγκρίνουμε YAMAHA με  REACT αλλά  αν δεν υπάρχει χρήμα όλα καλώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...