Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα ανακοινώσει τις νέες, RDNA 3, κάρτες γραφικών Radeon RX 7000-series στις 3 Νοεμβρίου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Πάντως έχω αρχίσει να γλυκοκοιταζω κάτι τέτοια... Αν να και πιστεύω ότι μέσα Νοέμβρη θα έχουν πέσει κι άλλο.

https://amzn.eu/d/iyrPjmR

https://amzn.eu/d/5D39Afv

image.png.ceb12aeb71fb20680f90f2fb7e2c5132.png

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H αντιστοιχη της σειρας 7000 που ειναι κοντα σε επιδοσεις με την 6800xt δεν θα εχει 632€...
Θα εχει το ιδιο η και λιγο πιο πανω απο οσο βγηκε η 6800xt στο release και οχι μετα τις μειωσεις τιμων.
632€ πηγε τωρα για να μπορει να πουλησει οταν συναγωνιζεται τις 7800xt.
To ιδιο εγινε και με τους Ryzen 5000, φαγανε 2-3 μειωσεις στη τιμη και καποιοι νομιζαν οτι οι 7000 θα βγουν στις σκοτωμενες τιμες των 5000 ενω στη πραγματικοτητα βγηκαν στις φουσκωμενες τιμες των 5000 day 1 .
Σου ριχνει το παλιο για να πουλησει το καινουριο,δεν σου ριχνει το παλιο για να πουλησει σε σκοτωμενη τιμη το καινουριο.
Καπως ετσι καποιοι καταληγουν να λενε " η Χ σειρα καποτε ειχε τοσο και τωρα εχει τοσο".

Έτσι είναι όπως τα λες. Φυσικά αν δει η AMD όμως πως οι πωλήσεις σε ΑΜ5 ,rx7000 πιάνουν πάτο θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές. Στην αρχή σίγουρα θα είναι αυξημένες, αν όμως οι καταναλωτές δεν τσιμπήσουν τότε θα τις ρίξει μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sinistargr είπε

τρίχες κατσαρές δεν κοιτάνε να φτιάξουν πρώτα τους drivers τους να είναι σωστή σταθερή και να μην υπάρχουν προβλήματα στα μοντέλα τους και μετά να βγάλουν κάτι άλλο Αυτοί νομίζουν ότι τα λεφτά εμείς τα βρίσκουμε στο δρόμο Υπάρχουν κάτι βλαμμένοι που πάνε και σκάνε ένα κάρο λεφτά για το τίποτα γιατί στην τελική να παίξουν Τι ? να δουν τι ? πήγαινε πάρε ένα PlayStation 5 και κάνε τη δουλειά σου για να δεις σε όλο το μεγαλείο τους εδω ο κόσμος εχει  μηχάνηματα που έχουν δώσει κάτι χιλιάρικα και στην ουσία κάθεται μας φορτώνουν με κάρτες με επεξεργαστές για να παίξουμε τι ? πόσο αληθοφανές δηλαδή θέλουν να τα κάνουν τα παιχνίδια θυσιάζοντας gameplay ? όλα τα παιχνίδια πλέον είναι τα ίδια και τα ίδια η στο ίδιο στυλ Οπότε να πάνε να κόψουν το λαιμό τους και αυτοί και οι κάρτες γραφικών τους 🤣😂🤣 τελικά Έχουμε μπλέξει με απατεώνες τρωγλοδύτες παιδιά 🤣🤣🤣🤣

Τι θεμα εχουν τα drivers?! Στην εποχη της 5700 εμεινες εσυ? Το ξερεις οτι την 3090ti την εβγαλαν επειδη η 6900ΧΤ ξεπερνουσε την απλη 3090 με τις συνεχεις αναβαθμισεις στα drivers? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Κλασσικα παλι τις high end καρτες μονο.... 7700/7800/7900xt που αφορα το 1-3-5% των pc gamers 


Ο κοσμος "διψαει" για entry/mid range gpu's  ( 7500/7600xt)

Δωστε οικονομικες  καρτες γραφικων στον λαο ωρε !!!
 

Μαζι σου αν και οικονομικες entry / mid βρίσκεις και τώρα.ΌΧΙ όσο οικονομικές ήταν κάποτε φυσικά.

Το θέμα είναι να τις κάνεις τι τις κάρτες τη στιγμή που δεν υπάρχουν αξιόλογα παιχνίδια να τις αξιοποιήσουν.Τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς παίζουν άνετα και με gtx 10xx ή rx 580 κλπ.Τουλάχιστον στην πλειοψηφία του κοινού που είναι ακόμα στα 1080p.

Ποιά είναι τα παιχνίδια του 2021 και 2022 που χρειάζονται την τρομερή κάρτα γραφικών και παράλληλα έχουν και τρομερό gameplay ? Ας μου πεί ένας ένα παιχνίδι που να τον έκανε να πεί αξίζει να δώσω 800-1200 ευρώ για να το παίξω 4κ 60.

Εγώ απορώ πως δεν έχουν πέσει στον πάτο οι εταιρίες κατασκευής gpu με τόσο κακές χρονιές απο θέμα games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Κλασσικα παλι τις high end καρτες μονο.... 7700/7800/7900xt που αφορα το 1-3-5% των pc gamers 


Ο κοσμος "διψαει" για entry/mid range gpu's  ( 7500/7600xt)

Δωστε οικονομικες  καρτες γραφικων στον λαο ωρε !!!
 

Ο κόσμος που διψάει για entry/mid range gpus και ειναι Αμερική, αγοράζει 6600 στα 220δολλάρια και 6650xt στα 260δολλάρια. Ειδικά η 2ρη κάρτα ειναι τέρας επιδόσεων σε αυτά τα χρήματα

image.png.cdd1f0f52dc313735401d0ab5247fe8b.png

image.png.10fc7a3fb90e69b9c6d469cae8743e75.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Έτσι είναι όπως τα λες. Φυσικά αν δει η AMD όμως πως οι πωλήσεις σε ΑΜ5 ,rx7000 πιάνουν πάτο θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές. Στην αρχή σίγουρα θα είναι αυξημένες, αν όμως οι καταναλωτές δεν τσιμπήσουν τότε θα τις ρίξει μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Eγω νομιζω οτι οι τιμες στις RTX 4000 και τις Rx7000  ειναι σκοπιμα τσιμπημενες.
1) Για να ξεφορτωθουν τις RTX 3000 Rx6000 χωρις να τις χαρισουν
2)Γιατι παντα οι Enthusiast κανουν preorder για να τα εχουν Day 1 η στη χειροτερη τα αγοραζουν στο 1ο μηνα.

Ειμαι σιγουρος οτι απο τα Χριστουγεννα και μετα θα γινουν μειωσεις στις παλιες και στις νεες σειρες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ο κόσμος που διψάει για entry/mid range gpus και ειναι Αμερική, αγοράζει 6600 στα 220δολλάρια και 6650xt στα 260δολλάρια. Ειδικά η 2ρη κάρτα ειναι τέρας επιδόσεων σε αυτά τα χρήματα

image.png.cdd1f0f52dc313735401d0ab5247fe8b.png

image.png.10fc7a3fb90e69b9c6d469cae8743e75.png

Αν είναι Ελλάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Κλασσικα παλι τις high end καρτες μονο.... 7700/7800/7900xt που αφορα το 1-3-5% των pc gamers 


Ο κοσμος "διψαει" για entry/mid range gpu's  ( 7500/7600xt)

Δωστε οικονομικες  καρτες γραφικων στον λαο ωρε !!!
 

hahaha-no.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sinistargr είπε

Όχι φίλε μου δεν είσαι άτυχος Απλά οι κάρτες αυτές έχουν το συγκεκριμένο θέμα και η λύση τους βρίσκεται στους drivers εκεί είναι το πρόβλημά τους στο λέω γιατί έχω την XFX RX6800 XT black edition κιόλας που δεν κυκλοφορούν πολλές εδώ και όταν την αφήσω ελεύθερη πιάνει κάτι τρελάνα με νουμερα στο Core με  αποτέλεσμα να μου κάνει τρελά πράγματα και εμένα, όταν ομως την βάλεις για mining δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα κυρια η δικία σου πιστεύω να σε πονήρεψε λιγάκι αυτό που σου  λέω εγώ τη λύση τη βρήκα νόμιζα ότι έχει πρόβλημα η κάρτα Τελικά δεν είχε για αυτό έκανα και ανάρτηση γράφοντας ας φτιάξει πρώτα τους drivers ώστε να μην έχει θέματα με κάποια μοντέλα της και μετά να προχωρήσουν σε άλλα ............... 

Ενδιαφέρον..... φανατικός πρασινος είμαι και γιατί πρώτη φορά πήργα σε amd επειδή δεν μπορούσα να βρω nvidia κάρτα λόγο ότι οι miners τις εξαφάνισαν όλες την εποχή του κορονοιου. Σαν εμπειρία στην rx 6800 xt για πρώτη φορά στην κόκκινη ομάδα, κάθε φορα που άνοιγα το pc απλά στο παγωνε στον boot windows και ενώ έμπαινε στα windows κανονικά εγώ έβλεπα μια μαύρη οθόνη. Μετά από μπόλικη έρευνα και πολύ σπάσιμο νεύρων με έναν σκασμό επανεγκατασταση των προγραμμάτων της amd gpu driver, κατέληξα στην λύση της επανεκκίνησης με κλειστά μάτια καθώς δεν έβλεπα τίποτα παρα μόνο μια μαύρη οθόνη. Μετά από αυτό όλα δούλευαν τέλεια. Με αυτήν την εμπειρία που έχω φοβάμαι πολύ την amd και όπως είπα ποιο πάνω ίσως να έπεσα σε ελαττωματικό ομοντελο. Για αυτό θα το σκεφτώ πολύ σκληρά να πάω σε amd ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω νομιζω οτι οι τιμες στις RTX 4000 και τις Rx7000  ειναι σκοπιμα τσιμπημενες.
1) Για να ξεφορτωθουν τις RTX 3000 Rx6000 χωρις να τις χαρισουν
2)Γιατι παντα οι Enthusiast κανουν preorder για να τα εχουν Day 1 η στη χειροτερη τα αγοραζουν στο 1ο μηνα.

Ειμαι σιγουρος οτι απο τα Χριστουγεννα και μετα θα γινουν μειωσεις στις παλιες και στις νεες σειρες.

Είναι και αυτό μέσα που λές στις τακτικές των εταιριών,οι τιμές θα συνεχίζουν να πέφτουν όμως ξανά απο τον επόμενο μήνα που ανακοινώνονται τα νέα μονέλα της AMD ως και αρχές εώς και μέσα του χρόνου που θα κυκλοφορήσουν.

Το σημαντικότερο είναι οτι πάει περίπατο το Mining πλέον πράμα που εδω και χρόνια είχε να κάνει με τις αυξήσεις και το οτι δεν έβρισκες κομμάτια στήν αγορά.Αυτά τώρα πάνε και με αυτές τις κάρτες που είχαν πάρει και κατ επέκταση και με τις καινούργιες θα γίνει σφαγή πραγματικά,κατ εμέ αξίζει να περιμένει λίγους μήνες κανείς και θα δει πραγματικά φτηνές τιμές και ευκαιρίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά κλαιν που πέφτουν οι τιμές στις προηγούμενες, δλδ θα πρεπε να χαιρόμαστε με τους κρετίνους.

Δεύτερον, λογικά θα έχουν κάτι πολύ decent σε επιδόσεις αλλιώς η NVIDIA δε θα έβγαζε XXL size

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακομα 5700ΧΤ και τα παιζω ολλα full -2K ομως - με 140fps μεσο όρο, γιατι να νοιαστω να παρω αλλη καρτα του χιλιαρικου? Οταν δεν με καλυπτει πλεον το συζηταμε ξανα. Οσον αφορα θερμαστρες δινεις καντα στα 1000€ να παρεις καλη καρτα γιατι δεν δινεις και αλλα 100€ να βαλεις μια μπομπα υδροψυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...