Προς το περιεχόμενο

Το PC Manager της Microsoft είναι σαν το CCleaner για τη βελτιστοποίηση του PC σας


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

το θέμα είναι ότι και σε άλλα με λίγο fast forward τα βιντεο σε μερικα το προτον επεφτε τακτικά 30 με 40 frames παρόλα αυτά είναι συμβατό με όλα τα συστήματά?  μαλλον όχι διοτι αν κάποιος θα έχει καμιά amd gpu θα ψάχνει support το ότι τα linux που ανέφερες έχουν όλα τα features? η πρέπει κάποιος να έχει κανά λαπτοπ καβάτζα? όλοι μας εδώ κάποια στιγμή είχαμε windows 7 ultimate black viper αυτό δεν λέει κάτι κιολας.

όσα ποιο λίγα services τρέχει ένα pc τόσο καλύτερο gaming experience

όσο για αυτό υπάρχουν και τα άτομα που μπορούν να το δείχνουν να το κάνει αυτό πάρε παράδειγμα τα benchmarks από τους i9 vs ryzen  

2.webp.54490a72ad8ee90d345ab62805832c8d.webp1.webp.80d0888dfabc9a7ed97ce01c61abb31f.webp

Το αρχικό σου επιχείρημα ήταν:

"παίζεις games / video editing στο unix? όχι οπότε άστο τώρα"

Αφού μάλλον πήρες χαμπάρι ότι δε "βγαίνει" ο ισχυρισμός μιας και πλέον υπάρχει proton και lutris, το γυρίσαμε σε:

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

παίζεις με κομμένο performance

Έχουμε και λέμε:

1. Μια χαρά video editing κάνεις. Βλέπω το ξέχασες ξαφνικά και επικεντρώθηκες στα games.

2. Πήγες να πεις για "κομμένο performance" και, ενώ σου στέλνω βίντεο συγκριτικού Proton με Windows ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ποια είναι η απάντησή σου; Να μου στείλεις συγκριτικό 1% lows ανάμεσα σε CPUs ΣΕ WINDOWS. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και με 4090/3090ti μπας και "σπρώξουμε" όσο μπορούμε τα Windows μπας και ανεβούν τα 1% lows.

Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Δεν έχεις καταλάβει καν πόσο άκυρο ήταν αυτό που έστειλες.

48 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

όσα ποιο λίγα services τρέχει ένα pc τόσο καλύτερο gaming experience

Το πόσα (και τι) τρέχει ένα σύστημα το καθορίζει η δομή του και το πώς λειτουργεί. Τα Windows σε fresh boot άνετα τρέχουν 150-250 processes. Και όχι, δεν έχει σημασία μόνο ο αριθμός, αλλά και το τι τρέχει και πώς το κάνει schedule. Αυτή τη στιγμή το ταπεινό αρχαίο λαπτοπάκι μου με i7-4500u τρέχει 217 με γεμάτα μόλις 4.45GB RAM και πάει χαλαρά. Με ανοιχτούς 3 browsers, σύνολο καμιά 15αριά καρτέλες, streaming, VSCode, file browser, 3 pdf και Octave. Κάνε κάτι αντίστοιχο σε Windows και το ξαναλέμε. Το laptop θα παρακαλάει για έλεος.

Και επειδή ακόμα συνεχίζεις να μιλάς για gaming, θα σε ξαναεπαναφέρω στο θέμα όπου μιλάμε για εργαλείο που έβγαλε η MS μπας και μαζέψει το χαμό που κάνουν τα Windows με κατακερματισμένα αρχεία, registry entries, ξεχασμένα από το θεό temp files, process management, αρχεία που δε διαγράφονται μετά από απεγκατάσταση κλπ και κάνουν το σύστημα να σέρνεται μετά από καιρό.

ΜΗΝ ΠΑΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΛΛΟΥ ΜΟΝΙΜΩΣ.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν στην πάω αλλού σαν overall σύστημα που να τα κάνει όλα μα όλα δεν το κάνει όπως και στα windows αν κόψεις κάποια service κάποια στιγμή θα το φας το error και θα αναρωτιεσαι από τι είναι  προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα στο pc και τελευταία φορά φορματ ήταν το 2020 ;) 

Αναφορά σε κείμενο

αρχεία που δε διαγράφονται μετά από απεγκατάσταση 

όλοι έχουν iobit / ccleaner από το 2008 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

όλοι έχουν iobit / ccleaner από το 2008 

Meanwhile, εσύ λίγο πριν όταν μιλούσες για gaming:

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

το θέμα είναι τι κάνει από μόνο του out of the box


"Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω". Όπου μας συμφέρει, μιλάμε για "out of the box", όπου δε μας συμφέρει, "έλα μωρέ, έχει και 3rd party software".

Κοινώς, έρχεσαι στα λογια μου. Χρειάζεσαι 3rd party software για να συμμαζέψεις το χάλι (το δομικό χάλι όχι απλά να έχει apps να τρέχουν στην πλατφόρμα όπως θες να πας την κουβέντα) του συστήματος. ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι σου λέμε εδώ και τόσα σχόλια γιατί δε χρειάζεται κάτι αντίστοιχο σε MacOS, Linux distros.

8 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

τελευταία φορά φορματ ήταν το 2020

Αν το τελευταίο σου format ήταν πριν 2 χρόνια και αυτό το θεωρείς "stable" system, τώρα καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζεις με τόσο σθένος αυτό το χάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

 

Αν το τελευταίο σου format ήταν πριν 2 χρόνια και αυτό το θεωρείς "stable" system, τώρα καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζεις με τόσο σθένος αυτό το χάλι...

Όταν κάνεις αλλαγές σε όλο το hardware ναι χρειάζεται σε αντίθεση με κάτι άλλα που βλέπω:) 

στο μακ χρειάζεται δυστυχώς στα παλαιότερα μοντέλα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Όταν κάνεις αλλαγές σε όλο το hardware ναι χρειάζεται σε αντίθεση με κάτι άλλα που βλέπω

Όταν έχεις εμπειρία από διαφορετικά OS, όχι αστεία... Ουπς...

https://unix.stackexchange.com/questions/2865/moving-linux-install-to-a-new-computer

*Στα Windows αν πας να το κάνεις αυτό παίζεις ρώσικη ρουλέτα με την εγκατάστασή σου.

Και μιας και το αναφέραμε, αυτό είναι άλλο ένα πράγμα που έχει να κάνει με τη δομή του λειτουργικού.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2022 στις 3:57 ΜΜ, MikeKata είπε

Δεν έχουν σχέση τα προηγούμενα kernels που σου τα κρατάει για να μπορείς γρήγορα να bootάρεις σε παλιό αν θες καποια λειτουργικότητα ή δε δουλεύει σωστά το καινούριο, με τα άχρηστα αρχεία και τις διεργασίες που με τον καιρό καθυστερούν το PC. Μπορείς να κάνεις και pin το kernel που θες.

Υ.Γ. Άσχετο το bug του apt με το άρθρο. Στο συγκεκριμένο bug, το apt κρατούσε 1 παραπάνω kernel από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να ξεμένει από χώρο το boot partition για να εγκαταστήσει καινούριο. Δεν έχει να κάνει ούτε με προσωρινά αρχεία που δεν καθαρίζονται, ούτε με defragment, ούτε με διεργασίες, δηλαδή με πράγματα που κάνουν το σύστημα να σέρνεται με τον καιρό. Επίσης, ήταν bug που όπως βλέπω επιλύθηκε. Όχι κάτι που προκύπτει από τη δομή του συστήματος και επηρεάζει όλες τις εκδόσεις του εδώ και 30 χρόνια (βλέπε Windows με defragment, αρχεία που δεν καθαρίζονται σωστά μετά από απεγκατάσταση κλπ)

Μια χαρά temp files κρατάει το όλο σύστημα είτε είναι Windows είτε Linux είτε MacOS. Δεν είναι θέμα άλλωστε του λειτουργικού αυτό αλλά θέμα κακού προγραμματισμού στις  εφαρμογές που οταν κάτι δεν χρειάζονται δεν το αφαιρούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/10/2022 στις 12:00 ΜΜ, kinitos είπε

Ενα αρχαίο τουλ στα 95-98 δεν θυμαμαι οως το ελεγαν με ενα σταυρό εκανε θαύματα. Και μαλλον γιαυτό σταμάτησαν την ανάπτυξη του.

Ερώτηση για τους ειδικούς γιατι ενα προγραμμα της θδιας εταιρείας κανει τρομερη δουλειά το σταματανε και βγαζουν αντίστοιχο που συνήθως ειναι χειρότερο;

Μου 'ρχεται στο νου το Cleansweep της Quarterdeck και νομίζω είχε σήμα μια ασπίδα με σταυρό;

Επεξ/σία από Thrall7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Το αρχικό σου επιχείρημα ήταν:

"παίζεις games / video editing στο unix? όχι οπότε άστο τώρα"

Αφού μάλλον πήρες χαμπάρι ότι δε "βγαίνει" ο ισχυρισμός μιας και πλέον υπάρχει proton και lutris, το γυρίσαμε σε:

Έχουμε και λέμε:

1. Μια χαρά video editing κάνεις. Βλέπω το ξέχασες ξαφνικά και επικεντρώθηκες στα games.

2. Πήγες να πεις για "κομμένο performance" και, ενώ σου στέλνω βίντεο συγκριτικού Proton με Windows ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ποια είναι η απάντησή σου; Να μου στείλεις συγκριτικό 1% lows ανάμεσα σε CPUs ΣΕ WINDOWS. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και με 4090/3090ti μπας και "σπρώξουμε" όσο μπορούμε τα Windows μπας και ανεβούν τα 1% lows.

Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Δεν έχεις καταλάβει καν πόσο άκυρο ήταν αυτό που έστειλες.

Το πόσα (και τι) τρέχει ένα σύστημα το καθορίζει η δομή του και το πώς λειτουργεί. Τα Windows σε fresh boot άνετα τρέχουν 150-250 processes. Και όχι, δεν έχει σημασία μόνο ο αριθμός, αλλά και το τι τρέχει και πώς το κάνει schedule. Αυτή τη στιγμή το ταπεινό αρχαίο λαπτοπάκι μου με i7-4500u τρέχει 217 με γεμάτα μόλις 4.45GB RAM και πάει χαλαρά. Με ανοιχτούς 3 browsers, σύνολο καμιά 15αριά καρτέλες, streaming, VSCode, file browser, 3 pdf και Octave. Κάνε κάτι αντίστοιχο σε Windows και το ξαναλέμε. Το laptop θα παρακαλάει για έλεος.

Και επειδή ακόμα συνεχίζεις να μιλάς για gaming, θα σε ξαναεπαναφέρω στο θέμα όπου μιλάμε για εργαλείο που έβγαλε η MS μπας και μαζέψει το χαμό που κάνουν τα Windows με κατακερματισμένα αρχεία, registry entries, ξεχασμένα από το θεό temp files, process management, αρχεία που δε διαγράφονται μετά από απεγκατάσταση κλπ και κάνουν το σύστημα να σέρνεται μετά από καιρό.

ΜΗΝ ΠΑΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΛΛΟΥ ΜΟΝΙΜΩΣ.

Περίμενε τι λες τόση ώρα ; Ότι αν βάλεις ενα translation layer από direct x σε Vulcan θα έχεις καλύτερο performance ? Παρουσιάζεις την ακραία περίπτωση ενός κακού port όπως το elder rings που ουσιαστικά η proton team έκανε την δουλειά του developer για να φτιάξει τα προβλήματα . Οποιοδήποτε benefit που μπορεί να έρθει θα έρθει από τον Vulkan και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις και από κακή δουλειά από τον developer . Ακόμα και native Linux OpenGL παιχνίδια μπορεί να αποδίδουν χειρότερα 

Όπως και να χει οποιαδήποτε σοβαρός gamer δεν θα πάει σε Linux να κοιτάει σε λίστες να παίζει με tweaking και επι το πλείστον να χανει ένα μικρό ποσοστό απο το performance από την ακριβή κάρτα που αγόρασε . Χωρις να ξέρει φυσικα στο τέλος αν θα μπορέσει να παίξει το παιχνίδι που θέλει 

Καλό το Linux και εμένα μου αρέσει αλλά πρέπει  να είμαστε λίγο ρεαλιστές και να λέμε τα πράγματα ως έχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Aztec είπε

Περίμενε τι λες τόση ώρα ; Ότι αν βάλεις ενα translation layer από direct x σε Vulcan θα έχεις καλύτερο performance ? Παρουσιάζεις την ακραία περίπτωση ενός κακού port όπως το elder rings που ουσιαστικά η proton team έκανε την δουλειά του developer για να φτιάξει τα προβλήματα .

Όχι. Λέω ότι είναι γελοίο έστω και ένα παιχνίδι που γράφεται NATIVE για Windows, να έχει χειρότερη απόδοση σε Windows σε σχέση με Linux υπό το Proton. Δε θα έπρεπε καν να συμβαίνει. Και πόσταρα συγκεκριμένο βίντεο με μερικά παιχνίδια όπου τα Windows είχαν π.χ 5-10 FPS παραπάνω (στα 100-150) και ταυτόχρονα, τα frametimes ήταν πολύ πιο smooth στο Proton. Αυτό εγώ το λέω "καλύτερο". Γιατί δε θα δεις αυτή τη διαφορά στα average, θα τη δεις όμως στο frametime. Το Elder Ring ήταν μόνο ένα ακόμα παράδειγμα της δουλειάς που γίνεται.

Και στο κάτω κάτω να επαναλάβω, δεν ήταν δικό μου "επιχείρημα". Απάντησα σε κάποιον που, αντί να σχολιάσει για το θέμα (ξαναλέω, εφαρμογή της MS που "συμμαζεύει" το λειτουργικό), προσπάθησε να το πάει στο κλασσικό επιχείρημα "ναι, αλλά δεν έχει παιχνίδια", εντελώς άσχετο με το topic του thread.

Υ.Γ. Τι εννοείς "σοβαρός gamer"; Τι το "σοβαρό" έχει να κάτσεις να παίξεις ένα παιχνίδι στο PC σου; Τι το "σοβαρό" έχουν τα 5 FPS διαφορά που θα δεις; Σου καταστρέφουν το gaming experience; Ε, εγώ που δεν είμαι "σοβαρός" gamer, προτιμώ να έχω 5-10 FPS κάτω για τις ώρες που θα παίξω και να έχω ένα σταθερό, "καθαρό" και "στα μέτρα μου" σύστημα για τις ώρες που θα δουλέψω, θα κάνω δηλαδή κάτι "σοβαρό".

Αλλά πραγματικά, αν ξαναχρειαστεί να απαντήσω για gaming σε άρθρο που μιλάει για εργαλείο που βγάζει η MS να κάνει "boost up" το OS και να καθαρίζει το χάλι που αφήνει πίσω το λειτουργικό, προτιμώ απλά να το προσπεράσω...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Όχι. Λέω ότι είναι γελοίο έστω και ένα παιχνίδι που γράφεται NATIVE για Windows, να έχει χειρότερη απόδοση σε Windows σε σχέση με Linux υπό το Proton. Δε θα έπρεπε καν να συμβαίνει. Και πόσταρα συγκεκριμένο βίντεο με μερικά παιχνίδια όπου τα Windows είχαν π.χ 5-10 FPS παραπάνω (στα 100-150) και ταυτόχρονα, τα frametimes ήταν πολύ πιο smooth στο Proton. Αυτό εγώ το λέω "καλύτερο". Γιατί δε θα δεις αυτή τη διαφορά στα average, θα τη δεις όμως στο frametime. Το Elder Ring ήταν μόνο ένα ακόμα παράδειγμα της δουλειάς που γίνεται.

Και στο κάτω κάτω να επαναλάβω, δεν ήταν δικό μου "επιχείρημα". Απάντησα σε κάποιον που, αντί να σχολιάσει για το θέμα (ξαναλέω, εφαρμογή της MS που "συμμαζεύει" το λειτουργικό), προσπάθησε να το πάει στο κλασσικό επιχείρημα "ναι, αλλά δεν έχει παιχνίδια", εντελώς άσχετο με το topic του thread.

Υ.Γ. Τι εννοείς "σοβαρός gamer"; Τι το "σοβαρό" έχει να κάτσεις να παίξεις ένα παιχνίδι στο PC σου; Τι το "σοβαρό" έχουν τα 5 FPS διαφορά που θα δεις; Σου καταστρέφουν το gaming experience; Ε, εγώ που δεν είμαι "σοβαρός" gamer, προτιμώ να έχω 5-10 FPS κάτω για τις ώρες που θα παίξω και να έχω ένα σταθερό, "καθαρό" και "στα μέτρα μου" σύστημα για τις ώρες που θα δουλέψω, θα κάνω δηλαδή κάτι "σοβαρό".

Αλλά πραγματικά, αν ξαναχρειαστεί να απαντήσω για gaming σε άρθρο που μιλάει για εργαλείο που βγάζει η MS να κάνει "boost up" το OS και να καθαρίζει το χάλι που αφήνει πίσω το λειτουργικό, προτιμώ απλά να το προσπεράσω...

Σοβαρά τώρα με ρωτάς για σοβαρότητα gaming όταν κατηγοριοποιούνται τα παιχνίδια από το ποσό playable είναι silver bronze gold platinum από εποχές winedb και τώρα με το proton ? Δεν λέει κανείς ότι δεν έχει γίνει δουλειά και φυσικά μπορείς να παίξεις αρκετά παιχνίδια . Αλλα ο gamer δεν είναι Linux geek . Μπορεί και να είναι μπορεί και όχι . Επι το πλείστον ομως θέλει να βάλει το παιχνίδι και να παίξει χωρίς tweaks και troubleshooting . Όσον αφορά τις περιπτώσεις που αναφέρεις δεν λένε τίποτα για τα windows . Όπως δεν θα έλεγε τίποτα αν native OpenGL σε Linux έπαιζε χειρότερα από την αντίστοιχη directx σε Vulcan έκδοση με proton. Οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν είναι ο κανόνας και δεν μπορεί να στηρίχτει κάποιος σε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Aztec είπε

Σοβαρά τώρα με ρωτάς για σοβαρότητα gaming όταν κατηγοριοποιούνται τα παιχνίδια από το ποσό playable είναι silver bronze gold platinum από εποχές winedb και τώρα με το proton ? Δεν λέει κανείς ότι δεν έχει γίνει δουλειά και φυσικά μπορείς να παίξεις αρκετά παιχνίδια . Αλλα ο gamer δεν είναι Linux geek . Μπορεί και να είναι μπορεί και όχι . Επι το πλείστον ομως θέλει να βάλει το παιχνίδι και να παίξει χωρίς tweaks και troubleshooting . Όσον αφορά τις περιπτώσεις που αναφέρεις δεν λένε τίποτα για τα windows . Όπως δεν θα έλεγε τίποτα αν native OpenGL σε Linux έπαιζε χειρότερα από την αντίστοιχη directx σε Vulcan έκδοση με proton. Οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν είναι ο κανόνας και δεν μπορεί να στηρίχτει κάποιος σε αυτό 

Συνεχίζεις να προσπαθείς να "υποστηρίξεις" τα Windows, συνεχίζοντας το γαϊτανάκι που ξεκίνησε άλλος με το gaming (και που δεν ήταν ποτέ το δικο μου επιχείρημα) σε άρθρο που μιλάει για εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Όπως είπα και πριν. Σε τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να απαντάω. Είναι ο ορισμός του "πάω την κουβέντα αλλού"...

47 λεπτά πριν, Aztec είπε

Επι το πλείστον ομως θέλει να βάλει το παιχνίδι και να παίξει χωρίς tweaks και troubleshooting

Σα να ακούω τα επιχειρήματα κονσολα vs PC. Ο,τι κοροϊδεύαμε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Συνεχίζεις να προσπαθείς να "υποστηρίξεις" τα Windows, συνεχίζοντας το γαϊτανάκι που ξεκίνησε άλλος με το gaming (και που δεν ήταν ποτέ το δικο μου επιχείρημα) σε άρθρο που μιλάει για εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Όπως είπα και πριν. Σε τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω να απαντάω. Είναι ο ορισμός του "πάω την κουβέντα αλλού"...

Σα να ακούω τα επιχειρήματα κονσολα vs PC. Ο,τι κοροϊδεύαμε...

Δεν υποστηρίζω τίποτα . Απλά περιέγραψα την κατάσταση σήμερα γιατί έχω περάσει από εκεί από την πρώτη στιγμή μάλιστα που ενσωμάτωσε η valve το proton στο steam και έβγαλε τα πρώτα “certified”παιχνίδια .  Ως απαντηση φυσικά στην θέση σου όσον αφορά τα παιχνίδια . Από εκεί και πέρα μια χαρά είναι το Linux . Αν σε καλύπτει σε επίπεδο εφαρμογών για αυτά που κανείς μια χαρά είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...