Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο κιθαρας


Eva23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό να μάθω κιθάρα, παρολαυτα βρίσκω μεγάλη δυσκολία να πατήσω τα δάχτυλα στις χορδές. Καμία φορά γλιστρουν, όταν πάω να παίξω μια συγχορδία ακούγεται μπλοκαρισμενος ο ήχος.Εχω μακρυά δάχτυλα αλλά είναι λεπτά μήπως λόγω ανατομίας του χεριού μου είναι λάθος, διότι δεν μπορώ με τίποτα να κάνω σωστά ορισμένες συγχορδίες, ιδίως εκείνες που έχουν μεγάλες αποστάσεις οι χορδές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξασκείσαι ως αυτοδιδακτη η με καθηγητή; 

Μόνο ένας καθηγητής θα μπορεί να δώσει μια πιο αξιόπιστη γνώμη βλέποντας τα χέρια σου. 

Τώρα από εδώ δεν μπορεί να ξέρει κανένας πως είναι η ανατομία των δακτύλων. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eva23 είπε

Προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό να μάθω κιθάρα, παρολαυτα βρίσκω μεγάλη δυσκολία να πατήσω τα δάχτυλα στις χορδές. Καμία φορά γλιστρουν, όταν πάω να παίξω μια συγχορδία ακούγεται μπλοκαρισμενος ο ήχος.Εχω μακρυά δάχτυλα αλλά είναι λεπτά μήπως λόγω ανατομίας του χεριού μου είναι λάθος, διότι δεν μπορώ με τίποτα να κάνω σωστά ορισμένες συγχορδίες, ιδίως εκείνες που έχουν μεγάλες αποστάσεις οι χορδές. 

Practice, practice, practice

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Eva23 είπε

Προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό να μάθω κιθάρα, παρολαυτα βρίσκω μεγάλη δυσκολία να πατήσω τα δάχτυλα στις χορδές. Καμία φορά γλιστρουν, όταν πάω να παίξω μια συγχορδία ακούγεται μπλοκαρισμενος ο ήχος.Εχω μακρυά δάχτυλα αλλά είναι λεπτά μήπως λόγω ανατομίας του χεριού μου είναι λάθος, διότι δεν μπορώ με τίποτα να κάνω σωστά ορισμένες συγχορδίες, ιδίως εκείνες που έχουν μεγάλες αποστάσεις οι χορδές. 

Η κιθαρα ειναι ενταξει; Αν ειναι καινουρια πασο, αν ειναι μεταχειρισμενη παιζει να εχει φθορα και να φταιει εκεινη για το σκαρτο ηχο.

Αν θεωρησουμε οτι η κιθαρα ειναι σε καλη κατασταση, πρεπει να μαθεις να πιεζεις σωστα και (αρκετα) εντονα τα δαχτυλα σου στις χορδες ενδιαμεσα στα ταστα για να ακουγεται σωστα η χορδη. Ξεκινα καλυτερα να εξασκεισαι πατωντας σκετες νοτες μια-μια χορδη και οχι συγχορδιες, οταν συνηθισεις να πατας σωστα τα δαχτυλα σου θα προχωρησεις στις συγχορδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oneiricocelot είπε

Practice, practice, practice

Αυτό ακριβώς!!!

Μην απογοητεύεσαι και συνέχισε την εξάσκηση.Μην προσπαθείς να μάθεις πολλές συγχορδίες ταυτόχρονα,το μόνο που θα καταφέρεις ,είναι να μπερδευτείς.

Θεωρώντας οτι μαθαίνεις μέσω νετ,θα σου προτεινα να ρίξεις μια ματιά στο https://www.justinguitar.com/ (το μόνο που σε ενδιαφερει στην αρχή είναι τα courses και συγκεκριμένα το Beginner Grade 1).Θα σε βοηθησει να προχωράς βημα ,με πρόγραμμα και κυρίως,με αναλυτικά βίντεο σε κάθε μάθημα.

Μια γεύση από μάθημα συγχορδίας

Αν δεν έχεις δυνατοτητα για οποιονδήποτε λογο να κάνεις μαθήματα με δάσκαλο,θεωρώ πως είναι η αμέσως καλύτερη επλογή.

Η εξάσκηση και η επιμονή θα φέρουν αργά ή γρήγορα αποτέλεσμα(κι επειδή κάπου αναφερεσαι σε δαχτυλα ανατομία κτλ,απ όσο ξέρω και έχω διαβάσει,δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να μην μπορεις να παίξεις κιθάρα εφ όσον είσαι αρτιμελής...οποια και αν είναι η ανατομία των δαχτυλων σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δεν εχει καμμια σχεση η ανατομια των δαχτυλων στην κιθαρα (μακρια, κοντα, χοντρα, κλπ) εκτος εαν υπαρχει σοβαρο θεμα / δυσμορφια. Απο οτι καταλαβαινω εαν δεν εχεις καθαρο ηχο, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, practice, practice, practice, προφανως τα δαχτυλα σου δεν εχουν ακομα την απαραιτητη δυναμη & σταθεροτητα στην ταστιερα......Κανε λοιπον ασκησεις για τα δαχτυλα. Επισης για τα ακορντα που δε μπορεις να πιασεις ακομα, βρες καποιο τραγουδι που να τα εχει, και λιωσε στο practice την αλλαγη μεταξυ αυτων των ακορντων, ωστε να αποκτησει το χερι muscle memory...

Και..... ΜΗΝ μαθαινεις απο το youtube, γιατι 99% θα μαθεις λαθος για παντα.......ειδκα στην αρχη που πρεπει να μαθεις πως παταει το χερι / δαχτυλα. Βρες καθηγητη...οπωσδηποτε. Δεν ειναι τυχαια στα 10 δυσκολοτερα οργανα για να μαθεις, ουτε οτι απο τους 10 που ξεκινανε μαθαινουν 1-2 το πολυ....γιατι θελει τρελο practice και χρονο για να μαθεις / προχωρησεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...