Προς το περιεχόμενο

[3D Printer] TWO TREES BLUER 3D 235*235*280mm Build Volume 3D εκτυπωτής $110.88 με κουπόνι [ΤΕΛΟΣ]


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Narayan είπε

Για εκτύπωση PETG και ABS θα πρότεινα να γίνει αλλαγή στο nozzle από brass που έχει τώρα σε hardened steel επειδή τα συγκεκριμένα υλικά απαιτούν υψηλότερες θερμοκρασίες και είναι πιο abrasive σε σχέση με το PLA, δηλαδή το brass nozzle θα "φαγωθεί" εσωτερικά με την εκτύπωση ενώ το steel αντέχει περισσότερο.

 

Αυτο παντως το εχω διαβασει αραια και που και προσωπικα δε το εχω συναντησει. Δε θεωρω δηλαδη πως χρειαζεται αλλο nozzle για αλλο filament.

Τουλαχιστον για το PETG που εχω εκτυπωσει αρκετο. Συν οτι 20-30 βαθμους παραπανω απο το PLA ζηταει, δεν ειναι και καμια τρελη διαφορα.

Ποτε δεν ειχα θεμα με τα nozzles και ποτε δε μου εχει χρειαστει να αλλαξω καποιο επειδη φαγωθηκε. Οποτε ειχα θεματα με βουλωματα κτλ κατι αλλο ευθυνοταν (ρυθμιση κτλ) και λυνοταν. Φυσικα μετα απο εκατονταδες ωρες εκτυπωσης καλο ειναι να αλλαχθει καποια στιγμη και αυτο. Εξαλλου αστειο ειναι το κοστος του.

Αλλα το να αλλαζεις nozzle οταν αλλαζεις υλικο, ειναι αχρειαστη ταλαιπωρια κατ εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα κι εγώ τον εκτυπωτή πριν 2 μερες. Η συναρμολόγηση, για εμένα που έχω κάποιες γνώσεις με άλλα αντικείμενα, περίμενα να ήταν λίγο ευκολότερη αλλά οκ, πρώτη φορά συναρμολογώ κάτι τέτοιο. Επίσης είχαν βάλει λάθος βίδα στον αισθητήρα Ζ-axis (αυτόν που ρυθμίζει το ύψος) και αναγκάστηκα να την κόψω λίγο με γωνιακό τροχό.

Πρόβλημα παρουσιάστηκε με το dual drive extruder του οποίου αν και δούλευαν κανονικά τα γρανάζια δεν έσπρωχνε ούτε τραβούσε πίσω το filament.

Στην πρώτη εκτύπωση για κάποιο λόγο μπούκωσε το nozzle και μέχρι να το καταλάβω είχε ξεράσει εξωτερικά λιωμένο πλαστικό το οποίο δεν ήξερα πως να αφαιρέσω. Τελικά αφαίρεσα nozzel και εναν κύλινδρο που ήταν πιο πάνω, τα έκαψα με φλόγιστρο με σκοπό να λιώσει και να τρέξει το πλαστικό. Δούλεψε μια χαρά.

Επίσης τα έτοιμα σχέδια που κατέβαζα δεν τα έβλεπε ο εκτυπωτής. Έκανα update στο firmware πιστεύοντας οτι θα λυθεί το πρόβλημα αλλα προφανώς δεν έφταιγε αυτό! Πλέον τα περνάω στο πρόγραμμα ultimaker cura που είχε μέσα η μαμά κάρτα sd και απο εκεί τα αποθηκεύω στην κατάλληλη μορφή.

Οσον αφορά τον εκτυπωτή είναι όντως μόνο για αρχάριους και αυτούς που ξεκινάνε απο το 0 με την τρισδιάστατη εκτύπωση.

Προσωπικά πέρα απο τον 10χ10 κύβο που είχε για test δεν έχω καταφέρει να κάνω μια ολοκληρωμένη εκτύπωση αλλά εντάξει θα μάθω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθατε σε ενα πολυ ομορφο χομπυ !
Για οσους τον πηρατε εξοπλιστειτε με υπομονη και επιμονη... Θελει αρκετο διαβασμα και αλλαγες σε ρυθμισεις και ξανα ρυθμισεις και και και...Το αποτελεσμα θα σας ανταμειψει. 
Για οσους δεν τον εχετε παρει ακομα και ειστε σε διλλημα... Τα πραγματα δεν θα ειναι ευκολα. 
Δεν παιρνω ενα αρχειο το εκτυπωνω και τελος...Θελει λιγη μελετη αλλα καποιος που θα εχει χρονο ( μπολικο) και μερακι θα κανει ομορφα πραγματα...
Το παρακατω δεν ειναι απο αυτον τον εκτυπωτη αλλα πανω κατω τα ιδια μπορειτε να εκτυπωσετε ( απειρες επιλογες..Α ΠΕΙ  ΡΕΣ...) 

Δωρεαν stl στον παρακατω συνδεσμο...

https://www.thingiverse.com/

Κατεβασμα Slicer για μετατροπη των αρχειων σε μορφη που θα αναγνωριζει ο εκτυπωτης...

Εγω εχω το παρακατω...PrusaSlicer 2.4.0

https://3dprintingreece.gr/slicers/

Καλη αρχη ! Καλες εκτυπωσεις ! 

image.jpeg.0531af2457adf55a9d9f01f4a7d4257a.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, lefteris4 είπε

Παρέλαβα κι εγώ τον εκτυπωτή πριν 2 μερες. Η συναρμολόγηση, για εμένα που έχω κάποιες γνώσεις με άλλα αντικείμενα, περίμενα να ήταν λίγο ευκολότερη αλλά οκ, πρώτη φορά συναρμολογώ κάτι τέτοιο. Επίσης είχαν βάλει λάθος βίδα στον αισθητήρα Ζ-axis (αυτόν που ρυθμίζει το ύψος) και αναγκάστηκα να την κόψω λίγο με γωνιακό τροχό.

Πρόβλημα παρουσιάστηκε με το dual drive extruder του οποίου αν και δούλευαν κανονικά τα γρανάζια δεν έσπρωχνε ούτε τραβούσε πίσω το filament.

Στην πρώτη εκτύπωση για κάποιο λόγο μπούκωσε το nozzle και μέχρι να το καταλάβω είχε ξεράσει εξωτερικά λιωμένο πλαστικό το οποίο δεν ήξερα πως να αφαιρέσω. Τελικά αφαίρεσα nozzel και εναν κύλινδρο που ήταν πιο πάνω, τα έκαψα με φλόγιστρο με σκοπό να λιώσει και να τρέξει το πλαστικό. Δούλεψε μια χαρά.

Επίσης τα έτοιμα σχέδια που κατέβαζα δεν τα έβλεπε ο εκτυπωτής. Έκανα update στο firmware πιστεύοντας οτι θα λυθεί το πρόβλημα αλλα προφανώς δεν έφταιγε αυτό! Πλέον τα περνάω στο πρόγραμμα ultimaker cura που είχε μέσα η μαμά κάρτα sd και απο εκεί τα αποθηκεύω στην κατάλληλη μορφή.

Οσον αφορά τον εκτυπωτή είναι όντως μόνο για αρχάριους και αυτούς που ξεκινάνε απο το 0 με την τρισδιάστατη εκτύπωση.

Προσωπικά πέρα απο τον 10χ10 κύβο που είχε για test δεν έχω καταφέρει να κάνω μια ολοκληρωμένη εκτύπωση αλλά εντάξει θα μάθω!

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι τυπικα πραγματα για καποιον αρχαριο.

Τα ιδια θεματα θα ειχες με οποιονδηποτε εκτυπωτη.

Θελει αρκετη ασχολια και δοκιμες μεχρι να φτασεις σε σημειο να βγαζεις απροβληματιστα τα παντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/11/2022 στις 4:06 ΜΜ, lefteris4 είπε

Παρέλαβα κι εγώ τον εκτυπωτή πριν 2 μερες. Η συναρμολόγηση, για εμένα που έχω κάποιες γνώσεις με άλλα αντικείμενα, περίμενα να ήταν λίγο ευκολότερη αλλά οκ, πρώτη φορά συναρμολογώ κάτι τέτοιο. Επίσης είχαν βάλει λάθος βίδα στον αισθητήρα Ζ-axis (αυτόν που ρυθμίζει το ύψος) και αναγκάστηκα να την κόψω λίγο με γωνιακό τροχό.

Πρόβλημα παρουσιάστηκε με το dual drive extruder του οποίου αν και δούλευαν κανονικά τα γρανάζια δεν έσπρωχνε ούτε τραβούσε πίσω το filament.

Στην πρώτη εκτύπωση για κάποιο λόγο μπούκωσε το nozzle και μέχρι να το καταλάβω είχε ξεράσει εξωτερικά λιωμένο πλαστικό το οποίο δεν ήξερα πως να αφαιρέσω. Τελικά αφαίρεσα nozzel και εναν κύλινδρο που ήταν πιο πάνω, τα έκαψα με φλόγιστρο με σκοπό να λιώσει και να τρέξει το πλαστικό. Δούλεψε μια χαρά.

Επίσης τα έτοιμα σχέδια που κατέβαζα δεν τα έβλεπε ο εκτυπωτής. Έκανα update στο firmware πιστεύοντας οτι θα λυθεί το πρόβλημα αλλα προφανώς δεν έφταιγε αυτό! Πλέον τα περνάω στο πρόγραμμα ultimaker cura που είχε μέσα η μαμά κάρτα sd και απο εκεί τα αποθηκεύω στην κατάλληλη μορφή.

Οσον αφορά τον εκτυπωτή είναι όντως μόνο για αρχάριους και αυτούς που ξεκινάνε απο το 0 με την τρισδιάστατη εκτύπωση.

Προσωπικά πέρα απο τον 10χ10 κύβο που είχε για test δεν έχω καταφέρει να κάνω μια ολοκληρωμένη εκτύπωση αλλά εντάξει θα μάθω!

Σε πόσες μέρες παρέλαβες ; Το έχουν στείλει στις 7 Νοεμβρίου και ακόμα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2022 στις 5:00 ΜΜ, Lshow είπε

Καλως ηρθατε σε ενα πολυ ομορφο χομπυ !
Για οσους τον πηρατε εξοπλιστειτε με υπομονη και επιμονη... Θελει αρκετο διαβασμα και αλλαγες σε ρυθμισεις και ξανα ρυθμισεις και και και...Το αποτελεσμα θα σας ανταμειψει. 
Για οσους δεν τον εχετε παρει ακομα και ειστε σε διλλημα... Τα πραγματα δεν θα ειναι ευκολα. 
Δεν παιρνω ενα αρχειο το εκτυπωνω και τελος...Θελει λιγη μελετη αλλα καποιος που θα εχει χρονο ( μπολικο) και μερακι θα κανει ομορφα πραγματα...
Το παρακατω δεν ειναι απο αυτον τον εκτυπωτη αλλα πανω κατω τα ιδια μπορειτε να εκτυπωσετε ( απειρες επιλογες..Α ΠΕΙ  ΡΕΣ...) 

Δωρεαν stl στον παρακατω συνδεσμο...

https://www.thingiverse.com/

Κατεβασμα Slicer για μετατροπη των αρχειων σε μορφη που θα αναγνωριζει ο εκτυπωτης...

Εγω εχω το παρακατω...PrusaSlicer 2.4.0

https://3dprintingreece.gr/slicers/

Καλη αρχη ! Καλες εκτυπωσεις ! 

image.jpeg.0531af2457adf55a9d9f01f4a7d4257a.jpeg

Πολύ ωραία σχέδια. Μόλις σύνδεσα τον printer (δεν έχω ιδέα αν έχω κάνει πατάτα στις συνδέσεις) και του έβαλα την micro sd καρτούλα που είχε στη συσκευασία αλλά μου γράφει στην οθόνη αφής πως είναι άδεια. Τελικά την έβαλα σε pc και μετέφερα τα αρχεία στον αρχικό φάκελο και τα είδε.

Επίσης ένα usb φλασάκι που είχε μέσα δεν μου το αναγνωρίζει το pc. Και σε εσένα τα ίδια έγιναν ;

 

Στις 7/11/2022 στις 4:06 ΜΜ, lefteris4 είπε

Πρόβλημα παρουσιάστηκε με το dual drive extruder του οποίου αν και δούλευαν κανονικά τα γρανάζια δεν έσπρωχνε ούτε τραβούσε πίσω το filament.

Στην πρώτη εκτύπωση για κάποιο λόγο μπούκωσε το nozzle και μέχρι να το καταλάβω είχε ξεράσει εξωτερικά λιωμένο πλαστικό το οποίο δεν ήξερα πως να αφαιρέσω. Τελικά αφαίρεσα nozzel και εναν κύλινδρο που ήταν πιο πάνω, τα έκαψα με φλόγιστρο με σκοπό να λιώσει και να τρέξει το πλαστικό. Δούλεψε μια χαρά.

Σε εμένα δεν έβγαλε καθόλου πλαστικό αλλά κάνει τις κινήσεις ώστε να εκτυπώσει. Τι λες να φtαίει ; Για κάποιο λόγο δεν τραβάει το filament αλλά δεν ξέρω γιατί.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Μόλις σύνδεσα τον printer (δεν έχω ιδέα αν έχω κάνει πατάτα στις συνδέσεις) και του έβαλα την micro sd καρτούλα

Καλησπερα.

Καλες εκτυπωσεις. Καλη υπομονη κ επιμονη. 

Η Micro sd ειναι αδεια. Θα κατεβασεις εναν slicer για να μετατρεψει ενα αρχειο εκτυπωσης σε αρχειο για να μπορει να αναγνωρισει ο εκτυπωτης σου. Η καταληξη του αρχειου που θα κατεβαζεις θα ειναι σε stl. H καταληξη του αρχειου που θα μετατρεπει και θα αποθηκευει ο slicer θα ειναι σε gcode. Στην καρτα sd θα μεταφερεις το .gcode και αυτο θα ειναι το αρχειο που θα εκτυπωσει ο 3d.

Για αρχη κατεβασε ενα μικρο απλο σχεδιο ( πιθανον να εχει μεσα το φλασακι για δοκιμες.) Οι περισσοτεροι ξεκινανε με το καραβακι 3DBenchy . Εδω εισαι΄΄ https://www.thingiverse.com/thing:763622

Επεξ/σία από Lshow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lshow είπε

Καλησπερα.

Καλες εκτυπωσεις. Καλη υπομονη κ επιμονη. 

Η Micro sd ειναι αδεια. Θα κατεβασεις εναν slicer για να μετατρεψει ενα αρχειο εκτυπωσης σε αρχειο για να μπορει να αναγνωρισει ο εκτυπωτης σου. Η καταληξη του αρχειου που θα κατεβαζεις θα ειναι σε stl. H καταληξη του αρχειου που θα μετατρεπει και θα αποθηκευει ο slicer θα ειναι σε gcode. Στην καρτα sd θα μεταφερεις το .gcode και αυτο θα ειναι το αρχειο που θα εκτυπωσει ο 3d.

 

Καλησπέρα, βλέπει ήδη το αρχείο .gcode που έχει η micro sd, κάνει όλες τις κινήσεις αλλά δεν τραβά το filament.

Το άνοιξα και στέλνω φωτό 

IMG_20221127_193856.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Καλησπέρα, βλέπει ήδη το αρχείο .gcode

Για να μην ανεβαινει το ΄΄θεμα΄΄ στις προσφορες. Ανοιξε ενα στους εκτυπωτες με το ονομα του εκτυπωτη της αγορας. Τον πηρατε αρκετοι και οπου να ναι θα τον παραλαμβανουν και οι υπολοιποι. Οποτε θα ειναι μαζεμενες οι πληροφοριες εκει. 

Δεν εχω τον συγκεκριμενο αλλα μπορουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lshow είπε

Για να μην ανεβαινει το ΄΄θεμα΄΄ στις προσφορες. Ανοιξε ενα στους εκτυπωτες με το ονομα του εκτυπωτη της αγορας. Τον πηρατε αρκετοι και οπου να ναι θα τον παραλαμβανουν και οι υπολοιποι. Οποτε θα ειναι μαζεμενες οι πληροφοριες εκει. 

Δεν εχω τον συγκεκριμενο αλλα μπορουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. 

Έχεις δίκιο, θα κάνω κάποιες δοκιμές πρώτα και θα ανοίξω θέμα πολύ σύντομα. Σ΄έυχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Έχεις δίκιο, θα κάνω κάποιες δοκιμές πρώτα και θα ανοίξω θέμα πολύ σύντομα. Σ΄έυχαριστώ.

Οταν ανοιξεις θεμα φιλε, ποσταρε το και εδω, για να παμε εκει μετα οσοι τον πηραμε.

(Τον εχω παρει και 'γω αλλα δεν ξερω ποτε θα βρω χρονο να ασχοληθω...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2022 στις 12:36 ΜΜ, nek4d είπε

Οταν ανοιξεις θεμα φιλε, ποσταρε το και εδω, για να παμε εκει μετα οσοι τον πηραμε.

(Τον εχω παρει και 'γω αλλα δεν ξερω ποτε θα βρω χρονο να ασχοληθω...)

 

Στις 27/11/2022 στις 7:41 ΜΜ, Lshow είπε

Για να μην ανεβαινει το ΄΄θεμα΄΄ στις προσφορες. Ανοιξε ενα στους εκτυπωτες με το ονομα του εκτυπωτη της αγορας. Τον πηρατε αρκετοι και οπου να ναι θα τον παραλαμβανουν και οι υπολοιποι. Οποτε θα ειναι μαζεμενες οι πληροφοριες εκει. 

Δεν εχω τον συγκεκριμενο αλλα μπορουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. 

Χαίρεται. Η συνέχεια εδώ  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...