Προς το περιεχόμενο

πληκτρολόγιο macbook πρόβλημα


esykas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει συναντήσει κάποιος το πρόβλημα με τα σύμβολα, αντί τα γράμματα, την ώρα που πληκτρολογεί; 

δυστυχώς μας έκατσε η βάρκα, και θέλει αλλαγή, και βαριέμαι, όποτε το έβαλα στην άκρη όταν βρω το κουράγιο θα το αντικαταστήσω, ευτυχώς υπάρχει mac mini και macbook retina ☺️

Απλά να αναφέρω ότι παρόλο που δούλεψε πάλι με επανεγκατάση, το ξανα παρουσίασε, και φυσικά δουλεύει με εξωτερικό πληκτρολόγιο.

το μηχάνημα είναι macbook air 11 2013, και το έχω πάρει μεταχειρισμένο από δω, αλλά ο πρώην ιδιοκτήτης, του είχε πέσει κάποιο υγρό και το είδα μετά την αγορά, οπότε το περίμενα να σκάσει κάποια στιγμή 

υπάρχει τρόπος να βρεθεί τι φταίει με πρόγραμμα τύπου etrecheck!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σου έχει βραχυκυκλώσει από τα υγρά κάποιο/α από τα σίφτ, κομάντ, αλτ κτλπ. Δεν είναι θέμα λειτουργικού, δες αν μπορείς να καθαρίσεις αυτά τα 7, 8 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2022 στις 6:39 ΠΜ, esykas είπε

έχει συναντήσει κάποιος το πρόβλημα με τα σύμβολα, αντί τα γράμματα, την ώρα που πληκτρολογεί; 

δυστυχώς μας έκατσε η βάρκα, και θέλει αλλαγή, και βαριέμαι, όποτε το έβαλα στην άκρη όταν βρω το κουράγιο θα το αντικαταστήσω, ευτυχώς υπάρχει mac mini και macbook retina ☺️

Απλά να αναφέρω ότι παρόλο που δούλεψε πάλι με επανεγκατάση, το ξανα παρουσίασε, και φυσικά δουλεύει με εξωτερικό πληκτρολόγιο.

το μηχάνημα είναι macbook air 11 2013, και το έχω πάρει μεταχειρισμένο από δω, αλλά ο πρώην ιδιοκτήτης, του είχε πέσει κάποιο υγρό και το είδα μετά την αγορά, οπότε το περίμενα να σκάσει κάποια στιγμή 

υπάρχει τρόπος να βρεθεί τι φταίει με πρόγραμμα τύπου etrecheck!!

 

πολλές φορές με ένα καθαρισμό διορθώνεται το πρόβλημα γιατί μένουν άλατα εκεί και βραχυκυκλώνει 

ποιος θα το καθαρίσει όμως εάν εσύ δεν γνωρίζεις είναι άλλο θέμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tasos19s είπε

πολλές φορές με ένα καθαρισμό διορθώνεται το πρόβλημα γιατί μένουν άλατα εκεί και βραχυκυκλώνει 

ποιος θα το καθαρίσει όμως εάν εσύ δεν γνωρίζεις είναι άλλο θέμα 

επειδή θα το ανοίξω, θα πάω για καινούργιο, αλλά θέλω να βρώ χρόνο για ξεκολλήσω με προσοχή την μεμβράνη με τα λεντάκια για να μην πάω σε ακριβότερη λύση που τα έχει κολλημένα, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, και όταν το ανοίξω θα το δω πάλι αυτό που λες για άλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, esykas είπε

επειδή θα το ανοίξω, θα πάω για καινούργιο, αλλά θέλω να βρώ χρόνο για ξεκολλήσω με προσοχή την μεμβράνη με τα λεντάκια για να μην πάω σε ακριβότερη λύση που τα έχει κολλημένα, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, και όταν το ανοίξω θα το δω πάλι αυτό που λες για άλατα

δεν χρειάζεται πολύ κόπο. αποσύνδεση αρχικά την μπαταρία... ρίξε μετά οινόπνευμα και καθάρισε ότι μπορείς είτε με αέρα για πληκτρολόγια είτε με κάποιο άλλο τροπο... πιστεύω θα διορθωθεί... αν όχι τότε μπορείς να πας σε δυσκολότερες λύσεις. ξεκινά με αυτό το εύκολο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2022 στις 6:42 ΜΜ, Tasos19s είπε

δεν χρειάζεται πολύ κόπο. αποσύνδεση αρχικά την μπαταρία... ρίξε μετά οινόπνευμα και καθάρισε ότι μπορείς είτε με αέρα για πληκτρολόγια είτε με κάποιο άλλο τροπο... πιστεύω θα διορθωθεί... αν όχι τότε μπορείς να πας σε δυσκολότερες λύσεις. ξεκινά με αυτό το εύκολο 

το έχω βγάλει ένα, ένα το κάθε πλήκτρο από πάνω, και το έχω καθαρίσει, δεν έχω ρίξει οινόπνευμα,  επειδή την έχω πατήσει με iphone στο κεντρικό κουμπί, πληροφοριακά από  πάνω είναι καθαρό, και τα "κουμπιά" έχουν σωστή επαναφορά, το πρόβλημα θα είναι πίσω, ανάμεσα στον φωτισμό και το πληκτρολόγιο, εκεί θα πρέπει να το καθαρίσω, μόνο που όταν φτάσω εκεί δεν αξίζει, παρά να περάσεις ένα καινούργιο, διότι το διακινδυνεύεις να το μοντάρεις πάλι, και να κάνει τα τρελά του 🥶 

θα ενημερώσω όταν επισκευαστεί, ευτυχώς που έχω καβάτζα άλλο μπουκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...