Προς το περιεχόμενο

LG 29WP500-B Ultrawide IPS HDR Monitor 29" FHD 2560x1080


pvprestart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα εχθές αγόρασα το Monitor της Lg για δεύτερο το πρόβλημα είναι στης φωτογραφίες  για κάποιο λόγο δεν θέλει να γέμιση τα κενά ξέρει κάνεις τίποτα για αυτό το θέμα? κρίμα είναι να πάει κουβά    

rn_image_picker_lib_temp_ee71c739-94ec-4fab-9c69-6e4bf4b09f44.jpg

rn_image_picker_lib_temp_2b276ab9-b756-4f72-85cf-6381c6d47aa3.jpg

rn_image_picker_lib_temp_bc389c3e-f6ab-44e8-9015-e0a7b000f73e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς δε θέλει να γεμίσει τα κενά;

Στην πρώτη φώτο φαίνεται ότι μιλάς για video 1080p, όπου το πλάτος έχει μικρότερη ανάλυση από αυτή του μόνιτορ. Για να το γεμίσεις πρέπει είτε να παραμορφωσεις το video με stretch ειτε να κάνεις zoom in χάνοντας οπτικό πεδίο από το ύψος.  Ο browser / YouTube φαίνεται ότι εκμεταλλεύεται όλο το εύρος

Στην περίπτωση του game υποψιάζομαι θέμα επιλογής ανάλυσης αλλά δεν είναι ευδιάκριτο στη φώτο

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pvprestart είπε

Καλημέρα εχθές αγόρασα το Monitor της Lg για δεύτερο το πρόβλημα είναι στης φωτογραφίες  για κάποιο λόγο δεν θέλει να γέμιση τα κενά ξέρει κάνεις τίποτα για αυτό το θέμα? κρίμα είναι να πάει κουβά    

rn_image_picker_lib_temp_ee71c739-94ec-4fab-9c69-6e4bf4b09f44.jpg

rn_image_picker_lib_temp_2b276ab9-b756-4f72-85cf-6381c6d47aa3.jpg

rn_image_picker_lib_temp_bc389c3e-f6ab-44e8-9015-e0a7b000f73e.jpg

Στον browser που χρησιμοποιείς πήγαινε στα add-ons και ψάξε για 21:9 Στα games αν δεν είναι default άλλαξε το σε 21:9 η σε 2560Χ1080 Σε ορισμένα όπως στο φιφα θυμάμαι, δε θα βλέπεις όλη την οθόνη μόνο μέσα στο μενού. Ενώ όταν θα μπαινεις στο game θα βλέπεις κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, radiohead είπε

Στον browser που χρησιμοποιείς πήγαινε στα add-ons και ψάξε για 21:9 Στα games αν δεν είναι default άλλαξε το σε 21:9 η σε 2560Χ1080 Σε ορισμένα όπως στο φιφα θυμάμαι, δε θα βλέπεις όλη την οθόνη μόνο μέσα στο μενού. Ενώ όταν θα μπαινεις στο game θα βλέπεις κανονικά.

στο παιχνίδι ότι και να κάνω το βλέπω έτσι ας εχω την ανάλυση την σωστή όσο αφορά το YouTube θα το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο Δεν πέτυχε δυστυχώς το 2ο αμα το κανω όπως τον φιλο στο βίντεο με πετάει αυτόματος στην 1ο οθόνη την 24αρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pvprestart είπε

Το 1ο Δεν πέτυχε δυστυχώς το 2ο αμα το κανω όπως τον φιλο στο βίντεο με πετάει αυτόματος στην 1ο οθόνη την 24αρα 

Αφού τα έκανες τα βήματα δοκίμασε μία και σε windowed. Όχι full screen. Και μια πάλι windowed με default settings στο nvidia control panel.

Ντρέπομαι που το λέω αλλά νομίζω το τικ τοκ θα σου λύσει το θέμα 😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, radiohead είπε

Αφού τα έκανες τα βήματα δοκίμασε μία και σε windowed. Όχι full screen. Και μια πάλι windowed με default settings στο nvidia control panel.

Ντρέπομαι που το λέω αλλά νομίζω το τικ τοκ θα σου λύσει το θέμα 😄

 

και μόνο που κοιτάς στα σκοτεινά σημεία του γαλαξία εμένα με φτανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δω μόλις γυρίσω γιατί είμαι δουλειά, αν και βλέπω ότι σαν οθόνη είναι για edit video record κτλπ και λίγο δύσκολα για game  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pvprestart είπε

θα το δω μόλις γυρίσω γιατί είμαι δουλειά, αν και βλέπω ότι σαν οθόνη είναι για edit video record κτλπ και λίγο δύσκολα για game  

Δε θα συμφωνήσω γενικά. Τυχαίνει στο game που παίζεις. Σε άλλα παιχνίδια έχεις μεγαλύτερο περιεχόμενο από ότι κάποιος με 1080 16:9

Πχ 

maxresdefault.jpg.f9ae0a6aca95de5cef9c1538d51bd1aa.jpg

images.jpeg.8a42e26284eafd3d5a9a1a20bd1e671a.jpeg 

c58bbd87.jpg.a64a73275dcc73ee7991a1908186d4bc.jpg 

37073671.jpg.1cf5464fd6d354f562c4f64138bb548d.jpg

 

Αν το μόνο που παίζεις είναι το valorant τότε οκ είναι γκαντεμια και θα συμφωνήσω μαζί σου (αν και θα έπρεπε ήδη να το έχουν λύσει και να σιχτιριζεις το παιχνίδι όχι το μονιτορ)

 

Σίγουρα θα στρώσει με το windowed όλοι αυτό λένε. Δες 10ο σχόλιο 

https://www.reddit.com/r/VALORANT/comments/lbdmgb/no_ultrawide_support_in_2021/

Τέλος δες κι αυτό 

https://github.com/crocokyle/Valorant-Ultrawide-Fix 

Good luck

 

 

 

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια ότι και να πω είναι λίγο  θα δω τι θα κάνω μπορεί να την εχω για το steam-record-edit video και να πάρω μια άλλη για τα αλλά μην σας κουράζω.

Γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο το Valorant αλλά και Youtube και τα Anime γενικά δεν μπορείς να δεις τίποτα σε full screen.

 

Y.γ (Στον browser που χρησιμοποιείς πήγαινε στα add-ons και ψάξε για 21:9)  το έκανα απλος κανει zoom με αποτέλεσμα να χαλάει την εικόνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...