Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιβεβαίωσε ότι μελλοντικά το iPhone θα διαθέτει υποδοχή USB-C


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Επιτελους μαγκες δεν θα ψαχνουμε φορτιστη οταν βγαινουμε εξω

Αν δεν είχατε apple δεν θα χρειαζόταν να ψάχνετε φορτιστή, υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν μπαταρία που κρατάει 1+ ημέρα.. mindblowing

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, jimgeroul είπε

Αν δεν είχατε apple δεν θα χρειαζόταν να ψάχνετε φορτιστή, υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν μπαταρία που κρατάει 1+ ημέρα.. mindblowing

Ο,τι ναι, τα iPhone ανετα βγαζουν 1+ μερα, που να δεις και τα Plus, θα παθεις σοκ 😉

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, asmilon είπε

Ο,τι ναι, τα iPhone ανετα βγαζουν 1+ μερα, που να δεις και τα Plus, θα παθεις σοκ 😉

Ε πως, αφού έτσι διάβασαν στα ιντερνέτια! 😛 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimgeroul είπε

Αν δεν είχατε apple δεν θα χρειαζόταν να ψάχνετε φορτιστή, υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν μπαταρία που κρατάει 1+ ημέρα.. mindblowing

Αδελφε δεν το εννοω με την εννοια οτι δεν κραταει η μπαταρια. Εχω 13 Pro Max και η μπαταρια βγαζει γυρω στην 1 μιση ημερα με φουλ χρηση δεδομενων, εαν δεις και battery drains βιντεο στο youtube θα δεις οτι το 13 pro max παταει ολα τα android με 5000+ mAh. Εννοουσα οτι συνηθως αν βγεις εξω και τυχει να μην εχεις μπαταρια ειναι πιο δυσκολο να βρεις φορτιστη με lightning ενω Type c ολο και καποιος θα εχει σιγουρα.

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Δε μπορούσε να κάνει και διαφορετικά - Ευρωπαϊκή οδηγία. Φυσικά όπως πάντα θα χρειάζονται αντάπτορα για άλλες λειτουργίες εκτός φόρτισης.

Ξέρεις κάτι φίλε η μαγκιά θα ήταν να μπορούσε να κάνει κάτι και μπορεί να κάνει κάτι αν θέλει απλά θα χάσει πωλήσεις από την ευρωπαΐκή ένωση. Όπως αυτή τη χρονιά αφαίρεσε την κάρτα sim στην αμερικανική αγορά θα μπορούσε πρώτον να σταματήσει να πουλάει στην Ευρώπη δεύτερον να το κάνει πλήρωσα σύρματα και έτσι να μην βάλει ποτέ το συγκεκριμένο βύσμα. Και μιλάμε για την Apple όλα μπορεί να τα κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Just_travel_everywhere είπε

Ξέρεις κάτι φίλε η μαγκιά θα ήταν να μπορούσε να κάνει κάτι και μπορεί να κάνει κάτι αν θέλει απλά θα χάσει πωλήσεις από την ευρωπαΐκή ένωση. Όπως αυτή τη χρονιά αφαίρεσε την κάρτα sim στην αμερικανική αγορά θα μπορούσε πρώτον να σταματήσει να πουλάει στην Ευρώπη δεύτερον να το κάνει πλήρωσα σύρματα και έτσι να μην βάλει ποτέ το συγκεκριμένο βύσμα. Και μιλάμε για την Apple όλα μπορεί να τα κάνει

Να σταματήσει να πουλάει στην Ευρώπη? Δε νομίζω πως θα το ήθελε... Αλλά και πάλι που είναι το κακό, να έχουν όλες οι συσκευές ενιαίο βύσμα φόρτισης? Απλά "κουμπώνεις" ότι χρειάζεται ρεύμα σε ότι φορτιστή βρεις. Θυμάμαι παλιά που η Nokia ήταν σχεδόν μονοπώλιο, βόλευε πολύ να βρίσκεις φορτιστή όπου κι αν πήγαινες... Σχεδόν παντού υπήρχε φορτιστής για Nokia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Να σταματήσει να πουλάει στην Ευρώπη? Δε νομίζω πως θα το ήθελε... Αλλά και πάλι που είναι το κακό, να έχουν όλες οι συσκευές ενιαίο βύσμα φόρτισης? Απλά "κουμπώνεις" ότι χρειάζεται ρεύμα σε ότι φορτιστή βρεις. Θυμάμαι παλιά που η Nokia ήταν σχεδόν μονοπώλιο, βόλευε πολύ να βρίσκεις φορτιστή όπου κι αν πήγαινες... Σχεδόν παντού υπήρχε φορτιστής για Nokia.

Αν και καταλαβαίνω τι θες να πεις η υπόνοια από την μια για μονοπώλιο και η μη απαίτηση όλων των ηλεκτρικών συσκευών να έχουν το ίδιο βύσμα φόρτισης με κάνει να πιστεύω ότι όλο αυτό είναι ένα ημίμετρο που δεν λύνει το κύριο πρόβλημα που προσπαθεί να αντιμετωπίσει…

μακάρι η εξέλιξη του προτύπου type-c να είναι τέτοια ώστε όντως να χρειαζόμαστε ένα καλώδιο για κάθε συσκευή μας και όχι δεκαπέντε διαφορετικά καλώδια type-c με 15 διαφορετικά χαρακτηρίστηκα και να καταλήξουμε σε χειρότερη κατάσταση από σήμερα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και καταλαβαίνω τι θες να πεις η υπόνοια από την μια για μονοπώλιο και η μη απαίτηση όλων των ηλεκτρικών συσκευών να έχουν το ίδιο βύσμα φόρτισης με κάνει να πιστεύω ότι όλο αυτό είναι ένα ημίμετρο που δεν λύνει το κύριο πρόβλημα που προσπαθεί να αντιμετωπίσει…

μακάρι η εξέλιξη του προτύπου type-c να είναι τέτοια ώστε όντως να χρειαζόμαστε ένα καλώδιο για κάθε συσκευή μας και όχι δεκαπέντε διαφορετικά καλώδια type-c με 15 διαφορετικά χαρακτηρίστηκα και να καταλήξουμε σε χειρότερη κατάσταση από σήμερα…

Το πρότυπο type c είναι 1, εκδόσεις αλλάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hellghan είπε

Το πρότυπο type c είναι 1, εκδόσεις αλλάζει

Δεν είπα κάτι διαφορετικό… 

εντέλει δικαιολογούμε τις πολλαπλές εκδόσεις αλλά όχι τα δυο διαφορετικά πρότυπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, billdanos είπε

Που να δεις τι ωραία που θα είναι αν το πάθει αυτό η πλευρά του type c μέσα στη συσκευή και όχι στο καλώδιο... 😛 

Όπως τα λες είναι, ΑΝ το πάθει.. Τόσα χρόνια μόνο 1 type c μου έχει χαλάσει ενώ της συζύγου καθε 10 - 12 μήνες θελουμε αλλο καλώδιο. 

Επιπλέον τι διαφορά αν είναι μέσα ή εξω στην πλευρά της συσκευής; και στις δύο η συσκευή παει για επισκευή. Δοξα τον Θεό μόνο καλώδια εχω πετυχει να χαλανε. 

 

Επεξ/σία από dterzakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είπα κάτι διαφορετικό… 

εντέλει δικαιολογούμε τις πολλαπλές εκδόσεις αλλά όχι τα δυο διαφορετικά πρότυπα?

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Εκδόσεις αλλάζει γιατί εξελίσσεται όπου μπορείς να χρησιμοποιηθεί η παλιά έκδοση απλά θα είναι στις ταχύτητες τις παλιάς έκδοσης. Όταν υπάρχουν διαφορετικά πρότυπα τότε πρέπει να χρησιμοποιείς διαφορετικά καλώδια, φορτιστές κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hellghan είπε

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Εκδόσεις αλλάζει γιατί εξελίσσεται όπου μπορείς να χρησιμοποιηθεί η παλιά έκδοση απλά θα είναι στις ταχύτητες τις παλιάς έκδοσης. Όταν υπάρχουν διαφορετικά πρότυπα τότε πρέπει να χρησιμοποιείς διαφορετικά καλώδια, φορτιστές κτλπ κτλπ

Φορτιστή γιατί να χρειάζεσαι διαφορετικό? Τρία χρόνια με iPhone ποτέ δεν χρειάστηκα να βρω φορτιστή μιας και καλώδιο έχω πάντα μαζί μου… 

Ξανά λέω και τώρα που θα έχουμε ένα βύσμα, βάζουμε στοίχημα ότι ο κάθε ένας μας θα έχει από δυο- τρία διαφορετικά καλώδια? Κοινώς μηδέν αποτέλεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φορτιστή γιατί να χρειάζεσαι διαφορετικό? Τρία χρόνια με iPhone ποτέ δεν χρειάστηκα να βρω φορτιστή μιας και καλώδιο έχω πάντα μαζί μου… 

Ξανά λέω και τώρα που θα έχουμε ένα βύσμα, βάζουμε στοίχημα ότι ο κάθε ένας μας θα έχει από δυο- τρία διαφορετικά καλώδια? Κοινώς μηδέν αποτέλεσμα!

Να στο εξηγήσω καλύτερα.

Συγκεκριμένες κατηγορίες θα έχουν σύνδεση και πρωτόκολλο επικοινωνίας type c για να χρησιμοποιούν όλοι τα ίδια.

Ένα παράδειγμα.

Η Samsung και η Apple έχουν σαν ταχεία φόρτιση το PD. Αν πάρεις αυτήν τη στιγμή τους φορτιστές type C 20w ΔΕΝ θα φορτίσουν το ίδιο. Αυτό θέλουν να κάνουν, να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά μου καλώδια και εγώ τα δικά σου καλώδια χωρίς κανένα πρόβλημα ή υποχωρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hellghan είπε

Να στο εξηγήσω καλύτερα.

Συγκεκριμένες κατηγορίες θα έχουν σύνδεση και πρωτόκολλο επικοινωνίας type c για να χρησιμοποιούν όλοι τα ίδια.

Ένα παράδειγμα.

Η Samsung και η Apple έχουν σαν ταχεία φόρτιση το PD. Αν πάρεις αυτήν τη στιγμή τους φορτιστές type C 20w ΔΕΝ θα φορτίσουν το ίδιο. Αυτό θέλουν να κάνουν, να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά μου καλώδια και εγώ τα δικά σου καλώδια χωρίς κανένα πρόβλημα ή υποχωρήσεις

Άρα θα έχουμε όχι μόνο κοινή θύρα αλλά και τεχνικά χαρακτηρίστηκα της θα είναι για όλους τα ίδια? πχ δεν θα χρειαστώ ένα άλλο διαφορετικό καλώδιο για να έχω ταχύτερη φόρτιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...