Προς το περιεχόμενο

Ο Liam Hemsworth αντικαθιστά τον Henry Cavill στην 4η σεζόν του The Witcher του Netflix


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, kata_tixi είπε

εσείς όλοι που σχολιάζετε. αφού δεν σας αρέσει η σειρά και αφού είναι κακή και πάει άπατη γιατί συνεχίζετε να σχολιάζετε; από την τσέπη σας γίνεται η παραγωγή; πείτε απλά εμένα δεν μ άρεσε και τέλος. τα άλλα είναι για τα πανηγύρια. συγνώμη κιόλας αλλά χολή  χωρίς ουσία. ποια βιβλία κτλ; σειρά είναι αν θες να διαβάσεις το βιβλίο διαβάζεις το βιβλίο . το βιβλίο δεν είναι σενάριο είναι βιβλίο. ανοιχτέ λίγο το μυαλά σας. πραγματικά δλδ. 

καλως ηρθες στο insomnia,θα συνηθισεις.....

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Το κράξιμο δεν είναι κριτική. Το πρόβλημα δεν είναι επίσης στο κράξιμο. Βγαίνει ένα νέο σχετικά με την σειρά και μπαίνει ο άλλος για να πει ότι έτσι κι αλλιώς δεν του αρέσει και ότι την θεωρούσε άθλια.

Αφού δεν την βλέπει έτσι κι αλλιώς καλό για εκείνον είναι να μην μπει καν στον κόπο να ανοίξει το άρθρο και να το διαβάσει.
Καλό για μας είναι να μην μας γεμίσει με σπαμ σχόλια και χάνουμε  την ουσία, εμείς που μπαίνουμε να συζητήσουμε επί του θέματος. Βέβαια στο insomnia οι μηχανισμοί σπαμ λειτουργούν μόνο στα χορηγούμενα και κυρίως όταν προσβάλουμε την μαμά Apple.

Στο θέμα αν ο Καβίλης ήταν ταιριαστός ηθοποιός, εμένα ταίριαζε με το ύφος του παιχνιδιού, που με το λίγο που έχω παίξει και αργός είναι και έχει και σώμα ακόμα πιο ογκώδες και σφιχτό. Ωστόσο πέραν του παρουσιαστικού θεωρώ ότι μπορούσε να ερμηνεύσει άψογα τον ψυχρό χαρακτήρα ενός witcher. Απ' την άλλη όμως δεν θεωρώ ότι ήταν καλή επιλογή. Ένας ηθοποιός τέτοιου βεληνεκούς έχει και αυξημένες απαιτήσεις στις πληρωμές και όπως έχουν δείξει και άλλες σειρές, αν ψάξεις, υπάρχουν και ακατέργαστα διαμάντια εκεί έξω.
Η επιλογή του Liam απ' την άλλη δεν την θεωρώ και την καλύτερη, ωστόσο μπορεί να μας εκπλήσσει. Βέβαια το λάθος επαναλαμβάνεται με ένα τέτοιο ηθοποιό.

Κάνεις λάθος. Το κράξιμο όπως και η αποθέωση ΕΙΝΑΙ κριτική άσχετα αν σου αρέσει ή όχι. Ξαναλέω εμένα με ενδιέφερε η σειρά, ήθελα να βγει καλή, ξεκίνησα να την βλέπω, δεν μου άρεσε, την έκραξα γιατί σε κάποια σημεία, ξέφευγε από το μέτριο και γινόταν άθλια και δεν πρόκειται να την ξαναδώ. Δεν συμφωνείς μαζί μου, γούστο σου και δικαίωμα σου, αλλά δεν θα μου απαγορεύσεις να πω τη γνώμη μου. Θα σου δώσω και ένα παράδειγμα πως ένα κράξιμο βγήκε σε καλό: Sonic the movie. Όταν πρωτοβγήκε το trailer με την απαράδεκτη σχεδίαση του Sonic έγινε της μουρλής. Κράξιμο, memes, πανικός. Οι υπεύθυνοι της ταινίας, που ήταν έξυπνοι άνθρωποι, δεν το πήραν αρνητικά και άκουσαν τους fans, αλλάζοντας ριζικά το σχεδιασμό. Απότέλεσμα: τεράστια επιτυχία στο box office και ένα sequel, με προοπτική για 2ο...

Ο Geralt στα witcher 2-3 δεν ταιριάζει φυσιογνωμικά με αυτόν των βιβλίων, σε αντίθεση με το 1. Το κάνουμε αβαβά επείδή τα παιχνίδια τουλάχιστον μαμάνε...

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα , θεωρώ πολύ δύσκολο το κομμάτι που θα αναλάβει ο Liam μετά τον Henry. Ενσάρκωσε σε πολύ υψηλό βαθμό τον ρόλο του Geralt και του πήγαινε τρομερά και θα είναι δύσκολο μα συνηθίσουμε έναν άλλο στη θέση του . Κρίμα .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κάνεις λάθος. Το κράξιμο όπως και η αποθέωση ΕΙΝΑΙ κριτική άσχετα αν σου αρέσει ή όχι. Ξαναλέω εμένα με ενδιέφερε η σειρά, ήθελα να βγει καλή, ξεκίνησα να την βλέπω, δεν μου άρεσε, την έκραξα γιατί σε κάποια σημεία, ξέφευγε από το μέτριο και γινόταν άθλια και δεν πρόκειται να την ξαναδώ. Δεν συμφωνείς μαζί μου, γούστο σου και δικαίωμα σου, αλλά δεν θα μου απαγορεύσεις να πω τη γνώμη μου. Θα σου δώσω και ένα παράδειγμα πως ένα κράξιμο βγήκε σε καλό: Sonic the movie. Όταν πρωτοβγήκε το trailer με την απαράδεκτη σχεδίαση του Sonic έγινε της μουρλής. Κράξιμο, memes, πανικός. Οι υπεύθυνοι της ταινίας, που ήταν έξυπνοι άνθρωποι, δεν το πήραν αρνητικά και άκουσαν τους fans, αλλάζοντας ριζικά το σχεδιασμό. Απότέλεσμα: τεράστια επιτυχία στο box office και ένα sequel, με προοπτική για 2ο...

Ο Geralt στα witcher 2-3 δεν ταιριάζει φυσιογνωμικά με αυτόν των βιβλίων, σε αντίθεση με το 1. Το κάνουμε αβαβά επείδή τα παιχνίδια τουλάχιστον μαμάνε...

Η λέξη κλειδί που διαφοροποιεί το κράξιμο απ' την αρνητική κρητική ονομάζεται "επιχειρήματα". Κάτι που στο έκανα bold μέσα σε αυτά που έγραψες.

Επίσης δεν σου είπα να μην πεις την γνώμη σου, αλλά στο σωστό topic.

Επειδή το θέμα του game είναι off topic:
 

Spoiler

Εσύ εδώ δεν βλέπεις ένα μυώδη τύπο ; Τώρα αν στα 2 και 3 έχει καλύτερες καμπύλες ο λόγος είναι ότι είχαν και καλύτερα γραφικά.

https://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/20900/ss_b26db23a0b4b4e07a6466c84f009cbdbb13091f7.600x338.jpg?t=1659616192


 

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

καταλαβαινω πως εχεις μια συγκεκριμενη εικονα που βλεπεις τα πραγματα αλλα επετρεψε μου να διαφωνισω καθετα.Πρωτον εφοσον καποιος ειναι φαν του witcher world προφανως και θα σχολιασει οτιδηποτε το αφορα για να μην το παω και ενα βημα παραπερα και πω οτι εχει μεγαλυτερη αποψη απο καποιον που τον ενδιαφερει μονο η σειρα.

Οταν κανεις μια σειρα η οποια βασιζεται πανω σε βιβλια προφανως και αξιολογησε στο ποσο καλα την εκανες κατα ποσο αποτιποσες την ιστορια στην σειρα που εφτιαξες.Αν καποιος δηλαδη κανει σειρα με τον λανγκτον του νταν μπραουν και τον κανει εναν σουπερ θρησκοληπτο ο οποιος πολεμαει δαιμονες θα πεις τι σας κοφτει,χολη διχως λογος και τραβηξτε να διαβασετε τα βιβλια?Η αποψη σου μπαζει απο ολες τις μεριες.

Οταν κανεις ενα βιβλιο σειρα ο κοσμος πρεπει να αξιολογησει ολο το σετ.Ακολουθησες το στορυ?αποτυπωσες τους χαρακτηρες?Το καστινγκ ηταν καλο?η ηθοποιια?η σκηνοθεσια?Το βιβλιο ειναι σεναριο τα αντιθετα τα γραφει μονο το αμαζον για να σωσει την πατατια με το rings of power.

Σε ολα τα παραπανω το netflix απετυχε παταγωδως,καταφερε να παρει κατι ετοιμο στημενο και πετυχημενο και να βγαλει κατι επιεικώς μετριο.

Θα ξαναπω αυτο που συζητουσα και αλλη φορα.Αν κανω μελιτζανα με κοκονατ μιλκ και χωμα σογιας και κιμα ατζουγιας και το πω το πιατο του μπαμπη μπορεις να πεις μαρεσε δε μαρεσε αν το ονομασω μουσακα προφανως θα πεις αυτο ηταν ενας απαισιος μουσακας.

Αν βγαλω ενα στορυ ενος τρανσεξουαλ μποξερ που ταυτοχρονα πολεμαει στην προσωπικη του ζωη τον φαλοκρατισμο σε σειρα θα μου πεις οκ σε οποιον αρεσει αν γραψω βασισμενο στη ζωη του mohamed ali θα πεις παλι τι μπουρδα ειναι αυτη ασχετος με το πως ειναι η σειρα σαν σειρα.

Οταν κατι γραφεται πανω σε κατι ειναι βασισμενο σε κατι κρινεται ποσο κοντα και ποσο ακολουθει αυτο το κατι εκτος των αλλων.

Μην ξεχνάμε βέβαια και το γεγονός σε όλο αυτό ότι η μεταφορά ενός βιβλίου στην οθόνη δεν μπορεί να γίνει ποτέ ακριβώς και όπως την φαντάζεται ο κάθε αναγώστης.

Στα βιβλία χρησιμοποιούμε την φαντασία μας και στον καθένα η φαντασία διαφέρει. Η φαντασία μας επίσης περιλαμβάνει τόσο εικόνα(πως μοιαζει ο Geraldn, όσο και ήχο(πως μιλάει).

Τα βιβλία περιέχουν μέσα τους ατέλειωτες παραγράφους που σε μια ταινία ή σειρά θα θεωρούνταν filler. Μιας και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν μπορώ να έχω άποψη, θα δώσω παράδειγμα απ΄το Lord of the Rings. Φαντάζεσαι μια ταινία που θα δείχνει τον Gandalf να εξερευνά την μέση γη για να βρει πληροφορίες για ένα δαχτυλίδι; Εκεί είναι που έρχεται ο σεναριογράφος. Ειδάλλως δεν θα τον πληρώναμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Η λέξη κλειδί που διαφοροποιεί το κράξιμο απ' την αρνητική κρητική ονομάζεται "επιχειρήματα". Κάτι που στο έκανα bold μέσα σε αυτά που έγραψες.

Επίσης δεν σου είπα να μην πεις την γνώμη σου, αλλά στο σωστό topic.

Επειδή το θέμα του game είναι off topic:
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εσύ εδώ δεν βλέπεις ένα μυώδη τύπο ; Τώρα αν στα 2 και 3 έχει καλύτερες καμπύλες ο λόγος είναι ότι είχαν και καλύτερα γραφικά.

https://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/20900/ss_b26db23a0b4b4e07a6466c84f009cbdbb13091f7.600x338.jpg?t=1659616192

 

 

Μια χαρά επιχειρήματα έχουν όσοι κράζουν, οι περισσότεροι τα παραθέτουν κιόλας, παρ' όλα αυτά κάποιοι ενοχλούνται...

Όσον αφορά τον Geralt στα παιχνίδια που λες, δεν το βάζω σε spoiler, μια χαρά σχετίζεται με την είδηση μιας και μιλάμε για τον ίδιο χαρακτήρα, περά από τα καλύτερα γραφικά (προφανώς) άλλαξε ριζικά και ο σχεδιασμός του με σκοπό να τον κάνουν πιο συμπαθητικό, πιο seller-friendly. Το ίδιο γίνεται και στη σειρά. Βάζουν μια ωραία φάτσα για να πουλήσει περισσότερο, άσχετα αν δεν ανταποκρίνεται στο lore.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Η λέξη κλειδί που διαφοροποιεί το κράξιμο απ' την αρνητική κρητική ονομάζεται "επιχειρήματα". Κάτι που στο έκανα bold μέσα σε αυτά που έγραψες.

Επίσης δεν σου είπα να μην πεις την γνώμη σου, αλλά στο σωστό topic.

Επειδή το θέμα του game είναι off topic:
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εσύ εδώ δεν βλέπεις ένα μυώδη τύπο ; Τώρα αν στα 2 και 3 έχει καλύτερες καμπύλες ο λόγος είναι ότι είχαν και καλύτερα γραφικά.

https://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/20900/ss_b26db23a0b4b4e07a6466c84f009cbdbb13091f7.600x338.jpg?t=1659616192

 

 

Μην ξεχνάμε βέβαια και το γεγονός σε όλο αυτό ότι η μεταφορά ενός βιβλίου στην οθόνη δεν μπορεί να γίνει ποτέ ακριβώς και όπως την φαντάζεται ο κάθε αναγώστης.

Στα βιβλία χρησιμοποιούμε την φαντασία μας και στον καθένα η φαντασία διαφέρει. Η φαντασία μας επίσης περιλαμβάνει τόσο εικόνα(πως μοιαζει ο Geraldn, όσο και ήχο(πως μιλάει).

Τα βιβλία περιέχουν μέσα τους ατέλειωτες παραγράφους που σε μια ταινία ή σειρά θα θεωρούνταν filler. Μιας και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν μπορώ να έχω άποψη, θα δώσω παράδειγμα απ΄το Lord of the Rings. Φαντάζεσαι μια ταινία που θα δείχνει τον Gandalf να εξερευνά την μέση γη για να βρει πληροφορίες για ένα δαχτυλίδι; Εκεί είναι που έρχεται ο σεναριογράφος. Ειδάλλως δεν θα τον πληρώναμε.

Ναι συμφωνω δεν ειμαι ο πιουριστ αλλα ειναι αλλο το φιλλερ και να η σαλτσα και αλλο η κατι απλα για να βαλεις λιγη δραση.Και ειναι αλλο το να παραποιεις την ιστορια ιδιως οταν την κανεις χειροτερη.Στην περιπτωση του witcher εχει αλλαχτει τοσο πολυ που αν διαβασεις τα βιβλια ειναι σαν να διαβαζεις κατι αλλο.Πλησιαζε τα πρωτα τα δυο λιγο και μετα το χαος.

Το rings of power δεν θελω να συζητησω γιατι ηταν απλα απογοητευση βρηκα πολυ λιγα καλα στοιχεια και θεωρω οτι απλα εχει πεταξει λεφτα το αμαζον,ας προσεχε

 

Και θεωρω οτι ο καρκινος των ταινιων και των σιριαλ δυστηχως ειναι το πολιτικαλ κορεξιον μεχρι να φυγει αυτο απο το παιχνιδι θα βλεπουμε απλα ψιλομπουρδες.

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η σειρά δε μου άρεσε για ένα λόγο.Ο Καβίλ είναι ΑΤΑΛΑΝΤΟΣ.Δεν το έχει απλά.Αν δεν είχε την εμφάνιση θα τον βλέπαμε οικογενειακές ιστορίες.Παίζει σαν αγγούρι και όλη του η καριέρα είναι βασισμένη σε ρόλους που απαιτούν να έχει την τέλεια εμφάνιση.Απλά ποζάρει στην κάμερα και διαβάζει τα λόγια του.Το budget δε φταίει σε καμία περίπτωση.Οι δώδεκα πίθηκοι ήταν φοβερή σειρά με budget πολύ χαμηλότερο από αυτήν τη μπούρδα και δεν την είδε κανείς γιατί δεν είχε σούπερ σταρ πρωταγωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να σκεφτώ πιο αδιάφορο / ξινό ηθοποιό από τον Liam. Τι Witcher, ούτε το δεξί @ του Cavill δεν είναι.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, PeterMay είπε

Σορρυ που θα τζουκσει σε σημεια αμφιλεγομενα - ειμαι σιγουρος οτι καποιος θα το παρει το σχολιο μου με κακο ματι, but here it goes:

εσείς όλοι που σχολιάζετε. αφού δεν σας αρέσει ο πολεμος στην Ουκρανια και αφού είναι κακο να γινεται πολεμος γιατί συνεχίζετε να σχολιάζετε; στην Ελλαδα γινεται ο πολεμος; πείτε απλά εμένα δεν μ άρεσει και τέλος. τα άλλα είναι για τα πανηγύρια. συγνώμη κιόλας αλλά χολή  χωρίς ουσια. ποιος πολεμος κτλ; πολεμος είναι αν θες να πολεμισεις στον πολεμο πολεμας στον πολεμο . ο πολεμος δεν είναι σχολιο είναι πολεμος. ανοιχτέ λίγο το μυαλά σας. πραγματικά δλδ. 

εσείς όλοι που σχολιάζετε. αφού δεν σας αρέσει η κοινωνικη κατασταση της Κινας και αφού είναι κακή και πιεζεται ο κοσμος γιατί συνεχίζετε να σχολιάζετε; στην Ελλαδα υπαρχει αυτη η κατασταση; πείτε απλά εμένα δεν μ αρεσει η Κινα και τελος. τα άλλα είναι για τα πανηγύρια. συγνώμη κιόλας αλλά χολή  χωρίς ουσία. ποια κοινωνικη κατασταση κτλ; κοινωνικη κατασταση είναι αν θες να παρεις μερος παιρνεις μερος στην Κινα. Η Ελλαδα δεν είναι Κινα είναι Ελλαδα. ανοιχτέ λίγο το μυαλά σας. πραγματικά δλδ. 

εσείς όλοι που σχολιάζετε. αφού δεν σας αρέσει η τεραστια ανοδος TDP στους επεξεργαστες και αφού είναι κακο γιατί συνεχίζετε να σχολιάζετε; από την τσέπη σας πληρωσατε την κατασκευη των νεων επεξεργαστων; πείτε απλά εμένα δεν μ άρεσουν και τέλος. τα άλλα είναι για τα πανηγύρια. συγνώμη κιόλας αλλά χολή  χωρίς ουσία. ποιο TDP κτλ; CPU είναι αν θες μικρο TDP παιρνεις παλιο επεξεργαστη . ο καινουργιος CPU δεν είναι παλιος είναι καινουργιος. ανοιχτέ λίγο το μυαλά σας. πραγματικά δλδ. 

.... Με πιανεις;

.......................................................................................................................................................................................................................

οταν καποιος  λεει. ειδα 2-3 επεισόδιά και την παρατησα. και μετα ερχεται στην τριτη season να πει την αποψη του για μια σειρα που δεν ειδε. το θεωρεις λογικο;  να πει καποιος παιδια εγω την ειδα ολη και δεν μου αρεσαν 1-2-3 πραγματα ή δεν μου άρεσε συνολικα για 1-2-3 κτλ. είναι διαφορετικό. επισης άλλο ενα κοινωνικοπολιτκο  θέμα το οποίο σε επηρεάζει άμεσα στην ζωη σου και άλλο να γράφεις σχόλια για σειρά που δεν βλεπεις και αφου δεν βλεπεις δεν σε επηρεαζει καπου ειτε είναι καλη είτε είναι κακη είτε συμφωνεις είτε διαφωνεις. επισης ο παραλληλισμος που κάνεις δεν έχει κανένα νόημα. 

με πιάνεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Mafariel είπε

Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε την διαφορά μεταξύ βιβλίου - ταινίας - σειράς και να απολαμβάνουμε ότι προτιμούμε εξ αυτών 

δυσκολο να μεταφράσεις τις λέξεις και την μαγεία ενός βιβλίου που αφήνει στην φαντασία του αναγνώστη να σχηματίσει τις εικονες

δυσκολο να χωρέσεις τόσες πολλές ιστορίες σε μια ταινία 2 ωρών 

δύσκολο να έχεις το budget μιας ταινίας σε σειρά όσο καλογυρισμένη κι αν είναι 

Χαρειτε τα πάντα γιατί απλά μπορείτε να τα έχετε όπως και εγώ

 

Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν πως τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους..., εταιρεία, παραγωγοί και screenwriters δεν ήταν επιδέξιοι, στη 2η σεζόν κιόλας ξεκίνησαν τα τερτίπια επιπέδου CW, κρίμα μιας και πιστεύω ότι η 1η ήταν μια καλή βάση και θα μπορούσαν να είχαν συνεχίσει σε κάτι ακόμα καλύτερο. Εκεί φαίνεται η ευφυΐα του να αναγνωρίζεις και να προσλαμβάνεις κατάλληλους ανθρώπους στις αντίστοιχες θέσεις.

Στο προκείμενο, παρόλο που ο Cavill προσωπικά με ξενερώνει λίγο και σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν προσλάβει κάποιον εξίσου ικανό και ικανότερο με τα ίδια σωματικά χαρακτηριστικά χωρίς να έχει το προβάδισμα τόσων blockbusters (τεράστιος ο αριθμός διαθέσιμων αρρένων ηθοποιών), το να χάνεις τον πρωταγωνιστή σου στα μέσα ενός project και να τον αντικαθιστάς με...με τον Liam Hemsworth από όοοοοολους... το λές και αποτυχία.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisxkar είπε

καταλαβαινω πως εχεις μια συγκεκριμενη εικονα που βλεπεις τα πραγματα αλλα επετρεψε μου να διαφωνισω καθετα.Πρωτον εφοσον καποιος ειναι φαν του witcher world προφανως και θα σχολιασει οτιδηποτε το αφορα για να μην το παω και ενα βημα παραπερα και πω οτι εχει μεγαλυτερη αποψη απο καποιον που τον ενδιαφερει μονο η σειρα.

Οταν κανεις μια σειρα η οποια βασιζεται πανω σε βιβλια προφανως και αξιολογησε στο ποσο καλα την εκανες κατα ποσο αποτιποσες την ιστορια στην σειρα που εφτιαξες.Αν καποιος δηλαδη κανει σειρα με τον λανγκτον του νταν μπραουν και τον κανει εναν σουπερ θρησκοληπτο ο οποιος πολεμαει δαιμονες θα πεις τι σας κοφτει,χολη διχως λογος και τραβηξτε να διαβασετε τα βιβλια?Η αποψη σου μπαζει απο ολες τις μεριες.

Οταν κανεις ενα βιβλιο σειρα ο κοσμος πρεπει να αξιολογησει ολο το σετ.Ακολουθησες το στορυ?αποτυπωσες τους χαρακτηρες?Το καστινγκ ηταν καλο?η ηθοποιια?η σκηνοθεσια?Το βιβλιο ειναι σεναριο τα αντιθετα τα γραφει μονο το αμαζον για να σωσει την πατατια με το rings of power.

Σε ολα τα παραπανω το netflix απετυχε παταγωδως,καταφερε να παρει κατι ετοιμο στημενο και πετυχημενο και να βγαλει κατι επιεικώς μετριο.

Θα ξαναπω αυτο που συζητουσα και αλλη φορα.Αν κανω μελιτζανα με κοκονατ μιλκ και χωμα σογιας και κιμα ατζουγιας και το πω το πιατο του μπαμπη μπορεις να πεις μαρεσε δε μαρεσε αν το ονομασω μουσακα προφανως θα πεις αυτο ηταν ενας απαισιος μουσακας.

Αν βγαλω ενα στορυ ενος τρανσεξουαλ μποξερ που ταυτοχρονα πολεμαει στην προσωπικη του ζωη τον φαλοκρατισμο σε σειρα θα μου πεις οκ σε οποιον αρεσει αν γραψω βασισμενο στη ζωη του mohamed ali θα πεις παλι τι μπουρδα ειναι αυτη ασχετος με το πως ειναι η σειρα σαν σειρα.

Οταν κατι γραφεται πανω σε κατι ειναι βασισμενο σε κατι κρινεται ποσο κοντα και ποσο ακολουθει αυτο το κατι εκτος των αλλων.

αδερφε μ. οταν καποιος έχει δει την σειρα και λέει 1-2-3 πραγματα δεν μ αρεσαν ή 1-2-3 πραγματα μου άρεσαν ή μου αρεσαν ολα ή δεν μου αρεσε τπτ κτλ οκ να κατσω να διαβασω το σχόλιο. τα σχόλια τύπου  είδα 1 επεισόδιο και δεν ξανα είδα, θα πάει άπατη κτλ κτλ. που ακριβώς βοηθάνε και τι ακριβώς νόημα έχουν; δεν σου αρεσει, δεν την βλεπεις τι σχολιάζεις;  δικαίωμα όλοι έχουν να σχολιάσουν δημοκρατία έχουμε απλά χάσιμο χρόνου είναι. επίσης οι σειρές-ταινίες κτλ είναι σενάρια και όχι βιβλια. βασίζονται και δεν είναι ίδια. όπως και οι βιογραφίες βασίζονται και δεν αποτελούν ιστορικά δεδομένα αποκλειστικά. οποιος δεν μπορει να το δεχτει αυτο καλύτερα να μην βλέπει τπτ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ηταν ο Καβιλ και τουλαχιστον ήταν και οπαδος των παιχνιδιων και προσπαθησε να κανει οτι καλυτερο μπορουσε για να φερει την ατμοσφαιρα του παιχνιδιου και του χαρακτηρα στη σειρα. Αλλα ενας κουκος μονος δεν φερνει την ανοιξη.

Το Χολυγουντ δυστυχως εχει χαθει στην πολιτικη κορεκτιλα, το δηθεν, το φαινεσθαι, το προμο μειονοτητων, γυναικων, λοατκι κτλ σε υπερμετρο βαθμο λες και πρεπει να ξεπληρωσει αμαρτιες δεκαετιων. Αντι να γραψει νεο υλικο ταινιες, σειρες, παιχνιδια, βιβλια για αυτες τις περιμετρους, προσπαθει να αλλοιωσει υπαρχον υλικό με το οποιο εχουν μεγαλωσει γενιες και γενιες και μαλιστα αν πλεον αντιδρασεις θεωρεισαι ρατσιστης κτλ.

Βλεπε και εμμονη της Disney τα τελευταια χρονια να εμφανιζει σε primary κατα βαση αντρικους ρολους σε ταινιες και σειρες που προυπαρχουν (βλ. Star Wars, Πειρατες της Καραιβικης) γυναικες, να τις εμφανιζει δυναμικες ή/και εχοντες σχεση με αλλες γυναικες και τους αντρες την ιδια στιγμη να εμφανιζονται ως ανικανοι, αποτυχημενοι, να προχωρανε απο καθαρη τυχη κτλ. Το οποιο απο μονο του προξενει γελιο και απαξιωση και φανηκε κιολας απο το κραξιμο και την αποτυχια των καινουριων Star Wars της αρχικης εξαλογιας που πηγαν ακλαυτα (καλυτερα ηταν τα Spin Off οπως το Rogue One που ηταν κατι καινουριο δεν προυπηρχε και εκει μπορεις να αναπτυξεις οτι θες σαν φιλοσοφια).

Μην παμε στο αλλο ακρο πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια. Καλως ή κακως το Witcher ήταν και ειναι βιβλια/παιχνιδι ενος βασικου "αρσενικου" χαρακτηρα, σε χωρες/εποχες "μεσαιωνικων" ανδρων που πολεμουσαν μεταξυ τους με τις γυναικες να εχουν συγκεκριμενο ρολο/θεση/σκοπια (λχ μαγισσες). It is what it is δεν εχει νοημα να προσπαθουμε να αλλαξουμε κατι που ειναι γραμμενο οπως ειναι. Ουτε να προσπαθουμε να εμφανισουμε το Star Wars ως παιδικο παραμυθι ή ως πατριωτικο αφηγημα γυναικων. Ουτε να προσπαθουμε να πεισουμε οτι το Witcher ειναι στην ουσια για τη Ciri και τη θεση/ισχυ της γυναικας στο εν λογω universe.

Εχει στερεψει τοσο πολυ το Χολυγουντ απο ιδεες και εμπνευση που δεν μπορει να γραψει νεο υλικο για γυναικες, μεταναστες, εγχρωμους, λοατκι και οποιους αλλους θεωρει διαφορετικους? Πρεπει να παρει πραγματα που προυπαρχουν υπο συγκεκριμενο πρισμα και να τα διαλυσει στο ονομα της διαφορετικοτητας?

Οπως ακουστηκε οτι ηθελαν να γυρισουν ξενη σειρα με το Δια ή τον Ηρακλη δεν θυμαμαι ως μαύρο/αφρικανο?

Ο Iron Man ηταν ο Iron Man το αρχετυπο που ηταν ενας εγωιστης, ειρωνικος, σκληρος εξωτερικα, πλουσιος, τετιμπου, φιλανθρωπος. Αν θες να συνεχισεις με την κορη του ή οποιο αλλο θα ειναι η Iron Woman ή κατι αλλο.

Ο Captain America ήταν αυτο που ηταν, λευκος, υπερανθρωπος, ξανθος, αμερικανος, υπερστρατιωτης. Αν θες να συνεχισεις απο κει που το αφησε θα ειναι κατι αλλο/καποιος αλλος. Ο Iron Man, o Captain America, η Captain Marvel, o Διας, ο Ηρακλης, η Black Widow δεν ειναι ρολοι/θεσεις τυπου Πατριαρχης/Παπας δεν εχει σημασια το προσωπο αλλα ο θεσμος. Ειναι ρολοι που ειναι αποκλειστικα και μονο προσωποπαγεις. Ειναι δεμενοι με τα χαρακτηριστικα και την ψυχοσυνθεση συγκεκριμενων ηρωων στα κομικ/βιβλια/μυθολογια. Δεν αλλαζεις τη Οδυσσεια χιλιαδες χρονια μετα επειδη δεν σου αρεσει για να κανεις τον Οδυσσεα Κινεζο και την Πηνελοπη υπερμαχητρια που καθαρισε τους μνηστηρες.

Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα με εχει κουρασει ποια ολο αυτο το κυνηγι μαγισσων στο ονομα της δηθεν διαφορετικοτητας.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, manolis940 said:

Μην ξεχνάμε βέβαια και το γεγονός σε όλο αυτό ότι η μεταφορά ενός βιβλίου στην οθόνη δεν μπορεί να γίνει ποτέ ακριβώς και όπως την φαντάζεται ο κάθε αναγώστης.

Συμφωνώ, αλλά σε κάποιες σειρές/ταινίες έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε τις ομοιότητες με το original υλικό αντί για τις διαφορές.

Αν είναι να μην  υπάρχει υλικό, να βάζεις "όλο" δικό σου και να παίρνεις απλά το "brand name" μόνο και μόνο για να ψαρέψεις κόσμο, καλύτερα να μην το κάνεις.

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...