Προς το περιεχόμενο

Το Twitter σχεδιάζει να χρεώνει 20 δολάρια ανά μήνα για το verification κάθε λογαριασμού


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, teodoreh είπε

Πολύ τοξικίλα. Έχω ένα account που το χρησιμοποιώ μία φορά το οκτάμηνο και όταν βλέπω τα δημοφιλέστερα στην Ελλάδα, ξερνάω.

Είναι σαν να μαλώνουν ο Στάλιν με τον Χίτλερ για το ποιος αγαπάει την ανθρωπότητα.

Στο ελληνικό Twitter υπάρχουν μέχρι και account που χρηματοδοτούνται από πολιτικά κόμματα για να το παίζουν είτε apologists είτε αγανακτισμένοι πολίτες, ανάλογα με το ποιο κόμμα είναι στην εξουσία την εκάστοτε στιγμή. Οπότε όπως ακριβώς το είπες: τοξικίλα.

Προσωπικά, στο κανονικό μου account στο Twitter το έχω ρυθμίσει μου να μου δείχνει μόνο διεθνή τεχνολογικά νέα, και για το ελληνικό Twitter έχω 3 burner accounts μόνο για τρολάρισμα όταν έχω χρόνο για κάψιμο (δηλαδή για να κάνω τα πληρωμένα account να ιδρώνουν για το μεροκάματο τους).

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teodoreh είπε

Πολύ τοξικίλα. Έχω ένα account που το χρησιμοποιώ μία φορά το οκτάμηνο και όταν βλέπω τα δημοφιλέστερα στην Ελλάδα, ξερνάω.

Είναι σαν να μαλώνουν ο Στάλιν με τον Χίτλερ για το ποιος αγαπάει την ανθρωπότητα.

Απλά η αγάπη εκφράζεται με πολλούς τρόπους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imvrios είπε

Πόσο ισχύουν αυτές οι διαρροές; Δηλαδή έτσι διοικεί ο Musk; Κρατάει ένα τσεκούρι πάνω από το κεφάλι κορυφαίων μηχανικών και τους λέει "σε 10 ημέρες θα κάνεις αυτό, αλλιώς απολύεσαι και τρελαίνεσαι;" Και δε θα του ρίξουν 10 φάσκελα να πάνε αλλού;

Ενώ και το αυτό που τους ζητάει είναι μια πολύ σημαντική αλλαγή στην πλατφόρμα. Πότε να αποφασίσουν τις προδιαγραφές και τις διαδικασίες, να ετοιμαστούν τα νομικά και τα θέματα τιμολόγησης, να γίνει το development, οι δοκιμές και το deployment;

Τέλος, για να πιάσει το στόχο του 50% εσόδων από συνδρομές θα αναμένει δεκάδες εκατομμύρια εγγραφές για verification λογαριασμών. Φιλόδοξο.

Νομίζω ο Elon θέλει να "τριμάρει" την εταιρεία, δηλαδή να κάνει τους μισούς να φύγουν από μόνοι τους. Νομίζει ότι εφόσον το codebase υπάρχει, θα μπορεί να δουλεύει την εταιρεία με το μικρότερο δυνατό αριθμό υπαλλήλων. Βέβαια θέλει και να διατηρήσει ένα επίπεδο moderation που δεν θα κάνει τους διαφημιστές να φύγουν τρέχοντας. Τώρα το πως θα τα πετύχει όλα αυτά είναι δικό του πρόβλημα.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imvrios είπε

Πόσο ισχύουν αυτές οι διαρροές; Δηλαδή έτσι διοικεί ο Musk; Κρατάει ένα τσεκούρι πάνω από το κεφάλι κορυφαίων μηχανικών και τους λέει "σε 10 ημέρες θα κάνεις αυτό, αλλιώς απολύεσαι και τρελαίνεσαι;" Και δε θα του ρίξουν 10 φάσκελα να πάνε αλλού;

Ενώ και το αυτό που τους ζητάει είναι μια πολύ σημαντική αλλαγή στην πλατφόρμα. Πότε να αποφασίσουν τις προδιαγραφές και τις διαδικασίες, να ετοιμαστούν τα νομικά και τα θέματα τιμολόγησης, να γίνει το development, οι δοκιμές και το deployment;

Τέλος, για να πιάσει το στόχο του 50% εσόδων από συνδρομές θα αναμένει δεκάδες εκατομμύρια εγγραφές για verification λογαριασμών. Φιλόδοξο.

και όμως το κάνει xD 

εδώ σε καθαρά ακαδημαϊκούς SpaceX τους απειλεί με πτώχευση αν δεν δουλεύουν και τα σουκου 😎 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imvrios είπε

Πόσο ισχύουν αυτές οι διαρροές; Δηλαδή έτσι διοικεί ο Musk; Κρατάει ένα τσεκούρι πάνω από το κεφάλι κορυφαίων μηχανικών και τους λέει "σε 10 ημέρες θα κάνεις αυτό, αλλιώς απολύεσαι και τρελαίνεσαι;" Και δε θα του ρίξουν 10 φάσκελα να πάνε αλλού;

Ενώ και το αυτό που τους ζητάει είναι μια πολύ σημαντική αλλαγή στην πλατφόρμα. Πότε να αποφασίσουν τις προδιαγραφές και τις διαδικασίες, να ετοιμαστούν τα νομικά και τα θέματα τιμολόγησης, να γίνει το development, οι δοκιμές και το deployment;

Τέλος, για να πιάσει το στόχο του 50% εσόδων από συνδρομές θα αναμένει δεκάδες εκατομμύρια εγγραφές για verification λογαριασμών. Φιλόδοξο.

Ακολούθησε τον να μαθαίνεις τι λεει ο ίδιος.

Είναι πολυγραφότατος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Στο ελληνικό Twitter υπάρχουν μέχρι και account που χρηματοδοτούνται από πολιτικά κόμματα για να το παίζουν είτε apologists είτε αγανακτισμένοι πολίτες, ανάλογα με το ποιο κόμμα είναι στην εξουσία την εκάστοτε στιγμή. Οπότε όπως ακριβώς το είπες: τοξικίλα.

Προσωπικά, στο κανονικό μου account στο Twitter το έχω ρυθμίσει μου να μου δείχνει μόνο διεθνή τεχνολογικά νέα, και για το ελληνικό Twitter έχω 3 burner accounts μόνο για τρολάρισμα όταν έχω χρόνο για κάψιμο (δηλαδή για να κάνω τα πληρωμένα account να ιδρώνουν για το μεροκάματο τους).


Δεν υπάρχει μέτρο. Είναι ο χειρότερος τρόπος επικοινωνίας. Δεν αναφέρομαι καν στους επαγγελματίες που λ.χ. δεν ενδιαφέρονται για τίποτα άλλο από το να χαρακτηρίσουν προδότη τον αριστερό συνομιλητή τους ή παιδεραστή τον δεξιό. Δεν αναφέρομαι καν στα ποδοσφαιρικά fake accounts που είναι stand by να κράξουν την "αγαπημένη" τους ομάδα ώστε να βγουν τα screenshots (εδώ η Barca το έκανε, εμείς η βορειότερη χώρα της Αφρικής θα κωλώσουμε;).

Το θέμα είναι πως εκτός από όλα αυτά τα στραβά και θλιβερά, κορυφαίοι είναι κάτι φτεροκέφαλοι (όπως θα τους χαρακτήριζε και ο Τζιμάκος) που ζουν σε ένα εγωκεντρικό σύμπαν ψευδοπολιτικής ορθότητας. Θα δώσω ένα παράδειγμα: Πριν λίγο καιρό, φάτσα κάρτα ένα δημοφιλές account με ψευδώνυμο,  χαρακτήριζε στην ψύχρα "σαπιοκοιλιά" τον Μπισμπίκη  στα καλά του καθουμένου. Αυτός ή αυτή που το έγραψε αυτό, θα ήθελε να την χαρακτηρίζουν δημόσια πατσούρα ή σάπιο και μήπως θα έκλαιγε για 2 μήνες αν συνέβαινε αυτό; Και το κυριότερο, θα τον χαρακτήριζε έτσι σε κατ΄ιδίαν συνάντηση;

Δειλοί, επαγγελματίες δυσφημιστές κάθε είδους, ψευτοπολιτικορθά ορθοί, κρυφοφασίστες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Τί moderation να τους κάνεις όλους αυτούς που θέλουν να ακουστούν; Πώς κρίνεις πως ένα account αξίζει να ακολουθηθεί; Αγοράζει ο άλλος 10k followers και μετά ακολουθείς και εσύ ως πρόβατο. Θα μου πεις αυτό συμβαίνει παντού. Ε και;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LeonV12 είπε

20 ριπαπα μπορει και να παρει. Θα του πληρωσω εγω τη μαλακια αγορα του? 

Έχεις verified account? 

Και αν ναι, πόση επιρροή ή χρήματα έχεις υπολογίσει ότι σου φέρνει το Twitter.

Προσωπικά και πέραν του ότι δεν ξέρετε καν τι σχολιάζετε οι μισοί εδώ μέσα, θεωρώ ότι ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ verified δεν θα ρισκάρει να τον σβήσουν. Όλοι θα τα πληρώσουν.

Αλλα για αρχή, ενημερωθείτε πρώτα τί ακριβώς συζητάμε, και ξαναελάτε μετά να τα πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 λεπτά πριν, polaki είπε

Έχεις verified account? 

Και αν ναι, πόση επιρροή ή χρήματα έχεις υπολογίσει ότι σου φέρνει το Twitter.

Προσωπικά και πέραν του ότι δεν ξέρετε καν τι σχολιάζετε οι μισοί εδώ μέσα, θεωρώ ότι ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ verified δεν θα ρισκάρει να τον σβήσουν. Όλοι θα τα πληρώσουν.

Αλλα για αρχή, ενημερωθείτε πρώτα τί ακριβώς συζητάμε, και ξαναελάτε μετά να τα πουμε.

Κοίτα, εγώ βασικά προτείνω να στέλνει 20 ευρώ το μήνα στον Elon κάθε φαν του στον πλανήτη! Problem solved. Ούτε twitter ούτε Tesla ούτε τίποτα! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...