Προς το περιεχόμενο

Overclock σε Barton 2500+


papadakn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό αγόρασα απο το ebay έναν Barton 2500+. Είναι ξεκλείδωτος και το stepping του είναι AQXEA 0323 TPCW . Απο ότι είχα δεί σε διάφορα sites το συγκεκριμένο stepping είναι καλό και οι πειρισσότεροι χρήστες είχαν πιάσει τα 2500MHz με αερόψυξη. Δοκιμάζοντας την cpu είδα τα εξής.

 

Ο επεξεργαστής δουλεύει prime stable ως 2500+ με 1.5V τάση (δεν είναι mobile) πράγμα που με έκανε να πιστέυω ότι θα πάει αρκετά ψηλά. Στα 200*11 (3200+) είναι σταθερότατος με 1.7Volts. Από και πέρα όμως αρχίζουν τα δύσκολα. Επειδή δεν έχω καλές μνήμες (OCZ PC2700) παίζω με τον πολλαπλασιαστή αλλά ακόμη και με 1.9V δεν είναι σταθερός στα 200*11.5=2300MHz. Δοκίμασα να τρέχω την μνήμη με dividers και ανέβασα το FSB αλλά και πάλι τα 2300 είναι το άνω όριο. Οι θερμοκρασίες είναι της τάξης των 52C σε full load. Τι μπορεί να φταίει? Υποψιάζομαι το τροφοδοτικό το οποίο είναι ένα No-name 300άρι. Περιμένω τις επόμενες μέρες ένα antec αλλά θε ήθελα και την γνώμη για το τι κάνω λάθος. Να κοιτάξω μήπως για έναν mobile να βρώ την υγειά μου? Δεν έχω στόχο κάτι το extreme γύρω στα 2400MHz θα ήμουν χαρούμενος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Barton 2500+ με 1,5 χωρις να ειναι mobile???Λιγο δυσκολο να το πιστεψω ενω η default ταση ειναι 1,65.

Για τον επεξεργαστη παιζει ρολο τι fsb εχεις.Τα 230χ10 θελουν πιο πολυ ταση απο τα 200χ11,5.Εχω και εγω εναν 2500+ κλειδωμενο και το μεγιστο ειναι 220χ11 με 1,725 απο bios.Παραπανω δεν παει οτι ταση και να δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Abit το Vcore ανεβαίνει πάνω απο 2βόλτ αλλά χωρίς να έχω σημεντικά κέρδη με Mhz. Σαν κάτι να γίνεται και μετα τα 2300MHZ να μην ανεβαίνει με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Abit το Vcore ανεβαίνει πάνω απο 2βόλτ αλλά χωρίς να έχω σημεντικά κέρδη με Mhz. Σαν κάτι να γίνεται και μετα τα 2300MHZ να μην ανεβαίνει με τίποτα...

 

Μαλλον αυτο θα ειναι το οριο για τον επεξεργαστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χρειάζεται χαμηλότερες θερμοκρασίες. Εγώ με έναν Barton 2500+ είμαι σταθερός στα 2230ΜΗz με 1.6V αλλά δεν μπορώ να ανέβω παραπάνω κι ας ανεβάζω τάση. Θερμοκρασίες έχω 55 full load. Το χειμώνα το πιο πιθανό είναι πως θα ανέβω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου ειναι γιατί αφού και το stepping και η χαμηλή τάση λειτουργίας δειχνουν ότι η cpu έχει δυνατότητες, το o/c σταματάει στα 2300 παρά κάτι...Μπορεί το τροφοδοτικό να ευθύνεται για κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ένας 2600 παίζει σωστά στα 2300, (200 fsb, 1,775v) κλειδωμένο multi, default όλα τα υπόλοιπα mhz, πάνω σε epox 8KRA2+ με slk 900a/enermax 90mm. Παραπάνω από εκεί δεν βγάζει prime αν κ δεν το έψαξα μέχρι τέλος.

Ρεύματα πάντος εδώ δεν είναι γιατί κ με διπλά psu no luck.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αυτό που έγραψες. Ποιες ειναι καλές θερμοκρασίες για τον Barton? Από ψύξη έχω μια Thermalright SLK 800A...

Πάντως έχω την εντύπωση πως οι 55 που αναφέρεις και που είναι κοντά στις δικές μου θερμοκρασίες είναι OK και πως πάνω απο 60-65 θά έπρεπε να κολλάει. Επίσης to pc δεν μπαίνει καν στα XP οπότε δεν προλαβαίνει να ζοριστεί και να ανεβάσει θερμοκρασία. Συνήθως μου πετάει μπλε οθόνη πριν όταν φορτώνουν τα windows.

Αν κόλλαγε σε benchmark, τότε ναι θα το καταλάβαινα να φταίει η ψύξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείτε ότι όχι όλοι οι mobile πιάνουν 2500MHz, παρότι δουλέυουν στα 1800 με χαμηλό Voltage, τότε είναι πιθανό ενώ αρχικά πηγαίνει καλά μια CPU να κολάει σε τοίχο κάποια στιγμή, ενω δεν έχει ανέβει όσο έδειχνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με athlon xp 2400+ τρέχω άνετα στους 47 βαθμούς με μία sp97 με abit NF7s-2.0 στα 2480 κάτι ...

δίαυλος 200 και κάτι ψιλά που δε θυμάμαι ... ότι κι αν έχω κάνει δεν πάει πάνω από 2580 πραγματική συχνότητα... σαν να κλειδώνει ξαφνικά... διαβάζοντας διάφορα πριν κάμποσο καιρό ανακάλυψα πως ανάλογα με τη γενιά έχουν κάποιο "όριο" ασφαλείας... η αλήθεια είνια ότι έχω δει xp 2500+ να τρέχει κανονικά στα 2500 σχεδόν άνετα, αν είσαι τυχερός με το μοντέλο ...

επίσης στο overclocking πρέπει να ανεβαίνεις σταδιακά... αν του τα έδωσες όλα ξαφνικά, δύσκολα θα φτάσει στα όριά του... δοκίμασες ξανά να τον ανεβάσεις μετά από καμιά εβδομάδα λειτουργίας σε overclocking ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...