Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα σύνδεσης με HDMI 8m


Γιάννης Μ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα projector FHD του 2010 το οποίο θέλω να συνδέσω με media player και χρειάζεται καλώδιο 8μ, οπότε θέλω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα στην μεταφορά της εικόνας (ο ήχος δεν με προβληματίζει γιατί θα συνδεθεί το media player με optical με ηχομπάρα). Γνωρίζει κάποιος ένα αποδεδειγμένα καλό καλώδιο; Είναι προτιμότερο να πάρω καλώδιο HDMI 2.0 (ο projector είναι παλιότερος από την τεχνολογία) ή να πάρω κάποιο 1.3 με επίχρυσους ακροδέκτες;; γενικά δεν μπορώ να καταλάβω ποια χαρακτηριστικά καθορίζουν την ποιότητα στα hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2022 στις 1:04 ΜΜ, Γιάννης Μ είπε

Καλησπέρα, έχω ένα projector FHD του 2010 το οποίο θέλω να συνδέσω με media player και χρειάζεται καλώδιο 8μ, οπότε θέλω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα στην μεταφορά της εικόνας (ο ήχος δεν με προβληματίζει γιατί θα συνδεθεί το media player με optical με ηχομπάρα). Γνωρίζει κάποιος ένα αποδεδειγμένα καλό καλώδιο; Είναι προτιμότερο να πάρω καλώδιο HDMI 2.0 (ο projector είναι παλιότερος από την τεχνολογία) ή να πάρω κάποιο 1.3 με επίχρυσους ακροδέκτες;; γενικά δεν μπορώ να καταλάβω ποια χαρακτηριστικά καθορίζουν την ποιότητα στα hdmi

Δεν χρειάζεται να πας σε καλώδιο 2.0 ή οτιδήποτε.
Μιας και μιλάμε για προβολέα 1080p (max 60Hz refresh rate) θες απλά ένα καλό καλώδιο HDMI.

Όσο και αν οι κατασκευαστές και οι πωλητές θέλουν να πείσουν τον κόσμο πως το... καλώδιο HDMI αλλάζει την εικόνα και τον ήχο, αυτό είναι ένα ακόμα ψέμα του marketing και των πωλήσεων.

Αν το καλώδιο δεν είναι "καλό", είτε δεν θα κλειδώνει καθόλου το σήμα (και δεν θα έχεις εικόνα ή και ήχο), ή θα έχεις artifacts στην εικόνα (από χιόνια, ή blackouts κάθε λίγα seconds, ή και macroblocking).
Το "καλό" καλώδιο, που είναι επαρκώς ποιοτικό ώστε να μεταφέρει τα απαιτούμενα δεδομένα στο μήκος που χρειάζεσαι μπορεί να είναι ένα οικονομικό Club3D, In-akustik, Pro.Fi.Con, Belden, Oehlbach, Supra, κλπ.

 

Αν ποτέ παρεμβάλεις και ενισχυτή με HDMI στην αλυσίδα, έχε υπόψιν σου πως το μήκος που μετράει είναι το σύνολο: πηγή -> ενισχυτής + ενισχυτής -> προβολέας.

 

Για την περίπτωση σου θα πρότεινα να πάρεις το παρακάτω καλώδιο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:

 

https://www.skroutz.gr/s/17028023/Club3D-HDMI-2-0-Braided-Cable-HDMI-male-HDMI-male-10m-Μαύρο-CAC-2313.html?from=listing

 

που υποστηρίζει και πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις σου σε 4K TV/Projector, κλπ.

Αν θες κάτι πιο οικονομικό και λιγότερο future-proof, πας σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/32479818/BELDEN-HDE008FB-HIGH-SPEED-HDMI-8-ft.html?from=listing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Τζάμπα πράμα

Να βάλουμε κάτι πιο ακριβό τότε βρε (jk)

 

https://www.wisdomstores.com/καλωδια-αναλωσιμα/καλωδια/hdmi-καλωδια/audioquest-καλωδιο-braided-hdmi-21-dragon-48-30m.htm?skr_prm=WyI5NjFkNTVhZi0yY2E2LTRmNzctODcyNy03YmU5YjU5NDAxNmIiLDE2Njc0OTMzMzk1NTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Καλό είναι επίσης, ειδικά στα φθηνά καλώδια, να τα προσέχετε στις ενώσεις με τους ακροδέκτες (βύσματα) καθώς και στην διαδρομή.
Μην τα στριμώχνετε και δίνετε έτσι πίεση στα βύσματα. Και μην τα τσακίζετε γιατί φέρουν πολύ λεπτούς, εύθραυστους αγωγούς, και ένας να κοπεί μπορεί να καταλήξει άχρηστο το καλώδιο, μην τα τσακίζετε, μην κάνετε μεγάλες γωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Να βάλουμε κάτι πιο ακριβό τότε βρε (jk)

 

https://www.wisdomstores.com/καλωδια-αναλωσιμα/καλωδια/hdmi-καλωδια/audioquest-καλωδιο-braided-hdmi-21-dragon-48-30m.htm?skr_prm=WyI5NjFkNTVhZi0yY2E2LTRmNzctODcyNy03YmU5YjU5NDAxNmIiLDE2Njc0OTMzMzk1NTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Καλό είναι επίσης, ειδικά στα φθηνά καλώδια, να τα προσέχετε στις ενώσεις με τους ακροδέκτες (βύσματα) καθώς και στην διαδρομή.
Μην τα στριμώχνετε και δίνετε έτσι πίεση στα βύσματα. Και μην τα τσακίζετε γιατί φέρουν πολύ λεπτούς, εύθραυστους αγωγούς, και ένας να κοπεί μπορεί να καταλήξει άχρηστο το καλώδιο, μην τα τσακίζετε, μην κάνετε μεγάλες γωνίες.

Λέω να χτυπήσω ένα τέτοιο για το Xaomi Mi box 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...