Προς το περιεχόμενο

Συλλογή Εφαρμογών και Οδηγών Android


Retrial

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Custom Android - Magisk & KernelSU Root καλύτερα να σβήσεις το FoxMagiskModuleManager, έχει αγοραστεί εδώ και καιρό από το Androidacy και πλέον έχει διαφημίσεις. Επίσης το Universal SafetyNet Fix είναι παλιό, το SafetyNet έχει αντικατασταθεί από το Play Integrity και το module που δουλεύει είναι το PlayIntegrityFix (απαραίτητο για να δουλέψει το Google Pay).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 7:48 ΜΜ, BadBoy είπε

Στο Custom Android - Magisk & KernelSU Root καλύτερα να σβήσεις το FoxMagiskModuleManager, έχει αγοραστεί εδώ και καιρό από το Androidacy και πλέον έχει διαφημίσεις. Επίσης το Universal SafetyNet Fix είναι παλιό, το SafetyNet έχει αντικατασταθεί από το Play Integrity και το module που δουλεύει είναι το PlayIntegrityFix (απαραίτητο για να δουλέψει το Google Pay).

Το είχα στο νου μου να τα αλλάξω αλλά το ξεχνούσα.
Έβαλα το PlayIntegrityFork του osm0sis που είναι Fork του Play Integrity Fix και επίσης ένα γενικό megathread link στο xda για το θέμα. Απαραίτητο δεν είναι 100% καθώς μερικές ROM πχ crDroid που είμαι εγώ το έχουν build-in το fix, αλλά γενικά ναι, εάν η ROM πχ official LineageOS δεν το έχει build-in θα το χρειαστείς για να βρεις εφαρμογές στο Play Store όπως Netflix κτλπ.

Για το FoxMagiskModuleManager δεν το ήξερα, το έβγαλα thx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια, μολις σημερα ειδα οτι πλεον δεν δουλευη το Universal SafetyNet Fix, ειδα και το post του BadBoy

και επειδη ψιλοχαθηκα στο xda, πιο module χρειαζομαι για να κρυψω root google pay και οτι αλλο θελει κρυψιμο.

Συσκευη htc u ultra, lineage OS Αndroid 11 magisk εκδοση 26.4

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Ελπιζω να μην το εχω βαλει σε λαθος νημα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nek46 είπε

Καλησπερα και καλη χρονια, μολις σημερα ειδα οτι πλεον δεν δουλευη το Universal SafetyNet Fix, ειδα και το post του BadBoy

και επειδη ψιλοχαθηκα στο xda, πιο module χρειαζομαι για να κρυψω root google pay και οτι αλλο θελει κρυψιμο.

Συσκευη htc u ultra, lineage OS Αndroid 11 magisk εκδοση 26.4

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Ελπιζω να μην το εχω βαλει σε λαθος νημα,

Καλησπέρα, καλή χρονιά.

Θα χρειαστείς είτε το  [MODULE] Play Integrity Fix (SafetyNet fix) είτε το PlayIntegrityFork (ένα από τα 2) αλλά θα πρέπει να βρεις και να βάλεις δικό σου fingerprint ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ROM που έχει build-in fix και δεν έχω πολύ ασχοληθεί με το θέμα οπότε δεν γνωρίζω και πολλά. Σε αυτό το thread ο moderator εξηγεί τι πρέπει να κάνεις αλλά είναι λίγο περίπλοκο το σημείο με τα fingerprint.

Επεξ/σία από Retrial
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω  που εκανες τον κοπο , παροτι ασχολουμε με custom rom περιπου 14 χρονια ,μου φαινεται βουνο αυτη η διαδικασια

θα περιμενω μπας και βγει κανα module ετοιμο. Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nek46 είπε

Σε ευχαριστω  που εκανες τον κοπο , παροτι ασχολουμε με custom rom περιπου 14 χρονια ,μου φαινεται βουνο αυτη η διαδικασια

θα περιμενω μπας και βγει κανα module ετοιμο. Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

Κοίτα και εγώ που το είδα αυτό παρότι ασχολούμαι χρόνια μου φάνηκε πολύ περίπλοκο και μπλέξιμο.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις κάποια ROM για την συσκευή σου που να περνάει από default το Play Integrity (Safetynet) και να ανανεώνει το fingerprint ο dev όταν χρειάζεται με update. Εάν δεν υπάρχει κάνε κάνενα request στον dev ίσως το βάλει. (Εκτός Official LineageOS που δεν πρόκειται να το κάνουν)

Δεν νομίζω να υπάρξει έτοιμο module πέρα από αυτά που σου έστειλα παραπάνω. Το θέμα είναι ότι έχει γίνει η φάση γάτα με ποντίκι. Η Google bannaρει τα fingerprint των συσκευών που χρησιμοποιούνται για spoof, επομένως και module να βγει αν το χρησιμοποιήσουν παρά πολλοί, θα το δει και θα το bannaρει, θα βγεί άχρηστο και πάλι από την αρχή. 🤷

Επεξ/σία από Retrial
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retrial είπε

Κοίτα και εγώ που το είδα αυτό παρότι ασχολούμαι χρόνια μου φάνηκε πολύ περίπλοκο και μπλέξιμο.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις κάποια ROM για την συσκευή σου που να περνάει από default το Play Integrity (Safetynet) και να ανανεώνει το fingerprint ο dev όταν χρειάζεται με update. Εάν δεν υπάρχει κάνε κάνενα request στον dev ίσως το βάλει. (Εκτός Official LineageOS που δεν πρόκειται να το κάνουν)

Δεν νομίζω να υπάρξει έτοιμο module πέρα από αυτά που σου έστειλα παραπάνω. Το θέμα είναι ότι έχει γίνει η φάση γάτα με ποντίκι. Η Google bannaρει τα fingerprint των συσκευών που χρησιμοποιούνται για spoof, επόμενος και module να βγει αν το χρησιμοποιήσουν παρά πολλοί, θα το δει και θα το bannaρει, θα βγεί άχρηστο και πάλι από την αρχή. 🤷

Mπα δυσκολο εως απιθανο , δεν ασχολειται κανεις πια με htc συσκευες ,και οτι βγηκε lineage Os εως android 13 για την συσκευη μου

ειναι θαυμα .Η μονη συσκευη που παιρνει ακομα καποια update ειναι το u11, και αυτη η συσκευη εχει μεινει σε android 11 απλως  ο dev

δινει security update . Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, nek46 είπε

Mπα δυσκολο εως απιθανο , δεν ασχολειται κανεις πια με htc συσκευες ,και οτι βγηκε lineage Os εως android 13 για την συσκευη μου

ειναι θαυμα .Η μονη συσκευη που παιρνει ακομα καποια update ειναι το u11, και αυτη η συσκευη εχει μεινει σε android 11 απλως  ο dev

δινει security update . Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

Απ 'ότι είδα τώρα, το τελευταίο update του PlayIntegrityFix έχει ήδη fingerprint, για δοκίμασε το μαζί με το Shamiko:
https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases/tag/v15.1

https://xdaforums.com/t/lineageos-20-0-android-13-signature-spoofing-ota-updates-for-s8-s8-note8.4485525/page-39#post-89260340

Μην ξεχάσεις να κάνεις clear data/cache του Play Store και GMS.

2024-01-07 12_04_18-Release v15.1 · chiteroman_PlayIntegrityFix · GitHub — Mozilla Firefox.png

Επεξ/σία από Retrial
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retrial Σε ευχαριστω αδερφε😀ολα οκ , Φλασαρα και το android 13, το  Shamiko μου βγαζει failed  στην εγκατασταση

αλλα οκ .Με το Play Integrity Fix ειμαι οκ , εκρυψα οσες εφαρμογες ηθελα ολα καλα

Σε ευχαριστω για ολα.👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nek46 είπε

@Retrial Σε ευχαριστω αδερφε😀ολα οκ , Φλασαρα και το android 13, το  Shamiko μου βγαζει failed  στην εγκατασταση

αλλα οκ .Με το Play Integrity Fix ειμαι οκ , εκρυψα οσες εφαρμογες ηθελα ολα καλα

Σε ευχαριστω για ολα.👍

Χαίρομαι 😋

Το Shamiko δεν ξέρω αν χρειάζεται απλά είδα που το είπε ένας.

Enjoy 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και καλη χρονια, μολις σημερα ειδα οτι πλεον δεν δουλευη το Universal SafetyNet Fix, ειδα και το post του BadBoy Markomojo.com

Επεξ/σία από allsodeann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 5:45 ΜΜ, allsodeann είπε

Καλησπερα και καλη χρονια, μολις σημερα ειδα οτι πλεον δεν δουλευη το Universal SafetyNet Fix, ειδα και το post του BadBoy Markomojo.com

Καλή χρονιά.

Ναι δες εδώ:
https://xdaforums.com/t/info-play-integrity-api-replacement-for-safetynet.4479337/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση:🔔
Έκανα αρκετές αλλαγές στο νήμα XDA, πλέον μπορείτε να βρείτε όλες τις ενότητες πιο εύκολα σε ένα INDEX.

Επεξ/σία από Retrial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...